nasiadówka z kory dębu 00

Nasiadówka z kory dębu - Jak ją zrobić i kiedy używać? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

Nasiadówki to kąpiele dolnych partii ciała, do wysokości bioder. Przygotowuje się je z wykorzystaniem wody i różnych ziół, które wspierają walkę ze stanami zapalnymi i infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi. Jednym z takich surowców jest kora dębu. Co warto o niej wiedzieć? W jakim celu jest wykorzystywana?

Nasiadówki z kory dębu to specjalne kąpiele z dodatkiem ziół. Aby z nich skorzystać, należy zanurzyć pośladki lub biodra w gorącej wodzie. Nasiadówki wykonuje się najczęściej w miskach o dużej powierzchni dna lub w wannie. Na rynku znaleźć można również specjalne bidety do nasiadówek.

Z założenia zabieg z wykorzystaniem nasiadówki powinien trwać co najmniej kilkanaście minut. Kąpiel nasiadowa z dodatkiem kory dębu jest chętnie stosowana przez osoby, które borykają się z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, stanami zapalnymi, hemoroidami czy ropieniami. Ten ciekawy surowiec roślinny ma jednak znacznie więcej zastosowań.

nasiadówka z kory dębu 01

Właściwości zdrowotne kory dębu

Kora dębu zawiera wiele cennych substancji, dlatego jest surowcem często wykorzystywanym do tworzenia nasiadówek. W skład tej rośliny wchodzą m.in. garbniki, triterpeny, flawonoidy, kwasy fenolowe, żywice czy sole mineralne. Korę z dębu można suszyć, a następnie przechowywać przez nawet kilka kolejnych lat. Przez ten czas surowiec nie traci bowiem cennych substancji leczniczych.

Z kory dębu korzysta się przede wszystkim w walce ze stanami zapalnymi pęcherza czy infekcjami intymnymi. Surowiec ten jest ceniony przede wszystkim przez zwolenników medycyny alternatywnej.

Jak działa kora dębu i na co może pomóc?

Kora dębu ma wiele zastosowań. Wśród nich warto wyróżnić m.in. płukankę do włosów. Napar z kory może pomóc przyciemnić odcień włosów, nadając im kasztanową barwę. Jest on stosowany również w przypadku siwych kosmyków. Kora pod postacią płukanek jest wykorzystywana również do oczyszczania jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych w jej obrębie. Surowiec ten wspiera walkę z bólem gardła.

Inne zastosowanie kory dębu to walka z hemoroidami. W tym celu wykorzystuje się wspomniane nasiadówki. To dobry wybór w przypadku nasilenia objawów hemoroidów, a także na początkowych etapach tego problemu.

Kora dębu może być stosowana również przez kobiety w ciąży. Surowiec ten wspiera walkę ze stanami zapalnymi. Może być używany po porodzie w celu ułatwienia gojenia ran po nacinaniu krocza lub cesarskim cięciu.

Nasiadówki z kory dębu są stosowane także w walce z problemem, jakim są infekcje intymne czy stany zapalne skóry. Mogą być wykorzystywane w przypadku swędzenia pochwy lub upławów. Kora dębu może pomóc poradzić sobie z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

nasiadówka z kory dębu 02

Czym jest kąpiel nasiadowa?

Kąpiel nasiadowa wymaga przygotowania sporej ilości wody, do której należy dodać ekstrakt z kory dębu. Napar można przygotować też samodzielnie, choć jest to proces czasochłonny. Po przygotowaniu wody w misce lub wannie należy w niej usiąść z przykurczonymi nogami i wytrwać w takiej pozycji przez kilkanaście minut. Nasiadówki z kory dębu można wykonywać nawet kilkukrotnie w trakcie doby, w zależności od nasilenia objawów.

Jak przygotować nasiadówkę z kory dębu? – przepis

Aby przygotować nasiadówkę z kory dębu, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Popularnym sposobem jest samodzielne stworzenie odwaru z tego surowca. Wystarczy zalać korę dębu wodą, w proporcjach 1:10. Po zagotowaniu w celu uwolnienia cennych substancji należy przecedzić odwar i wlać go do wanny lub miski. Następnie wystarczy dolać taką ilość wody, która pozwoli na wygodne zamoczenie pośladków, najlepiej bez nóg.

