zioła na włosy

Zioła na włosy – Jakie zioła na wypadanie, porost, wzmocnienie, przetłuszczanie i regenerację włosów

Piękne włosy to bardzo duży atut, który wpływa na to, jak jesteśmy odbierani w otoczeniu. Włosy na głowie, podobnie jak skóra, potrzebują składników odżywczych, które wpłyną na ich wzrost i pomogą utrzymać je w dobrej kondycji. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów i odżywek, które nakłada się na wilgotne włosy, a ich zadaniem jest wzmocnienie włosów i ich odżywienie. Coraz częściej jednak stawia się na naturalne metody, które wykazują korzystne działanie na cebulki włosowe i mają wiele dobrych właściwości, wspomagających skórę głowy i pomagających w pielęgnacji włosów. Jakie są najlepsze zioła przeciw wypadaniu włosów? Które rośliny wspomogą porost włosów, wzmocnią strukturę włosa i sprawią, że fryzura będzie gęsta, aksamitna i lśniąca?

Zioła na wypadanie i porost włosów stosowane są w medycynie naturalnej od lat. Popularne były jeszcze przed tym, kiedy powszechne stały się chemiczne komponenty, których aktualnie sporo dostępnych jest w sklepach. W przeszłości stosowano przede wszystkim szampony, oparte o wyciągi ziołowe, które zapewniały dobre rezultaty. Aktualnie naturalne metody wracają do łask i coraz więcej osób sięga po wyciągi roślinne przeciw wypadaniu włosów, które wielokrotnie wpływają korzystnie na wzmocnienie kosmyków i poprawiają ukrwienie skóry głowy, stymulując ich wzrost.

zioła na włosy

Na co mogą pomóc zioła na włosy?

Zioła w pielęgnacji włosów i skóry głowy stosowane są przede wszystkim przez osoby, u których występuje nadmierne wypadanie włosów. Wiele gatunków ziół wykazuje właściwości odbudowujące mieszki włosowe, stymulujące wzrost i odżywiające końcówki. Zioła na włosy można więc wykorzystać w celu:

  • stymulacji wzrostu włosów;

  • ograniczenia wypadania włosów;

  • wzmocnienia kosmyków;

  • przyspieszenia regeneracji;

  • ograniczenia przetłuszczania.

Zioła mogą być wykorzystanie między innymi do mycia włosów, płukania włosów, a także jako odżywki.

Jak działają zioła na włosy?

Zioła przeciw wypadaniu włosów charakteryzują się bogatym składem, dzięki któremu mogą wykazywać korzystny wpływ na kondycję pasm i skórę głowy. Wiele z nich zawiera cenne substancje, między innymi:

  • witaminę c;

  • witaminy z grupy b;

  • olejki eteryczne;

  • kwasy organiczne;

  • minerały: sód, potas, wapń, fosfor, krzem;

  • fitosterole;

  • garbniki.

Są to składniki, które razem mogą tworzyć odżywczą mieszankę, która zapobiega wypadaniu włosów i znacznie poprawia kondycję skóry głowy. Taka kompozycja reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga wzmocnić osłabione włosy

Jakich ziół na włosy używa się najczęściej?

Istnieje wiele popularnych ziół, wzmacniających włosy i skórę głowy. Poniżej przedstawiamy właściwości najpopularniejszych.

Skrzyp polny

Skrzyp polny znany jest przede wszystkim z korzystnego działania na włosy, skórę i paznokcie. Zawiera w sobie krzem, dzięki któremu zmniejsza wypadanie włosów i przeciwdziała przetłuszczaniu.

Brzoza brodawkowata

Jest to zioło o działaniu antyseptycznym, wykazujące korzystne działanie na kondycję skóry głowy. Brzoza łagodzi podrażnienia i hamuje powstawanie łupieżu.

Czarna rzodkiew

W swoim składzie zawiera szereg cennych witamin, kwasy fenolowe, sole mineralne i fitosterole. Często stosowana w postaci wcierki do masażu skóry głowy.

