Krwiściąg

Krwiściąg lekarski – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Krwiściąg lekarski to roślina miododajna, którą żywią się owady zapylające, wyróżniająca się wieloma właściwościami, korzystnymi dla zdrowia i samopoczucia. Od dawna stanowi jeden z podstawowych preparatów leczniczych stosowanych w medycynie ludowej. Roślinie tej przypisuje się działanie bakteriobójcze, łagodzące, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo wspomaga mechanizmy odpowiedzialne za krzepnięcie krwi, przez co krwiściąg lekarski wykorzystywany jest do tamowania krwawień. Wspiera terapię leczenia wielu chorób skórnych, gruźlicy płucnej, a także zwalcza gronkowca złocistego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniu krwiściągu lekarskiego, sprawdzimy jak stosować tę niezwykłą roślinę oraz jakich efektów można się spodziewać po kuracji.

Krwiściąg lekarski to roślina jadalna i miododajna, stanowiąca pokarm dla pszczół oraz innych owadów z rzędu błonkówek. Zajadają się nią również larwy motyli modraszków oraz motyla błyszczka zosimi. Sanguisorba officinalis to gatunek bylin lub półkrzewów należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jej nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza krew (Sanguis) i wchłaniać (sorbeo), co jednoznacznie wskazuje na najważniejsze i podstawowe działanie tej rośliny. Roślina ta spotykana jest niemal na całym świecie. Najczęściej występuje w Ameryce Północnej, Azji oraz w południowej Europie. Jest rośliną wieloletnią dorastającą do 150 centymetrów wysokości. Wyróżnia się drobnymi i licznymi płatkami barwy białej, zielonej, różowej do czerwonej tworzącej gęsty kwiatostan groniasty. Ma prostą łodygę i pierzasto złożone liście na długich ogonkach. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnej jesieni na terenach suchych, lecz można ją spotkać również na wilgotnych łąkach.

Krwiściąg

Krwiściąg lekarski – właściwości

Wyjątkowe właściwości lecznicze i prozdrowotne krwiściągu lekarskiego sprawiają, że jest bardzo chętnie wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej. W składzie tej rośliny znajdują się bardzo silne antyoksydanty oraz substancje o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo obiecujące są rezultaty badań sprawdzających potencjał przeciwnowotworowy krwiściągu lekarskiego. Wynika to przede wszystkim z obecności fenoli, a także kwercetyny i kwasu elagowego oraz substancji znanej jako ziyuglycosida II. Sanguisorba officinalis L. wykazuje także działanie hemostatyczne. Dzięki zawartości tanin i ziyuglycoside I wspomaga mechanizmy, powodujące krzepniecie krwi oraz działa ściągająco, co może być bardzo pomocne w stanach zapalnych błony śluzowej.

Krwiściąg lekarski – zastosowanie

Krwiściąg lekarski to roślina o właściwościach leczniczych, znajdująca zastosowanie w homeopatii, a także tradycyjnej medycynie tybetańskiej oraz chińskiej. W celach prozdrowotnych stosuje się najczęściej suszone kłącze (Radix Sanguisorbae), a także części nadziemne, czyli ziele (Herba Sanguisorbae). Zawierają one całe spektrum składników aktywnych, takich jak: taniny (elagitanina i gallotanin), flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki, saponiny trójterpenowe, kwas salicylobinowy oraz pochodne kwasu ursolowego. Surowcem leczniczym są także młode liście i pędy, które można spożywać na surowo np. w postaci sałatki.

Roślina ta stosowana jest głównie ze względu na zawartość silnych antyoksydantów, które skutecznie neutralizują wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za niszczenie komórek, wywoływanie zmian nowotworowych oraz nasilanie procesów starzenia. Korzystne działanie Sanguisorba officinalis wykazuje także w procesie leczenia schorzeń skóry, takich jak atopia czy egzema. Właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, sprawiają, że można stosować krwiściąg lekarski np. w celu łagodzenia zmian trądzikowych.

Jak działa krwiściąg i na co pomaga?

Krwiściąg lekarski wyróżnia się bardzo wieloma właściwościami leczniczymi. Jego skuteczność potwierdzono w terapii wielu schorzeń. Sanguisorba officinalis to roślina, której spektrum działania jest bardzo szerokie i obejmuje w szczególności układ sercowo-naczyniowy i krwionośny. Może być bardzo pomocna w zapaleniach żył i żylakach, powiększonych hemoroidach i zbyt intensywnych krwawieniach miesiączkowych.

Wykazuje właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, wspomaga gojenie ram w obrębie błony śluzowej i skóry, łagodzi dolegliwości występujące przy wrzodach dwunastnicy i żołądka oraz przynosi ulgę w problemach trawiennych. Okłady z odwaru można stosować w celu złagodzenia objawów alergii skórnych i zmniejszenia łzawienia oczu.

Wciąż trwają badania nad innymi właściwościami leczniczymi krwiściągu. Obszarem zainteresowania naukowców jest działanie przeciwnowotworowe (przed rakiem chroni ziyuglycosida II) oraz przeciwbakteryjne przy gronkowcu złocistym. Wyniki dotychczasowych badań sugerują, że zawarte w roślinie substancje mogą hamować powstawanie biofilmu, czyli błony wytwarzanej przez bakterie, w której rozwijają się i bytują chorobotwórcze mikroorganizmy.