Nasiadówka powinna bazować na ciepłej wodzie, ale nie gorącej. Trzeba bowiem pamiętać, że wyższa temperatura może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych. Takie zjawisko nie jest zalecane m.in. w przypadku hemoroidów. Może bowiem doprowadzić do zaostrzenia objawów.

Jakie są rodzaje kąpieli nasadowych?

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje wiele sposobów na przygotowanie kąpieli na żylaki odbytu. Wyróżnia się następujące rodzaje nasiadówek:

  • zimna – bazuje na wodzie o temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza. Kąpiel w takiej nasiadówce powinna trwać nie więcej niż 10 minut. Zimna woda może bowiem powodować przemieszczanie się krwi do narządów znajdujących się w obrębie brzucha i miednicy. Taka kąpiel może być stosowana w walce ze stanami zapalnymi, wzdęciami, hemoroidami czy zaparciami. Wykorzystują ją też osoby borykające się z chorobami ginekologicznymi i zaburzeniami seksualnymi. Tego rodzaju nasiadówki nie powinni stosować pacjenci, którzy cierpią na osłabienie krążenia, choroby układu moczowego, stany zapalne narządów układu pokarmowego i drgawki,

  • obojętna – w tym przypadku temperatura wody wynosi około 35 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać 30 minut. Zabieg ten może być stosowany przez osoby, które borykają się z bezsenności, żylakami, szczeliną odbytu czy nerwicą,

  • ciepła – temperatura wynosi od 36 do 42 stopni Celsjusza. Kąpiel tego typu również może przyczynić się do przesunięcia krwi do organów znajdujących się w okolicach miednicy. Ten rodzaj nasiadówki jest odpowiedni dla osób, które borykają się z zapaleniem gruczołu krokowego, pęcherza moczowego czy kolkami jelitowymi i nerkowymi. Przeciwwskazaniem do wykonania ciepłej kąpieli z korą dębu jest niewydolność krążenia,

  • zmiennociepła – wymaga zastosowania wody o temperaturze 4-42 stopni Celsjusza. Powinna trwać maksymalnie 5 minut. Po tym czasie warto zanurzyć się na chwilę w znacznie chłodniejszej wodzie, o temperaturze do 20 stopni Celsjusza. Kąpiel ta jest polecana osobom, które borykają się z przekrwieniem narządów w obrębie brzucha i miednicy. Może być stosowana także przy atonii jelit i wzdęciach. Przeciwwskazaniem do zabiegów w zmiennociepłej nasiadówce są drgawki i niewydolność krążenia.

Nasiadówka z kory dębu na hemoroidy

Ciepła kąpiel z korą dębu jest zabiegiem cieszącym się zainteresowaniem wśród osób, które borykają się z hemoroidami. Może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi i delikatnie ściągnąć skórę. Kora dębu wspiera także walkę z niewielkimi krwawieniami.

Nasiadówka z kory dębu na zapalenie pochwy

Z kąpieli nasiadowych chętnie korzystają też kobiety, które borykają się z infekcjami intymnymi. Wśród nich można wyróżnić stany zapalne, upławy i swędzenie.

Potencjalne korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem nasiadówki z kory dębu

Nieodpowiednio dobrana temperatura nasiadówki może przyczynić się do zaostrzenia objawów hemoroidów czy nasilenia dolegliwości związanych z niewydolnością krążeniową. Istnieją również osoby, które są uczulone na korę dębu. W ich przypadku stosowanie nasiadówki może spowodować pojawienie się objawów alergii, które obejmują nie tylko dolne partie ciała, lecz także skórę w innych miejscach.

Przeciwwskazania do stosowania nasiadówki z kory dębu

Przeciwwskazaniem do stosowania kory dębu mogą być takie problemy, jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, sączące się wypryski, niewydolność serca, uszkodzenia dużej powierzchni skóry, owrzodzenie ciała czy niektóre schorzenia, których objawem jest wysoka temperatura. Kory dębu nie powinny używać również osoby z alergią na ten surowiec.

nasiadówka z kory dębu 03

Czy nasiadówkę z kory dębu można stosować u dziecka?

