nalewka

Nalewka z pędów sosny – Jak zrobić, przepis oraz właściwości, działanie i przeciwwskazania

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wykorzystać zdrowotne właściwości pędów sosny, często niedocenianego daru natury? Jeśli tak, to ten tekst jest dla ciebie. Znajdziesz tu kompleksową wiedzę na temat nalewki z pędów sosny – od tego, czym są pędy sosny, przez najlepszy czas i sposób ich zbierania, aż po szczegółowy przepis na przygotowanie własnej nalewki.

Nie tylko podpowiemy, jak przyrządzić ten wyjątkowy napój, ale także przybliżymy jego właściwości zdrowotne, potencjalne zastosowania i przeciwwskazania. Dowiesz się, dlaczego warto sięgnąć po ten naturalny środek i jakie korzyści może przynieść dla twojego zdrowia.

W artykule poruszymy również kwestie związane z przechowywaniem nalewki i możliwością jej przygotowania bez dodatku cukru. Zwrócimy uwagę na wszelkie detale, abyś mógł w pełni skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje sosna. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym zielarzem, dietetykiem, czy po prostu entuzjastą naturalnych metod leczenia, nasz tekst dostarczy ci rzetelnych i wszechstronnych informacji.

Pędy sosny to młode, delikatne i zielone odrosty, które pojawiają się na gałęziach sosny w okresie wiosennym. Są to fragmenty rośliny, które zawierają duże ilości substancji odżywczych oraz biologicznie aktywnych, takich jak witaminy, flawonoidy, żywice, czy olejki eteryczne. Znane są ze swojego aromatycznego zapachu oraz różnorodnych właściwości leczniczych. Ze względu na swój skład chemiczny, pędy sosny są cenione zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni.

W tradycyjnej medycynie pędy sosny wykorzystywane są od dawna, zwłaszcza w krajach o umiarkowanym klimacie, gdzie sosna jest powszechnie występującą rośliną. Wybierając pędy do zbioru, warto zwrócić uwagę na ich jakość – najlepiej zbierać je od młodych, zdrowych drzew, z dala od dróg i zanieczyszczonych obszarów.

Warto podkreślić, że pędy sosny można zbierać z różnych gatunków sosny, ale najbardziej cenione są te pochodzące z sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) oraz sosny wejmutki (Pinus strobus).

Należy też pamiętać, że ze względu na bogactwo żywic i olejków eterycznych, pędy sosny mogą być silnym alergenem dla niektórych osób. Dlatego przed ich spożyciem czy użyciem w celach leczniczych warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli jest się alergicznym lub cierpi się na choroby przewlekłe.

nalewka

Jak zrywać pędy sosny na nalewkę?

Zbieranie pędów sosny na nalewkę to proces, który wymaga pewnej staranności i uwzględnienia kilku kluczowych zasad. Oto kilka wskazówek, które pomogą w efektywnym i odpowiedzialnym zbieraniu tego cennego surowca:

Wybór Drzewa i Lokalizacji:

 
 • Upewnij się, że drzewo jest zdrowe i rośnie z dala od zanieczyszczonych obszarów, jak drogi czy pola uprawne.
 • Wybieraj pędy głównie z sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) lub sosny wejmutki (Pinus strobus), ponieważ są one najbardziej cenione za swoje właściwości lecznicze.

Optymalny Czas Zbioru:

 
 • Najlepszy moment na zbieranie pędów to wiosna, kiedy są one młode, miękkie i pełne soku. Zwykle jest to okres od kwietnia do maja.

Technika Zbioru:

 
 • Używaj ostrego noża lub nożyczek ogrodniczych, aby odciąć pędy. Staraj się nie uszkodzić pozostałej części gałęzi.
 • Zbieraj pędy o długości około 5-10 cm, te są najbardziej optymalne do maceracji w alkoholu.

Zasady Zrównoważonego Zbioru:

 
 • Zbieraj pędy w sposób zrównoważony, nie odbierając drzewu zbyt dużej ilości. Generalna zasada mówi, że z jednego drzewa można zebrać około 5-10% dostępnych pędów.

Higiena i Przechowywanie:

 
 • Po zebraniu pędy najlepiej od razu umieścić w czystym pojemniku. W domu można je opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć.
 • Jeżeli nie planujesz od razu ich użyć, pędy można przechowywać w lodówce przez kilka dni lub suszyć dla późniejszego wykorzystania.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem, jest zawsze konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii opartej na ziołach. To szczególnie ważne dla osób z alergiami, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na różne choroby przewlekłe.

Kiedy zrywać pędy sosny na nalewkę?

Optymalny czas zbioru pędów sosny to późna wiosna, zwłaszcza miesiące kwiecień i maj. Jest to okres, w którym pędy są najmłodsze, najbardziej miękkie i zawierają najwięcej substancji bioaktywnych. W tym czasie pędy są również najbardziej aromatyczne, co przekłada się na jakość i smak gotowej nalewki.

Czynniki wpływające na optymalny czas zbioru:

 
 1. Warunki pogodowe: Optymalny moment na zbieranie pędów może się różnić w zależności od warunków pogodowych. Ciepła i wilgotna wiosna może przyspieszyć ich rozwój, podczas gdy chłodne i sucho sprawią, że proces ten się opóźni.

 2. Stadium rozwoju pędów: Idealne do zbioru są pędy o długości od 5 do 10 cm, zielone, miękkie i dobrze wykształcone. Są wtedy najbogatsze w substancje odżywcze i bioaktywne.

 3. Cykl życiowy drzewa: Zbiór pędów z młodych, zdrowych drzew jest bardziej preferowany, ponieważ są one zwykle bogatsze w składniki odżywcze niż te z starszych drzew.

 4. Czas dnia: Zaleca się zbieranie pędów w godzinach porannych, kiedy są one najbardziej nawilżone i zawierają najwięcej substancji bioaktywnych.

Warto podkreślić, że zbiór pędów sosny powinien być przeprowadzany w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, aby nie naruszyć ekosystemu i nie zaszkodzić drzewu. Dlatego nie zbieraj więcej niż 5-10% dostępnych pędów z jednego drzewa.

Czego potrzeba do przygotowania nalewki z pędów sosny?

Przygotowanie nalewki z pędów sosny jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga kilku specyficznych składników i narzędzi. Oto lista tego, co będzie Ci potrzebne:

Składniki:

 
 1. Pędy sosny: Około 200-300g świeżo zebranych pędów sosny. Upewnij się, że są one zdrowe, dobrze rozwinięte i pochodzą z drzew rosnących w czystym środowisku.

 2. Alkohol: Około 1 litra alkoholu o wysokiej próbie (minimum 40%). Możesz użyć wódki, spirytusu rozwodnionego czy nawet białego rumu. Wybór alkoholu wpływa na ostateczny smak i aromat nalewki.

 3. Opcjonalnie cukier lub miód: Do smaku, jeżeli preferujesz słodszą wersję nalewki.

Narzędzia:

 1. Słoik z zakrętką: Duży, szklany słoik z zakrętką, najlepiej o pojemności 1,5 – 2 litry. Słoik powinien być dobrze umyty i sterylizowany.

 2. Nożyczki lub nóż: Do przycinania pędów sosny do odpowiedniej długości.

 3. Lekka tkanina i gumka recepturka: Do zakrywania słoika w trakcie maceracji, co pozwoli na „oddychanie” zawartości.

 4. Lejek i sitko: Do filtrowania gotowej nalewki.

 5. Butelki do przechowywania: Szklane butelki z zakrętką, również dobrze umyte i sterylizowane, do przechowywania gotowej nalewki.

 6. Etykiety i pisak: Do oznaczenia butelek, z datą produkcji i rodzajem nalewki.

Jak przygotować nalewki z pędów sosny? – Przepis

Przygotowanie nalewki z pędów sosny to proces, który pozwala na skoncentrowanie cennych substancji bioaktywnych w jednym płynie. Oto krok po kroku, jak przygotować taką nalewkę:

Krok 1: Zbiór i Przygotowanie Pędów

 • Zbierz około 200-300g świeżych pędów sosny, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi czasu i metody zbioru.
 • Pędy opłucz pod bieżącą wodą i osusz.

