jasnota biała

Jasnota biała – Właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie i działanie

W tradycyjnym ziołolecznictwie powszechnie wykorzystuje się różnego rodzaju rośliny, takie jak jasnota biała. Wykazują one bowiem właściwości, które wspierają organizm na wielu polach. Jasnota biała zawiera szereg cennych substancji odżywczych, wpływających pozytywnie na skórę, układ pokarmowy czy krwionośny. Jej łatwa dostępność sprawia, że często pojawia się ona w naturalnych metodach walki z problemami zdrowotnymi. Jak ją przygotować, by wspierała organizm w walce z różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami? Gdzie można ją znaleźć?

Jasnota biała to bardzo efektowna roślina, z białymi kwiatami. Zawarty w nich nektar skuteczne wabi pszczoły i inne owady. Należy ona do rodziny jasnotowatych. Pojawia się naturalnie przede wszystkim w klimacie umiarkowanym, a więc w Europie i Azji. W Polsce znaleźć ją można w wielu ogrodach, a także zaroślach, przy drogach czy w rowach. Występuje powszechnie dziko, dlatego jej zbieranie z miejsc publicznych jest znacznie łatwiejsze niż samodzielne uprawianie we własnym ogrodzie.

Jasnota biała lamium album zwykle rośnie w większych skupiskach. Osiąga wysokość do 60 cm. Jej łodyga jest czterokanciasta i nie rozgałęzia się. Liście mają natomiast owalny kształt i różnią się od siebie wielkością w zależności od wysokości, na której rosną. Z wyglądu jasnota przypomina pokrzywę, choć jej kwiaty są jednym z kilku elementów pozwalających na rozróżnienie obu roślin. W przeciwieństwie do pokrzywy liście jasnoty nie parzą. Na świecie powszechnie występuje także jasnota purpurowa, różniąca się od wariantu białego przede wszystkim kolorem kwiatów i dokładnymi właściwościami rośliny.

Jasnota biała pojawia się w wielu miejscach jako chwast, jednak uprawia się ją też typowo przemysłowo. Jest ona bowiem wykorzystywana do przygotowywania różnego rodzaju kosmetyków i innych preparatów leczniczych. Jej liście zawierają szereg cennych substancji, a właściwości rośliny pozwalają na szybkie tworzenie z niej naparów.

jasnota biała

Jasnota biała – właściwości

Jasnota biała wykazuje ciekawe właściwości lecznicze. Jest polecana przede wszystkim kobietom, które borykają się z obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Roślina ta działa rozkurczająco i pomaga zmniejszyć ból. Oprócz tego wspiera ona równowagę flory bakteryjnej pochwy. Jest powszechnie stosowana przez osoby, które borykają się z problemami z nerkami i pęcherzem. Regularnie stosowana może złagodzić wzdęcia i poprawić trawienie.

W kwiatach i liściach jasnoty znajdują się takie cenne substancje, jak:

  • flawonoidy,

  • saponiny,

  • garbniki,

  • śluzy,

  • olejki eteryczne,

  • fosfolipidy,

  • glikozydy,

  • kwasy organiczne,

  • witamina A i C.

To właśnie te składniki są odpowiedzialne za cenne właściwości lecznicze jasnoty białej. Wiedziano o tym już setki lat temu, dlatego roślina ta była powszechnie wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie, do leczenia różnego rodzaju dolegliwości.

Jasnota biała – zastosowanie

Jasnota biała lamium album była wykorzystywana już setki lat temu, w starożytności. Pisali o niej farmakolodzy i botanicy. Obecnie jest ona stosowana przede wszystkim przez osoby, które borykają się z nadmiernymi krwotokami. Jasnota biała działa antybakteryjnie, dlatego pomaga radzić sobie z różnego rodzaju infekcjami.

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań jasnoty białej jest walka z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Roślina ta wspiera bowiem organizm w trawieniu i pozwala na łagodzenie niestrawności i wzdęć. Przez wiele osób napary z jasnoty białej są wykorzystywane w celu detoksu organizmu. Białe kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach, ze względu na zawartość olejków eterycznych. To właśnie dlatego roślina ta stanowi także dodatek do kąpieli.

Zastosowań ziela jasnoty jest naprawdę wiele. Zazwyczaj przygotowuje się z niego napar, który można wykorzystywać zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Istnieją też gotowe preparaty wykonane z jasnoty białej, stosowane na włosy, skórę czy wewnętrznie, jako suplementy diety. Jasnotę dodaje się też do kąpieli, ze względu na zawartość olejków eterycznych.

Jasnota biała w kosmetologii

Jasnota biała jest powszechnie stosowana w kosmetologii. Z jej kwiatów tworzy się składniki do szamponów dla włosów delikatnych i łamliwych. Może być ona także elementem masek na dłonie, a także preparatów dodawanych do kąpieli.

Jasnota biała w lecznictwie

Jasnota biała jest wykorzystywana w preparatach, które mają za zadanie łagodzić stany zapalne. Jest dostępna jako suszone kwiaty i ziele, które wystarczy zalać wodą, by przygotować z nich napar. Taki napój łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W lecznictwie ziele jasnoty białej jest wykorzystywane od wielu lat, ze względu na zawartość cennych substancji.

jasnota biała

Jak działa jasnota biała i na co pomaga?

Jasnota biała zalecana jest przede wszystkim osobom, które borykają się z niestrawnościami, obfitymi miesiączkami, infekcjami, cerą trądzikową czy hemoroidami. Regularnie stosowana może niwelować opuchliznę pod oczami czy nawet działać uspokajająco. Stosuje się je na rany, ponieważ jasnota przyspiesza ich gojenie. Niektóre osoby przyjmują jasnotę także w związku z kaszlem palacza.