Krwiściąg

Jak stosować krwiściąg – dawkowanie

Surowiec leczniczy, czyli suszone kłącze rośliny oraz ziele, przeznaczony jest do stosowania miejscowego, a także ogólnoustrojowego. Do użytku wewnętrznego przeznaczone są nalewki, soki i odwary z krwiściągu lekarskiego. Odwar można stosować do 3 razy dziennie, podając porcje o objętości 15-30 mililitrów. W przypadku nalewki wytwarzanej z 1 części surowca roślinnego z 3 częściami etanolu dawka lecznicza wynosi 3-5 ml podawana do 3 razy dziennie. Po rozcieńczeniu z wodą odwar z krwiściągu można stosować na błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz zewnętrznie do przemywania zmienionych chorobowo miejsc na skórze, trudno gojących się ran, żylaków i owrzodzeń. Rozcieńczony odwar z krwiściągu można wykorzystać jako płukankę w stanach zapalnych gardła, dziąseł i języka, a także w celach kosmetycznych do przemywania włosów przetłuszczających się, kruchych i osłabionych.

Jak przygotować napar z krwiściągu?

Krwiściąg lekarski można stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie pod wieloma postaciami. Najczęściej w celach terapeutycznych wykorzystuje się roślinę w formie odwaru oraz nalewki. Jak przygotować produkty lecznicze z krwiściągu? Podajemy kilka prostych przepisów:

 • Odwar z krwiściągu: 2 łyżki korzenia zalać 2 szklankami wody, gotować przez 3 minuty i odstawić pod przykryciem na 30 minut. Przed spożyciem, odwar należy przecedzić.

 • Nalewka krwiściągowa: pół szklanki ziela zalać 400 ml wódki, odstawić na 14 dni, a następnie dokładnie przefiltrować. Zażywać 3-4 porcje dziennie po 3-5 mililitrów. Po rozcieńczeniu z wodą można stosować zewnętrznie do przemywania zmian skórnych.

 • Proszek krwiściągowy: ziele zmielić na drobny proszek i podawać 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce. Proszek można przyjmować rozrobiony w dowolnym napojem lub dodawać do potraw. Można stosować także jako posypkę na zmienione chorobowo miejsca na skórze.

 • Miód krwiściągowy: na każdą łyżeczkę proszku dać 1 łyżkę miodu i 10 kropli alkoholu. Dokładnie wymieszać i zażywać 3-4 razy dziennie po jednej łyżce.

 • Macerat z krwiściągu: 4 łyżki ziela krwiściągu zalać 1 szklanką wody o temperaturze pokojowej. Odstawić pod przykryciem na 6-8 godzin, przecedzić i pić jak odwar.

Krwiściąg lekarski – przeciwwskazania

Krwiściąg to roślina, której działanie wciąż jest poddawane szczegółowym badaniom naukowym. Pomimo bardzo obiecujących wyników wciąż potrzebne są dodatkowe informacje i dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania. Na podstawie obecnej wiedzy można stwierdzić, że przyjmowanie produktów z krwiściągiem jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, a także w przypadku dzieci. Zawarte w roślinie substancje wykazują działanie silnie hemostatyczne, dlatego preparaty z krwiściągu nie mogą być stosowane przez osoby z zakrzepicą. Szczególną ostrożność powinni zachować także alergicy oraz osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, cierpiący na zaburzenia trawienia i bóle brzucha.

Krwiściąg lekarski – skutki uboczne i działania niepożądane

Przyjmowanie krwiściągu lekarskiego wbrew zaleceniom oraz niestosowanie się do przeciwwskazań może wywołać niepożądane skutki uboczne. W takim przypadku może dojść do zaostrzenia dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego oraz pojawienia się reakcji alergicznej na skórze, oraz zmian chorobowych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka.

Krwiściąg

Krwiściąg – efekty stosowania

Krwiściąg lekarski można stosować w przypadku wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Liczne badania przypisują mu różne właściwości, w tym:

 • działanie przeciwutleniające (usuwanie wolnych rodników i ochrona przed chorobami układu krwionośnego);

 • działanie neuroprotekcyjne (zapobieganie chorobie Alzheimera);

 • hamowanie procesów starzenia się organizmu;

 • tamowanie krwawień;

 • usuwanie z krwi toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii;

 • działanie ściągające oraz łagodzące w obrębie skóry i błony śluzowej;

 • działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne;

 • działanie hemostatyczne;

 • potencjał antynowotworowy;

 • obniżanie gorączki.

Dlaczego warto stosować krwiściąg?

Krwiściąg lekarski warto stosować jako naturalne remedium na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Wykazano, że ziele może być skutecznym wsparciem w terapii wielu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Można go stosować w celu przyśpieszenia gojenia ran skóry i owrzodzeń na błonie śluzowej. Krwiściąg lekarski sprawdza się przy zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego, zapobiega problemom trawiennym, wspiera pracę serca i układu nerwowego. Liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne sprawiają, że krwiściąg lekarski cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących naturalnych i bezpiecznych metod poprawiających zdrowie i samopoczucie. Krwiściąg w postaci ziela lub nalewki można kupić w wielu sklepach zielarskich online, lub stacjonarnych. Surowiec leczniczy można również zebrać samodzielnie. Rośnie na obrzeżach łąk i lasów, a także w zaroślach, terenach rzecznych oraz przy leśnych drogach. Roślina kwitnie od lipca do września, a w południowo-wschodnich rejonach Polski można ją zbierać aż do października.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwercetyna to jeden z najcenniejszych flawonoidów. Jest nieoceniona w zwalczaniu objawów alergii, wzmacnia odporność i ma zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych.
Siarka organiczna na zdrowe stawy i jędrną skórę. Gdzie znaleźć ten cenny związek i jak włączyć go diety? Zobacz dlaczego warto stosować MDM!
Chlorella to niezwykła alga o wyjątkowych właściwościach, wykorzystywanych od wieków w medycynie alternatywnej. Sprawdź, w jaki sposób może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.