olej z krokosza 00

Olej z krokosza - Właściwości, działanie, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i na co może pomóc

Olej krokoszowy to surowiec stosowany w medycynie ludowej od setek lat. Pozyskuje się go z jednorocznej rośliny uprawianej również w Polsce. W walce z jakimi dolegliwościami najczęściej stosuje się olej z krokosza barwierskiego? Co warto o nim wiedzieć?

Krokosz barwierski to jednoroczna roślina, która pochodzi z południowej Azji, ale naturalnie występuje na całym świecie – również w Polsce. Olej pozyskuje się z jej nasion. Z krokosza można wytworzyć też ekstrakt – wówczas korzysta się z płatków.

Olej z krokosza stanowi dodatek do kosmetyków i zimnych potraw. Może być też suplementowany samodzielnie, w celu uzupełnienia niedoborów wybranych substancji w organizmie.

olej z krokosza 01

Jak powstaje olej krokoszowy?

Najbardziej ceniony jest nierafinowany olej z krokosza barwierskiego. Pozyskuje się go w wyniku tłoczenia nasion na zimno. Taki zabieg pozwala na zachowanie cennych wartości odżywczych. Po wytłoczeniu substancja jest poddawana naturalnej sedymentacji. Oznacza to, że olej umieszcza się w specjalnych pojemnikach, w których wszelkie pozostałości po procesie tłoczenia samoistnie osadzają się na dnie. Proces ten może trwać długo, w zależności od ilości zanieczyszczeń w oleju. Gdy substancja jest już całkowicie oczyszczona, rozlewa się ją do ciemnych, szklanych butelek. W takich opakowaniach olej z krokosza barwierskiego nie jest narażony na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.

Olej z krokosza – właściwości

Olej z krokosza barwierskiego jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i wielu innych składników, które wspierają funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wśród najważniejszych substancji zawartych w tym surowcu można wyróżnić:

 • kwas linolowy,

 • kwas oleinowy,

 • witaminę E,

 • flawonoidy,

 • witaminę A.

Olej krokoszowy pozyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno jest substancją bezbarwną i bezwonną.

Olej roślinny z krokosza cieszy się tak dużą popularnością ze względu na fakt, że może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu, zapobiec takim schorzeniom, jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca czy nadciśnienie, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest stosowany przez osoby, które borykają się z nieodpowiednim poziomem glukozy we krwi czy nadmiarem wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Olej wspiera również regulowanie wypróżniania i może przyczynić się do ograniczenia zaparć.

Olej z krokosza jest chętnie wybierany też przez kobiety w okresie menopauzy. Może bowiem pomóc poradzić sobie z dolegliwościami charakterystycznymi dla tego czasu. Stosuje się go również w trakcie bolesnych miesiączek.

olej z krokosza 02

Olej z krokosza – zastosowanie w kosmetyce

Na rynku znaleźć można wiele kosmetyków z dodatkiem krokosza barwierskiego. Olej z tej rośliny może pomóc poprawić kondycję włosów, stymulując ich wzrost. Jest używany w walce z problemem wypadania i zniszczonymi oraz przesuszonymi kosmykami. Substancja ta wspiera także regenerację skóry, hamowanie stanów zapalnych, gojenie się ran i walkę z trądzikiem oraz łuszczycą. Kosmetyki z olejem krokoszowym są polecane osobom, które borykają się z utratą elastyczności cery i widocznymi oznakami starzenia.

Olej z nasion krokosza barwierskiego zawiera wiele antyoksydantów. Z tego powodu może pomóc zmniejszyć liczbę wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia. Wspiera również walkę z fotowrażliwością skóry, która objawia się poparzeniami po kontakcie z promieniami słonecznymi.

Olej z krokosza wchodzi nie tylko w skład gotowych kosmetyków. W wielu domach stosuje się go do tworzenia własnych preparatów pielęgnacyjnych. Olej służy do olejowania włosów, a także jako dodatek do maseczek. Można smarować nim również twarz.

