zioła na migrenę

Zioła na migrenę – Jakie wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Migrena to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która w dużym stopniu może wykluczyć z normalnego funkcjonowania. Ból głowy bywa przenikliwy do tego stopnia, że trudno jest wykonywać jakiekolwiek czynności, o efektywnej pracy nie wspominając. Poza rozpierającym bólem głowy migrena charakteryzuje się również szeregiem innych objawów, takich jak nadwrażliwość na światło, zmęczenie czy nadmierne napięcie mięśni. W tym artykule przedstawimy zioła, które mogą być pomocne w leczeniu migreny.

Bóle migrenowe, nazywane potocznie migreną to powtarzające się, najczęściej jednostronne, pulsujące bóle głowy, które trwają najczęściej od 4 do 72 godzin. Charakteryzują się różnym stopniem nasilenia i czasem są tak silne, że nawet tabletki przeciwbólowe nie powodują ich ustąpienia. Ból bardzo często obejmuje skronie, może się nasilać pod wpływem emocji, gdy jesteśmy narażeni na stres oraz przy wysiłku fizycznym. Przy migrenie często pojawia się światłowstręt, mdłości, czasem wymioty i zaburzenia widzenia. Migrena klasyfikowana jest jako napięciowy ból głowy. Szacuje się, że częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn.

zioła na migrenę

Co to są zioła na migrenę?

Ból migrenowy nie jest łatwy do wyleczenia. W terapii stosuje się między innymi rośliny lecznicze, które zmniejszają napięcie mięśni, redukują stres i mogą wpłynąć łagodząco na ból. W medycynie naturalnej stosuje się napary oraz mieszanki ziołowe, mające na celu zmniejszenie objawów schorzenia. Migrena jest chorobą, która należy do grupy dolegliwości o charakterze złożonym i oddziałuje nie tylko na układ nerwowy, ale też krwionośny. Objawy wywoływane są prawdopodobnie zaburzeniami w uwalnianiu serotoniny z zakonczeń nerwowych, choć często występują też dziedzicznie.

Na co mogą pomóc zioła na migrenę?

Według badań bardzo dobrą mieszanką, która pomaga zmniejszyć bóle migrenowe oraz takie dolegliwości, jak nudności czy ból oczu jest połączenie roślin leczniczych, takich jak złocień i kora wierzby. Testy wykazały, że 3 – miesięczna kuracja takimi ziołami zmniejszyła liczbę ataków migrenowych o ponad 60%.

Jak działają zioła na migrenę?

Zioła lecznicze na migrenę mogą łagodzić objawy migreny. Odpowiednio skomponowana mieszanka zmniejsza ból głowy, działa przeciwzapalnie i wpływa na lepszą kondycję naczyń krwionośnych poprzez ich uszczelnienie. Zioła wykazują działanie rozkurczające i uspokajające, co jest pomocne w przypadku silnego bólu głowy. Napar stosowany w leczeniu migreny często ułatwia zasypianie, a jednocześnie charakteryzuje się działaniem przeciwgorączkowym i może wykazywać właściwości pomocne przy przeziębieniu.

Jakie są najsilniejsze zioła na migrenę?

Istnieje wiele ziół, które mogą wspomóc redukcję objawów migreny. Do najsilniejszych zaliczamy:

 • złocień maruna;

 • imbir;

 • rumianek;

 • krwawnik;

 • lawendę;

 • ziele bukwicy;

 • kozłek lekarski.

zioła na migrenę

Jakie są popularne zioła na migrenę?

Najsilniejsze i najpopularniejsze zioła, stosowane przy migrenie, są takie same . Osoby cierpiące na schorzenie najczęściej stosują napar z melisy, a także mieszanki krwawnika i rumianku z dodatkiem startego imbiru. Takie połączenie nie tylko wpłynie korzystnie na krążenie, ale złagodzi też inne objawy migreny.

