zioła na wzdęcia i gazy

Zioła na wzdęcia i gazy – Jakie zioła wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Wzdęcia i gazy potrafią być prawdziwym problemem. Często dolegliwości trawienne pojawiają się nie tylko bezpośrednio po spożyciu posiłków, lecz występują przez całą dobę. Wiele osób decyduje się na walkę z tym problemem w naturalny sposób. Czym są zioła na wzdęcia i gazy i jak je stosować?

Wzdęcia brzucha zwykle wynikają z połykania powietrza podczas posiłku. Ma to miejsce w sytuacji, gdy dana osoba je w pośpiechu. Innym powodem występowania wzdęć i gazów jest rozkład substancji pokarmowych przez bakterie znajdujące się w jelicie. Tak się dzieje po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Wzdęcia i gazy jelitowe czasem wynikają z nietolerancji pokarmowych lub problemów z trzustką. Jeśli pojawiają się one regularnie, może być to sygnał do zmiany diety lub wizyty u lekarza.

zioła na wzdęcia i gazy

Jak zioła mogą pomóc na wzdęty brzuch i gazy?

Zioła na wzdęcia i gazy mogą przyczyniać się do zwiększenia ilości gazów, rozkurczać, obniżać napięcie mięśni w przewodzie pokarmowym oraz napinać ściany żołądka. Wiele z nich wspiera także trawienie, zapobiegając wystąpieniu takich dolegliwości po spożyciu ciężkostrawnego jedzenia. Naturalne preparaty cieszą się popularnością wśród osób, które nie chcą obciążać organizmu lekami. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku poważnych schorzeń układu trawiennego konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Jak wpływają zioła na wzdęcia i gazy?

Zioła na wzdęcia i gazy jelitowe wspierają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i wydzielanie soku żołądkowego. Niektóre z nich mogą pomóc z nadmiernym namnażaniem się niekorzystnych bakterii. Zioła na problemy trawienne mogą przyczynić się do złagodzenia wzdęć i zwiększenia wydzielania gazów. Wszystko zależy jednak od wybranego gatunku rośliny. W przypadku problemów żołądkowych często korzysta się z całych mieszanek roślin, które mogą wspomóc produkcję soków trawiennych i wydzielanie żółci.

Jakie są właściwości ziół na wzdęcia?

Każde zioło na wzdęcia zawiera różne składniki aktywne, dlatego może w inny sposób wspierać ludzki organizm. Takie rośliny są chętnie stosowane przy nadmiernej fermentacji treści żołądkowej i innych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Niektóre z nich mogą przyczynić się do złagodzenia tych problemów, wspierając cały układ pokarmowy. Mogą pomóc zapobiegać takim dolegliwościom, a także walczyć z już istniejącymi objawami.

Jakie są najsilniejsze zioła na wzdęcia?

Ziół stosowanych w problemach żołądkowych jest wiele. Do najchętniej wybieranych można zaliczyć m.in. miętę pieprzową, tymianek, kminek, melisę, anyż czy bazylię. Zwykle są one dostępne w niewielkich saszetkach, podobnych do tych, w których znajduje się herbata. Większość ziół wspierających wydzielanie soków trawiennych i pracę przewodu pokarmowego stosuje się bowiem w formie naparu.

Jakie są popularne zioła na wzdęcia i lepsze trawienie?

Niektóre zioła wspierające mięśnie przewodu pokarmowego i wydzielanie soku żołądkowego cieszą się większą popularnością niż inne. Pojawiają się one w wielu gotowych mieszankach ziołowych dostępnych na rynku.

Rumianek

Rumianek może przyczynić się do złagodzenia wzdęć i ograniczenia skurczów w obrębie układu pokarmowego. Roślina ta jest bezpieczna nawet dla niemowląt.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa może pomóc w zwiększeniu wydzielania soków trawiennych oraz żółci i pobudzeniu apetytu. Wspiera perystaltykę jelit.

