zioła na wątrobę

Zioła na wątrobę – Jakie wybrać, działanie, właściwości, stosowanie i przeciwwskazania

Prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie wątroby jest bardzo ważne dla utrzymania dobrej kondycji całego ciała. Wątroba w organizmie człowieka odpowiada między innymi za wydzielanie żółci, ale dba też o to, aby szkodliwe substancje, pochodzące z przemiany materii, zostały wydalone. To dzięki temu narządowi krew człowieka oczyszczana jest z toksyn, pochodzących między innymi z alkoholu czy pozostawionymi przez leki. W przypadku gdy wątroba nie pracuje prawidłowo, ulega osłabieniu, a wtedy sprzyja pogorszeniu stanu organizmu i może przyczynić się do obciążenia innych narządów. Chcąc wspomóc pracę wątroby, warto postawić na popularne zioła, znane ze swojego zdrowotnego działania na ten narząd. Jakie są najpopularniejsze zioła wspomagające pracę i regenerację wątroby i kiedy warto je stosować?

Najczęstszą przyczyną problemów z wątrobą jest nieprawidłowa dieta. W dzisiejszych czasach popularne są bary szybkiej obsługi oraz tzw. gotowce, które można szybko przyrządzić, aby zaspokoić głód. Niestety jest to żywność wysoko przetworzona, która może mieć szkodliwy wpływ na cały organizm, między innymi na pracę omawianego narządu. Najpopularniejsze produkty, które często znajdują się w naszej diecie, a mają niekorzystny wpływ na wątrobę to:

 • smażone mięso;

 • wędliny i kiełbasy wysoko przetworzone;

 • tłuste sery;

 • słone przekąski;

 • słodycze;

 • dania typu instant.

Szkodliwy wpływ na pracę wątroby mogą mieć też niektóre leki oraz używki.

zioła na wątrobę

Jakie są objawy problemów z wątrobą?

Chora wątroba może przez długi czas nie dawać wyraźnych objawów. Jest to narząd nieukrwiony, co oznacza, że nie powoduje dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak działanie wątroby jest zaburzone, można zauważyć pewne zmiany w postaci kłucia lub dyskomfortu. Takie objawy wynikają z powiększenia wątroby, która zaczyna uciskać na inne, sąsiadujące narządy, wywołując nieprzyjemne uczucie. Symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby to między innymi:

 • częste, powtarzające się wzdęcia;

 • zaparcia lub biegunki;

 • skurcze łydek;

 • gwałtowne zmiany wagi;

 • zażółcenie skóry;

 • przewlekłe zmęczenie i senność;

 • zaokrąglone, wypukłe paznokcie.

Jak można pomóc wątrobie?

Wsparcie wątroby w codziennym życiu jest bardzo ważne, ponieważ pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Warto wiedzieć, że chcąc poprawić pracę i przyczynić się do szybszej regeneracji wątroby, nie trzeba stosować specjalnych wyrzeczeń. Wystarczy zadbać o to, aby dieta była zdrowa i postawić na naturalne środki, wykazujące korzystne działanie na pracę wątroby. W profilaktyce i leczeniu zaburzeń bardzo często stosowane są popularne preparaty ziołowe, które wspomogą oczyszczenie wątroby, zredukują stany zapalne i poprawią procesy trawienne.

Co to są zioła na wątrobę?

Ziołolecznictwo stosowane jest w medycynie naturalnej od wieków. Specjaliści zdają sobie sprawę, że odpowiednie zioła wykazują właściwości detoksykujące, przez co mogą wspomóc pracę narządu i zapobiec marskości wątroby. Zioła usprawniające działanie wątroby możemy podzielić na:

 • działające rozkurczowo;

 • żółciopędne i żółciotwórcze;

 • ochraniające komórki miąższu wątroby.

Na co mogą pomóc zioła na wątrobę?

