czeremcha-00

Czy czeremcha jest trująca? – Zobacz jakie jej części są trujące a jakie jadalne.  Poznaj objawy zatrucia i procedury postępowania po zatruciu.

Tak, niektóre części czeremchy są trujące.

Czeremcha amerykańska zawiera składniki, które mogą być trujące dla ludzi i zwierząt. Liście, pędy, kora – zwłaszcza na korzeniach i młodych pędach – oraz nasiona tej rośliny są źródłem glikozydów cyjanogennych, które w procesie trawienia ulegają rozkładowi na kwas cyjanowodorowy. Związek ten, o gorzkim smaku, jest szczególnie skoncentrowany w więdnących liściach, co czyni je przyczyną zatruć, zwłaszcza wśród zwierząt hodowlanych, przy czym w niektórych regionach, jak południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych, stanowią one główną przyczynę śmiertelnych zatruć. 

Amygdalina, obecna w łodygach, liściach i nasionach czeremchy, rozkłada się w organizmie, uwalniając trujący cyjanowodór. Spożycie dużych ilości tych części rośliny może skutkować poważnymi objawami, takimi jak nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, a w ekstremalnych przypadkach do śmiertelnych zatruć. Oznacza to, że chociaż czeremcha amerykańska posiada trujące właściwości, toksyczność ta jest skoncentrowana w określonych częściach rośliny, co wymaga ostrożności przy jej wykorzystaniu.

czeremcha-01

Czy owoce czeremchy są trujące?

Nie, owoce czeremchy nie są trujące.

Owoce czeremchy, w przeciwieństwie do jej liści, pędów, kory i nasion, które zawierają glikozydy cyjanogenne, są zazwyczaj bezpieczne do spożycia po dojrzeniu. Dojrzałe owoce czeremchy mogą być spożywane przez ludzi i są często wykorzystywane do produkcji dżemów, soków czy nawet nalewek, dzięki swoim smakowym właściwościom. Należy jednak pamiętać, że surowe nasiona zawarte w owocach, podobnie jak w przypadku czereśni i wiśni, zawierają substancje, które mogą uwalniać cyjanowodór i w związku z tym nie powinny być spożywane. Spożycie dużych ilości surowych nasion może prowadzić do zatrucia. Z tego powodu, chociaż same owoce są bezpieczne po dojrzeniu, zaleca się ostrożność i unikanie spożywania nasion.

Czy łodyga, liście i nasiona czeremchy są trujące?

Tak, łodygi, liście i nasiona czeremchy zawierają glikozydy cyjanogenne, które mogą być trujące.

Te substancje w kontakcie z enzymami trawiennymi ulegają przekształceniu na kwas cyjanowodorowy, który jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Spożycie dużych ilości tych części rośliny może prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach do poważnych zatruć lub nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest spożycie więdnących liści, które mogą zawierać największe stężenie toksyn. Dlatego też, pomimo że dojrzałe owoce czeremchy mogą być spożywane, należy unikać łodyg, liści i nasion tej rośliny ze względu na ryzyko zatrucia.

czeremcha-02

Jakie są najbardziej niebezpieczne części czeremchy?

Najbardziej niebezpieczne części czeremchy to liście, nasiona oraz kora, zwłaszcza na korzeniach i młodych pędach.

Te części rośliny zawierają glikozydy cyjanogenne, które w kontakcie z enzymami trawiennymi mogą przekształcać się w kwas cyjanowodorowy, silnie toksyczny związek. W szczególności więdnące liście uważane są za wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać największe stężenie toksyn, co czyni je główną przyczyną zatruć, szczególnie wśród zwierząt hodowlanych. Spożycie dużych ilości tych toksycznych części rośliny może prowadzić do poważnych objawów zatrucia, takich jak nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach – do śmiertelnych zatruć. Dlatego przy kontakcie z czeremchą zaleca się ostrożność i unikanie tych części rośliny.

Jakie ilości niejadalnej czeremchy są niebezpieczne dla zdrowia?

Określenie dokładnej ilości niejadalnych części czeremchy, która jest niebezpieczna dla zdrowia, jest trudne, ponieważ toksyczność zależy od wielu czynników, takich jak wiek i stan zdrowia osoby spożywającej, a także specyficzna zawartość toksycznych substancji w roślinie, która może się różnić w zależności od warunków wzrostu i części rośliny. Glikozydy cyjanogenne, obecne w liściach, nasionach i korze czeremchy, uwalniają cyjanowodór – silnie trujący związek, który w niewielkich dawkach może wywoływać objawy takie jak ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, a w większych dawkach może prowadzić do trudności w oddychaniu, utraty przytomności, a nawet śmierci.

Spożycie nawet niewielkich ilości tych substancji może być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych lub osób z osłabionym stanem zdrowia. Konkretna ilość cyjanowodoru, która może być śmiertelna, wynosi około 1-2 mg na kilogram masy ciała człowieka, ale już mniejsze dawki mogą wywołać poważne objawy zatrucia.

Z uwagi na te ryzyka, zaleca się unikanie spożywania niejadalnych części czeremchy, a w przypadku przypadkowego spożycia należy niezwłocznie zasięgnąć porady medycznej. Zapobieganie i ostrożność są kluczowe, ponieważ dokładna ilość toksycznych części rośliny, która może okazać się niebezpieczna, jest trudna do precyzyjnego określenia.

