wierzba biała

Wierzba biała – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak stosować i jakie są przeciwwskazania

Wierzba biała to jedna z roślin wykorzystywanych w tradycyjnym ziołolecznictwie. Pierwsze zapisy o tym surowcu pojawiły się już w I wieku naszej ery. Co warto wiedzieć o wierzbie białej? W walce z jakimi dolegliwościami wykorzystuje się tę roślinę?

Wierzba biała to roślina określana również jako Salix alba, White Willow, wierzba srebrna, pospolita i bliździa. Należy do rodzaju wierzba, przynależącego do rodziny wierzbowatych. Roślina ta pojawia się na niemal całym w świecie. W Polsce rośnie bardzo pospolicie. Pojawia się na skrajach lasów i w miejscach o wilgotnym podłożu. Najczęściej są to tereny wokół potoków, stawów i rzek, a także te leżące w zasięgu wód powodziowych.

Wierzba biała dzieli się na kilka rodzajów. W Polsce bardzo często spotkać można odmianę znaną jako wierzba płacząca. Popularnością cieszy się też wierzba purpurowa.

Wierzba biała może osiągać wysokość nawet 30 metrów i żyć przez 100 lat. Charakteryzuje się dość prostym pniem o średnicy sięgającej do metra. Jej kora jest szara i bruzdowata. Wierzba biała ma smukłe, lancetowate liście, cechujące się ciemnozielonym wierzchem i biało-szarym spodem. Wierzba kwitnie wczesną wiosną, wypuszczając tzw. bazie, czyli włochate, białe kulki. Roślina ta niekiedy pojawia się też w przydomowych ogrodach, jako piękna dekoracja i źródło cienia w okresie letnim. Liście wierzby przebarwiają się jesienią na kolor żółty.

wierzba biała

Wierzba biała – właściwości kory

Surowcem zielarskim wykorzystywanym w tradycyjnym ziołolecznictwie jest kora wierzby białej. Może ona pomóc poradzić sobie z gorączką i wzmocnić organizm. Zawiera dużą ilość garbników, które wspierają w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.

Kora wierzby jest bogata również w związki czynne, które mogą pomóc uszczelnić naczynia włosowate i zapobiec nadmiernej krzepliwości krwi. Roślina ta jest powszechnie stosowana podczas przeziębienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, nieżytów błon śluzowych czy problemów ze strony układu pokarmowego. Wyciąg z kory wierzby białej znajduje zastosowanie również przy produkcji naturalnych kosmetyków do cery naczynkowej, tłustej i dojrzałej.

Kora wierzby białej pozwala na przygotowanie naparów i odwarów. Na rynku znaleźć można także tabletki, syropy, płyny do kąpieli czy maści z dodatkiem tego surowca.

Wierzba biała – wartości odżywcze

Wierzba biała jest wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie ze względu na zawartość cennych substancji odżywczych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • glikozydy fenolowe,

  • glikozydy salicylowe,

  • garbniki,

  • kwasy fenolowe,

  • sole mineralne.

Wśród składników zawartych w korze wierzby białej wyróżnić można także żywice. Wszystkie te substancje są cenione przez zwolenników medycyny alternatywnej. Mogą przyczynić się do zwalczenia wielu dolegliwości.

Wierzba biała – zastosowanie

Wierzba biała jest stosowana w walce z różnymi dolegliwościami. Może pomóc poradzić sobie z bólem, stanami zapalnymi, gorączką i infekcjami bakteryjnymi. Wskazania do stosowania kory wierzby to także:

  • stany zapalne stawów,

  • uporczywy trądzik,

  • trudno gojące się rany,

  • przeziębienie,

  • grypa,

  • infekcje bakteryjne i wirusowe,

  • bezsenność,

  • nerwobóle,

  • migreny,

  • napięcie przedmiesiączkowe.

Korę wierzby stosuje się też w walce z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak biegunki. Suplementy diety z dodatkiem tego surowca są wykorzystywane w celu wsparcia układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego. Kora wierzby może pomóc poradzić sobie z zakrzepami i miażdżycą, zmniejszając zlepianie się płytek krwi.

Wierzba biała – zastosowanie w kosmetyce

Ekstrakt z wierzby białej jest składnikiem wielu kosmetyków. Wszystko ze względu na zwartość dużej ilości kwasu salicylowego, wykorzystywanego w walce z trądzikiem. Roślina ta może pomóc nawilżyć skórę i ją wygładzić. Ekstrakt z wierzby białej jest polecany zwłaszcza skórze tłustej i trądzikowej.

Wierzba biała zawiera również kwasy fenolowe, które mogą pomóc odmłodzić skórę i skutecznie ją nawilżyć. Kosmetyki z tą rośliną mogą być używane do płukania włosów przy łupieżu tłustym czy okładania ciała w miejscach dotkniętych infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

wierzba biała

Na co może pomóc wierzba biała?

Wierzba biała może przyczynić się do poprawienia odporności w stanach przeziębienia lub grypy. Wspiera w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego. Na stosowanie tej rośliny decydują się osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału lub miażdżycy. Wierzba biała może pomóc poradzić sobie z migreną, nerwobólami, reumatyzmem, dolegliwościami związanymi z napięciem przedmiesiączkowym oraz trudno gojącymi się ranami. Roślina ta często wchodzi w skład kosmetyków do pielęgnacji włosów i cery. Może pomóc zwalczyć łupież i trądzik.

Kora wierzby przy bólu i problemach skórnych

Kora wierzby przez niektórych jest nazywana naturalną aspiryną. Może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami charakterystycznymi dla grypy i przeziębienia. Wykorzystuje się ją także w walce z migreną i nerwobólami. Kosmetyki i napary z wierzby białej mogą być stosowane również przy problemach skórnych. Są chętnie wybierane przez osoby, które borykają się z łupieżem, trądzikiem i trudno gojącymi się ranami.

Wierzba biała a odchudzanie

Kora wierzby wchodzi w skład wielu preparatów na odchudzanie. Wszystko ze względu na wysoką zawartość salicyny. To składnik, który w organizmie ludzkim ulega przekształceniu w kwas salicylowy. Substancja ta wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Może przyczynić się do przyspieszenia rozkładu węglowodorów i tłuszczów. Wspiera spalanie kwasów tłuszczowych i pocenie się.

Kora wierzby jak roślinna aspiryna – ile w tym prawdy?

Kora wierzby jest nazywana roślinną aspiryną. Wszystko ze względu na zawartość kwasu salicylowego, który może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi, bólem, gorączką i reumatyzmem. Stosuje się go także w przypadku nieżytów jelit i chorób układu pokarmowego. Kora wierzby może przyczynić się też do zwiększenia ilości wydzielanego moczu i szybszego usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Wierzba biała jest więc wykorzystywana w podobnych przypadkach co aspiryna. Surowiec ten cieszy się zainteresowaniem wśród osób, które preferują naturalne metody walki ze wspomnianymi dolegliwościami.

Jak stosować wierzbę białą – porcjowanie kory wierzby

Wierzbę białą najczęściej przyjmuje się pod postacią naparu. Aby go przygotować, należy zalać 1 łyżkę stołową suszu z kory tej rośliny szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Taką herbatę można przyjmować maksymalnie dwa razy dziennie. W podobny sposób przygotowuje się też odwar, choć wymaga on zalania łyżki suszu aż 1,5 litra wody i gotowania mieszanki przez 30 minut.

Wierzba biała jest dostępna również pod postacią gotowych suplementów diety w tabletkach, maściach, kapsułkach, herbatkach do zaparzenia czy nawet plastrach. Takie produkty zawsze muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty. Informacje o dopuszczalnych porcjach zwykle znajdują się w ulotce gotowych preparatów.

Herbata z wierzby białej – jak ją przygotować?

W domowych warunkach z łatwością można przygotować herbatę z wierzby białej. Aby to zrobić, wystarczy kupić susz z kory tej rośliny i zalać łyżkę szklanką wrzącej wody. Taką mieszankę można pozostawić pod przykryciem na 10-15 min. Po tym czasie można ją przecedzić i spożyć.

Kora wierzby białej – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do suplementacji kory wierzby białej jest przyjmowanie preparatów z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz środków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Surowiec roślinny może nasilać ich działanie.

Wierzby nie powinny stosować też dzieci i niektóre kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią – przyszłe mamy powinny skonsultować chęć suplementacji z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tej rośliny jest również astma oskrzelowa i choroby wątroby oraz nerek. Wierzby nie powinno się stosować także przy problemach z krzepliwością krwi oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy.

wierzba biała

Wierzba biała – skutki uboczne i działania niepożądane

Podczas stosowania kory wierzby może dojść do wystąpienia objawów charakterystycznych dla nadwrażliwości na substancję czynną. To m.in. problemy ze strony układu pokarmowego i problemy skórne, jak pokrzywka, obrzęk, wysypka i wykwity. Wierzba przyjmowana w połączeniu z niektórymi lekami może spowodować nasilenie ich działania, co stanowi zagrożenie dla organizmu.

Wierzba biała – efekty stosowania

Wierzba biała jest stosowana w walce z wieloma dolegliwościami. Może pomóc poradzić sobie z silnym bólem i objawami charakterystycznymi dla grypy oraz przeziębienia. Stosuje się ją w schorzeniach reumatycznych i przy bólach głowy. Wspiera w walce z problemami ze strony układu pokarmowego, jak np. biegunki.

Kosmetyki z wierzbą srebrną mogą natomiast pomóc poradzić sobie z trądzikiem czy łupieżem. Stosuje się je również na miejsca zmienione chorobowo czy trudno gojące się rany. To roślina bardzo uniwersalna, którą można przyjmować zgodnie z własnymi potrzebami.

Dlaczego warto stosować wierzbę białą?

Wierzba biała to jeden z łatwiej dostępnych surowców wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. Roślina ta pojawia się naturalnie w Polsce. Można ją znaleźć w okolicach większości zbiorników wodnych. Susz z kory wierzby dostępny w aptekach pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Może pomóc poradzić sobie z bólem, objawami przeziębienia i problemami skórnymi. To surowiec niezwykle uniwersalny – aplikuje się go zewnętrznie i przyjmuje wewnętrznie.

Wierzba biała jest chętnie stosowana też przez osoby w trakcie odchudzania. Może przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu energetycznego. Spożywana w formie naparu wspiera wydalanie szkodliwych efektów przemiany materii z organizmu. Może pomóc usprawnić przebieg reakcji utleniania i redukcji, a także poradzić sobie z nadmierną krzepliwością krwi.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
Ziemia okrzemkowa to naturalny sposób na dokładne i efektywne oczyszczenie organizmu ze złogów, toksyn i pasożytów, zobacz, co jeszcze możesz zyskać dzięki diatomitowi.
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.