widłak goździsty

Widłak goździsty – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

W medycynie tradycyjnej wykorzystuje się wiele surowców roślinnych. Niektóre z nich są lepiej znane niż inne. Od lat w ludowym ziołolecznictwie korzysta się np. z widłaka goździstego. Do czego najczęściej jest stosowany? Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Widłak goździsty to roślina pojawiająca się naturalnie na nizinach i w górach. Występuje niemal na całym świecie, a zwłaszcza w klimacie umiarkowanym.

Ta ciekawa roślina z rodziny widłakowatych potocznie jest określana jako niedźwiedzia łapa, warkocznica, pies świętego Jaha lub widłak babimor. To gatunek wieloletni, najczęściej pojawiający się na zacienionych stanowiskach. Nie traci liści zimą, a także wykazuje dużą zdolność do gromadzenia wody. Widłak goździsty to gatunek charakterystyczny dla lasów iglastych i wrzosowisk. Osobniki żyją maksymalnie 15 lat.

Widłak preferuje gleby umiarkowanie suche, silnie zakwaszone. Ziemia, na której pojawia się ta roślina, może cechować się dużą zawartością krzemu. Widłak odgrywa ważną rolę w poszyciu lasu. Gromadzi wodę, która jest niezbędna do życia wielu innym roślinom.

Widłaki to rośliny chronione. Przy produkcji suplementów diety najczęściej korzysta się z surowców uprawianych na skalę przemysłową. Pozyskuje się z nich liście i proszek. Wysuszony pyłek zarodnikowy wchodzi w skład wielu suplementów diety, w tym herbatek do samodzielnego zaparzania.

widłak goździsty

Jak wygląda widłak goździsty?

Widłak tworzy specyficzne zbiorowiska roślinne, przypominające kępki mchu. Roślina wypuszcza pędy, które sięgają nawet 2 m długości. Płożą się po ziemi i są przyczepione do podłoża niewielkimi korzonkami. Pędy widłaka często tworzą całe łany, zielone także zimą. Liście koloru zielonego są zakończone charakterystycznymi, białymi włoskami. Pojawiają się zwłaszcza na końcach pędów.

Widłak goździsty tworzy schronienie na niektórych owadów i gryzoni. Często pojawia się w polskich lasach, zwłaszcza w okolicach wrzosowisk i torfowisk. Z jednego macierzystego osobnika może wyrosnąć wiele długich pędów, tworzących rozłożyste, zielone połacie.

Widłak lubi ubogie gleby krzemowe. Nie ma specjalnych wymagań środowiskowych. Zwykle rośnie dziko. W sklepach zielarskich najczęściej pojawiają się rośliny uprawiane w celu produkcji suplementów diety, które nie podlegają częściowej ochronie.

Widłak goździsty – właściwości

Widłak goździsty może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Wykazuje naturalną zawartość hupercyny, która wspiera funkcjonowanie mózgu. W jego skład wchodzą też alkaloidy, w tym likopodyna, klawatyna i klawotoksyna, które są odpowiedzialne za trujące właściwości widłaka. Można je zneutralizować, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania rośliny.

Widłak jest wykorzystywany w celu zwalczania różnych dolegliwości. Może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi, bólem, trudno gojącymi się ranami, reumatyzmem, dusznościami, kolkami czy nadmiernym napięciem mięśni. Zastosowań tej rośliny jest wiele.

Jakie składniki odżywcze ma widłak goździsty?

Widłak goździsty jest stosowany w medycynie alternatywnej już od pokoleń. Wszystko ze względu na fakt, że zawiera związki lipidowe, kwas widłakowy, kwas jabłkowy i cytrynowy, sterole, substancje terpenowo-woskowe, sole mineralne i celulozę.

Do celów leczniczych wykorzystuje się zwykle liście tej ciekawej rośliny. Pozwalają na przygotowanie herbatek ziołowych. Na rynku znaleźć można także preparaty z pyłkiem widłaka do stosowania zewnętrznego.