Złocień maruna na migrenę

Jedno z najczęściej zalecanych ziół na migrenę. Pełna nazwa tego zioła brzmi wrotycz maruna. Jego właściwości, łagodzące bóle głowy odkryto stosunkowo niedawno, bo dopiero na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, ale bardzo szybko zyskał popularność. Główną substancją, odpowiadającą za złagodzenie bólu głowy jest partenolid – seskwiterpenowy. Mechanizm działania tego składnika jest wielokierunkowy i to dzięki niemu złocień wykazuje właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne, a także zmniejsza natężenie dolegliwości bólowych.

Imbir na migrenę

Kłącze imbiru to roślina o potwierdzonych właściwościach przeciwmigrenowych. Badania wykazały, że już kilkudniowa kuracja imbirem może złagodzić ból głowy i zmniejszyć nasilenie ataku migrenowego.

Rumianek i krwawnik na migrenę

Wymienione zioła działają uspokajająco i rozkurczająco. Ziele krwawnika pomaga w przypadku mdłości lub wymiotów, a mieszanki tych roślin wraz z melisą, sprzyjają lepszemu zasypianiu.

Wierzba biała na migrenę

W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie korę rośliny, która bogata jest w związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Wierzba działa łagodząco na ból głowy i jest pomocna w przypadku nerwobólu.

Lipa na migrenę

Jej kwiaty mają działanie napotne, ale stosowane są także w celach uspokajających i redukcji bólu.

Bez czarny na migrenę

Znany z właściwości uśmierzających i łagodzących bóle głowy. Często stosowany w przypadku migrenowych bólów głowy.

Malina właściwa na migrenę

Choć znana głównie z właściwości, wspomagających trawienie, sprawdzi się także w przypadku łagodzenia dolegliwości w obrębie głowy.

Melisa lekarska na migrenę

Jest to chyba najpopularniejsza herbatka na migrenę. Znana z właściwości uspokajających melisa może złagodzić napięcie mięśni i stres, który jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania migren.

Gorzknik kanadyjski na migrenę

Kłącze gorzknika wykazuje działanie uspokajające, antyoksydacyjne i uspokajające. Może być wykorzystany jako składnik mieszanek przy leczeniu migreny.

Mniszek lekarski na migrenę

Mniszek to bogactwo witamin i minerałów, przede wszystkim potasu, którego niedobór może powodować migreny. Niektórzy badacze twierdzą, że niedobór tego pierwiastka może powodować skurcze w naczyniach mózgowych, powodując nieprzyjemne dolegliwości.

Jak sporządzić własną mieszankę ziół na migrenę?

Sposób użycia ziół na migrenę nie jest skomplikowany. Podobnie łatwe jest stworzenie własnej mieszanki, która będzie charakteryzować się właściwościami, wpływającymi na złagodzenie objawów. Wystarczy, że dokładnie wymieszamy ze sobą:

 • korę wierzby

 • liść melisy

 • koszyczek rumianku

 • liść maliny

 • kwiatostan lipy

 • kwiat czarnego bzu

Przygotowaną mieszankę wystarczy wsypać do papierowej torebki i przygotowywać napar w przypadku wystąpienia symptomów.

Jakie zioła stosować na migrenę oczną?

Migrena oczna to odmiana schorzenia, w której oprócz jednostronnego bólu głowy występują także objawy neurologiczne, takie jak zaburzenia widzenia i mroczki przed oczami. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości zaleca się stosować szklankę naparu z krwawnika, rumianku i melisy.

zioła na migrenę

Jak stosować zioła na migrenę? – Dawkowanie

Zioła zaleca się stosować w formie naparów lub odwarów. Kwiaty i liście przygotowuje się  jak herbatę, zalewając wrzątkiem i czekając, aż ostygnie. Kłącza i korzenie zaleca się gotować przez ok. 10 minut. Jednorazowa dawka wynosi 2 łyżeczki mocno rozdrobnionych ziół. Przy wystąpieniu bólu zaleca się pić ok. 2 szklanki dziennie. Można spożywać także 1 szklankę dziennie profilaktycznie w pozostałe dni.

