olej mct

Olej MCT – Właściwości, skutki uboczne, działanie i przeciwwskazania

Trójglicerydy średniołańcuchowe, określane skrótem MCT, to tłuszcze występujące m.in. w oleju kokosowym. Są one metabolizowane nieco inaczej niż długołańcuchowe trójglicerydy obecne w większości pozostałych produktów spożywczych. Olej MCT jest stosowany jako suplement diety ze względu na wysoką zawartość takich tłuszczów. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Olej MCT, czyli Medium Chain Triglicerydes, zawiera cenne trójglicerydy średniołańcuchowe. To kwasy tłuszczowe, które powinny być dostarczane organizmowi wraz z codzienną dietą.

Oleje MTC można podzielić pod względem liczby atomów węgla w łańcuchu. Im jest on krótszy, tym szybciej organizm przekształca kwasy tłuszczowe w energię. W ten sposób mogą powstawać ciała ketonowe, będące produktami ubocznymi całej reakcji.

Na rynku znaleźć można preparaty z różnymi kwasami tłuszczowymi. Wśród nich warto wyróżnić:

  • kwas kapronowy C6 – substancja ta jest szybko przekształcana w energię, jednak może doprowadzić do pojawienia się bólu brzucha,

  • kwas kaprylowy C8 – wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Może przyczynić się do szybszego obumierania drożdży z rodzaju Candida obecnych w jelitach. Jest polecany osobom z nadciśnieniem tętniczym i zapaleniem jelit,

  • kwas kaprynowy C10 – wspiera walkę z bakteriami i wirusami. Może pomóc zwiększyć poziom dobrego cholesterolu HDL,

  • kwas laurynowy C12 – jest przetwarzany przez wątrobę. To typ kwasy, który najrzadziej stosuje się w medycynie alternatywnej.

Oleje MCT łączą w sobie różne kwasy tłuszczowe, a proporcje pomiędzy poszczególnymi substancjami różnią się w zależności od wybranego produktu.

olej mct

Jakie są naturalne źródła oleju MCT?

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe występują w wielu naturalnych produktach spożywczych. Pojawiają się w olejach pozyskiwanych z owoców palm oraz w nabiale.

Najpopularniejsze źródła kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych:

  • olej kokosowy – zawiera ok. 60% kwasów,

  • olej palmowy, nierafinowany – zawiera <50% kwasów,

  • nabiał – zawiera 10-12% kwasów tłuszczowych.

Olej z palmy oleistej jest uznawany za gorsze źródło niż preparat pozyskiwany z kokosa. Istnieje również wiele kontrowersji związanych z plantacjami drzew, z których tworzy się tę substancję. Z tego powodu lepszym wyborem jest olej kokosowy, choć niekiedy ma on wyższe ceny.

Olej MCT – właściwości

Produkt pozyskiwany z oleju palmowego lub kokosowego zawiera cenne substancje odżywcze, w tym kwasy tłuszczowe. Z tego powodu jest on stosowany przede wszystkim przez sportowców i osoby na diecie keto. Oleje MCT mogą pomóc poradzić sobie z nadmierną masą ciała, dodać energii oraz zwalczyć dolegliwości wynikające z niewrażliwości tkanek na działanie insuliny. Produkt ten jest stosowany również przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

olej mct

Olej MCT – zastosowanie

Olej MCT z oleju kokosowego czy palmowego jest stosowany przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie. Substancje zawarte w preparacie mogą bowiem przyczynić się do poprawy funkcjonowania ciała i umysłu. Olej jest wykorzystywany również przy redukcji tkanki tłuszczowej oraz walce z niektórymi chorobami.

Olej MCT stanowi ważny składnik diety ketogenicznej. Może również przyczynić się do zmniejszenia ilości złego cholesterolu i zwiększenia poziomu dobrego. Olej jest chętnie wybierany też przez osoby chore na cukrzycę lub insulinooporność. Może bowiem przyczynić się do zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Substancje zawarte w oleju wspierają też walkę z bakteriami i wirusami.

Olej MCT można poddawać obróbce termicznej. Wszystko ze względu na fakt, że wykazuje on wysoki punkt dymienia. Nie traci cennych właściwości w kontakcie z dużą temperaturą.

Jak działa olej MCT i na co może pomóc?

Tłuszcze wchodzące w skład oleju MCT to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią one jedno z wielu źródeł energii oraz budulec błon komórkowych. Tłuszcz podskórny wspiera również zachowanie odpowiedniej temperatury ciała i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Może przyczynić się do zwiększenia przyswajalności witamin A, D, E i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach.

Olej MCT może być stosowany również przez osoby, które borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego.

Czy olej MCT może pomóc w odchudzaniu?

Tłuszcz MCT może być stosowany również przez osoby w trakcie odchudzania. Substancja ta wspiera metabolizm i przemiany energetyczne, a co za tym idzie – spalanie kalorii. Może ona również pomóc zachować uczucie sytości na dłużej i zahamować apetyt. Z tego powodu olej MCT jest powszechnie stosowany przez osoby na redukcji, jako jeden z wielu suplementów diety.

Trzeba jednak pamiętać, że tłuszcz jest produktem wysokokalorycznym. Osoby stosujące suplement w celu zgubienia zbędnych kilogramów powinny więc spożywać go w niewielkich porcjach. Wskazane jest również jednoczesne uprawianie aktywności fizycznej.

Jakie składniki zawiera olej MCT?

