siemię lniane przeciwwskazania do stosowania

Siemię lniane – Przeciwwskazania do stosowania, skutki uboczne, objawy zatrucia i uczulenia

Siemię lniane uchodzi za jeden z elementów super food, czyli żywności o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Dostarcza do naszego organizmu mnóstwo cennych składników odżywczych i ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych i trawienia. Warto jednak wiedzieć, że choć nasiona lnu zwyczajnego mają tak duże znaczenie dla naszego zdrowia, to ich nadmiar może poważnie zaszkodzić. Mało tego, część osób jest też uczulona na siemię lniane i te osoby nie powinny z niego w ogóle korzystać. Jakie są objawy tego uczulenia? Czy siemię lniane można przedawkować? Jak bezpiecznie je przyjmować i o czym należy pamiętać?

Zasadniczo istnieją trzy główne przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego. Jest nim ciąża, karmienie piersią oraz uczulenie na siemię lniane. I choć te trzy są najważniejsze, to warto wiedzieć, że nie jedyne. Nasion lnu zwyczajnego nie zaleca się również osobom, które cierpią na silne zaparcia i choroby zapalne.

Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, na przykład aspiryny. Siemię lniane potęguje efekt jej działania i może dojść do nadmiernego rozcieńczenia krwi, co w przypadku zranienia może poskutkować nawet krwotokiem. Ponadto nie wolno go łączyć z lekami, które mają poskutkować obniżeniem cholesterolu.

Jeżeli nie należysz do grup wymienionych powyżej i po raz pierwszy zamierzasz skorzystać z dobrodziejstw siemienia lnianego, obserwuj, jak zareaguje Twój organizm. Należy natychmiast przerwać kurację, jeżeli dostrzeżesz u siebie bóle brzucha, wzdęcia, nudności czy świąd skóry po spożyciu. W takiej sytuacji należy również udać się do lekarza, by skonsultować występujące objawy.

Siemię lniane nie jest również wskazane jeżeli cierpisz na niedrożność jelit i ostry ból brzucha o nieznanym pochodzeniu. Sprawdzi się natomiast w przypadku nieżytu żołądka.

Warto też pamiętać, że siemię lniane może zostać przedawkowane i wówczas również da niektóre z opisanych powyżej objawów.

Nie zaleca się włączania siemienia lnianego do diety osób chorujących na raka piersi czy raka macicy.

siemię lniane przeciwwskazania do stosowania

Jakie są potencjalne skutki uboczne spożywania siemienia lnianego?

Przede wszystkim, jeżeli siemię lniane przyjmowane jest zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza i nie jest przyjmowane przez osoby, które są w grupie przeciwwskazań, to nie powinno przynosić skutków ubocznych i nie powinno przynieść żadnych negatywnych objawów.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt z dużą zawartością błonnika pokarmowego, a to może doprowadzić do zwiększenia ilości codziennych wypróżnień. Nadmierne spożywanie siemienia lnianego może wywołać bóle brzucha, wzdęcia i nudności.

Trzeba też pamiętać, że przy spożywanie siemienia lnianego wymaga również dostarczania do organizmu dużych ilości płynów. Jeżeli organizm nie będzie odpowiednio nawodniony, może to doprowadzić do poważnych i silnych zaparć.

Warto też wiedzieć, że regularne spożywanie siemienia lnianego może wywołać wzdęcia, gazy, bóle brzucha czy nudności. Niektórzy wskazują również, że pod wpływem siemienia lnianego doświadczają dyskomfortu w jamie brzusznej, zmniejszonego apetytu i luźnych stolców. Sporadycznie może również dojść do zaburzeń hormonalnych.

Czy siemię lniane może być szkodliwe?

Siemię lniane może być szkodliwe dla osób, które znajdują się w opisanych powyżej grupach ryzyka. Nie powinny go więc stosować osoby z cierpiące na silne zaparcia czy choroby zapalne. Nie jest wskazane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie zaleca się jego stosowania również w przypadku chorób nowotworowych piersi i macicy. W przypadku alergików siemię lniane może być faktycznie szkodliwe, ponieważ może wywołać reakcję alergiczną. W połączeniu z lekami też może stać się zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.

Choć siemię lniane określane jest zdrową żywnością, to jak widać nie dla każdego będzie ono bezpieczne.

siemię lniane przeciwwskazania do stosowania

Jakie są objawy zatrucia siemieniem lnianym?

Do najważniejszych objawów zatrucia siemieniem lnianym należą bóle brzucha, wzdęcia, gazy, nudności i biegunki. Okazuje się też, że nadmierne spożywanie siemienia lnianego może zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu. Dlaczego? Przypuszcza się bowiem, że może ono ograniczyć wchłanianie mikroskładników w układzie pokarmowym. Z tego właśnie względu nie zaleca się spożywania nasion lnu zwyczajnego w nadmiarze.

Zasadniczo picie siemienia lnianego ma wspierać pracę układu pokarmowego, ale jak zawsze obowiązuje tu zasada złotego środka. Nadmiarowe przyjmowanie siemienia lnianego nie spowoduje, że pozytywne skutki pojawią się szybciej, a wręcz przeciwnie. Może doprowadzić do zatrucia i wręcz zaburzyć pracę układu pokarmowego.

Jakie są objawy uczulenia na siemię lniane?

Siemię lniane może też powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Nasiona lnu zwyczajnego mogą doprowadzić do wystąpienia pokrzywki, świądu dłoni, bólu brzucha czy biegunki. Wśród innych objawów reakcji alergicznej wymienia się również wymioty, nudności, a niekiedy również silną niedrożność nosa (uczucie zatkanego nosa).

Jeżeli spożywanie siemienia lnianego wywołuje u Ciebie którykolwiek z wymienionych wyżej objawów należy niezwłocznie przerwać kurację, odstawić nasiona siemienia lnianego i udać się do lekarza w celu zdiagnozowania, czy wystąpiła alergia na nasiona lnu zwyczajnego.

Jak często można pić siemię lniane?

Siemię lniane można pić codziennie, ale bez konsultacji z lekarzem taka terapia nie powinna trwać dłużej niż dwa lub trzy miesiące. Trzeba przy tym pamiętać, by nie przekraczać dziennej porcji, którą szacunkowo określa się na 5 – 15 g. Można na przykład stosować siemię lniane trzy razy dziennie po pięć gram na jedną porcje.

Jak długo można pić siemię lniane?

Jak wspomniano powyżej, siemię lniane bez konsultacji z lekarzem można pić maksymalnie przez dwa lub trzy miesiące. Z reguły jednak stosuje się je doraźnie dla poprawienia ruchów jelit ponieważ ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit. Można również wykorzystać je do usprawnienia rytmu wypróżnień.

Konieczne jest jednak wówczas przyjmowanie zwiększonej ilości płynów ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego w siemieniu lnianym. Niedostarczenie odpowiedniej ilości płynów może doprowadzić do zaparć, zamiast poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego.

siemię lniane przeciwwskazania do stosowania

Kiedy najlepiej pić siemię lniane – rano czy wieczorem?

Siemię lniane najlepiej pić rano i to na czczo, przed spożyciem pierwszego posiłku. Takie stosowanie siemienia lnianego pomoże uchronić się przed bólami brzucha i zgagą. Są jednak osoby, które potrzebują nieco większych porcji. Wówczas siemię można spożywać nawet trzy razy dziennie. Przy czym zdecydowanie lepiej jest przyjmować je przed posiłkiem niż w jego trakcie, czy po zakończeniu posiłku. Warto też pamiętać, by nie pić go zbyt późno wieczorem, ponieważ może pobudzić organizm do wypróżnień, które utrudnią zaśnięcie o właściwym czasie.

Na co może pomóc siemię lniane?

Mimo opisanych powyżej środków ostrożności warto włączyć siemię lniane do swojej codziennej diety. Na skutek spożywania nasion lnu można znacząco poprawić kondycję swojego organizmu i kondycję skóry, a włosy stają się dzięki niemu mocniejsze i zdrowsze.

