kamfora

Kamfora – Co to jest? Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Kamfora jest kojarzona zwłaszcza z bardzo charakterystycznym, intensywnym zapachem. Substancja ta pozwala jednak na wykorzystanie w tradycyjnym ziołolecznictwie. W walce z jakimi dolegliwościami jest stosowana najczęściej? Co warto wiedzieć o kamforze?

Kamfora jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy terpenów, który znaleźć można w drewnie cynamonowca kamforowego. Obecnie substancja ta ma także swój chemiczny odpowiednik, o podobnych właściwościach i zapachu.

Cynamonowiec kamforowy rośnie zwłaszcza w Azji – na terenie Japonii, Chin, Wietnamu oraz Korei. Pojawia się też w Afryce, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Roślina dożywa nawet 1000 lat, jednak dopiero po 40 latach można pozyskiwać z niej cenną kamforę.

Olejek kamforowy jest łatwopalny, dlatego należy przechowywać go z daleka od źródła ciepła. Od lat jest wykorzystywany w ziołolecznictwie, ale nie tylko. Wytwarza się z niego różnego rodzaju preparaty chemiczne, a nawet materiały budowlane. Olejek kamforowy ma też charakterystyczny smak, dlatego pojawia się w azjatyckiej i indyjskiej kuchni.

kamfora

Kamfora – właściwości

Kamfora naturalna ma postać stałą. Przyjmuje biały kolor i wydziela bardzo intensywny zapach. Musi być przechowywana w opakowaniu, ponieważ pod wpływem temperatury pokojowej zamienia się w gaz. Na rynku znaleźć można także kamforę, która przeszła specjalną obróbkę, dzięki czemu przyjmuje postać olejku. W tej formie kamfora jest wykorzystywana m.in. w ziołolecznictwie.

Olejek kamforowy oprócz czystej kamfory zawiera także pinen, alkohol, borneol, kamfen, safrol i terpeny. Mieszanka tych składników odpowiada za bardzo charakterystyczny zapach, wykorzystywany w aromaterapii oraz przy produkcji perfum.

Kamfora jest używana w wielu branżach. Powstają z niej środki do dezynfekcji, preparaty owadobójcze, materiały niezbędne przy produkcji mebli, kauczuk, lakiery, rzeźby czy instrumenty. Produkty z dodatkiem kamfory syntetycznej są wykorzystywane też w budownictwie.

Kamfora – zastosowanie zdrowotne

Substancja pozyskiwana z drewna cynamonowca kamforowego jest od lat stosowana także w medycynie ludowej. Powstają z niej preparaty używane w przypadku chorób skóry oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Maści tego typu cieszą się zainteresowaniem również wśród osób, które borykają się z nawracającym zapaleniem ucha lub obrzękami. Kamfora może także pomóc poradzić sobie z opryszczką i napięciem w obrębie mięśni. Wspiera organizm w stanach przewlekłego stresu.

Substancja pozyskiwana z kory cynamonowca kamforowego może być stosowana także przy przeziębieniu. Wspiera w walce z kaszlem oraz może przyczynić się do oczyszczenia dróg oddechowych, a więc również oczyszczenia nosa. Kamfora wchodzi w skład wielu aptecznych preparatów stworzonych z myślą o osobach, które borykają się z objawami przeziębienia.

Właściwości kamfory sprawiają, że od lat jest wykorzystywana w walce z takimi dolegliwościami, jak:

 • przeziębienie,

 • zapalenie oskrzeli,

 • grypę,

 • przekrwienia,

 • obrzęki,

 • biegunki,

 • problemy metaboliczne i sercowe,

 • problemy ginekologiczne.

Kamfora – zastosowanie w przeziębieniach

Najpopularniejsze zastosowanie kamfory to walka z objawami przeziębienia. Substancja ta może pomóc poradzić sobie z kaszlem i zatkanym nosem. Jest powszechnie stosowana w przypadku takich problemów, jak ból lub zapalenie ucha. Wspiera w walce z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i stanami zapalnymi. W aptekach można znaleźć krople kamforowe naturalne wykorzystywane w trakcie przeziębienia, a także maści i preparaty z niewielką ilością tej substancji.

Kamfora jako środek grzybobójczy

Wiele preparatów wykorzystywanych w walce z infekcjami grzybiczymi ma w składzie kamforę. Mogą one pomóc poradzić sobie z problemami w obrębie jamy ustnej lub skóry, zwłaszcza stóp. Co ciekawe, kamforę stosuje się też w przemyśle spożywczym. Może ona bowiem pomóc uchronić produkty przed grzybami magazynowymi.

Na co może pomóc kamfora?

Kamfora może pomóc rozgrzać organizm, dlatego od lat stosuje się ją podczas stanów gorączkowych. Wspiera walkę z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi w całym organizmie. Może pomóc poradzić sobie z uciążliwymi objawami przeziębienia, jak katar i kaszel. Kamfora w medycynie alternatywnej jest stosowana także w walce z nerwobólami, bólami reumatycznymi oraz stanami zapalnymi mięśni i stawów.

W aptekach znaleźć można także maści, które mają w swoim składzie kamforę. Stosuje się je zewnętrznie, na problemy skórne lub mięśniowe. Preparat ten może pomóc poradzić sobie np. z trądzikiem.

kamfora

Czy olejek kamforowy może pomóc na zatoki?

Najczęstsza dostępna postać kamfory, czyli olejek, jest powszechnie wykorzystywany przy zapaleniu zatok. Może pomóc usunąć z nich zalegającą wydzielinę. Zazwyczaj stosuje się go w formie inhalacji parą wodną z dodatkiem kilku kropli olejku.

Jak stosować kamfora – porcjowanie

Olejek kamforowy występuje jako osobny preparat lub dodatek do kosmetyków, m.in. maści. Wykorzystuje się go m.in. w przypadku inhalacji, dodając zaledwie kilka kropli do parującej wody. Jeśli chodzi o maść kamforową, zaleca się rozprowadzanie jej w wazelinie w stosunku 1:9. W takiej postaci preparat ten jest bezpieczny do zewnętrznego stosowania.

Warto pamiętać, że kamfora w większych ilościach działa toksycznie. Maksymalna porcja tej substancji to 4g podane doustnie w ciągu doby. Przekroczenie tej ilości może doprowadzić nawet do zgonu, dlatego warto bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, farmaceuty lub producenta preparatu.

Jak smarować ciało maścią kamforową?

Na rynku znaleźć można liczne preparaty z kamforą do użytku zewnętrznego. Mowa tu zwłaszcza o maści. Stosuje się ją zwłaszcza na stany bólowe – mięśni lub stawów. Maść może bowiem przyczynić się do rozgrzania obolałych części ciała. Preparaty z dodatkiem olejku kamforowego wciera się też w skórę, w obrębie której pojawia się trądzik lub objawy zakażenia grzybiczego. Trzeba jednak pamiętać, że kamfora nie może być stosowana na otwarte rany.

Kamforę powinni stosować jedynie dorośli i młodzież zgodnie z następującymi zasadami:

 • od 1 do 3 razy na dobę,

 • wcierać maść w obolałe miejsca,

 • aplikować preparat o grubości 5-10 cm (od 1 do 2 g).

Na co jest dobra maść kamforowa?

Maść kamforowa jest chętnie wybierana przez osoby, które borykają się z bólami reumatycznymi, stawów i kręgosłupa. Może pomóc w walce z artretyzmem, zapaleniem korzonków, przy stłuczeniach, obrzękach i nadwyrężonych mięśniach.

Kamfora – przeciwwskazania

Kamfory nie powinny stosować dzieci. W przypadku kobiet w ciąży i osób borykających się z problemami skórnymi zaleca się pozostanie pod stałą opieką lekarza. Maści kamforowej nie można stosować także na otwarte rany.

