kocimiętka

Kocimiętka – Co to jest, działanie na koty i ludzi, właściwości zdrowotne i zastosowanie

Kocimiętka wielu osobom kojarzy się z kotami. Zwierzęta te reagują na tę roślinę w bardzo charakterystyczny sposób. Kocimiętka prezentuje się bardzo efektownie, a jej niewielkie wymagania pokarmowe pozwalają na hodowanie jej także na balkonach. Jakie właściwości lecznicze ma ta roślina, jak działa na koty i w jaki sposób można ją wykorzystać?

Kocimiętka to roślina miododajna o pięknych kwiatach, które kwitną nawet przez kilka tygodni. Można uprawiać ją na rabatach kwiatowych i w niewielkich doniczkach na balkonie. Naturalnie roślina ta występuje w krajach śródziemnomorskich, jednak jest doskonale znana także w Azji i Afryce.

Obecnie znanych jest ponad 250 gatunków kocimiętki, które różnią się od siebie dokładnymi właściwościami, wyglądem i wymaganiami glebowymi. Najczęściej jednak wykorzystuje się kocimiętkę właściwą. Jest ona bardzo aromatyczna, atrakcyjna wizualnie i pożyteczna dla owadów, zwłaszcza pszczół. To roślina z rodziny jasnotowatych, która potrafi cieszyć swoim wyglądem od wiosny aż do jesieni. Jej kwiaty są jasnofioletowe, swoim kolorem przypominając lawendę.

Na świecie znaleźć można również gatunki kocimiętki w kolorze różowym, niebieskim, białym czy purpurowym. Bez względu na rodzaj, roślina ta wabi pszczoły – jest więc miododajna. Kocimiętka ma dość małe wymagania, a jej odporność i długi okres kwitnienia sprawiają, że powszechnie pojawia się ona w polskich ogrodach czy nawet na balkonach. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

kocimiętka

Jakie są rodzaje kocimiętki?

Na świecie istnieje nawet 250 gatunków kocimiętki. W ogrodach i na balkonach powszechnie wykorzystuje się odmianę Faassena. W ziołolecznictwie najczęściej stosuje się kocimiętkę właściwą. Wynika to z jej cennych właściwości leczniczych. Poszczególne gatunki tej rośliny różnią się od siebie właściwościami i wyglądem, zwłaszcza kolorem kwiatów.

Kocimiętka – właściwości zdrowotne

Kocimiętka właściwa ma wiele cennych właściwości leczniczych. W ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się jej suszone liście. Zawierają one takie substancje, jak:

  • olejki eteryczne,

  • garbniki,

  • gorycze.

Zawartość takich substancji pozwala na uzyskanie pozytywnego wpływu na organizm człowieka. Napary z kocimiętki mogą zabijać bakterie, a także łagodzić stany zapalne czy skurcze. Wykazują one także właściwości moczopędne. Wiele osób decyduje się na regularne stosowanie kocimiętki w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, a także bezsenności czy nerwicy. Powszechnie wykorzystuje się tę roślinę także w chorobach nerek i wątroby, a także problemach żołądkowych. Napar z kocimiętki może być przyjmowany również przez kobiety borykające się z nieregularnymi miesiączkami oraz w trakcie przeziębienia.

Niekiedy do sporządzania naparów wykorzystuje się również kwitnące szczyty pędów. One również zawierają szereg cennych substancji odżywczych. W takiej formie roślinę można wykorzystywać przez cały rok.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się kocimiętkę zwyczajną. Poszczególne gatunki tej rośliny różnią się bowiem od siebie dokładnym składem, a co za tym idzie – także właściwościami leczniczymi.

