bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne – Właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Bagno zwyczajne to jeden z surowców roślinnych wykorzystywanych w medycynie tradycyjnej. Przyjmuje ono formę zimozielonego krzewu, rosnącego przez nawet kilkadziesiąt lat. Przy jakich dolegliwościach najczęściej stosuje się bagno zwyczajne? Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Bagno zwyczajne, inaczej określane jako bagno pospolite, dziki rozmaryn, rozmaryn leśny i bagniak, jest rośliną z rodziny wrzosowatych. To zimozielony krzew żyjący do 30 lat. Może osiągnąć maksymalnie 1,5 m wysokości.

Liście bagna zwyczajnego mają wąskoeliptyczny kształt. Pozostają zielone przez co najmniej kilka sezonów. Bagno wydaje też owoce. Przypominają one torebki zwisające ku dołowi. Kwiaty tej rośliny są białe, zebrane w szczytowe baldachy. Kwitnące pędy bagna zwyczajnego zazwyczaj są pokryte charakterystycznym, rdzawym nalotem. Starsze fragmenty rośliny bywają lekko omszone.

Bagno zwyczajne, z łaciny ledum palustre, rośnie na terenach podmokłych. Porasta m.in. mokre lasy sosnowe i bory bagienne. Roślina ta pojawia się naturalnie w Polsce i północnej Europie, a także północno-wschodniej Azji. Najczęściej występuje na glebach zacienionych, o kwaśnym odczynie. Jest powszechnie wykorzystywana do produkcji suplementów diety, które mogą pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami.

bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne – właściwości

Bagno zwyczajne od lat jest wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Powstają z niego tabletki, nalewki czy herbaty. Roślina ta jest używana jako wsparcie w trakcie przeziębienia, problemów z oczami, bólach stawów, stanach zapalnych skóry czy przy astmie. Bagno pospolite może pomóc poradzić sobie ze skutkami ukąszeń owadów, a także infekcjami w jamie ustnej, siniakami, skaleczeniami, ranami, urazami, obrzękami ścięgien, trądzikiem i wieloma innymi problemami skórnymi. Roślina ta jest bardzo uniwersalna, dlatego od lat cieszy się tak dużą popularnością wśród zwolenników naturalnego ziołolecznictwa.

Skład bagna zwyczajnego może różnić się w zależności od tego, skąd pochodzi dana roślina. Najczęściej do produkcji preparatów ziołowych stosuje się krzewy rosnące dziko, na torfowiskach w Europie Północnej. Warto pamiętać, że roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie powinna być wolna od zanieczyszczeń pochodzących ze spalin oraz sztucznych nawozów stosowanych w rolnictwie. Takie substancje mogą negatywnie wpływać na ludzki organizm.

Bagno zwyczajne – zastosowanie

Bagno zwyczajne ma wiele zastosowań. Sięgają po nie m.in. osoby, które borykają się z bólami pleców, zwłaszcza przy dnie moczanowej. Dziki rozmaryn może pomóc poradzić sobie z reumatyzmem, sztywnością stawów, obrzękami ścięgien i stanami zapalnymi tchawicy oraz oskrzeli. Roślinę stosuje się też zewnętrznie, zwłaszcza w walce z problemami skórnymi, jak trądzik, opryszczka, wrzody, świerzb czy liszaje.

W medycynie alternatywnej stosuje się młode pędy i liście bagna zwyczajnego. Świeże gałązki mogą być wykorzystywane jako naturalny środek na mole, umieszczany w szafie. Z bagna pospolitego powstają maści, napary, nalewki, tabletki i złożone mieszanki ziołowe, z dodatkiem innych roślin. Z tego surowca tworzy się też olejki cenione zwłaszcza podczas przeziębienia, nieżytów układu oddechowego i chorób zakaźnych.

Na co może pomóc bagno zwyczajne?

Bagno zwyczajne jest wykorzystywane w tradycyjnym ziołolecznictwie od co najmniej 1775 roku. W tym czasie Karol Linneusz stworzył dzieło opisujące jego cenne właściwości. Bagno było stosowane m.in. przez osoby borykające się z zapaleniami stawów, bólem pleców, reumatyzmem, problemami skórnymi czy astmą.

Ta ciekawa roślina porastająca podmokłe tereny może pomóc również poradzić sobie z bólami zębów, dolegliwościami ze strony układu moczowego, kaszlem, problemami trawiennymi czy krztuścem. Bagno jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w homeopatii. Stosuje się je jako środek drażniący skórę i przeciwgośćcowy. Roślina ta wspiera w stanach przewlekłego stresu, a także może pomóc zwalczyć infekcje grzybicze czy wirusowe. Bagno zwyczajne jest wykorzystywane również przez osoby, które borykają się z problemami trawiennymi. Roślina wspiera bowiem wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Może również pomóc poprawić krążenie i rozgrzać organizm.

bagno zwyczajne

Jak stosować bagno zwyczajne – porcjowanie

Ziele bagna zwyczajnego musi być bezwzględnie stosowane zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, lekarza lub farmaceuty. W przypadku naparu dopuszczalne jest przyjmowanie po 15 ml płynu maksymalnie 4 razy dziennie. Herbata z bagna zwyczajnego służy też do płukania jamy ustnej. Wówczas stosuje się ją 2-3 razy dziennie w porcjach po 30-50 ml.

W sklepach zielarskich i aptekach znaleźć można również olejki z bagna zwyczajnego, które wciera się w skórę w ilościach po 5 ml maksymalnie 2 razy dziennie. Natomiast nalewkę z tej rośliny można przyjmować w porcjach po łyżeczce 4 razy w ciągu doby.

