syrop z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej – Właściwości, zastosowanie, działanie, wskazania, stosowanie i jak zrobić syrop w domu

Babka lancetowata to popularna roślina pojawiająca się na polskich łąkach. Od lat jest stosowana w walce z wieloma dolegliwościami. Okłady z jej liści są używane w przypadku drobnych skaleczeń i stłuczeń. Od setek lat w polskich domach przygotowuje się również syrop z babki lancetowatej, przyjmowany w walce z uciążliwym kaszlem.

Syrop z babki lancetowatej to bardzo prosty, domowy preparat przygotowywany z trzech podstawowych składników – liści, cukru i wody. Mikstura ta od lat jest stosowana w walce z różnymi dolegliwościami charakterystycznymi dla przeziębienia. Do przygotowania syropu potrzebne są liście babki lancetowatej, która naturalnie pojawia się na trawnikach, łąkach, nieużytkach czy nawet pęknięciach w betonie. Najlepiej korzystać z rośliny zrywanej od maja do września. Po tym czasie trzeba sięgnąć po suszone ziele lub gotowe preparaty na bazie babki dostępne w sklepach zielarskich.

Syrop z babki lancetowatej przez wiele osób jest stosowany jako alternatywa dla innych preparatów na ból gardła i kaszel. Doskonale zastępuje on m.in. ziołowe cukierki do ssania. Preparat ten przyjmuje się doustnie, kilka razy dziennie. Na rynku znaleźć można gotowe syropy z babki lancetowatej wzbogacone o dodatkowe substancje pomocnicze i takie środki, jak np. aromat czarnej porzeczki. Syrop można przygotować również samodzielnie – zgodnie z tradycyjnymi, ludowymi recepturami.

Istnieje wiele przepisów na domowy syrop z babki lancetowatej. Niektóre z nich zakładają zastąpienie cukru miodem. Taka praktyka sprawdzi się doskonale, jeśli zależy Ci na nasyceniu preparatu dodatkowymi składnikami odżywczymi.

syrop z babki lancetowatej

Na jaki kaszel może pomóc syrop z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej jest stosowany przede wszystkim przez osoby, które borykają się z nawracającym kaszlem suchym. Może być przyjmowany także przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. W medycynie alternatywnej stosuje się go także w walce z kaszlem suchym. Preparat ten może bowiem pomóc ułatwić odkrztuszanie i złagodzić podrażnienia gardła.

Syrop z ziela babki lancetowatej może być też przyjmowany jako forma wsparcia przy leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Jest polecany osobom, które borykają się z:

 • grypą,

 • anginą,

 • zapaleniem gardła,

 • zapaleniem krtani.

Syrop z babki lancetowatej cieszy się dużą popularnością również wśród nałogowych palaczy. U tych osób występuje bowiem silny kaszel spowodowany przyjmowaniem dużych ilości nikotyny. Syrop może pomóc złagodzić ból, a także zwalczyć bakterie i wirusy.

Jakie jest zastosowanie syropu z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej to tradycyjna mikstura przyjmowana w walce z kaszlem suchym i mokrym. Może on przyczynić się do oczyszczenia dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Jest stosowany również w walce ze stanami zapalnymi towarzyszącymi nie tylko przeziębieniu, lecz także anginie. Regularne przyjmowanie syropu może pomóc zmniejszyć gorączkę i uśmierzyć ból.

Syrop z babki lancetowatej może również pomóc uzupełnić niedobory wielu substancji w ludzkim organizmie. Stanowi on źródło cennych minerałów, takich jak magnez, potas, karoten, cynk i witamin – K i C. Zawiera też dużą ilość pektyn, flawonoidów i garbników. Substancje te wspierają walkę ze stanami zapalnymi i bakteriami. Są stosowane m.in. w celu odbudowy uszkodzonej błony śluzowej.

syrop z babki lancetowatej

Jakie właściwości ma syrop z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej (Plantago lanceolata) zawiera glikozydy irydoidowe, takie jak np. akubina czy kaptol, a także garbniki, śluzy, fenolokwasy i flawonoidy. Substancje te wspierają walkę ze stanami zapalnymi nie tylko w obrębie gardła, lecz także jamy ustnej.

W skład babki lancetowatej wchodzą także takie substancje, jak:

 • polisacharydy,

 • tanina,

 • kwas protokatechowy,

 • apigenina,

 • luteolina.

Zawartość poszczególnych składników różni się w zależności od pochodzenia rośliny. Najlepiej wybierać ekologiczne preparaty, które są wolne od sztucznych dodatków. Babkę lancetowatą potrzebną do przygotowania syropu można również zbierać samodzielnie. Warto wybierać rośliny rosnące z daleka od ruchliwych ulic czy pól uprawnych.

Syrop z babki lancetowatej jest stosowany w walce ze stanami zapalnymi, przy nieżytach górnych dróg oddechowych, przekrwieniu błon śluzowych oraz infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. Można przyjmować go w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę, a także już po zauważeniu pierwszych objawów przeziębienia. Wiele osób stosuje go codziennie – jest to wskazane m.in. w przypadku nauczycieli i innych pracowników codziennie wykorzystujących swój głos.

Jak działa syrop z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej na kaszel suchy i mokry wspiera walkę ze stanami zapalnymi. Może pomóc rozkurczyć mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Jest stosowany w celu ułatwienia odkrztuszania wydzieliny i zwalczenia stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej gardła oraz ust.