Kocimiętka – zastosowanie

Kocimiętkę wykorzystuje się w tradycyjnym ziołolecznictwie w celu łagodzenia wielu dolegliwości. Powszechnie na jej regularne przyjmowanie decydują się osoby, które borykają się z problemami trawiennymi, a także związanymi z wątrobą i nerkami. Kocimiętka może wykazywać właściwości moczopędne i napotne. Wiele osób przygotowuje z niej napary w celu radzenia sobie z objawami nerwicy oraz bezsenności. Co więcej, kocimiętkę można zastosować również zewnętrznie. W wielu przypadkach łagodzi ona bowiem podrażnienia skóry głowy.

Z kocimiętki najczęściej przygotowuje się napar. Pozwala on na przyjmowanie wewnętrzne, a także zewnętrzne. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób zastosowania tej cennej rośliny. Oprócz tego kocimiętkę można także dodawać do potraw, jako przyprawę. Pozwala ona bowiem na wzbogacenie smaku potraw, zwłaszcza mięs. Na rynku znaleźć można też olejek z kocimiętki, wykorzystywany jako środek do odstraszania owadów czy nawet dodatek do kąpieli. Roślina ta może działać bowiem pozytywnie także na skórę, łagodząc stany zapalne i podrażnienia.

Jak kocimiętka działa na koty i jak ją stosować?

Kocimiętka jest kojarzona przede wszystkim z kotami. Wszystko ze względu na fakt, że działa ona na nie w nietypowy sposób. Przez wielu jest nazywana kocim narkotykiem. Zwierzęta pod wpływem zapachu tej rośliny zaczynają się tarzać, lizać liście czy podgryzać je. Często takim zachowaniom towarzyszy mruczenie czy miauczenie. Koty reagują na kocimiętkę pobudzeniem, jednak roślina ta pozwala także na uspokojenie w sytuacjach stresowych.

Kocimiętka zawiera związek organiczny o nazwie nepetalakton. To koci feromon, który powoduje pobudzenie. Nie wszystkie zwierzęta reagują na tę substancję, jednak jest to bardzo powszechne zjawisko. Kocimiętkę powszechnie wykorzystuje się do wypychania zabawek, a na rynku znaleźć można też specjalne spraye o jej zapachu. Mogą być one sposobem na zachęcenie zwierzaka do korzystania z określonych przedmiotów. Niektóre osoby używają kocimiętki także do uspokojenia kotów w trakcie stresujących sytuacji, jak np. podróż.

kocimiętka

Jak kocimiętka działa na człowieka i na co pomaga?

Kocimiętka wykazuje narkotyczne działanie tylko na koty. W przypadku ludzi jej cenne właściwości są wykorzystywane do radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Regularnie przyjmowana może wspierać organizm w walce z różnymi chorobami, zwłaszcza dotyczącymi układu pokarmowego. Zawarte w niej substancje pozwalają bowiem na skuteczne pozbywanie się bakterii. Olejki eteryczne zawarte w kocimiętce pomagają np. w przeziębieniu, przewlekłym stresie, bólach reumatycznych i głowy, w problemach trawiennych, bezsenności czy zaburzeniach koncentracji. U ludzi kontakt z kocimiętką nie wywołuje takich zachowań jak u kotów. To roślina bardzo bezpieczna, pod warunkiem że jest ona przyjmowana w odpowiednich dawkach i we właściwy sposób.

Kocimiętka działa na każdy organizm w nieco inny sposób. Często do uzyskania jej pozytywnego wpływu konieczne jest stosowanie naparu z tej rośliny przez określony czas. Najlepiej stawiać na młode liście kocimiętki, które zawierają najwięcej cennych substancji. Zapach kocimiętki jest kojący, dlatego często olejek z tej rośliny dodaje się także do kąpieli, w celu zrelaksowania się.

Jak stosować kocimiętkę – dawkowanie

Do przygotowania naparu z kocimiętki wykorzystuje się jej suszone liście. Zwykle dawkuje się je po dwie łyżeczki. Należy zalać je wodą i przykryć na kilkanaście minut. Tak przygotowany napar można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Wiele osób decyduje się na aplikowanie go na skórę głowy.