Pokrzywa zwyczajna

Jest to jedno z najpopularniejszych ziół, podobnie do skrzypu polnego. Liść pokrzywy działa korzystnie na włosy i skórę głowy ze względu na swój bogaty skład. Zioło wspiera włosy, wzmacnia ich strukturę i stymuluje ich porost. Dodatkowo odżywia cebulki, reguluje wydzielanie sebum i poprawia ukrwienie głowy.

Łopian

Korzeń łopianu wykazuje działanie antyseptyczne i łagodzące. Zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy, wzmacnia cebulki, wpływa na wzrost i eliminuje wypadanie włosów. Dodatkowo łopian okazuje się przydatny w walce z łupieżem.

Kozieradka

Nasiona kozieradki mają szerokie zastosowanie, choć znane są przede wszystkim z tego, że stymulują porost włosów i poprawiają ich kondycję. Nasiona kozieradki hamują wypadanie włosów i skutecznie wzmacniają pasma.

Bambus

Wzmacnia strukturę włosów i zapobiega ich wypadaniu. Zawiera szereg ważnych składników, takich jak kwas krzemowy i sole potasu, które wspierają kondycję kosmyków.

Rdest ptasi

To kolejna roślina, zawierająca spore ilości odżywczego krzemu. Pobudza procesy regeneracyjne włosów, sprawia, że odrastają szybciej i stają się mocniejsze.

zioła na włosy

Shikakai

Shikakai to zmielone owoce azjatyckiej akacji. W Polsce nie są bardzo popularne, choć czasem można je spotkać jako składnik szamponu ziołowego. Roślina wykazuje działanie korzystne w walce z łupieżem, sprzyja porostowi włosów i hamuje ich wypadanie.

Bhringaraj

Kolejna egzotycznie brzmiąca nazwa odnosi się do zioła, które stosuje się głównie zewnętrznie na skórę. Zawiera sporą dawkę antyoksydantów i substancji antybakteryjnych, dzięki którym współgra ze skórą głowy, dbając o jej prawidłową kondycję. Bhringaraj wpływa korzystnie na cebulki i stymuluje wzrost kosmyków. Może nieznacznie przyciemniać włosy.

Amla

Popularna jako składnik kosmetyków indyjskich. Pobudza wzrost włosów, wpływa na odżywienie cebulek, redukuje wypadanie i wzmacnia strukturę pasm. Amla stanowi też naturalny sposób na podkreślenie koloru kosmyków i zmniejszenie widoczności siwizny.

Tatarak

Kłącze tataraku wzmacnia włosy i hamuje ich nadmierne wypadanie. Działa wzmacniająco, a jednocześnie pomaga w terapii leczenia łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Rumianek

Ziele rumianku jest bardzo popularne w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się je także w celu poprawy wyglądu włosów. Rumianek zawiera olejek eteryczny, kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny oraz wiele cennych substancji. Zioło łagodzi podrażnienia skóry i działa antybakteryjnie. Sprzyja zwalczaniu łupieżu i nadaje włosom blasku.

Wierzbownica drobnokwiatowa

Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a więc może redukować szkodliwe działanie wolnych rodników na włosy. Zmniejsza wydzielanie sebum, dotlenia mieszki włosowe i wzmacnia kosmyki.

Ziele wąkroty azjatyckiej

Poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu do skóry głowy może docierać więcej składników odżywczych. To z kolei wpływa na procesy wzrostu włosów. Zioło pobudza syntezę kolagenu, który jest ważny dla utrzymania mieszków włosowych w dobrej kondycji.

Owoc palmy sabałowej

Palma sabałowa wykazuje dużą skuteczność w walce z wypadaniem włosów. Sprzyja leczeniu łysienia androgenowego. Łagodzi łojotok i wydłuża czas fazy aktywnego wzrostu włosa.

Jakie są najlepsze zioła na wypadanie włosów – łysienie?

Nadmierne wypadanie włosów może być pierwszym objawem schorzenia, jakim jest łysienie plackowate. W leczeniu łysienia sprawdzą się między innymi: skrzyp polny, rozmaryn, ekstrakt z korzenia łopianu, kora brzozy, wyciąg nasion kozieradki, szampon z czarnej rzepy, wiesiołek.

Jakie są najlepsze zioła na porost włosów?

Osoby, zmagające się ze zbyt cienkimi włosami i problemem nadmiernego wypadania włosów, stawiają na ekstrakty skrzypu polnego, ziele pokrzywy, łopian, kozieradkę i czarną rzepę. Zioła te bardzo często występują też w suplementach diety, których zadaniem jest poprawa kondycji włosów i zagęszczenie fryzury.

Jakie są najlepsze zioła na włosy tłuste?

Na włosy przetłuszczające się warto zastosować zioła o działaniu antyseptycznym, ograniczającym wydzielanie sebum. Do takich roślin zaliczamy: kwiaty lawendy, rozmaryn, ziele lub korzeń pokrzywy, łopian, kozieradkę, korzeń mydlnicy lekarskiej.

Jakie są najlepsze zioła na pogrubienie włosów?

Wśród ziół pogrubiających włosy wyróżniamy: pokrzywę, rozmaryn, lawendę, ziele skrzypu. Każda z tych roślin zawiera cenne składniki i nada włosom zdrowy blask.

Jakie są najlepsze zioła na wzmocnienie włosów?

Zioła na wzmocnienie charakteryzują się działaniem, odbudowującym mieszki włosowe, odżywiające końcówki i stymulujące wzrost pasm. Zaliczamy do nich łopian, pokrzywę, skrzyp, rozmaryn i czarną rzepę.

Jakie są najlepsze zioła na nawilżenie włosów?

Osoby, które zmagają się z nadmiernym przesuszeniem kosmyków, powinny postawić na preparaty, zawierające rumianek, kwiat lipy, nasiona lnu, nasiona kozieradki.

zioła na włosy

Jak stosować zioła na włosy? – Dawkowanie

Chcąc wzmocnić włosy, warto stosować delikatne szampony, oparte o wyciągi ziołowe, zgodnie z instrukcją, podaną przez producentów. Preparat najlepiej spłukać letnią wodą. Do płukania włosów można wykorzystać napary z ziół, zrobione w domu. Odżywki ziołowe należy zostawić na włosach na określony czas w celu absorpcji składników.. Można też pozostawić je na głowie całą noc, wcześniej owijając włosy czepkiem.

Kiedy warto stosować zioła na włosy?

Zdrowe włosy będą mocne i gęste, ale chcąc utrzymać je w takiej kondycji, trzeba zapewnić im odpowiednie odżywienie. Warto myć włosy delikatnym szamponem na bazie ziół, który stosowany regularnie pomoże utrzymać ładne kosmyki. Zioła wzmacniające włosy sprawdzą się w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem, jak również przy cienkich, oklapniętych pasmach oraz w celach profilaktycznych, aby wzmocnić i odżywić kosmyki oraz skórę głowy.

Czy zioła na włosy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła do stosowania zewnętrznego w większości są bezpieczne. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników danej mieszanki. Kobiety w ciąży i matki karmiące, które chcą stosować zioła, wzmacniające włosy, powinny zapytać o zalecenia lekarza prowadzącego.

Skutki uboczne stosowania ziół na włosy

Wśród skutków ubocznych wyróżnia się głównie reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry, podrażnienia. Zbyt duże stężenie ekstraktu ziołowego może przyczynić się też do nasilenia dolegliwości, związanych z nadmiernym wydzielaniem łoju i wypadaniem włosów.

Dlaczego warto stosować zioła na włosy?

Zioła to naturalny sposób na to, aby skutecznie wzmocnić włosy i zmniejszyć intensywność wypadania. Takie metody stosowane są w medycynie naturalnej od lat i w dalszym ciągu na półkach w aptekach i sklepach znajdziemy szampony i odżywki, których główne składniki aktywne stanowią właśnie ekstrakty ziołowe. Korzystne działanie wyciągów roślinnych w walce z łupieżem i w celu poprawy kondycji kosmyków oraz skóry głowy zostało potwierdzone wieloma badaniami.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.