senes

Senes – Właściwości, działanie, czy jest szkodliwy, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania

Zaparcia to powszechna dolegliwość układu pokarmowego dotykająca szczególnie seniorów, ale i nie omijająca osób w młodszym wieku. Istnieje wiele sposobów na zaparcia, a jednym z najpopularniejszych jest stosowanie ziół, takich jak senes. Daje on bardzo dobre rezultaty, ale z uwagi na silne działanie, trzeba dozować go z głową. Co warto wiedzieć o senesie? Jak bezpiecznie stosować senes i czy warto traktować senes jako metodę na odchudzanie?

Senes aleksandryjski to popularna roślina lecznicza wykorzystywana w dolegliwościach związanych z pracą układu trawiennego. Głównie stosowana jest w przypadku spowolnionej pracy jelit i problemów z regularnym wypróżnianiem oraz utrzymaniem odpowiedniego poziomu miękkości stolca, czyli w zaparciach. Inna nazwa rośliny to strączyniec ostrolistny lub senes ostrolistny.

Senes (Senna alexandrina Mill) znany jest w lecznictwie już od starożytności. Stosowany był powszechnie jako środek na zaparcia między innymi przez Egipcjan i Arabów. Roślina należy do rodziny bobowatych i wywodzi się z rejonów podzwrotnikowych Azji i Afryki. Jest krzewem dorastającym do około metra wysokości. Ma jajowatolancetowate, drobne liście i zebrane w grona żółte kwiaty. Owoce to podłużne strąki. Surowcem zielarskim są głównie liście, rzadziej owoce rośliny.

Przeważnie senes spożywa się w zaparciach występujących sporadycznie lub umiarkowanie często. W przypadku zaparć przewlekłych polecane są inne metody. Zbyt częste stosowanie senesu może bowiem prowadzić do nasilenia problemów z wypróżnianiem.

senes

Czy senes jest szkodliwy? – Bezpieczeństwo używania senesu

Senes różni się od większości ziół wspomagających pracę układu pokarmowego tym, że nie jest przeznaczony do spożywania w sposób regularny i ciągły (np. codziennie przez okres miesiąca czy dwóch). Stosuje się go doraźnie, już w przypadku wystąpienia zaparć i kłopotów z uzyskaniem miękkiego stolca.

Senes daje bardzo dobre rezultaty na drodze krótkotrwałego stosowania. Jest bezpieczny dla zdrowia, o ile nie jest używany zbyt często i w zbyt dużych dawkach. Ponieważ jest silnym ziołem, intensywnie oddziałującym na pracę jelit i pobudzającym skurcze okrężnicy, nie jest jednak rekomendowany każdemu. Z pewnością nie może być podawany kobietom w ciąży i osobom z poważnymi chorobami jelit.

Senes może nie sprawdzić się w przypadku zaparć przewlekłych. Stosowany za często wywołuje efekt przyzwyczajenia się organizmu. Po odstawieniu jelita spowalniają swą pracę, a kłopoty z wypróżnianiem ulegają nasileniu. Jeśli często dotykają nas zaparcia, warto spróbować innych metod, takich, które pomogą nam w sposób trwały zmobilizować jelita do pracy. Są to m.in. dieta bogatoresztkowa, zwiększenie podaży wody, codzienne picie ciepłej wody z siemieniem lnianym rano na czczo.

Senes na zaparcia – właściwości przeczyszczające

Senes wykazuje silne właściwości przeczyszczające. Stymulując ruchy perystaltyczne jelita grubego, przyspiesza wydalenie znajdujących się w jego wnętrzu mas pokarmowych.

Jednocześnie senes wpływa na wydzielanie większej ilości wody do światła jelita, co sprawia, że stolec jest bardziej miękki i łatwiejszy do usunięcia. Jest to bardzo cenna właściwość, szczególnie dla osób, które, nie wypróżniając się przez kilka dni z rzędu, zmagają się z bolesnymi, dotkliwymi obstrukcjami (zatwardzeniem).

Senes – zastosowanie

Liść senesu zawiera pokaźną dawkę sennozydów, czyli glikozydów hydroksyantracenowych. Dzięki nim surowiec pobudza czynność jelita grubego, będąc bardzo skutecznym środkiem przeczyszczającym. A ponieważ wiele osób cierpi dziś na zaparcia (co zazwyczaj ma związek z niewłaściwą dietą i siedzącym trybem życia), senes jest ziołem o wzrastającej popularności.

Jak działa senes i na co może pomóc?

Wiele ziół wykazuje bardzo szerokie działanie i oddziałuje korzystnie na wiele układów i organów. W przypadku senesu jest nieco inaczej. Wpływ tej rośliny leczniczej na organizm jest stosunkowo wąski, ale za to działa ona intensywnie i w pełni wykonuje swoje zadania.

