czy śwież sok z buraków to trucizna 00

Czy świeży sok z buraków to trucizna? - Potencjalne zagrożenia

Sok z buraka przez wiele osób jest stosowany w walce z różnymi dolegliwościami. To źródło cennych substancji odżywczych, a także składnik wielu tradycyjnych potraw. Kto powinien zachować szczególną ostrożność podczas stosowania soku z buraka? Czy samodzielnie przygotowany sok z tego warzywa jest zdrowy?

Sok z surowego buraka zawiera wiele cennych substancji odżywczych. To przede wszystkim polifenole, które mogą pomóc zwiększyć odporność na stres. Co więcej, sok ten wspiera również walkę ze stanami zapalnymi, wirusami i niektórymi chorobami. Zawiera witaminę C, która jest antyoksydantem, odpowiedzialnym za ograniczanie ilości wolnych rodników.

Inne składniki w soku z buraka to:

  • karotenoidy – wspierają metabolizm ksenobiotyków. Mogą pomóc zwalczyć wolne rodniki i zwiększyć przyswajanie witaminy A,

  • betalainy – są stosowane przez osoby, które chcą zadbać o zdrowie skóry i płuc. Wspierają homeostazę naczyniową,

  • saponiny – wspierają metabolizm cholesterolu i trawienie białek. Pomagają zachować odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych,

  • witaminy z grupy B – wspierają funkcjonowanie układu nerwowego.

Sok z buraka jest stosowany m.in. przez osoby borykające się z niedoborem żelaza. Zawiera on ten cenny pierwiastek, a także witaminę C, która wspiera jego wchłanianie.

Picie soku z buraka może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, ograniczenia działalności wolnych rodników czy zwalczenia stanów zapalnych. Produkt ten może być stosowany również przez osoby, które chcą zadbać o stan wątroby, skóry czy układu sercowo-naczyniowego. Substancje zawarte w soku wspierają mechanizmy naprawy i ochrony DNA, co ma znaczenie w profilaktyce nowotworów.

Burak jest źródłem cennych składników mineralnych, które mogą pomóc zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu. Napój ze świeżego warzywa wspiera utrzymanie odpowiednich zdolności poznawczych. Z tego powodu jest on stosowany m.in. przez osoby, które chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji w podeszłym wieku. Picie soku z buraka może przyczynić się również do poprawy trawienia i metabolizmu. Praktyka ta jest polecana w przypadku stanów zapalnych w całym organizmie.

Sok z buraka jest chętnie stosowany również przez osoby, które są aktywne fizycznie. Może bowiem przyczynić się do zmniejszenia bólu stawów. Co więcej, warzywo to wspiera także zachowanie sprawności narządu wzroku. Zawiera witaminę A, która może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu.

czy śwież sok z buraków to trucizna 01

Potencjalne zagrożenia i skutki uboczne z picia świeżego soku z buraków

Sok z buraka jest uznawany za zdrowy specyfik, który warto włączyć do codziennej diety. Nie wszyscy jednak powinni spożywać go w nielimitowanych ilościach. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do regularnego stosowania soku z buraka. Do najważniejszych z nich można zaliczyć takie stany i problemy zdrowotne, jak:

  • reumatyzm,

  • kamica nerkowa,

  • dna moczanowa.

W skład soku z buraka wchodzą m.in. szczawiany, które mogą przyczynić się do zaostrzenia wymienionych chorób. Z tego powodu z przyjmowaniem tego napoju wiąże się wiele kontrowersji. Duża grupa osób uważa, że picie soku ze świeżych buraków jest niebezpieczne.

Przed zdecydowaniem się na codzienne picie soku z buraka warto odwiedzić lekarza. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku osób, które borykają się z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza jeśli przyjmują leki. Ludzie zdrowi z powodzeniem mogą wprowadzić sok ze świeżego lub kiszonego buraka codziennie, choć nie powinno się przekraczać zalecanej porcji.