Widłak goździsty – zastosowanie

Widłak goździsty może pomóc w schorzeniach dróg moczowych, przy problemach z pamięcią, w stanach przewlekłego stresu oraz przy marskości wątroby. Roślina ta jest stosowana wewnętrznie lub zewnętrznie. W przypadku ran i zmian skórnych najczęściej wykorzystuje się proszek z widłaka, którego nie można przyjmować doustnie.

Widłak może pomóc w walce ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, hemoroidami, artretyzmem, zapaleniem pęcherza, dusznościami i skurczami mięśni. Roślina ta może przyczynić się do zwalczenia infekcji bakteryjnych. Jest stosowana również przy chorobach narządów płciowych, w tym bólach jąder. W tradycyjnej medycynie ludowej wykorzystywało się ją w przypadku odleżyn.

widłak goździsty

Na co może pomóc widłak goździsty?

Ziele widłaka goździstego jest stosowane przez osoby, które borykają się ze stanami zapalnymi układu moczowego, kolkami nerkowymi, piaskiem w nerkach, przewlekłymi zaparciami czy hemoroidami. Napary z tej rośliny mogą pomóc poradzić sobie z chorobami wątroby, w tym z jej zapaleniem i marskością, dusznościami, reumatyzmem i artretyzmem. Widłak jest stosowany także przez kobiety, które borykają się z bólami menstruacyjnymi.

Na rynku znaleźć można także pyłek widłaka goździstego. Pod taką postacią roślina jest stosowana zewnętrznie, na wypryski, łuszczycę, egzemę, odleżyny i stopę cukrzycową. Może pomóc przyspieszyć gojenie ran.

Widłak jest wykorzystywany także w walce z rakiem jelita grubego. Roślina ta wspiera także funkcjonowanie mózgu, pamięć i koncentrację. Jest chętnie stosowana przez osoby, które borykają się z chronicznym zmęczeniem czy stałym niepokojem. Niekiedy sięgają po niego pacjenci po udarze mózgu.

Jak stosować widłak goździsty – porcjowanie

Ziele widłaka goździstego jest trujące, zwłaszcza gdy zostanie niewłaściwie przygotowane. Rośliny tej nie można pod żadnym pozorem gotować. Należy zalać ją wrzątkiem i poczekać do zaparzenia.

Widłak jest dostępny także pod postacią pyłku do posypywania ran. Można stosować go na oczyszczoną skórę 2-3 razy dziennie. Jest używany zewnętrznie zwłaszcza w walce ze stanami zapalnymi i wypryskami.

Porcjowanie widłaka zależy w dużej mierze od postaci danego suplementu diety. Na rynku roślina ta pojawia się jako susz, a także pyłek do sypania bezpośrednio na skórę. Nie brakuje też mieszanek kilku ziół, w których widłak może być jedynie drobnym dodatkiem. Z tego powodu stosowanie suplementów diety z tą rośliną wymaga przestrzegania zaleceń zawartych w ulotce. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie porcjowania również z lekarzem lub farmaceutą.

Widłak goździsty – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania suplementów diety z widłakiem goździstym. Wśród nich można wyróżnić np. schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Rośliny tej nie powinny przyjmować też osoby chore na padaczkę czy wrzody żołądka. Kolejnym przeciwwskazaniem jest gruźlica oraz biegunka. Widłak może przyczynić się do rozluźnienia mięśni, co powoduje jeszcze szybsze pozbywanie się zalegającej treści żołądkowej.

Suplementy diety z widłakiem nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i dzieci. Nie zaleca się przyjmowania tej rośliny również w trakcie karmienia piersią.

Jak wszystkie surowce roślinne, widłak goździsty niekiedy nie może być używany w połączeniu z lekami przepisanymi przez lekarza. Jeśli przyjmujesz farmaceutyki na stałe, skonsultuj chęć stosowania preparatów ziołowych ze specjalistą. Niekiedy rośliny wchodzą w reakcję z lekami, osłabiając lub wzmacniając ich działanie, co wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie.

widłak goździsty

Widłak goździsty – skutki uboczne i działania niepożądane

Widłak goździsty jest od lat wykorzystywany w tradycyjnym ziołolecznictwie, ale należy pamiętać, że pędy tej rośliny są trujące. Aby móc z nich korzystać, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą na temat ich zbierania i przygotowywania.

Lipodyna zawarta w widłaku goździstym może przyczynić się do wystąpienia nasilonych wymiotów, a co za tym idzie – odwodnienia i utraty elektrolitów. W bardzo poważnych stanach stosowanie tej rośliny może doprowadzić do upośledzenia pracy serca. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie widłaka przed jego spożyciem.

Istnieją również osoby uczulone na widłaka goździstego. W ich przypadku najczęściej pojawiają się wysypki, pęcherze czy duszności, w zależności od typu alergii i stopnia jej nasilenia. Warto obserwować swój organizm w trakcie pierwszych dni stosowania suplementów z dodatkiem widłaka goździstego.

Widłak goździsty – efekty stosowania

Widłak jest stosowany m.in. przy skurczach mięśni, problemach ze strony układu moczowego i nerwowego, hemoroidach czy reumatyzmie. Może również pomóc poradzić sobie z problemami skórnymi i trudno gojącymi się ranami, a także dolegliwościami ze strony wątroby. Niektóre osoby stosują tę roślinę również w trakcie zaparć. Może ona bowiem przyczynić się do rozluźnienia mięśni, także w obrębie układu pokarmowego.

Trzeba jednak pamiętać, że do celów zielarskich służą jedynie zarodniki widłaka. Samodzielne zbieranie jego pędów jest niebezpieczne. Jeśli chcesz przyjmować tę roślinę doustnie, korzystaj wyłącznie z suplementów diety, które zostały dokładnie przebadane i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Pamiętaj również, by nie zagotowywać ziela widłaka. W innym przypadku może dojść do uwolnienia substancji toksycznych.

Dlaczego warto używać widłaka goździstego?

Widłak jest wykorzystywany w medycynie alternatywnej od setek lat. Rośnie w okolicach zbiorowisk wrzosowisk, w wielu polskich lasach. To surowiec zielarski, który jest bardzo łatwo dostępny, choć obecnie znajduje się pod częściową ochroną. Niektóre osoby zbierają go do celów ozdobnych, choć najczęściej jest wykorzystywany jako naturalna metoda na niektóre problemy zdrowotne.

Suplementy diety z dodatkiem widłaka mogą pomóc zwalczyć wiele przykrych dolegliwości, zwłaszcza tych związanych Z funkcjonowaniem układu pokarmowego, nerwowego i moczowego. Roślina ta cieszy się dużą popularnością również wśród osób, które borykają się ze zmianami skórnymi lub trudno gojącymi się ranami. Może być używana przez cukrzyków, zwłaszcza na problemy w obrębie stóp.

Widłak ma wiele zastosowań, choć jego przyjmowanie powinno przebiegać z odpowiednią dozą ostrożności. Roślina ta stosowana na własną rękę, a także zbierana samodzielnie w pobliskich lasach, może przyczynić się do wystąpienia wielu dolegliwości. Jeśli chcesz korzystać z widłaka, wybieraj suplementy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Smocza krew wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, ochronne, przeciwbakteryjne i odnawiające, przez co staje się coraz bardziej pożądanym składnikiem w świecie kosmetyki.
L-glutamina - źródło zdrowia, odporności i sprawności fizycznej; sprawdź, dlaczego tak jest i jak działa
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Spirulina to silny antyoksydant, a jego zastosowanie zaczyna się od redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie profilaktyczne, aż po zapobieganie nowotworom i chorobom neurodegeneracyjnym.
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.