Obok właściwości przeczyszczających, które odgrywają najistotniejszą rolę, senes wykazuje również właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i detoksykujące. Redukuje ponadto wzdęcia i gazy oraz zmniejsza uczucie ciężkości i pełności w jamie brzusznej Ze względu na korzystny wpływ na skórę i włosy, może być też stosowany zewnętrznie w firmie masek, płukanek, okładów.

Senes na zaparcia

Dzięki zawartym sennozydom senes przyczynia się do zwiększenia ukrwienia miednicy i jelit i pobudzenia czynności perystaltycznej. Stymulując ruchy jelita grubego, przyspiesza przesuwanie treści pokarmowej i ułatwia oddanie stolca. W ten sposób nie tylko zwalcza zaparcia, ale też prowadzi do gruntownego oczyszczenia jelita grubego z zalegających złogów i toksyn. Senes powoduje też zwiększenie ilości wody i elektrolitów w jelicie, co wpływa na zmiękczenie stolca.

Senes na skórę

Aplikowany na skórę senes reguluje wytwarzanie sebum, dba o utrzymanie właściwego stopnia nawilżenia skóry oraz spełnia funkcje ochronne. Jest też pomocny w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników i oczyszczaniu skóry.

Senes na włosy

Senes jest cennym wsparciem w poprawianiu kondycji skóry głowy. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, normuje pracę gruczołów łojowych, poprawia mikrokrążenie, zwalcza zaczerwienienie i świąd. Zioło doskonale wpływa też na stan włosów, zwłaszcza zniszczonych i cienkich. Pogrubia je, odżywia, uodparnia, dodaje złotawego połysku i stymuluje wzrost włosa.

Jak stosować senes – dawkowanie

W zwalczaniu zaparć senes stosuje się poprzez podanie doustne. Zwykle wystarczające jest spożywanie 1 raz na dobę. Nie powinno stosować się senesu zbyt wiele dni pod rząd. Napary pijemy maksymalnie przez 7 dni. Codzienne stosowanie przez okres dłuższy niż 7 dni powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Najlepiej stosować senes 2 do 3 razy w tygodniu albo nawet rzadziej, jeśli zaparcia dotykają nas jedynie sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach.

Standardowa dawka to 1 płaska łyżka suszu ziołowego lub 1 torebka do zaparzania, co odpowiada około 800 mg – 1 g liści senesu na dobę. Niekiedy stosuje się nieco mniejsze albo trochę większe dawki, w zależności od stopnia nasilenia zaparć. W przypadku stosowania zioła przez jakiś czas, należy stopniowo zmniejszać porcje, aby organizm mógł sukcesywnie odzwyczaić się od substancji aktywnej. Stosując senes, należy też pić duże ilości wody (by uniknąć odwodnienia).

senes

Objawy przedawkowania senesu

Zbyt intensywne działanie przeczyszczające kończące się biegunką i dokuczliwe skurcze w podbrzuszu to główne objawy przedawkowania senesu. Żeby ich uniknąć, należy dostosować dawkę zioła i spożywać napary z odpowiednią częstotliwością.

Porcja surowca potrzebna dla uzyskania miękkiego stolca może nieco różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu, jednak przeważnie najwłaściwszą dawką jest ta określona przez producenta i zawarta na opakowaniu lub dołączonej ulotce, czyli na przykład 1 łyżka suszu lub 1szaszetka do zaparzania na dobę.

Warto pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnej dawki substancji aktywnej (glikozydów hydroksyantracenowych), która wynosi 30 mg na dobę.

Jak przyrządzić napar z senesu?

Napar z senesu przyrządza się w szybki i bezproblemowy sposób: 1 łyżkę suszu albo jedną torebkę ekspresową z senesem należy zalać szklanką gorącej wody i naparzać pod przykryciem 10 minut. Pijemy ciepły napar tuż przed pójściem spać. Wypróżnienie następuje zazwyczaj po 7-8 godzinach.

Napary z suszonych liści senesu na jednych mogą działać intensywniej, na innych łagodniej. Z pewnością nie powinniśmy wypijać większych ilości, niż jest to konieczne, gdyż możemy spotkać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Duże dawki tego zioła mogą m.in. wywołać zmianę zabarwienia moczu, bóle brzucha, biegunkę, nudności.

Uznaje się, że odpowiednia dawka to najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca. Jeśli po wypiciu połowy szklanki naparu, rano udajemy się do toalety i wypróżniamy w sposób normalny, powinniśmy poprzestać na połowie szklanki. Jeśli zaś nadal mamy kłopot z wypróżnieniem, zwiększmy ilość wypijanego naparu do całej szklanki.

Senes – przeciwwskazania

Istnieje szerokie spektrum przeciwwskazań do stosowania senesu. Ponieważ zawarte w nim sennozydy wzmagają ruchy jelit, wywołują skurcze okrężnicy i przekrwienie miednicy, zioło to nie może być stosowane m.in. przez kobiety ciężarne i osoby cierpiące na choroby zapalne w obrębie jelit.

Przeciwwskazania do stosowania senesu:

 • stany zapalne wyrostka robaczkowego,

 • niedrożność jelit,

 • niewydolność nerek,

 • zwężenie lub atonia jelit,

 • stany zapalne jelit,

 • bóle brzucha o nieznanej przyczynie,

 • choroba wrzodowa,

 • alergia na senes,

 • ciąża,

 • karmienie piersią,

 • miesiączka,

 • wiek do 12 lat,

 • choroby serca i układu krążenia,

 • hemoroidy,

 • przebyte operacje jelit i odbytnicy.

Senes – skutki uboczne i działania niepożądane

Liście senesu przyspieszają pasaż treści jelitowej, przez co wykazują działanie przeczyszczające. Powinien być jednak stosowany jedynie krótkotrwale. Przy spożywaniu zbyt dużych dawek lub piciu naparów przez wiele dni z rzędu możemy spotkać się z wieloma działaniami niepożądanymi, takimi jak:

 • wodnisty stolec,

 • skurcze, bóle w obrębie jamy brzusznej,

 • biegunka,

 • odwodnienie, utrata elektrolitów, a co za tym idzie zaburzenia pracy serca, osłabienie, skurcze mięśni,

 • rozleniwienie jelit,

 • pokrzywka,

 • świąd,

 • wysypka.

senes

Senes – efekty stosowania

Spożywanie senesu daje bardzo dobre efekty w eliminacji zaparć. Niemal zawsze zioło prowadzi do łatwego wypróżnienia, a co za tym idzie pomaga pozbyć się dyskomfortu w jamie brzusznej i ogólnie polepsza samopoczucie. Jednocześnie działa odtruwająco (stymuluje wymiatanie z jelit resztek pokarmowych, szkodliwych substancji, złogów, metabolitów) i poprawia przemianę materii. Ma jednak pewne ograniczenia w stosowaniu. Przede wszystkim, ze względu na silną aktywność w obrębie jelit, nie powinien być spożywany w sposób długotrwały. Nie może być też przyjmowany w przypadku niektórych schorzeń.

Dlaczego warto stosować senes?

Niezdrowa dieta i mało aktywny styl życia powodują, że wiele osób zmaga się z zaparciami. Zaletą senesu jest każdorazowa mobilizacja jelit do aktywnej pracy, która kończy się wypróżnieniem po upływie paru godzin. Inne środki i domowe sposoby, takie jak: wypicie maślanki lub kefiru, spożycie porcji suszonych owoców czy wypicie zwykłej herbatki ziołowej na dobre trawienie, nie zawsze dają oczekiwane efekty. Niekiedy metody te mogą działać zbyt łagodnie albo dopiero po kilku dniach.

Tymczasem świeżo przygotowany napar z senesu daje pewność wypróżnienia. Jednocześnie nie działa on zbyt gwałtownie na nasz organizm. Nie skutkuje przymusem natychmiastowej wizyty w toalecie, nie powoduje biegunki. Wypróżnienie następuje po kilku dobrych godzinach, a stolec ma normalną konsystencję.

Dlaczego nie należy używać senesu jako środka na odchudzanie?

Środki przeczyszczające, w tym senes, nie są dobrą metodą odchudzania. Ani nie hamują apetytu, ani nie przyspieszają spalania kalorii, ani nie stymulują rozpadu tkanki tłuszczowej. Jedynie pomagają pozbyć się zbędnej treści pokarmowej z jelit, sprawiają, że czujemy się lżejsi i dają efekt mniej wzdętego brzucha.

Spadek masy ciała po senesie, o ile nastąpi, będzie jedynie rezultatem utraty wody z organizmu, a nie redukcji tłuszczu. W przypadku chęci zrzucenia zbędnych kilogramów lepiej spróbować innych metod. W pierwszej kolejności warto zmniejszyć kaloryczność posiłków oraz zacząć więcej się ruszać!

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Kwas foliowy kojarzy się głównie z kobietami w ciąży, a tymczasem jego znaczenie i zastosowanie jest znacznie szersze; pomaga w utrzymaniu sprawności mózgu, prawidłowej pracy serca i syntezie DNA.