Szczególnym przeciwwskazaniem do spożywania soku z buraka jest kamica nerkowa. Na przyjmowanie tego preparatu powinny uważać także osoby, które borykają się z niskim ciśnieniem. Podobne zasady obowiązują zarówno w przypadku soku ze świeżych warzyw, jak i tych kiszonych.

Czy świeży sok z buraków musi odstać przed wypiciem?

Niektóre osoby są przekonane, że po wyciśnięciu soku należy pozostawić go na około 30 minut. Taka praktyka nie jest jednak uzasadniona żadnymi badaniami, dlatego wydaje się całkowicie zbędna. Sok z buraka można pić od razu po wytłoczeniu.

Warto pamiętać, że w soku z buraków znajdują się witaminy i inne związki, które cechują się wysoką podatnością na utlenianie. Pozostawienie przygotowanego napoju na kilkadziesiąt minut może więc spowodować spadek poziomu cennych substancji.

Odstawianie soku to praktyka ciesząca się szczególną popularnością wśród osób, u których picie świeżego preparatu powoduje problemy żołądkowe. Pozostawienie go na kilkadziesiąt minut zwykle nie pomaga poradzić sobie z tymi dolegliwościami. Problemy ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać na fakt, że dana osoba nie powinna długotrwale spożywać soku z buraków. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Odstawianie soku z buraka na 30 min ma sens jedynie w sytuacji, gdy nie przepadasz za bąbelkami powstającymi podczas procesu wyciskania z użyciem sokowirówki. Ciecz wypływająca z urządzenia jest na bieżąco napowietrzana, dlatego pojawiają się w niej pęcherzyki powietrza, podobnie jak w napojach gazowanych. Odstawienie soku pozwala pozbyć się tego zjawiska, jednak jest to opcjonalny krok. Warto bowiem pamiętać, że taka praktyka może doprowadzić do zmniejszenia zawartości niektórych substancji odżywczych, jak np. witamina C, która jest szczególnie podatna m.in. na działanie promieniowania słonecznego.

czy śwież sok z buraków to trucizna 02

Kto nie można pić świeżego soku z buraków?

Sok z buraka kiszonego i świeżego nie może być przyjmowany przez wszystkich, pomimo że zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Nie jest on wskazany w przypadku osób, które borykają się z chorobami nerek czy reumatyzmem. Inne przeciwwskazania to dna moczanowa i problemy z niskim ciśnieniem.

Niektóre osoby odczuwają również dolegliwości pokarmowe po spożyciu soku z buraka. Taka reakcja może oznaczać konieczność zaprzestania suplementacji preparatu. Podobnie jest również u pacjentów uczulonych na buraka. Warzywo to rzadko powoduje alergie, jednak organizm każdej osoby reaguje na nie nieco inaczej.

Jak bezpiecznie cieszyć się świeżym sokiem z buraków?

Regularne picie soku z buraka może pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, ale tylko wtedy, gdy zostanie przygotowany w odpowiedni sposób. Warto stawiać na warzywa świeże, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Na rynku znaleźć można m.in. buraki z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Osoby, które nie dysponują własną wyciskarką, mogą postawić na gotowy sok w szklanych butelkach, dostępny w niektórych sklepach. Warto, by nie zawierał on konserwantów i cechował się krótkim terminem przydatności do spożycia.

Przepis na sok z buraka

Istnieje wiele przepisów na sok z buraka. Niektóre z nich pozwalają na przygotowanie preparatu ze świeżych warzyw, a inne wykorzystują fermentację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do buraków dodać także inne składniki. Doskonale komponują się z nimi marchewki i jabłka. Do sou z buraka z powodzeniem można dodawać także przyprawy, a nawet naturalne słodziki, jak miód czy syrop z agawy.

Sok ze świeżego buraka

Jak przygotować sok z buraka czerwonego? Wystarczy obrać warzywo, przekroić na mniejsze kawałki i włożyć do sokowirówki. Świeżo wyciśnięty sok może mieć charakterystyczne bąbelki. Odstawienie go na około 30 minut jest skutecznym sposobem na pozbycie się części z nich, jednak nie jest to konieczne.