Kiedy warto stosować zioła na migrenę? – Zastosowanie

Zioła, wspomagające podczas migreny zaleca się stosować przede wszystkim przez osoby, cierpiące na dane schorzenie. Napary można przygotowywać w przypadku wystąpienia objawów, choć niektórzy specjaliści zalecają także spożywanie leśniczych mikstur profilaktycznie, gdyż właściwości ziół mogą ograniczyć częstotliwość występowania napadów.

Czy zioła na migrenę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania ziół na migrenę jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników mieszanki. Oczywiście można stworzyć herbatki z kompozycji ziół o działaniu przeciwmigrenowym, wykluczając te, na które jesteśmy uczuleni. Stosowania naparów nie zaleca się także osobom, cierpiącym na ciężką niewydolność nerek i serca oraz niedrożność dróg żółciowych. Inne przeciwwskazania to: uczulenie na salicylany, astma, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku choroby wrzodowej.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na migrenę?

Zioła na ból głowy dla kobiet w ciąży i matek karmiących powinny być dobierane ostrożnie. Przed rozpoczęciem kuracji warto skontaktować się z lekarzem, który ustali, jakie zioła wybierać i czy nie ma przeciwwskazań do stosowania naparów. Nie zaleca się stosowania wielu gatunków ziół, a za najbezpieczniejsze uznaje się kwiat rumianku i liść maliny. Ziół na migrenę nie zaleca się dzieciom do 12 roku życia.

Skutki uboczne stosowania ziół na migrenę

Stosowanie ziół na migrenę w odpowiedniej dawce wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Zaobserwowane działania niepożądane występowały głównie u osób, wykazujących nadwrażliwość na któryś ze składników mieszanki lub w przypadku stosowania zbyt dużej ilości naparów. Do ewentualnych skutków ubocznych stosowania ziół zaliczamy:

 • problemy żołądkowe;

 • nadmierną senność;

 • zmęczenie;

 • wypryski skórne.

Dlaczego warto stosować zioła na migrenę?

Migrena to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która wielokrotnie nie pozwala normalnie funkcjonować. Uciążliwy ból obejmuje najczęściej okolice skroni i nad oczami, choć w niektórych przypadkach może rozszerzyć się na całą głowę. Charakterystyczna dla schorzenia jest nadwrażliwość na światło, a dolegliwości często są tak intensywne, że chory nie może się na niczym skupić i wykonywać jakiejkolwiek produktywnej pracy.

Zioła, zwalczające dolegliwości migrenowe stanowią najpopularniejszą formę radzenia sobie z problemem. Oprócz produktów farmaceutycznych to właśnie herbaty ziołowe stosowane są najczęściej, ponieważ wykazują dużą skuteczność i są mało inwazyjne. Zalecane mieszanki składają się z roślin o działaniu uspokajającym, redukującym napięcie nerwowe i mięśniowe, rozkurczającym i przeciwzapalnym. Takie właściwości sprzyjają łagodzeniu bólu głowy i mogą wspomóc organizm w codziennym działaniu. Specjaliści zalecają stosowanie naparów nie tylko w przypadku, kiedy już pojawią się symptomy, związane z migreną, ale także profilaktycznie, aby zapobiec napadom.

Migrenowy ból głowy to nic przyjemnego, jednak przy odpowiednim działaniu i stosowaniu środków, zmniejszających ból, można skutecznie ograniczyć jego występowanie i zredukować dolegliwości do łagodniejszego poziomu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Pycnogenol to preparat na bazie wyciągu z sosny nadmorskiej, po który chętnie sięgają diabetycy i kobiety w okresie menopauzy. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc.
Dowiedz się, co sprawia, że l karnityna jest popularna wśród osób odchudzających się i dlaczego jest tak istotna dla dobrego poziomu cholesterolu oraz testosteronu i tarczycy.