Kwiat jasnoty białej bywa łączony z innymi ziołami, jak krwawnik pospolity, kora wierzby czy rumianek. Najczęściej w takiej postaci występuje w gotowych suplementach. Działanie przeciwzapalne, właściwości ściągające i zawartość witamin sprawiają, że jasnota jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Na każdy organizm może ona jednak wpływać w nieco inny sposób.

Jasnota biała — działanie przeciwwirusowe

Z ziela jasnoty korzysta się w walce z wieloma dolegliwościami. Znajduje ono swoje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu przeciwwirusowym. Roślina zawiera bowiem irydoidy.

Jasnota biała – działanie antyoksydacyjne

W skład jasnoty białej wchodzą także antyoksydanty. To kwasy fenolowe, polifenole i flawonoidy. Pozwalają one na walczenie z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za powstawanie chorób oraz starzenie się organizmu. Co więcej, stosowanie jasnoty może przyczynić się do obniżenia ryzyka powstawania nowotworów czy innych chorób zwyrodnieniowych.

Jasnota biała – składniki aktywne

Jasnota biała zawiera cenne składniki aktywne, takie jak liczne antyoksydanty, witaminy A i C, garbniki, saponiny, śluzy, fosfolipidy, kwasy organiczne, glikozydy czy kwasy organiczne. Najwięcej tych substancji znajduje się w kwiatostanach oraz młodych liściach. Trzeba jednak pamiętać, że skład jasnoty białej może różnić się także w zależności od miejsca, w którym rośnie. Nie zaleca się jej zbierania z obszarów znajdujących się bardzo blisko pól uprawnych. W takich miejscach często stosuje się bowiem środki ochrony roślin, które mogą kumulować się w jasnocie i powodować przenikanie szkodliwych substancji do organizmu człowieka.

Składniki aktywne znajdujące się w jasnocie białej znajdują zastosowanie przede wszystkim w suplementach diety używanych w związku z różnymi dolegliwościami oraz kosmetykach. Wydzielają się one podczas przygotowywania naparu, po zalaniu rośliny gorącą wodą. Takie preparaty można stosować też zewnętrznie, w leczeniu chorób skóry.

Jak stosować jasnotę białą – dawkowanie

Dawkowanie jasnoty białej różni się w zależności od tego, w jakich preparatach jest ona stosowana. Pojawia się m.in. w szamponach, kosmetykach do ciała czy preparatach uspokajających. Parzy się z niej herbaty, które mają za zadanie wspierać organizm w problemach żołądkowych czy infekcjach. Dawkowanie jasnoty różni się także w zależności od wieku i stanu zdrowia danej osoby. Dziennie stosuje się ją w niewielkich ilościach, np. jako trzy dawki naparu przygotowanego z 1-2 łyżek suszonego ziela jasnoty.

Dawkowanie zawsze powinno być zgodne z zaleceniami producenta preparatów czy kosmetyków. Jeśli zbierasz jasnotę samodzielnie, pamiętać o tym, by korzystać z niej z umiarem. Nadmiar tej rośliny może bowiem powodować różnego rodzaju dolegliwości.

jasnota biała

Jasnota biała – przeciwwskazania

Jasnotę białą można przyjmować jedynie w określonych sytuacjach. Nie należy stosować jej m.in. w okresie karmienia piersią czy ciąży. W trakcie laktacji możliwe jest korzystanie z naparu jedynie zewnętrznie, na skórę, choć taki krok także wymaga skonsultowania się z lekarzem.

Jasnotę białą można jednak stosować u dzieci, choć zawsze powinno być to przemyślane i zgodne z dopuszczalnym dawkowaniem. Nie zaleca się przyjmowania naparów z tej substancji przez osoby uczulone na tę roślinę – w innym przypadku może dojść do wysypki czy nawet wstrząsu anafilaktycznego (u osób z poważnymi alergiami).

Nie ma jasnych badań dotyczących dokładnych skutków ubocznych i przeciwwskazań dotyczących jasnoty białej. To właśnie dlatego unika się jej u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Na ogół roślina ta jest jednak uznawana za bardzo bezpieczną i nie jest trująca dla ludzi.

Jasnota biała – skutki uboczne

Jasnota biała jest dość bezpieczną rośliną miododajną, jednak jej nadmiar może powodować określone skutki uboczne. U niektórych osób są to problemy żołądkowe. U innych mogą występować reakcje skórne, związane z alergią. Na stosowanie tej rośliny powinny uważać osoby w ciąży i karmiące piersią. W ich przypadku skutki uboczne mogą być odczuwalne także u dziecka.

Jasnota biała jest jednak dość bezpieczną rośliną. W nadmiarze powoduje wspomniane dolegliwości, jednak nie jest trująca dla ludzi, podobnie jak pokrzywa.

Dlaczego warto stosować jasnotę białą?

Kwiaty jasnoty wykazują cenne właściwości, dlatego są powszechnie stosowane przez wiele osób. Na ich popularność wpływa ich łatwa dostępność. Roślina ta pojawia się bowiem w wielu miejscach, na polach, skrajach lasów czy nawet na osiedlach. Można zbierać ją samodzielnie lub kupić gotowe preparaty czy suszone kwiaty oraz liście niezbędne do stworzenia naparu. Głucha pokrzywa, czyli jasnota biała, jest powszechnie wykorzystywana w walce z wieloma dolegliwościami. Jest ona także dość bezpieczna i nie wykazuje poważnych skutków ubocznych. Warto korzystać z niej zgodnie ze wskazanym dawkowaniem, by uzyskać pozytywny wpływ na organizm.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Magnez: komu grozi niedobó i jak go rozpoznać? Poznaj proste sposoby na włączenie magnezu do codziennej diety.
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!