Olej z krokosza – zastosowanie w kuchni

Olej z krokosza barwierskiego nie bez powodu jest tłoczony na zimno. Pod wpływem wysokiej temperatury z tego surowca znikają bowiem cenne substancje odżywcze. Z tego powodu w kuchni stosuje się go w formie surowej, jako dodatek do sałatek i warzyw. To składnik o neutralnym smaku i zapachu, dzięki czemu nie wpływa na ogólny charakter potrawy. Olej z krokosza komponuje się doskonale z karczochem, kiełkami, dynią i sałatami.

Jak działa olej z krokosza i na co może pomóc?

Olej krokoszowy od lat jest stosowany jako naturalny sposób na poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami. Sięgają po niego ludzie w każdym wieku, borykający się z chorobami, menopauzą czy problemami skórnymi.

Olej krokoszowy na zapalenie skóry

Na rynku znaleźć można wiele preparatów przeciwzapalnych z dodatkiem krokosza. Olej z tej rośliny może pomóc poradzić sobie m.in. z zapaleniem skóry. Z tego powodu powszechnie stosuje się go w walce z trądzikiem, łuszczycą czy podrażnieniami po depilacji.

Olej krokoszowy na serce

Kwasy tłuszczowe zawarte w krokoszu wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Olej z tej rośliny może pomóc uregulować gospodarkę lipidową i zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wspiera również prawidłowe ciśnienie krwi.

Olej krokoszowy na płuca

Olej z krokosza cieszy się popularnością w sezonie grypowym. Może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jest stosowany w celu ułatwienia odkrztuszania i oddychania. Może pomóc rozrzedzić zalegającą wydzielinę i poradzić sobie z uczuciem duszności.

Olej krokoszowy na włosy

W skład oleju z krokosza wchodzi wiele substancji, które wspierają wzrost włosów. Mogą one również przyczynić się do poprawy mikrokrążenia w skórze głowy. Takie zjawisko może pomóc lepiej odżywić cebulki. Olej z krokosza jest chętnie stosowany przez osoby, które chcą poprawić kondycję włosów i przyspieszyć ich wzrost. Używa się go m.in. do olejowania, na kilkadziesiąt minut przed myciem kosmyków.

Olej krokoszowy na objawy PMS

Olej z krokosza jest stosowany m.in. przez kobiety. Może bowiem pomóc poradzić sobie z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, pojawiającymi się na kilka dni przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego. Olej z krokosza zawiera m.in. kwas linolowy. Składnik ten wspiera regulowanie poziomu prostaglandyny w organizmie.

Jakie składniki zawiera olej z krokosza?

Olej z krokosza zawiera wiele cennych substancji odżywczych, które wspierają funkcjonowanie różnych organów w ludzkim ciele. Substancja pozyskiwana w wyniku tłoczenia jest pełna takich składników, jak:

 • kwas linolowy,

 • kwas linolenowy,

 • kwas oleinowy,

 • kwas stearynowy,

 • kwas arachinodowy,

 • fitosterole,

 • luteolina,

 • witamina A,

 • witamina E.

Trzeba pamiętać, że wymienione składniki są obecne jedynie w oleju tłoczonym na zimno. Pod wpływem wysokiej temperatury zanikają, przez co produkt traci swoje właściwości. Co więcej, niektóre substancje zawarte w oleju są również szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu olej z krokosza barwierskiego przechowuje się zwykle w butelkach wykonanych z ciemnego szkła.

Dokładny skład oleju z krokosza różni się również w zależności od tego, w jakich warunkach rosła roślina. Dobrym pomysłem jest wybór produktów ze sprawdzonych, ekologicznych upraw.

olej z krokosza 03

Jak stosować olej z krokosza – porcjowanie

W przypadku osób dorosłych maksymalna dopuszczalna porcja oleju z krokosza barwierskiego to 15 ml dziennie. Substancję tę należy przyjmować na zimno – nie nadaje się ona do smażenia i pieczenia, ponieważ traci cenne składniki już w temperaturze 65 stopni Celsjusza.