Kocimiętka jest rośliną bardzo bezpieczną. To właśnie dlatego może być wykorzystywana codziennie. Najczęściej przyjmuje się ją w postaci wspomnianych naparów. Dziennie można przyjąć 2-3 porcje takiej mieszanki. Jak z każdą substancją, z kocimiętką również nie można przesadzać. Uchodzi ona jednak za roślinę bezpieczną i nie jest trująca dla ludzi. W nadmiarze powoduje jednak problemy żołądkowe, dlatego nie należy jej nadużywać.

Jak przygotować napar z kocimiętki?

Napar z kocimiętki to najpowszechniej stosowana postać tej rośliny. Do jej przygotowania używa się zwykle suchych liści, zebranych samodzielnie lub kupionych w sprawdzonym miejscu. Wystarczy zalać je gorącą wodą, przykryć i pozostawić na około 15 minut. W tym czasie z rośliny wydzielą się cenne substancje, które wykazują pozytywny wpływ na ludzki organizm. Tak przygotowany napar można pić lub stosować zewnętrznie.

Kocimiętka – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do przyjmowania kocimiętki. Nie zaleca się stosowania jej u dzieci, choć nie ma jeszcze badań potwierdzających wpływ tej rośliny na zdrowie najmłodszych. Z kocimiętki powinny zrezygnować osoby po zabiegach operacyjnych i przyjmujące stałe leki. Roślina ta reaguje bowiem z niektórymi środkami farmakologicznymi, osłabiając lub wzmacniając ich działanie. W przypadku stosowania leków chęć picia naparów z kocimiętki warto skonsultować z lekarzem.

kocimiętka

Kocimiętka – skutki uboczne nadmiaru

Kocimiętka pobudza pracę jelit i wykazuje działanie zwiększające wiatry, dlatego jej nadmiar jest odczuwalny zwykle właśnie w ten sposób. Aby uniknąć dolegliwości żołądkowych, należy korzystać z niej wyłącznie zgodnie ze wskazanymi dawkami. Nadmiar kocimiętki może być też szkodliwy w przypadku osób uczulonych na tę roślinę. U niektórych ludzi alergia pojawia się dopiero przy wyższych dawkach alergenu.

Kocimiętka – efekty stosowania

Kocimiętka na każdego człowieka działa w nieco inny sposób. Na ogół pozwala ona jednak na radzenie sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Oprócz tego roślina ta może uspokajać i łagodzić ból głowy czy pomagać z bezsennością. To, jak działa kocimiętka, zależy od danej osoby, jednak jest ona rośliną niezwykle powszechnie stosowaną w ziołolecznictwie już od setek lat.

Dlaczego warto stosować kocimiętkę?

Kocimiętka jest naturalnym sposobem na poradzenie sobie z różnego rodzaju dolegliwościami. Warto stosować ją w celu łagodzenia dolegliwości bólowych i niestrawności. Jest ona bardzo bezpieczna, a w wielu przypadkach pozwala na uzyskanie widocznych efektów. Wspiera organizm na różnych polach. Do jej przygotowania wystarczy stworzenie zwykłego naparu. Uniwersalność kocimiętki sprawia, że może być ona stosowana na wiele sposobów, w zależności od Twoich potrzeb.

Jak hodować i zbierać własną kocimiętkę?

Sposobem na pozyskiwanie rośliny jest jej samodzielna uprawa. Kocimiętka rośnie w miejscach słonecznych, a jej niewielkie wymagania glebowe pozwalają na hodowanie jej także na balkonach. Rośnie przez cały rok, dlatego jej liście i pędy kwiatowe można zbierać przez wiele miesięcy. Kocimiętkę powszechnie uprawia się w ogrodach, a nawet na rabatach w miejscach publicznych. Nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Rośnie bardzo szybko i jest odporna także na działanie mrozu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.