Olej MCT zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – medium chain triglycerides. To związki, które wyróżniają się charakterystycznym sposobem trawienia i wchłaniania. Są transportowane żyłą wrotną prosto do wątroby. Nie wymagają obecności lipazy i żółci, dlatego proces trawienia tych związków przebiega szybciej.

olej mct

Jak stosować olej MCT – porcjowanie

Nie ma badań wskazujących dokładną porcję oleju MCT. Przyjmuje się jednak, że dziennie nie należy przekraczać 50-60 ml tej substancji. Zwykle pojedyncza porcja to około 15 ml. Informacje dotyczące sposobu przyjmowania oleju zwykle znaleźć można na opakowaniu produktu. W razie wątpliwości związanych z porcjowaniem preparatu dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Co to jest kawa kuloodporna i jakie ma działanie?

Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffe, to specyfik chętnie przyjmowany przez sportowców i osoby, które chcą szybko zwiększyć poziom energii. Napój ten jest świeżo zmieloną kawą z dodatkiem masła i oleju MCT.

Z kuloodpornej kawy korzystają przede wszystkim osoby, które chcą dodać sobie energii podczas trudnego dnia lub aktywności fizycznej. Napój może pomóc zmniejszyć uczucie łaknienia, dlatego jest wybierany przez pacjentów borykających się z nadwagą lub otyłością. Kawę można spożywać zarówno przed, jak i po posiłku.

Olej MCT a Ketoza

Olej MCT jest przekształcany w ciała ketonowe. Dzięki temu może pomóc szybciej wejść w ketozę i zwiększyć liczbę ketonów w ludzkim ciele. Z tego powodu produkt ten jest polecany osobom, które praktykują dietę ketogeniczną. Olej może stanowić dodatek do kawy, a także potraw słonych i słodkich. Produkt nie ulega spaleniu również podczas smażenia – punkt dymienia tej substancji jest dość wysoki.

Jak przygotować kawę kuloodporną z olejem MCT?

Początkowo kuloodporna kawa była przygotowywana ze świeżo zmielonych ziaren, masła i mleka jaków. Obecnie jednak nabiał zastąpiono olejem MCT. Proporcje poszczególnych składników wyglądają w następujący sposób:

  • 1 łyżka masła,

  • 2,5 łyżeczki świeżo zmielonej kawy,

  • 15 ml oleju MCT.

Kawę należy zaparzyć, a następnie dodać do niej pozostałe składniki. Całość wystarczy wymieszać z użyciem blendera kielichowego.

Na rynku znaleźć można również gotowe mieszanki, które wystarczy dodać do zaparzonej kawy. Oprócz oleju MCT i masła zawierają one również przyprawy. Dzięki nim można z łatwością przygotować napój w dowolnym miejscu – w pracy, a nawet na wycieczce. Olej MCT szybko rozpuszcza się w gorącej wodzie, a jednocześnie nie traci swoich właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Olej MCT – interakcje z lekami

Nie ma danych na temat interakcji oleju MCT z lekami czy innymi suplementami diety. Osoby będące w trakcie farmakoterapii powinny jednak skonsultować chęć regularnego przyjmowania preparatu z lekarzem. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której olej MCT powodowałby wzmocnienie lub osłabienie działania leków przepisanych przez specjalistę.

Olej MCT – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania oleju MCT jest uczulenie na ten produkt. Ostrożność powinny zachować również osoby borykające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Niektórzy pacjenci powinni stosować jedynie preparaty w płynie, a inne mogą pozwolić sobie na kapsułki. Przed rozpoczęciem suplementacji oleju MCT warto skonsultować się z lekarzem.

Olej MCT – skutki uboczne i działania niepożądane

Olej MCT może przyczynić się do wystąpienia różnych dolegliwości. Wśród nich warto wyróżnić takie skutki uboczne, jak nudności, biegunka, bóle żołądka i problemy jelitowe. Produkt ma też bardzo dużo kalorii, dlatego może prowadzić do przybierania na masie, zwłaszcza gdy jest on przyjmowany w nieodpowiednich ilościach. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby będące w trakcie farmakoterapii. Suplementy diety mogą bowiem wchodzić w reakcje z lekami, wpływając negatywnie na ich działanie i przebieg całego leczenia.

Dlaczego warto stosować olej MCT?

Olej typu medium chain może pomóc podwyższyć poziom energii, poradzić sobie ze złym cholesterolem oraz zmniejszyć masę ciała. To suplement diety przyjmowany przez osoby aktywne fizyczne oraz stosujące dietę ketogeniczną. Olej może być przyjmowany również przez pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Substancje w nim zawarte mogą bowiem przyczynić się do ograniczenia dolegliwości związanych z tymi schorzeniami.

Który olej MCT wybrać?

Na rynku znaleźć można różne tłuszcze MCT. Wybór odpowiedniego preparatu zależy przede wszystkim od jego jakości, a więc także zawartości konkretnych substancji odżywczych. Warto wybierać preparaty pełne średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, pochodzące od znanych i cenionych producentów.

Produkty z olejem MCT są dostępne w różnych wersjach. To proszek, kapsułki czy płyn. Wybór odpowiedniej postaci preparatu zależy od indywidualnych preferencji i ewentualnych problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Seler naciowy to nie tylko świetne warzywo dietetyczne, niesie ze sobą również wiele innych pozytywnych i wartościowych właściwości zdrowotnych.
Wprowadź do swojej diety groch, świeży i łuskany, pełen cennych składników odżywczych sprzyjających zdrowiu, łagodzących objawy wielu dolegliwości i poprawiających wygląd skóry.
Odkryj tajemnice gumy guar: Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z jej korzyści zdrowotnych i uniknąć skutków ubocznych.
Żeby herbata matcha pozytywnie wpływała na nasze zdrowie i poprawiała samopoczucie, powinniśmy stosować ją z umiarem, inaczej mogą pojawić się pewne skutki uboczne.
Olej ze słodkich migdałów to doskonały naturalny kosmetyk, który jest tak bezpieczny, że z powodzeniem może być stosowany przez kobiety w ciąży i noworodki.