Organiczny związek pochodzenia roślinnego, jakim jest kamfora, w dużych ilościach okazuje się trujący dla ludzkiego organizmu i może doprowadzić nawet do zgonu. Z tego powodu należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też skonsultować się z lekarzem, który pomoże wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania kamfory.

Czy kamforę można pić?

Kamforę w teorii można pić, ale jest to bardzo niebezpieczne. Dawka nieszkodliwa dla człowieka to zaledwie 4 g dziennie, dlatego bardzo łatwo ją przekroczyć. Najczęściej kamforę dodaje się do kąpieli wodnej, inhalatorów czy wciera bezpośrednio w skórę. Stosowana zewnętrznie, przenika ona w nieznacznych ilościach do organizmu, ale nie są to dawki powodujące zatrucie.

Kamforę wykorzystuje się w kuchniach azjatyckich, jednak jest ona dodawana do potraw w symbolicznych ilościach, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Kamfora – skutki uboczne i działania niepożądane

Olejek, maść czy spirytus kamforowy stosowane w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do zatrucia organizmu. Objawia się ono podrażnieniem skóry, pokrzywką i bólem. Substancji tych nie można wcierać w otwarte rany, ponieważ w ten sposób szybko przedostaje się ona do krwiobiegu. Do innych objawów zatrucia można zaliczyć duszności czy nawet zatrzymanie oddechu.

Kamfora stosowana wewnętrznie może natomiast wywołać drgawki, nadpobudliwość nerwową i drażliwość. W skrajnych przypadkach prowadzi ona nawet do zgonu. Z tego powodu nie powinno się przyjmować jej doustnie.

Zielone liście kamfory

Kamfora – efekty stosowania

Kamfora może pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, zwłaszcza związanymi z bólem i przeziębieniem. Ma charakterystyczny zapach, który wspiera usuwanie nadmiaru wydzieliny z zatok i nosa. Jest powszechnie wykorzystywana do nacierania ciała, a nawet skrapiania ubrań w celu ułatwienia oddychania.

Kamfora może również pomóc poradzić sobie ze zmianami skórnymi, pod warunkiem że nie są to otwarte rany. Stosuje się ją w przypadku zakażeń grzybiczych i nieaktywnego trądziku.

Dlaczego warto stosować kamforę?

Zapach kamfory przez wiele osób jest uznawany za ciekawy i odświeżający. Substancja ta może pomóc poradzić sobie z objawami przeziębienia i przynieść ulgę w trakcie choroby. Wspiera także w stanach przewlekłego stresu, zwłaszcza gdy dana osoba boryka się z problemami ze snem. Może pomóc poprawić krążenie krwi, złagodzić dolegliwości bólowe, a nawet poradzić sobie z przebarwieniami skóry. Co ciekawe, substancja ta jest stosowana też do produkcji deserów, jednak w bardzo małych ilościach.

Kamfora może przyczynić się do ograniczenia wielu dolegliwości, ale tylko wtedy, gdy jest stosowana świadomie. Przekroczenie dopuszczalnej dawki potrafi być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu należy przestrzegać zaleceń producenta, bez względu na formę, w jakiej występuje ta substancja. Mowa tu także o kosmetykach stosowanych zewnętrznie.

Gdzie można kupić kamforę?

Kamforę obecnie wytwarza się chemicznie, dlatego jest to produkt łatwo dostępny. Substancja ta wchodzi w skład wielu preparatów sprzedawanych w aptekach i sklepach zielarskich. Najczęściej występuje w formie maści czy olejków do inhalacji. Jest to także surowiec wykorzystywany do produkcji kosmetyków, nie tylko aptecznych. Kamfora, ze względu na obecny sposób jej pozyskiwania, jest surowcem dość tanim.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć