bakłażan0

Kiedy bakłażan jest trujący? – 4 warunki kiedy nie należy go jeść, objawy zatrucie i sposoby na bezpieczne jedzenie

Bakłażan jest trujący głównie gdy spożywany surowo lub jest niedojrzały, ze względu na zawartość solaniny. Poznaj dokładnie kiedy i w jakich warunkach jest trujący.

bakłażan1

Bakłażan staje się trujący, gdy zawarte w nim substancje toksyczne, takie jak solanina, znajdują się w wysokim stężeniu. To głównie dotyczy surowego bakłażana, którego spożycie w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do problemów zdrowotnych. Oto kluczowe momenty, kiedy należy unikać spożywania bakłażana lub zachować szczególną ostrożność:

 1. Surowy bakłażan: Choć większość osób toleruje umiarkowane ilości surowego bakłażana, to zawarta w nim solanina może być szkodliwa w większych ilościach. Surowy bakłażan, szczególnie jego skórka i nie dojrzałe owoce, zawierają więcej tej substancji toksycznej. Przed spożyciem warto go obierać lub poddawać obróbce termicznej, aby zmniejszyć ryzyko zatrucia.

 2. Niedojrzałe owoce: Bakłażan zawiera więcej solaniny, gdy jest niedojrzały. Zielony bakłażan, czyli taki, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości, może mieć gorzki smak, świadczący o wyższej zawartości substancji toksycznych. Zaleca się spożywanie wyłącznie dojrzałych, ciemnofioletowych owoców, które są mniej gorzkie i zawierają mniej solaniny.

 3. Spożycie w dużych ilościach: Nawet dojrzałe owoce bakłażana, spożywane w dużych ilościach, mogą prowadzić do zatrucia solaniną. Umiarkowane spożycie jest kluczowe, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

 4. Osoby z nietolerancją pokarmową lub alergią na bakłażany: Osoby, które mają uczulenie lub nietolerancję pokarmową na bakłażany, powinny unikać spożywania tego warzywa w jakiejkolwiek formie, ponieważ może to prowadzić do reakcji alergicznych lub innych negatywnych skutków zdrowotnych.

Przy odpowiednim przygotowaniu i umiarkowanym spożyciu, bakłażan może być zdrowym i smacznym dodatkiem do diety. Ważne jest, aby zwracać uwagę na dojrzałość owocu, unikać spożywania surowego bakłażana w dużych ilościach i wybierać obróbkę termiczną jako sposób na zredukowanie zawartości solaniny.

Dlaczego bakłażan jest trujący?

Bakłażan staje się trujący głównie przez zawartość solaniny, organicznego związku z grupy alkaloidów, który jest naturalnie obecny w roślinach z rodziny psiankowatych, do której bakłażan należy. Solanina może być szczególnie niebezpieczna w surowych, niedojrzałych owocach bakłażana, gdzie jej stężenie jest największe.

Ta substancja toksyczna może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nudności, wymioty, a nawet bóle brzucha, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Ryzyko spożycia solaniny wzrasta, gdy jemy bakłażana na surowo lub gdy owoc nie jest w pełni dojrzały. 

Jakie są objawy zatrucia bakłażanem?

Objawy zatrucia bakłażanem wynikają głównie z zawartości solaniny i innych toksyn, które mogą być obecne w surowych lub niedojrzałych owocach. Chociaż przypadki zatrucia są rzadkie, głównie ze względu na niską toksyczność bakłażana przy umiarkowanym spożyciu, objawy mogą obejmować:

 1. Nudności i wymioty: Jedne z pierwszych objawów zatrucia, które wynikają z reakcji organizmu na toksyny. Mogą pojawić się jako mechanizm obronny, mający na celu usunięcie szkodliwych substancji.

 2. Bóle brzucha: Dyskomfort lub ból w obrębie brzucha może być wynikiem działania solaniny na przewód pokarmowy, powodując skurcze i ból.

 3. Biegunka: Może wystąpić jako reakcja na toksyny obecne w bakłażanie, zwłaszcza po spożyciu większych ilości surowego lub niedojrzałego warzywa.

 4. Zawroty głowy i bóle głowy: Rzadziej występujące objawy, mogące być wynikiem ogólnego wpływu toksyn na organizm.

 5. Obniżenie ciśnienia krwi: W niektórych przypadkach, substancje chemiczne obecne w bakłażanie mogą prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi.

 6. Przyspieszone bicie serca: Może wystąpić jako reakcja na obniżenie ciśnienia krwi lub bezpośredni wpływ toksyn na układ sercowo-naczyniowy.

Warto zauważyć, że zjedzenie surowego bakłażana w umiarkowanych ilościach zazwyczaj nie prowadzi do zatrucia, a objawy pojawiają się tylko w przypadku spożycia dużych ilości surowego lub niedojrzałego owocu. Aby uniknąć potencjalnego ryzyka, zaleca się spożywanie bakłażana po obróbce termicznej, która zmniejsza zawartość solaniny. Bakłażan, będący bogatym w błonnik i niskokalorycznym elementem zdrowej diety, może stanowić wartościowy dodatek do codziennych posiłków, o ile jest odpowiednio przygotowany.

bakłażan2

Jak jeść bezpiecznie bakłażana?

Aby jeść bakłażana bezpiecznie i uniknąć ryzyka związanych z solaniną, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 1. Wybieraj dojrzałe owoce: Dojrzałe bakłażany mają ciemnofioletową skórkę bez plam. Unikaj tych z zielonymi znakami, co wskazuje na niedojrzałość i potencjalnie wyższą zawartość solaniny.

 2. Obróbka termiczna: Gotowanie, pieczenie, grillowanie czy smażenie bakłażana zmniejsza zawartość solaniny, czyniąc go bezpiecznym do spożycia. Obróbka cieplna może także poprawić smak, redukując naturalną goryczkę.

 3. Namaczanie w solance: Przed gotowaniem bakłażana, plastry lub kawałki można namoczyć w solance. To nie tylko pomoże zredukować ewentualną goryczkę, ale też może zmniejszyć zawartość solaniny.

 4. Obieranie skórki: Chociaż skórka bakłażana jest bogata w składniki odżywcze, większość goryczki oraz solaniny znajduje się właśnie w niej. W przypadku wrażliwości na solaninę lub preferencji smakowych, obieranie skórki może być dobrym rozwiązaniem.

 5. Umiarkowane spożycie: Nawet przy odpowiedniej obróbce, zaleca się umiarkowane spożycie bakłażana, szczególnie jeśli jesteś wrażliwy na solaninę lub inne substancje zawarte w warzywach psiankowatych.

 6. Różnorodność w diecie: Włączanie bakłażana do diety jako jednego z wielu warzyw zapewnia korzyści zdrowotne bez nadmiernego ryzyka związanych z solaniną. Bakłażan jest bogaty w błonnik, potas, witaminy z grupy B, w tym B6 i kwas foliowy, co czyni go wartościowym elementem zdrowej diety.

Bakłażan, przyrządzany z uwagą, stanowi bezpieczny i smaczny dodatek do różnorodnych potraw.

bakłażan3

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj olejek eukaliptusowy, który zachwyci Cię swoimi właściwościami. Dowiedz się, jakie znajduje zastosowanie i w czym może Cię wspomóc.
Olej kokosowy uchodzi za produkt typu superfoods, sprawdź jakie korzyści niesie jego stosowanie i na co warto w tym kontekście uważać.
Czarny czosnek to naturalny antybiotyk, który może przynieść wszechstronne korzyści zdrowotne, bez nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostawia czosnek świeży.
Zastanawiasz się nad pyłkiem pszczelim? Przeczytaj i dowiedz się, jak go stosować, by poprawić zdrowie. Wszystkie kluczowe fakty w naszym artykule!
Miód wrzosowy - wypróbuj działanie naturalnego antybiotyku. Sprawdź jak regularne stosowanie miodu wrzosowego wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie!