nasiadowka_00

Jak zrobić nasiadówkę z rumianku?  – Szczegółowa instrukcja: Potrzebne składniki, przygotowanie odwaru i przygotowanie nasiadówki

Nasiadówka z rumianku jest naturalną i skuteczną metodą łagodzenia różnorodnych dolegliwości, w szczególności zapaleń skóry, problemów intymnych oraz stanów zapalnych miednicy mniejszej. Rumianek, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym i kojącym, jest doskonałym wyborem do przygotowania tego rodzaju kąpieli. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku przygotować nasiadówkę z rumianku.

 • 2-3 łyżki suszonego rumianku (lub 2-3 torebki herbaty z rumianku)
 • 1 litr wody
 • Duża miska lub wanienka do przeprowadzenia nasiadówki
nasiadowka_01

Instrukcja wykonania nasiadówki z rumianku krok po kroku

Przygotowanie odwaru

 1. Zagotowanie wody: W małym garnku zagotuj 1 litr wody.
 2. Dodanie rumianku: Do wrzącej wody dodaj 2-3 łyżki suszonego rumianku. Jeśli używasz torebek z herbatą, użyj 2-3 torebek.
 3. Parzenie: Zmniejsz ogień i pozwól rumiankowi parzyć się pod przykryciem przez około 10 minut. Dzięki temu wydobędziesz maksimum właściwości leczniczych z rumianku.
 4. Przecedzenie: Po upływie czasu parzenia odcedź odwar, aby pozbyć się resztek roślinnych. Możesz użyć sitka lub gazy.

Przygotowanie nasiadówki

 1. Przygotowanie miejsca: Wybierz wygodne miejsce, gdzie będziesz mogła/mógł przeprowadzić nasiadówkę. Może to być łazienka, gdzie postawisz dużą miskę lub wanienkę.
 2. Napełnienie naczynia odwarem: Wlej przygotowany i przecedzony odwar z rumianku do wybranej miski lub wanienki.
 3. Dodanie ciepłej wody: Do odwaru dodaj ciepłą wodę, tak aby temperatura była przyjemna dla ciała, ale nie zbyt gorąca. Woda powinna być na tyle głęboka, aby można było zanurzyć w niej pośladki i dolną część bioder.
 4. Czas trwania kąpieli: Zanurz pośladki w przygotowanej nasiadówce i pozostań w takiej pozycji przez 15-20 minut. W tym czasie właściwości rumianku będą działać kojąco na skórę i tkanki.

Wskazane czynności po nasiadówce

 1. Osuszenie skóry: Po zakończeniu nasiadówki delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem, starając się nie pocierać podrażnionych miejsc.
 2. Relaks: Po nasiadówce pozwól sobie na chwilę relaksu. Jeśli przeprowadzasz nasiadówkę wieczorem, spróbuj odpocząć lub położyć się spać, aby ciało mogło w pełni wykorzystać korzyści płynące z zabiegu.

Nasiadówka z rumianku to prosty i naturalny sposób na łagodzenie wielu dolegliwości. Regularne przeprowadzanie takich kąpieli może przynieść znaczną ulgę i wspomóc proces leczenia. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych nasiadówka powinna być jedynie uzupełnieniem leczenia zaleconego przez specjalistę.

nasiadowka_02

Na co szczególnie trzeba uważać przy przygotowaniu nasiadówki?

Przygotowanie nasiadówki z rumianku wymaga uwagi w kilku kluczowych obszarach, aby zabieg był nie tylko efektywny, ale także bezpieczny. Oto na co szczególnie warto zwrócić uwagę:

 1. Wybór rumianku: Upewnij się, że używasz suszonego rumianku wysokiej jakości. Unikaj ziół, które mogły być narażone na zanieczyszczenia czy pestycydy.

 2. Temperatura wody: Woda nie powinna być zbyt gorąca. Zbyt wysoka temperatura może podrażnić skórę, szczególnie w wrażliwych obszarach. Idealna temperatura to około 36-38°C.

 3. Czas parzenia: Parz rumianek nie dłużej niż 10-15 minut. Zbyt długie parzenie może sprawić, że wywar stanie się zbyt mocny i podrażniający dla skóry.

 4. Przecedzanie odwaru: Starannie przecedź odwar, aby usunąć wszystkie resztki roślinne. Pozostawione fragmenty mogą powodować dyskomfort lub podrażnienie skóry.

 5. Czas trwania nasiadówki: Nie przekraczaj zalecanego czasu trwania nasiadówki, który wynosi 15-20 minut. Zbyt długie siedzenie w roztworze ziołowym może prowadzić do przesuszenia skóry.

 6. Higiena: Przed przeprowadzeniem nasiadówki upewnij się, że naczynie, które będziesz używać, jest czyste. Zapewni to bezpieczeństwo i uniknięcie dodatkowych infekcji.

 7. Reakcje skórne: Obserwuj reakcję swojej skóry na nasiadówkę. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, swędzenia lub innego rodzaju podrażnienia, przerwij zabieg.

 8. Ostrożność przy problemach zdrowotnych: Osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, szczególnie dotyczącymi skóry, powinny skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem nasiadówki.

 9. Używanie nasiadówki jako uzupełnienia leczenia: Pamiętaj, że nasiadówka z rumianku może być jedynie uzupełnieniem leczenia medycznego, a nie jego zastępstwem.

 10. Osuszenie skóry po nasiadówce: Delikatnie osusz skórę po nasiadówce, unikając intensywnego trzepania ręcznikiem, co mogłoby dodatkowo podrażnić skórę.

Stosując się do tych wskazówek, możesz maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z nasiadówek z rumianku, minimalizując ryzyko niepożądanych reakcji czy podrażnień.

nasiadowka_03

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania nasiadówek z rumianku?

Tak, istnieją przeciwwskazania do stosowania nasiadówek z rumianku. Chociaż nasiadówka z rumianku jest naturalną metodą leczniczą, wykazującą działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, istnieją okoliczności, w których jej stosowanie może nie być zalecane:

 • Osoby z alergią na rumianek lub inne zioła z rodziny astrowatych. Alergia może objawiać się wysypką, swędzeniem, a nawet reakcjami anafilaktycznymi.
 • Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem nasiadówki z rumianku, ze względu na potencjalne działanie stymulujące skurcze macicy.
 • Osoby z poważnymi stanami zapalnymi skóry w obrębie miednicy mniejszej lub pośladków, takie jak otwarte rany czy owrzodzenia, mogą odczuć pogorszenie stanu skóry.
 • Osoby z przewlekłymi chorobami takimi jak niewydolność nerek lub ciężkie schorzenia wątroby, powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem nasiadówek, aby uniknąć negatywnego wpływu na stan zdrowia.
 • Dzieci poniżej 3. roku życia ze względu na delikatną i wrażliwą skórę oraz ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych reakcji alergicznych.

W każdym przypadku, jeśli pojawią się wątpliwości co do stosowania nasiadówek z rumianku, zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą w celu oceny potencjalnych ryzyk i korzyści.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Ocet jabłkowy to nie tylko dodatek do dań. Produkt ten jest stosowany w walce z wieloma dolegliwościami, jak problemy trawienne czy wysoki poziom glukozy we krwi. Sprawdź więcej.
Bogaty w żelazo i wiele cennych składników odżywczych dereń jadalny to wyjątkowa roślina, która wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, wspiera też układ odpornościowy.
Pokrzywa może wspomagać leczenie chorób dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego i skóry. Pomaga także zatroszczyć się o tłustą cerę ze skłonnością do trądziku. Poznaj ją bliżej.
Nasiona chia zawierają wiele cennych składników, które wspierają pracę organizmu. Warto je włączyć do diety, aby poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, serca czy wzroku.
Sok z kiszonej kapusty - Przeciwwskazania, kto powinien go unikać, kiedy go unikać i ile można go pić dziennie