Kora dębu może być stosowana w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, by sięgać po surowce o sprawdzonym pochodzeniu, które nie zawierają szkodliwych substancji. Nasiadówki tego typu muszą być przygotowywane zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta. Warto pamiętać również o tym, że dzieci mają zwykle znacznie wrażliwszą skórę, dlatego w ich przypadku częściej dochodzi do reakcji alergicznych.

Czy nasiadówkę z kory dębu można stosować w ciąży?

Nasiadówki często są polecane kobietom w ciąży i tuż po porodzie. Kora dębu może bowiem pomóc przyspieszyć gojenie ran i złagodzić dolegliwości związane z tym szczególnym okresem. Trzeba jednak pamiętać, by stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta i obserwować reakcję swojego ciała. Zaleca się też konsultację z lekarzem, który może określić ewentualne przeciwwskazania do stosowania tego zabiegu.

Ile czasu powinna trwać nasiadówka z kory dębu?

Czas trwania nasiadówki z kory dębu zależy w dużej mierze od tego, jaką temperaturę ma przygotowana kąpiel. Jest on najkrótszy w przypadku zabiegu z użyciem gorącej wody – wynosi zaledwie kilka minut. Jeśli decydujesz się na zastosowanie letniej kąpieli, możesz w niej spędzić nawet 30 minut. Warto przestrzegać zaleceń producenta ekstraktów lub suszu, z którego przygotowuje się nasiadówki.

Jeśli w trakcie korzystania z nasiadówki zauważysz niepokojące objawy, jak np. intensywne swędzenie, natychmiast przerwij zabieg (nawet wtedy, gdy nie trwał on wystarczająco długo).

Nasiadówki z kory dębu – dlaczego warto je stosować??

Nasiadówki, polegające na zanurzeniu pośladków i organów rozrodczych w wodzie z dodatkiem ziół, to metoda stosowana od setek lat. Wciąż cieszy się ona ogromną popularnością wśród osób, które preferują medycynę alternatywną. Mogą przyczynić się do złagodzenia objawów wielu dolegliwości, takich jak hemoroidy, infekcje intymne czy problemy skórne. Kora dębu wykorzystywana do tworzenia nasiadówek wspiera walkę z bakteriami, grzybami oraz stanami zapalnymi. Często kąpiele nasiadowe są traktowane jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne, choć w takim przypadku warto skonsultować chęć przeprowadzenia zabiegu z lekarzem.

Kora dębu jest surowcem bardzo łatwo dostępnym. Można ją zbierać samodzielnie, choć w takim przypadku trzeba pamiętać o tym, by surowiec pochodził ze sprawdzonego źródła. Drzewa rosnące blisko ruchliwych ulic mogą bowiem kumulować w sobie szkodliwe substancje. Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po gotowe ekstrakty z kory dębu dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich. Na rynku znaleźć można też suszony surowiec o długim terminie przydatności.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Sok z liści aloesu ma działanie odtruwające, antybakteryjne, antyoksydacyjne, a zarazem ochronne, łagodzące i odżywcze, jednak ma też wiele potencjalnych skutków ubocznych.
Ocet jabłkowy to fenomen prozdrowotny ostatnich lat. Ma szeroki wachlarz zastosowań, a co najważniejsze, w większości przypadków wykazuje bardzo wysoką skuteczność działania.
Olej z pestek malin to doskonałe wsparcie każdego rodzaju skóry oraz włosów, głównie porowatych; zobacz, jak działa i jak go prawidłowo stosować
Orzechy brazylijskie kryją w sobie wiele właściwości. Wspierają pracę mózgu i wzroku za sprawą zawartości zdrowych tłuszczów. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić je do diety.
Rukola - doskonale znana, jako dodatek do dań śródziemnomorskich może w niewiarygodny sposób wzmocnić organizm i usprawnić funkcjonowanie wielu narządów; sprawdź, jak!