Bagno zwyczajne jest specyficzną rośliną, która w zbyt dużych ilościach staje się trująca dla ludzkiego organizmu. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie wskazanego dawkowania. W innym przypadku może dojść do zatrucia, objawiającego się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, bólami głowy, a nawet zmianami skórnymi. Bagno jest też rośliną niebezpieczną dla dzieci i kobiet w ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania preparatów z jego dodatkiem często konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista sprawdzi, czy w danym przypadku przyjmowanie bagna pospolitego nie będzie stanowiło zagrożenia dla pacjenta.

Jakie są objawy zatrucia bagnem zwyczajnym?

Bagno zwyczajne to roślina trująca, dlatego musi być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Przyjęcie zbyt dużej porcji skutkuje takimi objawami, jak drętwienie kończyn, rozwolnienie, oszołomienie, krwiomocz, podrażnienie żołądka, bóle głowy i gardła, złe samopoczucie, wymioty, nudności czy wysypka. Po zastosowaniu zewnętrznym często pojawia się świąd, pieczenie skóry, pęcherze czy wypryski z płynem surowiczym.

Bagno zwyczajne – przeciwwskazania

Bagno zwyczajne u człowieka wywołuje podrażnienie żołądka, dlatego nie jest ono polecane w przypadku osób, które borykają się z przewlekłymi schorzeniami układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem jest także alergia na tę roślinę, krwiomocz, ciąża, wymioty czy biegunka. Bagna pospolitego nie powinno się przyjmować w połączeniu z lekami zapisanymi przez specjalistę. Roślina ta może bowiem wchodzić w reakcje z lekami, osłabiając lub intensyfikując ich działanie.

Bagno zwyczajne – skutki uboczne i działania niepożądane

Bagno zwyczajne jest trujące, dlatego w zbyt dużych ilościach może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Roślina wydziela silny zapach, który jest toksyczny dla owadów, a także ludzi. Nie zaleca się więc wdychania olejku eterycznego z bagna zwyczajnego.

Skutki uboczne spożywania bagna zwyczajnego to także podrażnienie ścian żołądka i całego układu pokarmowego, uszkodzenie nerek, paraliż układu nerwowego czy zawroty i bóle głowy.

bagno zwyczajne

Bagno zwyczajne – efekty stosowania

W medycynie ludowej bagno zwyczajne jest wykorzystywane od setek lat. Może ono pomóc zwalczyć wiele dolegliwości, zwłaszcza związanych z funkcjonowaniem stawów czy ścięgien. Olejki i wyciągi z bagna można stosować także zewnętrznie, na trądzik, ropiejące i trudno gojące się rany, bąble czy świerzb. Roślina ta cieszy się dużą popularnością również wśród osób, które borykają się z przewlekłym bólem – głowy, żołądka lub stawów.

Liście bagna stosuje się także w walce z molami i innymi owadami pojawiającymi się w domach. Zapach tej rośliny jest bowiem trujący dla insektów. Wystarczy umieścić gałązkę w szafie, by chronić swoje ubrania przed szkodnikami. Nie należy jednak wdychać zapachu liści.

Dlaczego warto stosować bagno zwyczajne?

Bagno zwyczajne jest rośliną łatwo dostępną. Pojawia się naturalnie w Polsce, zwłaszcza na terenach podmokłych. Preparaty z tą rośliną można znaleźć również w aptekach i sklepach zielarskich. Są one stosunkowo tanie i bardzo uniwersalne. Bagno przyjmuje się wewnętrznie, a także stosuje zewnętrznie, np. na rany i zmiany skórne. Z rośliny tej przygotowuje się również płukanki.

Bagno zwyczajne może pomóc poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, zarówno w obrębie układu kostnego, jak i pokarmowego. Wspiera w walce z chorobami skóry i trudno gojącymi się ranami. Niekiedy przyjmowanie tej rośliny może przyczynić się do pozbycia uciążliwych dolegliwości bez konieczności sięgania po farmaceutyki. Trzeba jednak pamiętać, że bagno jest trujące. Przekroczenie dopuszczalnej porcji może spowodować bóle, nudności, wymioty, a także zmiany skórne i wiele innych problemów. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie tej rośliny rozważnie, zgodnie z zaleceniami.

Jak zbierać i suszyć bagno zwyczajne?

Bagno zwyczajne można zbierać samodzielnie. W stanie dzikim pojawia się ono zwłaszcza w lasach. Jest to roślina trująca, dlatego zaleca się używanie rękawic ochronnych oraz maski zasłaniającej oczy i twarz. Trzeba bowiem pamiętać, że opary wydzielające się podczas przecinania gałązek są szkodliwe nie tylko dla owadów, lecz także dla ludzi. Podczas zbierania pędów nie należy wdychać silnego zapachu bagna pospolitego.

W medycynie alternatywnej korzysta się jedynie z młodych pędów i liści bagna. Nie powinny być zdrewniałe. Zbiory zazwyczaj przypadają na czas, gdy krzew zaczyna kwitnąć. Wówczas w pędach znaleźć można najwięcej cennych substancji. Same kwiaty i owoce nie nadają się do wykorzystania w ziołolecznictwie.

Zebrane bagno zwyczajne należy odpowiednio oczyścić. Kluczowe jest pozbycie się zdrewniałych elementów i chorych liści. Tak przygotowaną roślinę można suszyć w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Zestaw witamin wyłącznie dla kobiet - czy to ma sens? Te witaminy sprzyjają urodzie i poprawiają odporność. Zobacz gdzie ich szukać!
Biotyna to naturalna substancja, która odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka, jest też nazywana witaminą piękna, z uwagi na jej wpływ na włosy, skórę i paznokcie.