Melisa

Melisa jest kojarzona zwłaszcza z uspokajaniem. Może ona jednak także przyczyniać się do ograniczania skurczów. Jest chętnie stosowana przy wzdęciach, zaparciach i niestrawnościach.

Koper włoski

Z kopru włoskiego korzysta się we wzdęciach brzucha. Może on pobudzać układ trawienny do pracy. Wspiera też wydzielanie żółci.

Bazylia

Bazylia jest wykorzystywana w celu walki z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz nerwowego. Może pomagać na obrzęki i stany zapalne.

Kwiat lawendy

Kwiat lawendy jest stosowany we wzdęciach i ogólnych problemach trawiennych. Korzysta się z niego też w nadmiernym stresie.

Kminek

Kminek kojarzy się zwłaszcza z przyprawą, ale jest stosowany także w dolegliwościach trawiennych. Może przyczynić się do rozkurczenia mięśni przewodu pokarmowego. Stosuje się go w celu walki z kolkami, wzdęciami i odbijaniem.

Tymianek

Tymianek to nie tylko przyprawa. Roślina ta może przyczynić się do ograniczania wzdęć i gazów, a także wesprzeć organizm w trawieniu.

Szałwia

Szałwia wspiera cały układ pokarmowy. Może przyczynić się do zwiększenia wydzielania żółci i soków trawiennych. Jest wybierana w stanach nadmiernej fermentacji i skurczów.

zioła na wzdęcia i gazy

Gorczyca biała

Gorczyca biała jest stosowana w przypadku wzdęć i niestrawności. Spożywa się ją w formie wyciągu wodnego.

Arcydzięgiel lekarski

Arcydzięgiel może przyczynić się do wydzielania większych ilości soków trawiennych oraz żółci. Wspiera w łagodzeniu skurczów.

Imbir

Imbir może przyczynić się do ograniczenia wzdęć i gazów jelitowych po spożyciu obfitych posiłków.

Lukrecja

Lukrecja może przyczynić się do ograniczania skurczów w obrębie układu pokarmowego. Wspiera wątrobę, żołądek i dwunastnicę.

Liść rozmarynu

Liść rozmarynu jest chętnie wykorzystywany w dolegliwościach żołądkowych u dzieci. Może pomagać w skurczach i wzdęciach.

Kardamon

Kardamon to przyprawa, którą warto dodawać do ciężkostrawnych dań. Wspiera ona cały układ pokarmowy.

Cynamon

Cynamon może łagodzić wzdęcia i wspomagać trawienie. To przyprawa chętnie dodawana m.in. do deserów i kaw.

Anyż

Anyż może pomagać w łagodzeniu skurczów w jamie brzusznej i jelitach. Roślinę tę spożywa się w formie naparu.

Kolendra siewna

Kolendra siewna może pomagać w zwiększeniu wiatrów i rozkurczaniu mięśni przewodu pokarmowego. Spożywa się ją w formie naparu.

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi, podrażnieniami, uszkodzeniami nabłonka, nadkwaśnością i wrzodami żołądka. Wykorzystuje się go też w razie nadmiaru gazów.

Jak stosować zioła na wzdęcia? – porcjowanie

Zioła na wzdęcia najczęściej stosuje się w formie naparów. Wystarczy 1-2 łyżeczki suchej rośliny zalać około 250 ml wody. Porcjowanie każdego gatunku może się jednak różnić. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie preparatów roślinnych zgodnie z ulotką. Niektóre rośliny, jak np. anyż, przy dłuższym przyjmowaniu mogą być niebezpieczne.

Kiedy warto stosować zioła na wzdęcia? – Zastosowanie

Zioła na wzdęcia chętnie stosują osoby, które odczuwają przewlekłe bóle brzucha i uczucie pełności. Mogą one pomóc też w nadmiernej ilości gazów. Stosowanie takich środków jest dobrym pomysłem m.in. po spożyciu ciężkostrawnych, dużych posiłków. W ten sposób można bowiem wesprzeć organizm w procesach trawienia.