Wiele ziół na wątrobę przede wszystkim ułatwia trawienie i działa ochronnie na narząd. Wśród popularnych roślin znajdziemy takie, które wspomagają pracę dróg żółciowych i przyspieszają usuwanie toksyn. Odpowiednie mieszanki mogą wyrównać poziom cholesterolu i zapobiec rozwojowi kamicy żółciowej. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego w profilaktyce chorób wątroby warto postawić na dary natury.

Jakie są właściwości ziół na wątrobę?

W zależności od rodzaju zioła, wykazują one różne właściwości. Większość z nich działa pozytywnie na drogi żółciowe, często rośliny na zdrowie wątroby wykazują też działanie przeciwzapalne, usuwające z organizmu substancje chemiczne oraz wspomagające układ pokarmowy.

zioła na wątrobę

Jakie są popularne zioła na wątrobę?

Dużą popularnością wśród ziół, stosowanych dla ochrony wątroby, wyróżniamy:

 • ostropest plamisty;

 • mniszek lekarski;

 • ziele dziurawca;

 • karczoch zwyczajny;

 • kurkuma.

Ostropest plamisty

Wśród właściwości ostropestu plamistego wyróżniamy zdolność odtruwania organizmu. Kolejną funkcją tego zioła jest regeneracja wątroby, dzięki czemu może ona lepiej funkcjonować. Ostropest plamisty cieszy się większą popularnością od pozostałych ziół i sprawdza się zarówno w leczeniu zmian, wywołanych wirusowym zapaleniem wątroby, jak i w przypadku zatruć czy stłuszczenia wątroby.

Karczoch zwyczajny

Wykazuje działanie ochronne i antyoksydacyjne na komórki wątroby. Warto sięgnąć po to zioło w celach profilaktycznych.

Ziele dziurawca

Dziurawiec wspomaga trawienie i sprawia, że wątroba lepiej pracuje. Produkuje żółć i wspomaga pęcherzyk żółciowy. Działa rozkurczowo.

Korzeń berberysu na wątrobę

Zawiera duże ilości berberysu, znanego z właściwości antyoksydacyjnych. Suszony korzeń berberysu można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Sprawdzi się w celu obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Ziarno kminku na wątrobę

Choć kminek nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie narządu, wspomaga trawienie i odciąża cały układ pokarmowy.

Pokrzywa zwyczajna na wątrobę

Działa moczopędnie i oczyszczająco. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmów. Pomaga w usuwaniu pozostałości alkoholu i wzmacnia cały organizm.

Glistnik jaskółcze ziele na wątrobę

Działa silnie uspokajająco i obniża napięcie mięśni gładkich. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wspomaga przepływ krwi w żyłach. Odtruwa organizm, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Zioło wskazane przy niewydolności wątroby.

Borówka czernica na wątrobę

Borówka czernica to roślina o bogatym składzie, która stosowana jest powszechnie przy różnych schorzeniach, związanych z układem pokarmowym.

Korzeń czarnej rzepy na wątrobę

Czarna rzepa sprawdzi się w niedoczynności wątroby i łagodnych stanach zapalnych. Wspomaga wydzielanie żółci i wykazuje korzystne działanie na procesy regeneracyjne.

Kurkuma na wątrobę

Surowcem leczniczym jest kłącze kurkumy, które zawiera spore ilości kurkuminy i innych związków bioaktywnych. Kurkumina wykazuje szerokie działanie dla organizmu, między innymi pobudza pęcherzyk żółciowy do pracy, zapobiegając powstawaniu kamieni.

Mięta pieprzowa na wątrobę

Zawarte w niej olejki eteryczne działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Mięta sprzyja lepszemu trawieniu i działa wiatropędnie.

Mniszek lekarski na wątrobę

Jest prawie tak popularny, jak ostropest, choć jego działanie jest nieco inne. Wykazuje bardzo korzystne działanie dla wątroby. Wspomaga filtrację przez nerki, ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu. Podobnie do ostropestu plamistego ma działanie żółciopędne.