Krok 2: Sterylizacja Słoika

 • Sterylizuj słoik, który będziesz używać do maceracji, przez umieszczenie go w gorącej wodzie na kilka minut. Oczywiście, zakrętkę słoika też warto zdezynfekować.

Krok 3: Umieszczanie Pędów w Słoiku

 • Pędy sosny umieść w sterylizowanym słoju. Nie upychaj ich zbyt mocno.

Krok 4: Zalewanie Alkoholem

 • Zalej pędy alkoholem o wysokiej próbie (minimum 40%), tak aby były całkowicie pokryte. Zamknij słoik lub przykryj go lekką tkaniną i gumką recepturką.

Krok 5: Maceracja

 • Odstaw słoik w ciemne i chłodne miejsce na około 4-6 tygodni. Co kilka dni warto słoik delikatnie potrząsać.

Krok 6: Filtracja

 • Po upływie czasu maceracji, nalewkę przefiltruj przez sitko lub gęstą tkaninę do czystej butelki. Używaj lejka, aby ułatwić sobie ten proces.

Krok 7: Dodatki

 • Jeżeli preferujesz słodszą wersję, możesz dodać trochę cukru lub miodu. Dokładnie wymieszaj, aż się rozpuszczą.

Krok 8: Przechowywanie

 • Gotową nalewkę przelej do sterylizowanych butelek, oznacz etykietą z datą i rodzajem nalewki, a następnie szczelnie zakręć.
 • Nalewkę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Jej właściwości będą się rozwijać przez kilka kolejnych miesięcy.

Ostrzeżenie

Przed rozpoczęciem korzystania z nalewki z pędów sosny, zwłaszcza w celach leczniczych, warto skonsultować się z lekarzem. Może być ona przeciwwskazana dla osób z alergiami, kobiet w ciąży, czy osób przyjmujących określone leki.

Zastosowanie nalewki z pędów sosny może mieć szerokie spektrum działania, od wsparcia układu oddechowego, przez działanie antyoksydacyjne, aż po wspomaganie układu odpornościowego. Jednak jak każdy środek naturalny, również i ta nalewka może mieć swoje przeciwwskazania i skutki uboczne. Warto więc pamiętać o rozwadze i konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą.

 

Czy nalewka z pędów sosny może być przygotowana bez cukru?

Oczywiście, nalewka z pędów sosny może być przygotowana bez dodatku cukru. Cukier lub miód są opcjonalnymi składnikami, które głównie wpływają na smak gotowej nalewki. Nie dodawanie cukru nie wpłynie na główne właściwości lecznicze i zdrowotne nalewki, takie jak jej potencjalne działanie przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne czy wspomagające układ oddechowy.

Dla osób, które są na diecie niskowęglowodanowej, monitorują poziom cukru we krwi, lub po prostu preferują mniej słodkie wersje, omijanie cukru w procesie przygotowania jest zdecydowanie akceptowalne.

Co to oznacza dla smaku i konsystencji?

 
 • Smak: Nalewka bez cukru będzie miała bardziej wyrazisty, ziołowy i żywiczny smak. Niektórzy uważają to za bardziej autentyczne odzwierciedlenie charakteru pędów sosny.

 • Konsystencja: Brak cukru nie wpłynie znacząco na konsystencję nalewki, chociaż jej smak będzie mniej 'zaokrąglony’.

Jeżeli po zakończeniu procesu maceracji zdecydujesz, że jednak wolisz słodszą wersję, zawsze możesz dodać cukier lub miód i dobrze wymieszać, aby się rozpuścił.

Jak przechowywać nalewkę z pędów sosny?

Odpowiednie przechowywanie nalewki z pędów sosny jest kluczowe dla zachowania jej jakości i właściwości leczniczych. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Warunki przechowywania:

 
 1. Temperatura: Optymalna temperatura do przechowywania nalewki to około 10-20°C. Nie jest zalecane przechowywanie jej w temperaturach zbyt wysokich czy niskich.

 2. Światło: Nalewka powinna być przechowywana w ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Promieniowanie UV może bowiem wpływać na degradację niektórych składników.

 3. Wilgotność: Optymalna wilgotność powinna być utrzymana na umiarkowanym poziomie. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do kondensacji wewnątrz butelki.

 4. Pojemnik: Używaj szczelnie zamykanych, szklanych butelek, najlepiej o ciemnym zabarwieniu. Upewnij się, że butelki są dobrze umyte i sterylizowane przed użyciem.

Czas przechowywania:

 
 • Nalewki z pędów sosny mogą być przechowywane przez kilka lat, ale jej smak i właściwości mogą ewoluować w czasie. Optymalny okres spożycia to około 1-2 lat od momentu przygotowania.

Etykietowanie:

 • Zaleca się etykietowanie butelek z datą przygotowania oraz typem nalewki. Możesz także dodać informacje o użytych składnikach czy ewentualnych dodatkach, jak miód czy cukier.

Kontrola jakości:

 • Regularnie sprawdzaj, czy nalewka nie zmieniła koloru, zapachu czy smaku w sposób, który mógłby wskazywać na jej zepsucie. Jeżeli zauważysz obecność pleśni czy innych niepożądanych zmian, nalewkę należy wyrzucić.
nalewka

Jakie właściwości zdrowotne mają pędy sosny?

Pędy sosny, znane też jako młode igły sosny, są bogatym źródłem różnych składników odżywczych i bioaktywnych, które mogą przynieść korzyści zdrowotne. Oto kilka głównych właściwości zdrowotnych pędów sosny:

Właściwości antyoksydacyjne:

 
 • Zawierają duże ilości witaminy C i polifenoli, które są silnymi antyoksydantami i mogą chronić organizm przed stresem oksydacyjnym i działaniem wolnych rodników.

Wspomaganie układu oddechowego:

 
 • Pędy sosny mają właściwości wykrztuśne i antyseptyczne, co może być pomocne w leczeniu chorób dróg oddechowych jak kaszel, przeziębienie czy astma.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe:

 
 • Ekstrakty z pędów sosny wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co sprawia, że są użyteczne w zwalczaniu różnych rodzajów infekcji.

Wzmocnienie układu immunologicznego:

 
 • Zawarte w pędach składniki, takie jak witamina C, mogą pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego.

Działanie przeciwzapalne:

 
 • Pędy sosny zawierają związki takie jak terpeny, które mają potencjalne działanie przeciwzapalne.

Poprawa zdrowia skóry:

 
 • Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwzapalnemu, pędy sosny mogą również wpłynąć pozytywnie na kondycję skóry.

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

 

Warto zaznaczyć, że niektóre osoby mogą być uczulone na pędy sosny. Ponadto, przed rozpoczęciem stosowania nalewki lub innych preparatów z pędów sosny w celach leczniczych, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Mogą one bowiem interagować z innymi lekami i suplementami, co może prowadzić do niepożądanych efektów.

Źródła i dowody:

 
 • Większość informacji na temat właściwości zdrowotnych pędów sosny pochodzi z badań in vitro i na zwierzętach, dlatego dalsze badania są potrzebne do potwierdzenia ich efektywności i bezpieczeństwa u ludzi.

Stosowanie pędów sosny w formie nalewek czy innych suplementów nie powinno zastępować tradycyjnej opieki medycznej. Warto jednak podkreślić, że są one interesującą i obiecującą opcją w kontekście naturalnych środków wspomagających zdrowie.

Na co pomaga nalewka z pędów sosny?

Nalewka z pędów sosny jest ceniona za swoje wielorakie potencjalne właściwości zdrowotne. Oto kilka obszarów, w których może okazać się pomocna:

Układ Oddechowy:

 
 1. Kaszel i przeziębienie: Nalewka ma działanie wykrztuśne i antyseptyczne, co może wspomóc organizm w walce z infekcjami dróg oddechowych.

 2. Astma: Związki terpenowe obecne w pędach sosny mogą działać rozkurczowo na oskrzela, co może być korzystne dla osób z astmą.

Wzmacnianie układu odpornościowego:

 
 • Zawartość witaminy C i antyoksydantów może wspomóc układ odpornościowy, co jest szczególnie korzystne w sezonie grypowym i przeziębieniowym.

Działanie antyoksydacyjne:

 
 • Zawiera składniki, które chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, mogąc w ten sposób działać profilaktycznie wobec różnych chorób.

Działanie przeciwzapalne:

 
 • Może zmniejszyć objawy stanów zapalnych w organizmie dzięki obecności związków o działaniu przeciwzapalnym.

Poprawa zdrowia skóry:

 
 • Działa korzystnie na skórę, zmniejszając symptomy stanów zapalnych i podrażnień.

Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe działanie:

 
 • Ekstrakt z pędów sosny ma potencjalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co może być korzystne w walce z różnymi rodzajami infekcji.

Uwagi:

 • Należy pamiętać, że efektywność nalewki z pędów sosny w leczeniu różnych dolegliwości nie jest w pełni potwierdzona badaniami klinicznymi, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed jej spożyciem, szczególnie w celach terapeutycznych.

 • Ponadto, nalewka z pędów sosny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i być przeciwwskazana dla niektórych osób, np. dla kobiet w ciąży czy osób z alergiami.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z pędów sosny?

Nalewka z pędów sosny, choć jest naturalnym środkiem, nie jest pozbawiona pewnych ograniczeń i przeciwwskazań. Oto kilka sytuacji, w których jej spożycie może nie być zalecane:

Alergie:

 
 • Osoby uczulone na sosnę lub inne rośliny z rodziny sosnowatych powinny unikać stosowania tej nalewki, ponieważ może to wywołać reakcje alergiczne.

Ciąża i Karmienie Piersią:

 
 • Brakuje jednoznacznych danych dotyczących bezpieczeństwa spożycia nalewki z pędów sosny przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią. W związku z tym, w takich przypadkach zaleca się ostrożność i konsultację z lekarzem.

Interakcje z Lekami:

 
 • Nalewka z pędów sosny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym antykoagulantami, lekami na nadciśnienie czy antybiotykami. Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji nalewką.

Choroby Autoimmunologiczne:

 
 • Ze względu na potencjalne właściwości wzmacniające układ odpornościowy, nalewka z pędów sosny może nie być zalecana dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Choroby Nerek i Wątroby:

 
 • Osoby z chorobami nerek czy wątroby powinny również zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed spożyciem nalewki.

Dzieci:

 • Nalewka z pędów sosny generalnie nie jest zalecana dla dzieci bez konsultacji z lekarzem pediatrą.
nalewka

Jakie zastosowanie ma nalewka z pędów sosny?

Nalewka z pędów sosny, dzięki swoim wielorakim potencjalnym właściwościom zdrowotnym, znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Oto kilka przykładowych obszarów, w których można ją wykorzystać:

Medycyna Tradycyjna:

 
 • Pomoc w leczeniu infekcji dróg oddechowych: Dzięki właściwościom antyseptycznym i wykrztuśnym, często jest stosowana jako domowy środek na kaszel i inne dolegliwości związane z drogami oddechowymi.

 • Wzmacnianie układu odpornościowego: Zawartość antyoksydantów i witaminy C może pomagać w utrzymaniu silnej odporności.

Uroda i Skóra:

 
 • Zewnętrzne zastosowanie: Nalewka z pędów sosny może być używana zewnętrznie na skórę w celu zmniejszenia stanów zapalnych i podrażnień.

Samopoczucie:

 
 • Relaks i poprawa nastroju: Niektóre osoby używają tej nalewki jako naturalnego środka na stres i poprawę samopoczucia, choć brakuje tu jednoznacznych dowodów naukowych.

Gastronomia:

 
 • Dodatek do potraw i napojów: Z uwagi na swoje aromatyczne właściwości, można ją również wykorzystać jako dodatek do różnych potraw i napojów.

Skutki uboczne i przeciwwskazania:

 

Warto jednak zaznaczyć, że nalewka z pędów sosny może nie być odpowiednia dla każdego. Osoby z alergiami, kobiety w ciąży czy osoby przyjmujące niektóre leki powinny skonsultować się z lekarzem przed jej spożyciem.

Ograniczenia i ostrzeżenia:

 
 • Należy pamiętać, że wszystkie powyższe zastosowania nalewki z pędów sosny są głównie oparte na tradycyjnym użyciu i badaniach na wczesnym etapie. Brakuje jednoznacznych, klinicznych dowodów potwierdzających jej skuteczność w leczeniu różnych dolegliwości.

W związku z tym, zanim zdecydujesz się na zastosowanie nalewki z pędów sosny, zaleca się konsultację z profesjonalnym opiekunem medycznym w celu oceny możliwych przeciwwskazań i interakcji z innymi lekami lub suplementami.

Dlaczego warto sięgnąć po nalewkę z pędów sosny?

Nalewka z pędów sosny to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim potencjalnym właściwościom prozdrowotnym. Poniżej kilka argumentów, dla których warto zainteresować się tym produktem:

Właściwości Antyoksydacyjne:

 
 • Nalewka jest bogata w antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, a tym samym mogą działać prewencyjnie wobec różnych chorób, w tym chorób serca.

Wsparcie dla Układu Oddechowego:

 
 • Tradycyjnie, pędy sosny są używane do leczenia infekcji dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z kaszlem i chrypką.

Wzmocnienie Układu Odpornościowego:

 
 • Zawiera witaminy i minerały, które są znane ze swojego wpływu na układ odpornościowy. Może więc pomóc w zapobieganiu infekcjom i skróceniu czasu choroby.

Zastosowanie Kulinarne:

 
 • Ze względu na swoje unikalne walory smakowe, może być również używana jako dodatek do potraw czy deserów, co sprawia, że jest wszechstronna w użyciu.

Możliwość Zastosowania Zewnętrznego:

 
 • Może być używana zewnętrznie na skórę, aby zmniejszyć stan zapalny, zaczerwienienie i podrażnienie. Jest to szczególnie korzystne dla osób z problemami skórnymi takimi jak egzema czy łuszczyca.

Naturalność i Dostępność:

 
 • Jest to produkt naturalny, który można przygotować samodzielnie, co daje pewność co do jego składu. Ponadto, pędy sosny są łatwo dostępne w wielu regionach.

Skuteczność Wsparta Tradycją:

 
 • Choć badania naukowe są wciąż w fazie początkowej, to wiele osób potwierdza skuteczność tej nalewki, opierając się na doświadczeniach i tradycyjnym użyciu.

Jednak warto zauważyć, że nalewka z pędów sosny nie jest lekiem i nie powinna zastępować profesjonalnej opieki medycznej. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej terapii, zwłaszcza jeśli masz już jakieś dolegliwości zdrowotne czy przyjmujesz inne leki.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Sok z pigwy to jeden z popularniejszych, domowych przetworów przygotowywanych jesienią. Jest on stosowany jako dodatek do herbaty lub wody. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź.
Olej z pestek winogron to bardzo cenny naturalny olej roślinny, który może mieć bardzo szerokie zastosowanie kosmetyczne, sprawdź na co pomaga i jak działa!
Imbir, ze względu na ponadprzeciętną zawartość składników bioaktywnych, jest jedną z cenniejszych roślin leczniczych, jednak z uwagi na silne działanie nie jest wskazany dla każdego.
Jarmuż należy do warzyw liściastych, które wpływa korzystnie na organizm. Ma właściwości detoksykujące, wspomaga pracę układu nerwowego. Poznaj więcej korzyści z jego spożywania.
Maliny to popularne i powszechnie występujące owoce, mało kto jednak wie, że ich prozdrowotne działanie wykracza znacznie poza obniżanie gorączki i wywoływanie potliwości.