Jak wspomniano, siemię lniane jest bogate w błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę układu pokarmowego. Siemię lniane zawiera również liczne kwasy tłuszczowe omega, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia.

Siemię lniane właściwości ma bardzo zróżnicowane i szerokie. Zawiera w sobie błonnik pokarmowy, który ma pozytywny wpływ na przebieg procesów trawienia i przyczynia się do zmniejszania wchłaniania cholesterolu z pożywienia. Regularne spożywanie siemienia lnianego oczyszcza układ pokarmowy ze złogów, a dzięki dużej zawartości śluzów w nasionach lnu powstaje powłoka ochronna dla błony śluzowej przewodu pokarmowego. Spożywanie siemienia lnianego może spowodować zwiększenie liczby wypróżnień, co w niektórych okolicznościach może mieć znaczenie i działanie oczyszczające. Poza tym omawiana roślina, gdy jest stosowana prawidłowo, zapobiega zaparciom.

Ponadto, przypuszcza się, że siemię lniane ma właściwości przeciwnowotworowe. Jest źródłem antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników. A to właśnie wolne rodniki są po części odpowiedzialne za rozwój choroby nowotworowej. Dzieje się tak dlatego, że wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia, prowadzą do rozwoju stanów zapalnych i są odpowiedzialne za mutacje DNA, a to może stać się podstawą do rozwoju choroby. Siemię lniane dodatkowo działa przeciwzapalnie, co również stanowi element profilaktyki.

Siemię lniane można też wykorzystywać do codziennej pielęgnacji. Może być dodatkiem do różnych potraw, sprawdzi się jako jeden ze składników do wypieku domowego chleba, a można też z niego zrobić nawilżającą maseczkę. Te brązowe nasiona to naturalne źródło zdrowia.

Nasiona lnu zwyczajnego to również niezwykle cenne źródło kwasów tłuszczowych omega 3. Obecność kwasów omega 3 wpływa pozytywnie na układ krążenia i układ nerwowy człowieka. Skoro warto włączyć do diety siemię lniane, zobacz, w jakiej postaci można je spożywać.

Poza wspomnianym dodatkiem do wypieku domowego chleba czy innych potraw, siemię lniane można spożywać jako kleik lniany. Dostępny jest również olej lniany.

Jak przygotować siemię lniane?

Przygotowanie siemienia lnianego nie jest trudne. Kilka gram nasion lnu należy zalać gorącą wodą, wymieszać i zostawić aż do powstania kleiku. Taki kleik można wypić, choć jego picie nie jest szczególnie przyjemnym doświadczeniem, lub jeść łyżeczką po trochu. Najlepiej spożywać siemię lniane przed posiłkiem, a pierwsza porcja powinna być przyjmowana na czczo. Warto też pamiętać, by zaparzyć siemię lniane nieco wcześniej, ponieważ musi ono chwilę postać, zanim wytrącą się śluzy i dojdzie do wspomnianego powstania kleiku.

Siemię lniane działa przeciwzapalnie, daje uczucie sytości, poprawia kondycję skóry i włosów (włosy stają się mocniejsze i zdrowsze). Zawiera kwas foliowy, więc jest ogromnym wsparciem dla układu nerwowego i wzmacnia układ krążenia. Siemię lniane do picia zapobiega zaparciom i ma wiele innych prozdrowotnych właściwości.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Miód wrzosowy - wypróbuj działanie naturalnego antybiotyku. Sprawdź jak regularne stosowanie miodu wrzosowego wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie!
Erytrytol jest popularnym zamiennikiem cukru. Występuje w naturze i jest niemal pozbawiony kalorii. Dowiedz się, czy jego spożywanie jest zdrowe.
Poznaj tajniki erytrytolu i ksylitolu! Ten artykuł ujawnia kluczowe różnice, zalety i porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy słodzik dla Twojego zdrowia i smaku.
Herbata to napój cieszący się ogromną popularnością w sezonie grypowym. Napar ten może być stosowany m.in. jako domowy sposób na przeziębienie. Dowiedz się więcej.
Kto nie powinien jeść płatków owsianych? - Kiedy ich unikać i czy płatki owsiane mogą zaszkodzić