Olej z krokosza można stosować również zewnętrznie. Najczęściej traktuje się go jako dodatek do gotowych kosmetyków lub jeden z kroków codziennej, wieczornej pielęgnacji.

Jak przechowywać olej krokoszowy?

Olej krokoszowy należy przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu, np. w lodówce. Preparat zakupiony w sklepie zwykle jest zamknięty w butelce z ciemnego szkła. Ogranicza to dopływ promieni słonecznych, które mogłyby powodować rozpad niektórych witamin w nim zawartych.

Olej z krokosza – przeciwwskazania

Regularne spożywanie oleju nie jest zalecane kobietom w ciąży. Zbyt duże ilości tego składnika mogą bowiem spowodować poronienie. Krokosz barwierski często powoduje również uczulenia. Osoby z alergią na tę roślinę nie powinny włączać jej do codziennej diety.

Szczególną ostrożność powinny zachować też osoby w trakcie farmakoterapii. Leki przepisane przez specjalistę mogą bowiem wchodzić w reakcję z niektórymi surowcami roślinnymi, włączanymi do diety w celu suplementacji określonych składników. W takim przypadku warto skonsultować chęć codziennego przyjmowania krokosza barwierskiego z lekarzem lub farmaceutą.

Olej z krokosza – skutki uboczne i działania niepożądane

Spożywanie oleju krokosza w zbyt dużych porcjach może przyczynić się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka i mdłości. U osób uczulonych na tę substancję pojawiają się objawy alergii, zależne od stopnia nasilenia problemu. W przypadku kobiet w ciąży stosowanie oleju z krokosza może doprowadzić nawet do poronienia.

Dlaczego warto stosować olej z krokosza?

Olej z krokosza to substancja pełna cennych substancji odżywczych, które wspierają walkę z wieloma dolegliwościami. Surowiec ten jest dość tani i łatwo dostępny. Ma mało wyrazisty smak i zapach, dlatego może być stosowany jako dodatek do różnych potraw.

Olej z krokosza może pomóc pozbyć się niepożądanych objawów menopauzy, dolegliwości związanych z PMS czy poprawić stan włosów oraz skóry. Substancja ta wspiera regenerację cery, zwłaszcza jeśli chodzi o stany zapalne i drobne rany. Olej z krokosza tłoczony na zimno może pomóc zwalczyć uczucie duszności podczas infekcji górnych dróg oddechowych, poprawić elastyczność cery, spłycić zmarszczki i unormować ciśnienie krwi. Przez wiele osób jest włączany do codziennej diety w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób, jak udar mózgu, zawał serca czy miażdżyca. Trzeba jednak pamiętać, by stosować go zgodnie z zaleconym porcjowaniem.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Refluks żołądka jest uciążliwą dolegliwością. Wiele osób próbuje walczyć z tym problemem z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak np. stosowanie miodu. Dowiedz się więcej.
Mniszek lekarski to roślina powszechnie pojawiająca się w Polsce. Przez wiele osób jest ona stosowana w walce z przeziębieniem. Co warto wiedzieć o mniszku? Sprawdź.
Orzechy brazylijskie kryją w sobie wiele właściwości. Wspierają pracę mózgu i wzroku za sprawą zawartości zdrowych tłuszczów. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić je do diety.
Czy znany i wszechstronnie ceniony tran może mieć skutki uboczne? Poznaj ryzyko i negatywne konsekwencje jego picia. Dowiedz się więcej i wybieraj świadomie.
Dieta dr Dąbrowskiej to restrykcyjna dieta redukcyjna, która określana bywa również dietą niedoborową; zobacz, na czym polega i czy bezpieczne jest jej stosowanie.