Tymianek właściwy na wątrobę

Napar z tymianku wpływa korzystnie na cały układ pokarmowy. Regularnie pity, redukuje częstotliwość występowania zaparć i biegunek. Łagodzi podrażnienia dróg pokarmowych i zmniejsza dolegliwości, związane z wątrobą.

Kocanka piaskowa na wątrobę

Jest to roślina biologicznie aktywna, która działa pozytywnie na kondycję pęcherzyka żółciowego i drogi żółciowe. Jest to zioło o działaniu żółciopędnym i rozkurczowym.

Cykoria podróżnik na wątrobę

Roślina ta występuje naturalnie we wschodniej Europie i Azji, choć aktualnie spotkamy ją właściwie na całym świecie. Za jej właściwości odpowiada korzeń, który bogaty jest w substancje biologicznie aktywne. Zioło wykazuje działanie pobudzające czynności wydzielnicze w wątrobie.

zioła na wątrobę

Jak stosować zioła na wątrobę? – Dawkowanie

Zioła to substancje naturalne, które jednak zawierają chemiczne substancje, które w zbyt dużej dawce mogą wywoływać działania niepożądane. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy zioła jako suplement diety. W takim przypadku najlepiej dawkować je tak, jak zaleca producent. Jeżeli na opakowaniu nie ma instrukcji, warto zapytać o sposób stosowania ziół lekarza lub dietetyka.

Kiedy warto stosować zioła na wątrobę? – Zastosowanie

Wątroba to bardzo ważny narząd, dlatego zioła, wspomagające jej pracę, powinny być dobierane ostrożnie i należy stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli stosowanie naparów i suplementów ziołowych chcemy łączyć z leczeniem farmakologicznym, warto sięgnąć po poradę lekarza, który ustali dawkę suplementacji. Należy pamiętać, że zbyt duże dawki ziół mogą wiązać się z niekorzystnym działaniem na organizm.

Czy zioła na wątrobę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Choć zioła nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób, cierpiących na schorzenia, związane z wątrobą, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Z ziołolecznictwa wyłącza między innymi ciąża i leczenie onkologiczne. Osoby przewlekle chore oraz zażywające jakiekolwiek leki, przed rozpoczęciem kuracji, powinny porozmawiać z lekarzem.

Skutki uboczne stosowania ziół na wątrobę

Zbyt duża dawka ziół może zaostrzyć dolegliwości i powodować inne skutki uboczne, takie jak:

 • nudności i wymioty;

 • biegunki;

 • bóle brzucha;

 • reakcje skórne;

 • bóle głowy;

 • osłabienie, zmęczenie.

Dlaczego warto stosować zioła na wątrobę?

Ziołami na wsparcie wątroby warto zainteresować się nie tylko w przypadku dolegliwości, ale też, gdy chcemy wzmocnić nasz organizm. Napary i suplementy ziołowe zaleca się stosować, gdy zdarzy się przedawkować alkohol lub przesadzimy z tłustym jedzeniem.

Dlaczego należy stosować równocześnie dietę na wątrobę?

Właściwa dieta jest bardzo ważna, aby ochronić narząd przed stłuszczeniem i nieprawidłowościami. Zdrowe, zbilansowane żywienie, bogate w witaminy i minerały, pozwala zachować dobrą kondycję wszystkich narządów i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób. Chcąc wspomóc kondycję wątroby, warto pomyśleć także o systematycznej, umiarkowanej aktywności fizycznej.

Zioła na stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby to dolegliwość, której leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. W tym przypadku zioła mogą stanowić wsparcie terapii, jednak tylko po konsultacji ze specjalistą. Na stłuszczenie wątroby pozytywnie zadziałają wszystkie omawiane w artykule rośliny.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
Biotyna to naturalna substancja, która odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka, jest też nazywana witaminą piękna, z uwagi na jej wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
Cynk to pierwiastek odgrywający ważną rolę w organizmie. Wspomaga układ odpornościowy i nerwowy, wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dowiedz się więcej.