Czy zioła na wzdęcia są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Istnieją różne przeciwwskazania do stosowania niektórych preparatów roślinnych. Mięta pieprzowa nie jest wskazana w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, ponieważ może nasilić dolegliwości związane z działaniem układu pokarmowego. W ciąży nie zaleca się natomiast przyjmowania kopru włoskiego. Warto uważać również w sytuacji, gdy jesteś alergikiem. Preparaty roślinne także mogą powodować uczulenia.

Niektóre zioła na dolegliwości pokarmowe mogą wchodzić w reakcję z przyjmowanymi lekami, obniżając właściwości lecznicze. Jeśli więc cierpisz na choroby przewlekłe, przed rozpoczęciem stosowania takich preparatów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na wzdęcia?

Kobiety w ciąży mogą stosować zioła na wzdęcia, ale muszą uważać na kilka gatunków roślin. Odradza się przyjmowanie kopru włoskiego, szałwii lekarskiej, tymianku, rozmarynu, cynamonu czy lukrecji. Chęć stosowania preparatów roślinnych w tym szczególnym okresie zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Niektórych ze wspomnianych ziół nie można bowiem przyjmować np. tylko przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

zioła na wzdęcia i gazy

Skutki uboczne stosowania ziół na wzdęcia

Zioła na wzdęcia brzucha stosowane w niewłaściwy sposób mogą zaognić dolegliwości, a także nadmiernie podrażnić błonę śluzową żołądka. Niektóre z nich powodują także alergie i wypłukują cenne substancje z organizmu. Nie można więc lekceważyć przeciwwskazań. Trzeba pamiętać także o odpowiednim porcjowaniu ziół, zgodnie z zaleceniami lekarza lub zapisami zawartymi w ulotce.

Dlaczego warto stosować zioła na wzdęcia?

Zioła na wzdęcia mogą przyczynić się do poprawy jakości życia. Sprawdzają się one w sytuacji, gdy dana osoba regularnie odczuwa wzdęcia czy nadmierne gazy, wynikające np. z niewłaściwej diety. Zioła tego typu są naturalną alternatywą dla preparatów leczniczych. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy odczuwasz dolegliwości tego typu bardzo często, konieczne może być wdrożenie farmakoterapii.

Zioła na wzdęcia są łatwo dostępne. Można znaleźć je w każdej aptece, a nawet w supermarketach. Mogą one przyczynić się do uśmierzenia bólu i złagodzenia wzdęć dość szybko, a jednocześnie nie wymagają wystawiania recepty. Wszystko to sprawia, że cieszą się one ogromną popularnością w wielu domach.

Jak uniknąć powstawania wzdęć i gazów w jelitach?

Przyczyną wzdęć może być np. ciężkostrawna dieta, w tym spożywanie tłustych posiłków i picie napojów gazowanych. Niektóre osoby odczuwają takie dolegliwości także w wyniku nietolerancji. Wówczas wystarczy wykluczyć z diety szkodliwe produkty – często jest to laktoza czy gluten. Sposobem na poradzenie sobie z problemem zazwyczaj jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeśli jednak dolegliwości wynikają z chorób trzustki czy jelit, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Jakie są domowe sposoby na wzdęcia i gazy?

Domowymi sposobami na wzdęcia i gazy są napary ze wspomnianych wyżej ziół. To bardzo popularna praktyka, wybierana zwłaszcza po cięższych posiłkach. Jeśli jednak decydujesz się na stosowanie ziół i innych domowych metod, upewnij się, że w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do ich przyjmowania.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Chlorek magnezu to suplement, który pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w Twoim organizmie, zobacz, jak działa i jak go bezpieczenie stosować!
Spirulina to silny antyoksydant, a jego zastosowanie zaczyna się od redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie profilaktyczne, aż po zapobieganie nowotworom i chorobom neurodegeneracyjnym.
Wspieraj odporność organizmu za pomocą żeń szenia indyjskiego, czyli ashwaghandy, która zwiększa energię, poprawia ogólny stan zdrowia i zmniejsza stan zapalny, ból i niepokój!