Nostrzyk

Nostrzyk żółty – Właściwości, działanie, zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Rośliny pojawiające się dziko na różnych kontynentach często mają ciekawe właściwości, które pozwalają na zadbanie o zdrowie całego organizmu. Jest tak np. w przypadku nostrzyka. To roślina z rodziny bobowatych, która pozwala na urozmaicenie codziennej diety wielu osób. Jak wpływa na ludzki organizm? Co warto wiedzieć o tej ciekawej roślinie?

Nostrzyk to roślina z rodziny bobowatych. Dzieli się ona na kilka gatunków, pojawiających się naturalnie na terenie Europy, Azji i Afryki. Nostrzyki rosną m.in. w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce naturalnie pojawiają się tylko cztery gatunki nostrzyków – biały, żółty, wyniosły i ząbkowany. Największa ich różnorodność jest oczywiście w rejonie Morza Śródziemnego. Najczęściej do tworzenia suplementów diety i innych preparatów z nostrzykiem wykorzystuje się gatunek żółty. Zawiera on najwięcej cennych substancji odżywczych. Naturalnie występuje również w Polsce.

Nostrzyk żółty rośnie m.in. na łąkach. Rozsiewa się samoistnie, dlatego pojawia się na różnego rodzaju nieużytkach. Można uprawiać go też w ogrodach. Ma charakterystyczne, długie kwiatostany pełne małych kwiatków. To dość pospolita roślina, którą zna wiele osób. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że po odpowiedniej obróbce jest ona w pełni bezpieczna i pozwala na suplementowanie. Nostrzyk można zbierać samodzielnie na łąkach, ale uprawia się go też na skalę przemysłową. Powstają z niego bowiem różnego rodzaju suplementy diety.

Nostrzyka charakteryzują liczne właściwości lecznicze, które różnią się w zależności od gatunku tej rośliny. Z tego powodu preparaty z jego dodatkiem wykorzystuje się w celu łagodzenia różnych dolegliwości. Pozwalają na wsparcie całego organizmu, ale tylko pod warunkiem że są przyjmowane w odpowiedni sposób.

Nostrzyk

Jakie są rodzaje nostrzyka?

Nostrzyk występuje naturalnie w 22 odmianach. W Polsce znaleźć można jednak tylko cztery rodzaje tej rośliny. To nostrzyk żółty, biały, wyniosły i ząbkowany. Każdy z nich ma nieco inny skład, a więc także odmienny wpływ na ludzki organizm.

Nostrzyk żółty (lekarski)

Nostrzyk żółty, czyli nostrzyk lekarski, (z łac. Melilotus officinalis) jest wykorzystywany przede wszystkim w celu łagodzenia objawów reumatyzmu. Pomaga poradzić sobie z migreną. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Najczęściej przygotowuje się go w formie naparu (pod przykeryciem) lub odwaru.

Nostrzyk biały

Kolejnym gatunkiem jest nostrzyk biały (z łac. Melilotus albus). Zawiera on więcej związków kumarynowych niż jego żółty odpowiednik. Pomaga walczyć z ogniskami zapalnymi. Wpływa na zapobieganie zakrzepom oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Nostrzyk biały jest wykorzystyway przez niektóre osoby w celu poradzenia sobie z problemami dermatologicznymi.

Nostrzyk wyniosły

Nostrzyk wyniosły jest stosowany najczęściej w kosmetologii, do tworzenia kosmetyków powalających na poradzenie sobie z problemami dermatologicznymi, a nawet cellulitem. Wspiera też gojenie ran i działa przeciwzakrzepowo.

Nostrzyk ząbkowany

Nostrzyk ząbkowany to zdecydowanie najmniej popularny typ tej rośliny. Jego rzadkie występowanie sprawia, że nie jest on tak powszechnie wykorzystywany w farmakologii i kosmetologii jak pozostałe odmiany.

Nostrzyk żółty – właściwości

Nostrzyk żółty wykazuje szereg właściwości, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Z rośliny tej korzysta się m.in. w celu zapobiegania nowotworom oraz walki z grzybami, stanami zapalnymi czy zakrzepami. Właściwości lecznicze nostrzyka żółtego to również działanie moczopędne i przeciwzapalne. Co więcej, roślina ta wchodzi też w skład ziołowych preparatów na uspokojenie.

Z nostrzyka chętnie korzystają osoby, które borykają się z chorobami ze strony układu krwionośnego. Mowa tu m.in. o zakrzepicy, miażdżycy czy zapaleniu żył. Roślina ta pozwala bowiem na poradzenie sobie z dolegliwościami i poprawienie funkcjonowania całego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest przyjmowanie suplementów diety z nostrzykiem w towarzystwie innych leków.

Nostrzyk

Nostrzyk żółty – zastosowanie

Z nostrzyka żółtego korzystają przede wszystkim osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia oraz częstymi stanami zapalnymi. Roślina ta jest dostępna w formie proszku, a także jako dodatek do ziołowych preparatów. Z nostrzyka można przygotować zarówno zupę, jak i herbatę. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta nie może być stosowana w formie surowej, ponieważ wówczas jest ona trująca.

Nostrzyk wpływa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych, a także ma właściwości uspokajające. Pomaga w zapaleniach skóry i walce z trądzikiem. Stosuje się go przy obrzękach. Jest też pomocny na stłuczenia. Zastosowań rośliny jest wiele, co ma związek z cennymi substancjami wchodzącymi w jej skład.

Z nostrzyka wykonuje się także nawozy dla roślin doniczkowych. To alternatywne zastosowanie tego ziela. Dostarcza ono bowiem cennych składników odżywczych roślinom ozdobnym, wspierając ich wzrost. To jedno z najmniej popularnych zastosowań tej rośliny. Znacznie częściej jest ona wykorzystywana do tworzenia suplementów diety i innych preparatów poprawiających funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Jak działa nostrzyk żółty i na co pomaga?

Nostrzyk lekarski pomaga przede wszystkim na problemy skórne. Mowa tu o czyrakach, zapaleniach czy wybroczynach po urazach. Można stosować go także w okolicach oczu, np. w trakcie zapalenia spojówek. Nostrzyk pomaga też w stanach nadmiernego stresu i niepokoju. Uspokaja oraz łagodzi ból. Niektóre osoby przyjmują go też w trakcie kolki wątrobowej i nerkowej.

Nostrzyk wpływa pozytywnie na działanie całego układu krążenia. Wspiera on przepływ krwi i poprawia jej skład. Co więcej, rozkurcza oraz niweluje zakrzepy. Nie jest on substytutem przepisanych preparatów, jak np. leki przeciwzakrzepowe, ale pozwala na wparcie organizmu w naturalny sposób. Stosowanie nostrzyka żółtego powinno być jednak skonsultowane z lekarzem. Roślina ta może bowiem wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi lekami.

Jak stosować nostrzyk żółty – dawkowanie

Nostrzyk najczęściej przyjmuje się w formie naparu. Nie można bowiem spożywać go na surowo – w takiej formie jest trujący. Ziele nostrzyka należy zaparzyć w gorącej wodzie. Napar o objętości 100-150 ml można pić nawet 4 razy dziennie. Istnieje również przepis na nalewkę wykorzystującą ten surowiec. Wystarczy zalać pół szklanki ziela nostrzyka alkoholem 40 procentowym. Tak przygotowana mieszanka powinna poczekać 14 dni, zanim zostanie wypita, Po tym czasie można ją przefiltrować, pozbywając się liści.

Dawkowanie nostrzyka różni się w zależności od tego, w jakiej formie występuje ta roślina. Na rynku znaleźć można zarówno sproszkowane ziele, jak i całe, suszone liście, kapsułki, herbatki czy tabletki. Za każdym razem podczas stosowania tej rośliny konieczne jest jednak przestrzeganie zaleceń producenta. Przekroczenie dopuszczalnej ilości w znaczny sposób może bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi.

Nostrzyk żółty – przeciwwskazania

Z nostrzyka żółtego nie można korzystać przez zbyt długi czas. Zazwyczaj kuracja trwa krótko, około kilkunastu dni. Za każdym razem konieczne jest skonsultowanie chęci przyjmowania preparatów z nostrzykiem z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim osób przyjmujących leki rozrzedzające krew oraz te ze skłonnością do występowania zmian krwotocznych.

Na stosowanie nostrzyka należy uważać także w przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek. Preparaty z zawartością tej rośliny muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, bez dostępu do światła i wilgoci. Tylko w ten sposób możliwe jest zachowanie odpowiednich właściwości środków z nostrzykiem. Ziele można zbierać samodzielnie i suszyć. Warto jednak wybierać tylko te rośliny, które rosną z daleka od dróg oraz pól uprawnych. Tylko wtedy mogą być one bowiem wolne od szkodliwych substancji.

Nostrzyk

Nostrzyk – środki ostrożności podczas przyjmowania

Niewłaściwe stosowanie nostrzyka żółtego może spowodować niepożądane skutki uboczne. Mowa tu m.in. o przekroczeniu zalecanej dawki, korzystaniu z rośliny zbyt długo oraz przyjmowaniu jej wraz z innymi lekami. Konieczne jest więc skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Nostrzyka nie powinny przyjmować kobiety karmiące piersią, w ciąży, dzieci oraz osoby, które mają nadwrażliwość na tę roślinę. Nie zaleca się stosowania suplementów z tych składnikiem także przez pacjentów z chorobami wątroby, nerek czy skłonnościami do krwotoków. Nostrzyk wpływa negatywnie też na leki przeciwzakrzepowe.

Do suplementów z dodatkiem nostrzyka powinna być dołączona ulotka. Warto przeczytać ją przed zastosowaniem preparatu. W ten sposób można bowiem uniknąć poważnych skutków ubocznych, które pojawiają się w przypadku zlekceważenia przeciwwskazań i niezachowania środków ostrożności.

Nostrzyk żółty – skutki uboczne

Nostrzyk żółty przyjmowany w niewłaściwych ilościach może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Roślina ta wpływa na krążenie krwi, dlatego w niektórych przypadkach przekroczenie dawki czy zignorowanie przeciwwskazań prowadzi do krwawień wewnętrznych. W skrajnych przypadkach może dojść również do uszkodzenia wątroby.

Skutki uboczne powstają w przypadku przekroczenia dawkowania, zbyt długiego przyjmowania suplementów oraz korzystania z nich przez osoby, które nie powinny tego robić. Na każdy organizm nostrzyk może zadziałać w nieco inny sposób, dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie jego przyjmowania od mniejszych dawek.

Jakie ma działanie miód nostrzykowy?

Na rynku znaleźć można nie tylko ziele nostrzyka, lecz także miód z tej rośliny. Poprawia on przyswajanie energii z węglowodanów, wzmacnia organizm i działa antybakteryjnie. Zawiera kumaryny, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Takie właściwości są cenione zwłaszcza przez osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym. To doskonały słodzik, który stanowi alternatywę dla białego cukru.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Pycnogenol to preparat na bazie wyciągu z sosny nadmorskiej, po który chętnie sięgają diabetycy i kobiety w okresie menopauzy. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc.
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Chcesz wspomóc pracę nerek, zapobiegającym tym samym wielu poważnym schorzeniom? A może zależy ci na zmniejszeniu objawów niektórych chorób? Sprawdź, jak działają zioła na nerki.