Liczba buraków zależy głównie od tego, ile soku chcesz przygotować. Dobrym pomysłem jest dodanie do niego jabłka, który skutecznie zwiększy objętość i delikatnie dosłodzi napój. Buraki są na tyle słodkie, że nie wymagają używania cukru. Jeśli jednak nie przepadasz za ich charakterystycznym, lekko ziemistym posmakiem, możesz rozcieńczyć uzyskany sok z wodą, w dowolnych proporcjach.

Niektóre osoby po wyciśnięciu soku ze świeżych buraków wyrzucają uzyskaną pulpę. Jest to jednak błąd. Z powodzeniem może ona bowiem posłużyć do produkcji słodkich i słonych dań. Z pulpy warzywno-owocowej można przygotować ciasto, chleb, zupę, ciasteczka, placki, a nawet pasztet. Ciekawym pomysłem jest też pomieszanie jej z owocami, gotując domowy dżem.

Sok z kiszonych buraków

Sok z buraka może zostać przygotowany nie tylko ze świeżych warzyw. Osoby, które lubią kiszonki i ich charakterystyczny, kwaśny smak, mogą zdecydować się na napój w wersji kiszonej. Wystarczy obrać buraki i pokroić na małe kawałki, a następnie ułożyć w dużym naczyniu. Warto dodać też czosnek, który idealnie pasuje do buraka. Sok można doprawić też listkami laurowymi i zielem angielskim. Ułożone warzywa i przyprawy wystarczy zalać zimną wodą z dodatkiem soli, by przykryła całość. Następnie należy pozostawić naczynie przykryte talerzem w ciemnym, chłodnym miejscu. Proces fermentacji trwa zwykle około tygodnia. Buraki w tej wersji mogą być przechowywane znacznie dłużej, ale warto pamiętać, by w całości znajdowały się one pod wodą. W ten sposób można uniknąć pleśnienia.

czy śwież sok z buraków to trucizna 03

Czy powinieneś obawiać się świeżego soku z buraków?

Burak czerwony to źródło wielu cennych substancji odżywczych, dlatego warto włączyć go do swojej diety. W przypadku osób całkowicie zdrowych warzywo to może pomóc unormować ciśnienie krwi czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia anemii. Jest dobrym wyborem dla pacjentów, którzy stosują niepełnowartościową dietę, a także kobiet w trakcie miesiączki. Burak przyjmowany w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem ewentualnych przeciwwskazań, jest świetnym wyborem.

Sok buraczany może doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy nasilenia niektórych chorób. Z tego powodu osoby, które borykają się z niektórymi schorzeniami, powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania domowych preparatów tego typu. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z lekarzem, który sprawdzi, czy w przypadku danego pacjenta istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do regularnego picia soku z buraka.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Olej z awokado to jeden z najzdrowszych tłuszczy, wzmacnia serce i układ krwionośny, łagodzi ból stawów i dba o wygląd skóry i włosów; co jeszcze potrafi?
Olej z czarnuszki jest ciekawym dodatkiem do dań, a także naturalnym suplementem diety. Jakie są skutki uboczne stosowania tego produktu? Sprawdź, kiedy lepiej z niego zrezygnować.
Odkryj tajemnice wody alkalicznej! Dowiedz się o jej wpływie na zdrowie, poznaj korzyści i ryzyka. Przeczytaj nasz artykuł i stosuj wodę alkaliczną mądrze.
Olejek pichtowy to silny antyoksydant i niezawodny sposób na poprawę krążenia. Dowiedz się więcej o wschodniej recepcie na długowieczność, dobre zdrowie i nienaganną urodę.
Kto nie powinien jeść płatków owsianych? - Kiedy ich unikać i czy płatki owsiane mogą zaszkodzić