Jakie są objawy zatrucia czeremchą?

Zatrucie czeremchą może prowadzić do szeregu objawów, które wynikają z uwalniania cyjanowodoru przez glikozydy cyjanogenne obecne w liściach, nasionach, korze i innych niejadalnych częściach rośliny. Cyjanowodór jest silnie trującym związkiem, który może mieć poważne skutki dla zdrowia. Objawy zatrucia mogą się różnić w zależności od ilości spożytej toksyny oraz indywidualnej wrażliwości organizmu, ale zazwyczaj obejmują:

 1. Nudności i wymioty: Są to jedne z najczęstszych objawów zatrucia, wynikające z bezpośredniego działania toksyn na przewód pokarmowy.

 2. Ból brzucha: Uczucie dyskomfortu lub ból w okolicy brzucha może pojawić się wskutek drażniącej działania cyjanowodoru na błonę śluzową żołądka i jelit.

 3. Zawroty głowy i ból głowy: Te objawy mogą wynikać z niedotlenienia mózgu spowodowanego działaniem cyjanowodoru, który utrudnia wykorzystanie tlenu przez komórki.

 4. Utrudnione oddychanie: Cyjanowodór hamuje zdolność krwi do przenoszenia tlenu, co może prowadzić do uczucia duszności i problemów z oddychaniem.

 5. Przyśpieszone tętno: Organizm może próbować skompensować niedobór tlenu przez przyspieszenie pracy serca.

 6. Utrata przytomności: W cięższych przypadkach ekspozycja na wysokie stężenia cyjanowodoru może prowadzić do utraty przytomności, a nawet śpiączki.

 7. Drgawki: W bardzo poważnych przypadkach zatrucia mogą wystąpić drgawki spowodowane niedotlenieniem i toksycznym wpływem na ośrodkowy układ nerwowy.

W przypadku podejrzenia zatrucia czeremchą, niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Szybkie rozpoznanie i leczenie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

czeremcha-03

Co robić gdy dojdzie do zatrucia czeremchą?

W przypadku zatrucia czeremchą, podjęcie szybkich i odpowiednich działań jest kluczowe dla minimalizacji negatywnych skutków zdrowotnych. Oto kroki, które należy podjąć gdy dojdzie do zatrucia czeremchą:

 1. Niezwłocznie wezwać pomoc medyczną: Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wezwanie pogotowia ratunkowego (numer alarmowy w większości krajów to 112 lub 911), informując o podejrzeniu zatrucia i opisując objawy.

 2. Nie wywołuj wymiotów na siłę: Chociaż instynktowną reakcją może być próba usunięcia toksyn z organizmu, wywoływanie wymiotów może być niebezpieczne bez nadzoru medycznego.

 3. Ustal, co zostało zjedzone: Jeśli to możliwe, zbierz informacje o tym, które części czeremchy zostały spożyte. Ta informacja może być cenna dla personelu medycznego.

 4. Zachowaj próbki rośliny: Jeśli to możliwe, zachowaj próbki rośliny, której spożycie spowodowało zatrucie. Mogą one posłużyć do identyfikacji toksyn i wyboru odpowiedniego leczenia.

 5. Podaj informacje o stanie poszkodowanego: Informuj personel medyczny o wszystkich zaobserwowanych objawach, podanych lekach oraz o ogólnym stanie zdrowia poszkodowanego.

 6. Stosuj się do zaleceń personelu medycznego: Po przybyciu służb ratunkowych lub po dotarciu do placówki medycznej, dokładnie stosuj się do wszelkich zaleceń medycznych.

 7. Detoksykacja: W szpitalu lekarz może zdecydować o zastosowaniu środków mających na celu usunięcie toksyn z organizmu, na przykład przez podanie węgla aktywowanego.

 8. Leczenie wspomagające: Leczenie może obejmować również podawanie tlenu, płynów dożylnych i innych terapii wspomagających, mających na celu stabilizację stanu poszkodowanego.

Pamiętaj, że szybka reakcja jest kluczowa w przypadku zatrucia, a leczenie i postępowanie powinny być zawsze dostosowane do specyficznych potrzeb i stanu zdrowia poszkodowanego przez wykwalifikowany personel medyczny.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Czy stosowanie kardamonu jest bezpieczne? Sprawdź jak prawidłowo stosować kardamon, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych!
Jeśli jesteś ciekaw w czym może Ci pomóc picie siemienia lnianego, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy kompleksowe omówienie tematu pomocy siemienia lnianego dla zdrowia.
Jarzębina znajduje zastosowanie m.in. w kuchni oraz kosmetyce. Można z niej przyrządzić jadalne sosy do mięsa, a także preparaty do pielęgnacji skóry. Sprawdź.
Picie kurkumy z wodą to coraz powszechniej stosowana metoda na poprawę kondycji organizmu, jednak jak każda roślina lecznicza, kurkuma niesie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Miód wrzosowy - wypróbuj działanie naturalnego antybiotyku. Sprawdź jak regularne stosowanie miodu wrzosowego wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie!