nasiadowka_00

Jak zrobić nasiadówkę z rumianku?  – Szczegółowa instrukcja: Potrzebne składniki, przygotowanie odwaru i przygotowanie nasiadówki

Nasiadówka z rumianku jest naturalną i skuteczną metodą łagodzenia różnorodnych dolegliwości, w szczególności zapaleń skóry, problemów intymnych oraz stanów zapalnych miednicy mniejszej. Rumianek, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym i kojącym, jest doskonałym wyborem do przygotowania tego rodzaju kąpieli. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku przygotować nasiadówkę z rumianku.

 • 2-3 łyżki suszonego rumianku (lub 2-3 torebki herbaty z rumianku)
 • 1 litr wody
 • Duża miska lub wanienka do przeprowadzenia nasiadówki
nasiadowka_01

Instrukcja wykonania nasiadówki z rumianku krok po kroku

Przygotowanie odwaru

 1. Zagotowanie wody: W małym garnku zagotuj 1 litr wody.
 2. Dodanie rumianku: Do wrzącej wody dodaj 2-3 łyżki suszonego rumianku. Jeśli używasz torebek z herbatą, użyj 2-3 torebek.
 3. Parzenie: Zmniejsz ogień i pozwól rumiankowi parzyć się pod przykryciem przez około 10 minut. Dzięki temu wydobędziesz maksimum właściwości leczniczych z rumianku.
 4. Przecedzenie: Po upływie czasu parzenia odcedź odwar, aby pozbyć się resztek roślinnych. Możesz użyć sitka lub gazy.

Przygotowanie nasiadówki

 1. Przygotowanie miejsca: Wybierz wygodne miejsce, gdzie będziesz mogła/mógł przeprowadzić nasiadówkę. Może to być łazienka, gdzie postawisz dużą miskę lub wanienkę.
 2. Napełnienie naczynia odwarem: Wlej przygotowany i przecedzony odwar z rumianku do wybranej miski lub wanienki.
 3. Dodanie ciepłej wody: Do odwaru dodaj ciepłą wodę, tak aby temperatura była przyjemna dla ciała, ale nie zbyt gorąca. Woda powinna być na tyle głęboka, aby można było zanurzyć w niej pośladki i dolną część bioder.
 4. Czas trwania kąpieli: Zanurz pośladki w przygotowanej nasiadówce i pozostań w takiej pozycji przez 15-20 minut. W tym czasie właściwości rumianku będą działać kojąco na skórę i tkanki.

Wskazane czynności po nasiadówce

 1. Osuszenie skóry: Po zakończeniu nasiadówki delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem, starając się nie pocierać podrażnionych miejsc.
 2. Relaks: Po nasiadówce pozwól sobie na chwilę relaksu. Jeśli przeprowadzasz nasiadówkę wieczorem, spróbuj odpocząć lub położyć się spać, aby ciało mogło w pełni wykorzystać korzyści płynące z zabiegu.

Nasiadówka z rumianku to prosty i naturalny sposób na łagodzenie wielu dolegliwości. Regularne przeprowadzanie takich kąpieli może przynieść znaczną ulgę i wspomóc proces leczenia. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych nasiadówka powinna być jedynie uzupełnieniem leczenia zaleconego przez specjalistę.

nasiadowka_02

Na co szczególnie trzeba uważać przy przygotowaniu nasiadówki?

Przygotowanie nasiadówki z rumianku wymaga uwagi w kilku kluczowych obszarach, aby zabieg był nie tylko efektywny, ale także bezpieczny. Oto na co szczególnie warto zwrócić uwagę:

 1. Wybór rumianku: Upewnij się, że używasz suszonego rumianku wysokiej jakości. Unikaj ziół, które mogły być narażone na zanieczyszczenia czy pestycydy.

 2. Temperatura wody: Woda nie powinna być zbyt gorąca. Zbyt wysoka temperatura może podrażnić skórę, szczególnie w wrażliwych obszarach. Idealna temperatura to około 36-38°C.

 3. Czas parzenia: Parz rumianek nie dłużej niż 10-15 minut. Zbyt długie parzenie może sprawić, że wywar stanie się zbyt mocny i podrażniający dla skóry.

 4. Przecedzanie odwaru: Starannie przecedź odwar, aby usunąć wszystkie resztki roślinne. Pozostawione fragmenty mogą powodować dyskomfort lub podrażnienie skóry.

 5. Czas trwania nasiadówki: Nie przekraczaj zalecanego czasu trwania nasiadówki, który wynosi 15-20 minut. Zbyt długie siedzenie w roztworze ziołowym może prowadzić do przesuszenia skóry.

 6. Higiena: Przed przeprowadzeniem nasiadówki upewnij się, że naczynie, które będziesz używać, jest czyste. Zapewni to bezpieczeństwo i uniknięcie dodatkowych infekcji.

 7. Reakcje skórne: Obserwuj reakcję swojej skóry na nasiadówkę. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, swędzenia lub innego rodzaju podrażnienia, przerwij zabieg.

 8. Ostrożność przy problemach zdrowotnych: Osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, szczególnie dotyczącymi skóry, powinny skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem nasiadówki.

 9. Używanie nasiadówki jako uzupełnienia leczenia: Pamiętaj, że nasiadówka z rumianku może być jedynie uzupełnieniem leczenia medycznego, a nie jego zastępstwem.

 10. Osuszenie skóry po nasiadówce: Delikatnie osusz skórę po nasiadówce, unikając intensywnego trzepania ręcznikiem, co mogłoby dodatkowo podrażnić skórę.

Stosując się do tych wskazówek, możesz maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z nasiadówek z rumianku, minimalizując ryzyko niepożądanych reakcji czy podrażnień.

nasiadowka_03

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania nasiadówek z rumianku?

Tak, istnieją przeciwwskazania do stosowania nasiadówek z rumianku. Chociaż nasiadówka z rumianku jest naturalną metodą leczniczą, wykazującą działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, istnieją okoliczności, w których jej stosowanie może nie być zalecane:

 • Osoby z alergią na rumianek lub inne zioła z rodziny astrowatych. Alergia może objawiać się wysypką, swędzeniem, a nawet reakcjami anafilaktycznymi.
 • Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem nasiadówki z rumianku, ze względu na potencjalne działanie stymulujące skurcze macicy.
 • Osoby z poważnymi stanami zapalnymi skóry w obrębie miednicy mniejszej lub pośladków, takie jak otwarte rany czy owrzodzenia, mogą odczuć pogorszenie stanu skóry.
 • Osoby z przewlekłymi chorobami takimi jak niewydolność nerek lub ciężkie schorzenia wątroby, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem nasiadówek, aby uniknąć negatywnego wpływu na stan zdrowia.
 • Dzieci poniżej 3. roku życia ze względu na delikatną i wrażliwą skórę oraz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych reakcji alergicznych.

W każdym przypadku, jeśli pojawią się wątpliwości co do stosowania nasiadówek z rumianku, zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą w celu oceny potencjalnych ryzyk i korzyści.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dowiedz się wszystkiego o miodzie lipowym - jego cennych właściwościach w przypadku przeziębienia i grypy, a także na stany zapalne, gorączkę, bezsenność i wrzody.
Świeży sok z buraka przez niektórych jest uznawany za niebezpieczny. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania i kto powinien zachować szczególną ostrożność.
Choć od pszczół czerpiemy głównie miód warto zwrócić uwagę również na ich inny produkt, czyli pierzgę pszczelą - to prawdziwa bomba witaminowa i cenne źródło makro oraz mikroelementów.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kaparach? Oto kompendium wiedzy w 32 pytaniach i odpowiedziach! Od korzyści zdrowotnych, przez kulinarne zastosowania, po wskazówki dla diabetyków.
Poznaj tajniki erytrytolu i ksylitolu! Ten artykuł ujawnia kluczowe różnice, zalety i porady, które pomogą Ci wybrać najlepszy słodzik dla Twojego zdrowia i smaku.