stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita – Właściwości. działanie, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania

Stokrotka pospolita to kwiat doskonale znany wielu osobom. Pojawia się na trawnikach, łąkach, a często także na miejskich nieużytkach. Nie wszyscy wiedzą jednak, że roślina ta jest wykorzystywana w medycynie ludowej. Do czego stosuje się stokrotkę pospolitą?

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) to roślina z rodziny astrowatych o delikatnych kwiatach półpełnych z podłużnymi płatkami. Pojawia się na trawnikach i kwitnie aż do późnej jesieni. Kwiaty stokrotki rozchylają się o wschodzie słońca i zamykają o zmierzchu.

Stokrotka pospolita rośnie najlepiej na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie. Roślina ta jest odporna na działanie mrozu i trudnych warunków pogodowych panujących w Polsce. Odmiany ozdobne mogą jednak marnieć pod wpływem niskich temperatur, dlatego przed nadejściem zimy wymagają okrycia. Uprawa stokrotki jest dość prosta – wysiewa się ją z nasion lub rozmnaża przez podział rozrośniętych kęp. W wielu miejscach kwiaty rozsiewają się samoistnie, tworząc biało-różowe pokrycia trawników.

Stokrotka pospolita to roślina najczęściej pojawiająca się na trawnikach i w parkach. Istnieje jednak także wiele innych rodzajów tej rośliny. Popularne odmiany stokrotki to np. Pomponette o niedużych, pełnych kwiatach czy Super Enoma z żółtymi środkami. Często pojawiają się one na rabatach jako dekoracja ogrodu lub przestrzeni miejskiej. Szlachetniejsze odmiany stokrotek nie kwitną tak długo jak roślina pospolita, jednak cieszą swoim wyglądem co najmniej do lipca.

Młode liście i pąki stokrotki swoim smakiem przypominają orzechy. W takiej formie sprawdzają się one jako jadalna dekoracja potraw. Starsze kwiaty są gorzkie i twarde. Te ciekawe rośliny dwuletnie od setek lat są wykorzystywane w medycynie alternatywnej i kuchni.

stokrotka pospolita

Czy stokrotka pospolita jest trująca?

Stokrotka pospolita nie jest trująca. Wręcz przeciwnie, jej łodygi, owoce, korzenie i bulwy nadają się do jedzenia. Kwiaty stokrotki są często stosowane jako dekoracja słodkich i wytrawnych dań. Z rośliny tej przygotowuje się również susz, z którego można stworzyć napar lub odwar. Napoje te można spożywać bez konieczności wyjmowania pozostałości kwiatów.

Trzeba jednak pamiętać, że stokrotka wchodząca w skład suplementów diety pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Rośliny pojawiające się w okolicach ruchliwych ulic, zwłaszcza w miastach, nie nadają się do spożywania. W ich tkankach mogą bowiem gromadzić się szkodliwe substancje, w tym metale ciężkie i zanieczyszczenia pochodzące ze spalin.

Stokrotka pospolita – właściwości

Stokrotka pospolita to roślina, która może być wykorzystywana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zgodnie z tradycyjną medycyną alternatywną stosuje się ją w walce z objawami przeziębienia, problemami z nerkami i wątrobą, a także na trudno gojące się rany i wykwity skórne. Roślina ta pozwala na przygotowanie naparu i odwaru. Z powodzeniem można dodać ją również do kąpieli.

Stokrotka pospolita często jest stosowana w celu wzmocnienia całego organizmu. Może pomóc poradzić sobie z problemami trawiennymi, a nawet przyspieszyć przemianę materii. To roślina o różnych zastosowaniach, wykorzystywana zarówno w medycynie alternatywnej, jak i do gotowania oraz produkcji kosmetyków.

Stokrotka pospolita zawiera wiele cennych substancji odżywczych, jak sole mineralne czy garbniki. Składniki te wspierają funkcjonowanie wielu organów w ludzkim ciele.

Jakie substancje aktywne zawiera w sobie kwiat stokrotki?

Stokrotka pospolita jest pełna wielu cennych substancji odżywczych. W świeżych kwiatach tej rośliny znaleźć można m.in. saponiny triterpenowe, garbniki, gorycze, flawonoidy, olejek lotny, śluzy, antocyjany i kwasy organiczne. Są one również źródłem witaminy C i soli mineralnych – potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu.

stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita – zastosowanie

Stokrotka pospolita od lat jest wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie. Może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami – objawami przeziębienia, problemami z wątrobą i nerkami czy nawet podrażnioną skórą.

Stokrotka na kaszel i przeziębienie

Stokrotka pospolita może pomóc w walce z objawami schorzeń górnych dróg oddechowych, jak kaszel i katar. Wspiera odkrztuszanie. Może pomóc pozbyć się stanów zapalnych w obrębie gardła oraz gorączki.

Stokrotka na wątrobę

Stokrotka pospolita, bellis perennis, w medycynie ludowej była uznawana za surowiec czyszczący krew. Jej kwiaty mogą przyczynić się do poprawy czynności wątroby i przyspieszenia przemiany materii. Wspierają ochronę stawów przed szkodliwym dla nich kwasem moczowym.

Stokrotka na problemy trawienne

Stokrotka polna jest wykorzystywana również przy problemach ze strony układu pokarmowego. Może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami trawiennymi. Wszystko ze względu na zawartość flawonoidów, garbników i goryczy.

Stokrotka na nerki

Bellis perennis (stokrotka pospolita) od lat jest stosowana również przy zaburzeniach pracy nerek. Może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi układu moczowego i problemami z pęcherzem.

Stokrotka na obrzęki i siniaki

Ze stokrotki można przygotować również okłady na miejsca po stłuczeniach oraz zwichnięciach. Roślina ta wspiera walkę z obrzękami i bólem. Może pomóc przyspieszyć wchłanianie się krwiaków i uszczelnić ściany naczynek krwionośnych. Najczęściej tworzy się z niej napar, którym nasącza się okłady na skórę w miejscach, w których pojawiły się zmiany.

Stokrotka na wzmocnienie

Stokrotka zawiera wiele cennych substancji odżywczych, dlatego jest powszechnie wykorzystywana w celu wzmocnienia organizmu. Roślina ta może pomóc dostarczyć organizmowi związków mineralnych i witamin. Substancje te wspierają funkcjonowanie różnych organów. Stokrotka dodana do kąpieli może również pomóc poprawić kondycję skóry.

Stokrotka na podrażnioną skórę

Stokrotka zawiera garbniki i flawonoidy. Substancje te wspierają walkę z problemami skórnymi, w tym stanami zapalnymi, wypryskami i trądzikiem. Napar i odwar z liści oraz kwiatów stokrotki można nanosić bezpośrednio na skórę lub tworzyć z nich kompresy. W medycynie alternatywnej stosowano również praktykę polegającą na przyłożeniu roztartego listka stokrotki na miejsce po ukąszeniu przez owada czy niewielką ranę.

Stokrotkę stosuje się m.in. w przypadku cery trądzikowej, wyprysków i drobnych skaleczeń. Można wykorzystać ją także do irygacji pochwy czy tworzenia okładów na zmęczone oczy.

Na co może pomóc stokrotka pospolita?

Kwiat stokrotki stosuje się m.in. przy krwawieniach z płuc i pęcherza moczowego. Roślina ta może pomóc zwalczyć gorączkę i wzmocnić organizm. Napar ze stokrotki jest polecany osobom, które borykają się ze zbyt wolną przemianą materii i nieregularnymi miesiączkami.

Stokrotka może przyczynić się również do zwiększenia ilości wydalanego moczu i przyspieszenia usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Roślina ta wspiera w walce ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi i miażdżycą. Często stosuje się ją przy przeziębieniu. Może pomóc ułatwić odkrztuszanie i poradzić sobie z kaszlem oraz katarem.

Stokrotkę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Sprawdzi się świetnie także dodana do gorącej kąpieli. W tej formie może pomóc przyspieszyć gojenie się ran, krwawych wybroczyn, wrzodów i wykwitów skórnych. Często przygotowuje się z niej mocne odwary, którymi następnie nasącza się okłady.

stokrotka pospolita

Jak stosować stokrotkę pospolitą – porcjowanie

Ze stokrotki najczęściej przygotowuje się napar. Składa się on z 2 łyżek suszonych kwiatów i szklanki wrzątku. Taką mieszankę można pić nawet 2-3 razy dziennie. Napar warto dodać także do kąpieli – w ilości litra na wannę z gorącą wodą.

Stokrotka często wchodzi w skład gotowych suplementów diety lub mieszanek ziołowych, które można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Do takich produktów dołącza się ulotkę, w której wskazana jest maksymalna dopuszczalna porcja preparatu. Stosując wyroby ziołowe, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, lekarza lub farmaceuty.

Stokrotka pospolita – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania stokrotki pospolitej jest nadwrażliwość na tę roślinę. Niekiedy suplementacja ziołowych preparatów może być niebezpieczna również w połączeniu z lekami. Jeśli stosujesz farmakoterapię, skonsultuj chęć przyjmowania produktów ze stokrotką z lekarzem.

Stokrotka pospolita – skutki uboczne i działania niepożądane

Skutkiem ubocznym przyjmowania stokrotki pospolitej przez osoby z nadwrażliwością może być pojawienie się wysypki, zaczerwienienia skóry, bąbli czy duszności. Objawy zależą od typu i stopnia nasilenia alergii.

Ziołowe suplementy diety mogą wchodzić w reakcję z lekami przyjmowanymi na stałe, obniżając lub wzmacniając ich działanie. Takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i może wpłynąć bezpośrednio na skuteczność leczenia poważnych schorzeń przewlekłych.

Dlaczego warto stosować stokrotkę pospolitą?

Stokrotka pospolita od lat jest stosowana w medycynie alternatywnej. Zawiera substancje, które wspierają funkcjonowanie różnych organów w ludzkim ciele. Roślina ta może pomóc poradzić sobie z objawami przeziębienia, problemami w obrębie nerek i wątroby oraz trudno gojącymi się ranami. Stokrotkę pospolitą stosuje się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Stokrotka to roślina występująca powszechnie na terenie całej Polski. Wiele osób traktuje ją jedynie jako ozdobę trawników i parków. Preparaty ze stokrotką lub jej suszone kwiaty są dość tanie. Roślinę można zbierać samodzielnie, jednak należy robić to tylko na terenach, do których nie docierają spaliny i sztuczne, chemiczne nawozy.

Stokrotka pospolita nie powoduje skutków ubocznych pod warunkiem, że jest stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, a pacjent przestrzega ewentualnych przeciwwskazań. To roślina bardzo bezpieczna i uniwersalna. Często wchodzi w skład bardziej złożonych preparatów ziołowych, co pozwala połączyć cenne cechy co najmniej kilku roślin.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.
Odkryj, jak hipokalcemia wpływa na Twoje zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł, by zrozumieć znaczenie wapnia i jak zapobiegać jego niedoborom.
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Maślan sodu to substancja ciesząca się rosnącą popularnością wśród osób, które borykają się z nadmiernymi kilogramami. Dowiedz się więcej na temat jego o suplementacji.