Syrop z babki lancetowatej jest powszechnie stosowany przy przeziębieniu i grypie. Może pomóc zwalczyć dolegliwości towarzyszące takim chorobom. Syrop często przyjmuje się w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Jakie są wskazania do stosowania syropu z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej może być stosowany przy dolegliwościach związanych z grypą, np. przy towarzyszącym podrażnieniu,suchym kaszlu i problemach z odkrztuszaniem wydzieliny. Może być przyjmowany również w przypadku bólu gardła oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Syrop jest stosowany jako naturalna alternatywa dla innych preparatów na kaszel. Może pomóc rozrzedzić śluz zalegający w górnych drogach oddechowych. Co więcej, preparat ten wspiera również walkę z problemami ze strony układu pokarmowego. Może być stosowany w przypadku zapalenia spojówek, świądu czy osłabionej odporności. Jest przyjmowany również przez osoby borykające się z niegroźnymi biegunkami.

Jak stosować syrop z babki lancetowatej? – porcjowanie

Syrop z babki lancetowatej jako tradycyjny produkt leczniczy roślinny powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej stosuje się go w następujących porcjach:

 • dzieci od 6 do 12 lat – 3 do 4 razy na dobę po 5 ml,

 • dorośli i dzieci powyżej 12 lat – 3 do 4 razy na dobę po 15 ml.

Takie porcje obowiązują również podczas przyjmowania domowego syropu z babki lancetowatej. W przypadku gotowych preparatów warto stosować się do zaleceń producenta. Bezpieczna dzienna ilość produktu różni się bowiem w zależności od stężenia wyciągu z babki czy innych substancji czynnych zawartych w wyrobie. Zdarza się, że niektóre preparaty można przyjmować w większych porcjach niż te podane powyżej.

Czy syrop z babki lancetowatej można stosować na noc?

Syrop z babki lancetowatej należy stosować nawet kilka razy dziennie, również w godzinach wieczornych. Pory przyjmowania preparatu można dostosować do indywidualnych preferencji i reakcji organizmu. W razie problemów z doborem odpowiedniej porcji czy częstotliwości stosowania produktu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy dzieci mogą przyjmować syrop z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej nie powinien być przyjmowany przez dzieci w wieku do 3 lat. Niektórzy producenci nie zalecają stosowania tego preparatu również przez najmłodszych do 6. roku życia. Po tym czasie możliwe jest bezpieczne przyjmowanie preparatu zgodnie z zaleceniami producenta. Porcje dla dzieci są zdecydowanie mniejsze od tych zalecanych w przypadku dorosłych.

Syropu z babki lancetowatej nie powinno się przyjmować również w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie istnieją bowiem wystarczająco wiarygodne dane, które wskazywałyby na bezpieczeństwo tej rośliny dla małych dzieci i płodów.

Istnieją jednak przeciwwskazania do przyjmowania syropu z babki, które mogą wystąpić również u dzieci. Z tego powodu warto obserwować reakcję organizmu na suplementację, a w razie zauważenia niepokojących objawów – zrezygnować ze stosowania preparatu. Babka lancetowata może bowiem wchodzić w reakcję z przyjmowanymi środkami przepisanymi przez lekarza lub powodować reakcje alergiczne.

Jaki zrobić samemu w domu syrop z babki lancetowatej?

Istnieją setki przepisów na syrop z babki lancetowatej. Preparat ten jest bowiem obecny w polskich domach od wielu lat. Najbardziej podstawowe składniki niezbędne do przygotowania mieszanki to:

 • 30-40 świeżych liści babki lancetowatej lub około 2 łyżek gotowego suszu,

 • gorąca woda, której ilość zależy od objętości liści babki,

 • 1-2 szklanki cukru lub miodu.

Sposób przygotowania:

Zmiel świeże liście babki lancetowatej lub pokrusz susz. Umieść ziele w garnku i zalej je wodą do takiego poziomu, by zakrywała wszystkie zielone fragmenty. Gotuj na małym ogniu, stopniowo dodając cukier lub miód. Mieszaj do momentu, gdy słodziki się rozpuszczą. Przelej gorący syrop do dużego słoika, zakręć i postaw wieczkiem do dołu, by mógł on samoistnie, szczelnie się zamknąć. Odstaw syrop w chłodne miejsce. Po otwarciu opakowania preparat należy przechowywać w lodówce. Jeśli wiesz, że nie zużyjesz całego słoika syropu w krótkim czasie, przelej go do mniejszych buteleczek.

Alternatywą dla syropu jest też wywar z babki lancetowatej. Aby go przygotować, należy zalać kilka świeżych liści babki lancetowatej szklanką wrzątku. Całość trzeba doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na mniejszym ogniu przez około 5 minut. Po kwadransie preparat jest gotowy do picia.

Istnieją również przepisy, które zakładają zastosowanie miodu, liści babki oraz soku z cytryny. Taką mieszankę należy zmiksować, podgrzewając miód w taki sposób, by zyskał płynną konsystencję. W ten sposób powstaje zielony napój, który można rozcieńczyć z wodą lub przyjmować łyżkami.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Sok z liści aloesu ma działanie odtruwające, antybakteryjne, antyoksydacyjne, a zarazem ochronne, łagodzące i odżywcze, jednak ma też wiele potencjalnych skutków ubocznych.
Olej tymiankowy to świetne wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko; zobacz, jak działa, na co pomaga i jakie środki ostrożności zachować.
Czy stosowanie kardamonu jest bezpieczne? Sprawdź jak prawidłowo stosować kardamon, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych!
Koszenila, niekiedy mylona z czerwienią koszenilową, jest naturalnym, często stosowanym w przemyśle żywieniowym barwnikiem, który nadaje produktom intensywną czerwoną barwę.
Ksylitol stanowi popularny zamiennik cukru. Dostarcza znacznie mniej kalorii i ma niższy indeks glikemiczny. Ponadto nie sprzyja próchnicy. Dowiedz się o nim więcej.