Na co pomaga syrop prawoślazowy? – Na co go stosować, dla kogo, jak działa, dawkowanie i przeciwwskazania

Dziś mam dla Ciebie coś specjalnego: głęboki zanurzenie w świat syropu prawoślazowego. To nie tylko kolejny lek na półce z syropami na kaszel. Zbadamy, jak ten tradycyjny produkt leczniczy może łagodzić drapiące gardło i uporczywy kaszel, a także rozwiejemy wątpliwości, czy ma on jakiekolwiek specjalne właściwości w zakresie wzmacniania odporności. Zastanawiasz się, czy można go podawać dzieciom i co z przeciwwskazaniami? Mam na to odpowiedzi. Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy, która może zmienić Twoje podejście do tego, co trzymasz w domowej apteczce. 

Główne właściwości zdrowotne syropu prawoślazowego koncentrują się na jego zdolnościach do łagodzenia objawów związanych z układem oddechowym, w szczególności z kaszlem. Syrop, będący produktem leczniczym zawierającym macerat z korzenia prawoślazu, działa osłaniająco i łagodząco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Jego śluzowy składnik aktywnie powleka podrażnione tkanki, co przynosi ulgę w przypadku suchego kaszlu i stanów zapalnych. Dzięki zawartości ekstraktu z korzenia prawoślazu lekarskiego, syrop pomaga również w łagodzeniu objawów oskrzelowych, wspierając usuwanie śluzu i ułatwiając oddychanie.

 • Łagodzenie suchego kaszlu: Dzięki swoim właściwościom śluzowym, syrop prawoślazowy efektywnie łagodzi podrażnienia i zmniejsza częstotliwość kaszlu.
 • Ochrona błon śluzowych: Poprzez powlekanie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, zmniejsza dyskomfort spowodowany podrażnieniem lub stanem zapalnym.
 • Wsparcie w leczeniu stanów oskrzelowych: Ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza objawy związane z przeziębieniem czy innymi infekcjami dróg oddechowych.
 • Działanie osłaniające: Forma i skład syropu prawoślazowego sprawiają, że jest on skuteczny w osłanianiu podrażnionej tkanki, co przynosi ulgę w przypadku stanów zapalnych.

Syrop prawoślazowy, dzięki swojej zawartości etanolu (w bezpiecznej proporcji) oraz innych składników jak sacharoza i kwas benzoesowy, jest uznawany za skuteczny lek w łagodzeniu objawów kaszlu i innych dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jego zastosowanie jest szczególnie wskazane w przypadku potrzeby łagodzenia objawów bez użycia silnych środków farmakologicznych.

syrop1

Dla kogo przeznaczony jest syrop prawoślazowy i jakie ma zastosowania?

Syrop prawoślazowy jest przeznaczony dla osób cierpiących na problemy z układem oddechowym, takie jak suchy kaszel, chrypka, oraz podrażnienia błony śluzowej gardła i krtani. Jego główne zastosowania to łagodzenie objawów związanych z chorobami górnych dróg oddechowych, w tym stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych oraz podrażnieniami błony śluzowej jamy ustnej. Syrop zawiera macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego, który działa osłaniająco na błony śluzowe, co jest szczególnie korzystne w przypadku suchego kaszlu i chrypki.

 • Dla osób z suchym kaszlem: Syrop efektywnie łagodzi kaszel, zmniejszając dyskomfort.
 • Dla osób z chrypką i podrażnieniami gardła: Zapewnia ulgę i ochronę błon śluzowych.
 • Dla dzieci i dorosłych: Syrop może być stosowany u dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych, z zalecanym dawkowaniem dostosowanym do wieku.
 • Dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych: Pomaga w łagodzeniu objawów związanych z infekcjami i stanami zapalnymi.

Warto jednak pamiętać, że przed użyciem syropu prawoślazowego, zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Syrop zawiera sacharozę i mieszaninę wody i etanolu, więc pacjenci z niektórymi cukrzycami, chorobami wątroby czy chorobą alkoholową powinni zachować szczególną ostrożność. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, chronić od światła i przechowywać w temperaturze nie wyższej niż wskazana na opakowaniu.

Jak syrop prawoślazowy wpływa na problemy z układem oddechowym?

Syrop prawoślazowy działa kojąco na układ oddechowy, przynosząc ulgę w przypadku różnych dolegliwości. Zawiera śluz wyekstrahowany z korzenia prawoślazu lekarskiego, który ma właściwości osłaniające i łagodzące dla błon śluzowych. Dzięki tym właściwościom, syrop jest efektywny w leczeniu suchego kaszlu, podrażnień oraz wspomaga proces leczenia w stanach zapalnych dróg oddechowych.

 • Osłanianie błon śluzowych: Śluz zawarty w syropie tworzy ochronną powłokę na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych, co zmniejsza podrażnienie spowodowane przez kaszel czy zanieczyszczenia.
 • Łagodzenie suchego kaszlu: Syrop efektywnie nawilża i łagodzi gardło oraz krtani, zmniejszając uczucie suchości i drażnienia, co przyczynia się do redukcji suchego kaszlu.
 • Wsparcie w odkrztuszaniu: Pomaga w łagodzeniu objawów nieżytu oskrzeli i przełyku, ułatwiając usuwanie śluzu z dróg oddechowych.
 • Zmniejszenie podrażnień: Przynosi ulgę w podrażnieniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła, często towarzyszących infekcjom i alergiom.

Syrop prawoślazowy jest zalecany do stosowania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci powyżej 12 lat, przy czym w przypadku młodszych dzieci zaleca się konsultację z lekarzem przed podaniem. Dawkowanie preparatu należy dostosować do wieku i indywidualnych potrzeb, zazwyczaj wynosi ono 1 łyżkę stołową syropu 3-4 razy dziennie. Ważne jest, aby przed użyciem syropu, zwłaszcza w przypadku ciąży, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż lek zawiera sacharozę oraz niektóre składniki mogą wymagać ostrożności u osób z określonymi schorzeniami.

Czy syrop prawoślazowy może pomóc w leczeniu kaszlu?

Tak, syrop prawoślazowy może pomóc w leczeniu kaszlu. Jego skuteczność wynika głównie z obecności śluzu pozyskiwanego z korzenia prawoślazu lekarskiego, który działa osłaniająco na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Dzięki temu, syrop prawoślazowy łagodzi podrażnienia i zmniejsza suchość w gardle, co jest szczególnie korzystne przy leczeniu suchego kaszlu. Ponadto, właściwości emolientyczne syropu ułatwiają odkrztuszanie, przynosząc ulgę w przypadku kaszlu produktywnego.

Syrop prawoślazowy jest zalecany do stosowania zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 12 roku życia, przy czym należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Standardowo, dawkowanie syropu wynosi 1 łyżkę stołową syropu 3-4 razy dziennie. Jest to tradycyjny produkt leczniczy, którego efektywność została potwierdzona w łagodzeniu objawów kaszlu oraz nieżytu oskrzeli i przełyku.

Przed zastosowaniem syropu, szczególnie w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na określone schorzenia, takie jak choroby wątroby czy zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, zaleca się konsultację z lekarzem. Syrop zawiera sacharozę, co może być istotne dla osób z ograniczeniem spożycia niektórych cukrów. Warto również pamiętać, że syrop należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, chroniąc go przed światłem i przechowując w temperaturze nie wyższej niż zalecana.

W jaki sposób syrop prawoślazowy łagodzi ból gardła?

Syrop prawoślazowy łagodzi ból gardła dzięki swoim unikalnym właściwościom, które wynikają z obecności śluzu pozyskiwanego z korzenia prawoślazu lekarskiego. Proces łagodzenia bólu gardła odbywa się poprzez kilka kluczowych mechanizmów:

 1. Tworzenie warstwy ochronnej: Śluz zawarty w syropie prawoślazowym, po spożyciu, osiada na błonie śluzowej gardła. Tworzy on ochronną barierę, która zabezpiecza podrażnione tkanki przed dalszym drażnieniem przez czynniki zewnętrzne, takie jak zimne powietrze, dym tytoniowy czy zanieczyszczenia.

 2. Działanie emolientyczne: Emolienty w syropie prawoślazowym zmiękczają i nawilżają błonę śluzową gardła. To zmniejsza uczucie suchości i szorstkości, co jest często związane z bólem gardła.

 3. Łagodzenie stanów zapalnych: Śluz prawoślazowy wykazuje również działanie łagodzące stany zapalne, dzięki czemu pomaga zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk i ból gardła. Pomaga to w szybszym powrocie do zdrowia.

 4. Wsparcie w regeneracji tkanki: Dzięki swoim właściwościom osłaniającym i nawilżającym, śluz prawoślazowy wspomaga naturalne procesy regeneracji uszkodzonej tkanki błony śluzowej gardła, przyspieszając tym samym proces leczenia.

Syrop prawoślazowy jest więc skutecznym środkiem w łagodzeniu bólu gardła, zarówno w wyniku infekcji, jak i podrażnień mechanicznych czy alergicznych. Dzięki swojej naturalnej bazie jest bezpieczny do stosowania dla większości osób, w tym dla dzieci powyżej 12 roku życia oraz dorosłych, jednak zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania, szczególnie w przypadku ciąży, małych dzieci czy osób z chorobami przewlekłymi.

Jakie są zalecane dawkowania syropu prawoślazowego dla różnych grup wiekowych?

Zalecane dawkowania syropu prawoślazowego mogą różnić się w zależności od konkretnego produktu i producenta, jednak poniżej przedstawiam ogólne wytyczne, które często są stosowane:

 1. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:

  • 1 łyżka stołowa (ok. 15 ml) syropu 3-4 razy dziennie.
 2. Dzieci w wieku 6-12 lat:

  • 1 łyżeczka do herbaty (ok. 5 ml) syropu 3-4 razy dziennie.
 3. Dzieci w wieku 3-6 lat:

  • Dawkowanie dla tej grupy wiekowej powinno być ustalone przez lekarza, ale często jest to połowa dawki przewidzianej dla dzieci w wieku 6-12 lat.
 4. Dzieci poniżej 3 lat:

  • Stosowanie syropu prawoślazowego u dzieci poniżej 3 lat nie jest zazwyczaj zalecane bez bezpośredniej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Przy stosowaniu syropu prawoślazowego ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania lub zaleceń lekarza, ponieważ szczegóły dawkowania mogą się różnić w zależności od koncentracji składników aktywnych w produkcie. Dodatkowo, przed podaniem syropu dzieciom, kobietom w ciąży lub karmiącym piersią zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że stosowanie jest bezpieczne i odpowiednie dla konkretnej sytuacji zdrowotnej.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania syropu prawoślazowego?

Tak, istnieją przeciwwskazania do stosowania syropu prawoślazowego. Mimo że syrop prawoślazowy jest tradycyjnym produktem, wykorzystywanym do łagodzenia objawów suchego kaszlu i podrażnień błony śluzowej górnych dróg oddechowych, niektóre osoby powinny zachować szczególną ostrożność lub unikać jego stosowania. Oto główne przeciwwskazania:

 1. Alergia na składniki: Osoby uczulone na którykolwiek składnik syropu prawoślazowego, w tym na korzeń prawoślazu lekarskiego, nie powinny go stosować. Reakcje alergiczne mogą objawiać się wysypką, swędzeniem, trudnościami w oddychaniu, czy obrzękiem.

 2. Ciąża i karmienie piersią: Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem syropu, aby upewnić się, że jego użycie jest bezpieczne dla zdrowia dziecka i matki.

 3. Choroby wątroby: Pacjenci z chorobami wątroby powinni być szczególnie ostrożni przy stosowaniu syropu prawoślazowego, szczególnie jeśli zawiera on alkohol. W takich przypadkach zaleca się konsultację z lekarzem.

 4. Dzieci poniżej 12 roku życia: Chociaż syrop prawoślazowy jest często używany do łagodzenia kaszlu u dzieci, zaleca się ostrożność i konsultację z lekarzem przed jego podaniem dzieciom poniżej 12 roku życia, szczególnie niemowlętom i małym dzieciom.

 5. Zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedobór laktazy lub nietolerancja fruktozy: Ponieważ niektóre syropy mogą zawierać cukry takie jak sacharoza, pacjenci z tymi schorzeniami powinni unikać stosowania produktu lub skonsultować się z lekarzem.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania syropu prawoślazowego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli istnieją obawy dotyczące przeciwwskazań lub możliwych interakcji z innymi lekami.

Czy syrop prawoślazowy może być stosowany w łagodzeniu kaszlu u dzieci i w jakich dawkach?

Tak, syrop prawoślazowy może być stosowany w łagodzeniu kaszlu u dzieci, jednak jego użycie powinno być dostosowane do wieku dziecka i zawsze konsultowane z lekarzem. Syrop prawoślazowy, dzięki zawartości śluzu z korzenia prawoślazu lekarskiego, jest skuteczny w łagodzeniu suchego kaszlu poprzez osłanianie błony śluzowej gardła. Oto wytyczne dotyczące dawkowania dla dzieci:

 1. Dzieci powyżej 12 roku życia: Mogą przyjmować dawki podobne do tych dla dorosłych, czyli 1 łyżkę stołową syropu 3-4 razy dziennie.

 2. Dzieci w wieku 6-12 lat: Zalecana dawka to zazwyczaj 1 łyżeczka (5 ml) syropu 3-4 razy dziennie.

 3. Dzieci w wieku 3-6 lat: Dawkowanie powinno być ostrożnie ustalane przez lekarza, ale często jest niższe niż dla starszych dzieci.

 4. Dzieci poniżej 3 lat: Stosowanie syropu prawoślazowego u bardzo małych dzieci wymaga szczególnej ostrożności i zazwyczaj nie jest zalecane bez wyraźnej zgody i nadzoru lekarza.

Trzeba zachować  szczególną ostrożność stosując syrop u małych dzieci. Zawsze wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.

Czy syrop prawoślazowy wspiera odporność organizmu?

Nie, syrop prawoślazowy nie jest bezpośrednio przeznaczony do wspierania odporności organizmu. Jego głównym działaniem jest łagodzenie objawów związanych z układem oddechowym, takich jak suchy kaszel i podrażnienia błony śluzowej. Choć syrop prawoślazowy może przynosić ulgę w objawach infekcji dróg oddechowych, nie zawiera on składników bezpośrednio wzmacniających układ odpornościowy.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Magnez jest życiodajnym pierwiastkiem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wspomaga odporność, pracę układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
L-glutamina - źródło zdrowia, odporności i sprawności fizycznej; sprawdź, dlaczego tak jest i jak działa
Kwercetyna to jeden z najcenniejszych flawonoidów. Jest nieoceniona w zwalczaniu objawów alergii, wzmacnia odporność i ma zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych.
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.