zioła na zmniejszenie apetytu

Jakie skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu wybrać? Polecane zioła i ich działanie, właściwości i przeciwwskazania

Nadmierny apetyt to dla wielu ludzi trudna przeszkoda stojąca na drodze do szczupłej sylwetki, pełnego zdrowia i dobrej kondycji. Konsumowanie zwiększonych ilości ulubionych potraw jedynie przez chwilę jest przyjemne, zaraz potem przynosi jednak duże poczucie winy. Jak pokonać niepohamowany apetyt? Istnieje wiele sposobów, a jednym z nich jest stosowanie składników ziołowych redukujących głód i chęć na jedzenie. Jakie zioła na zmniejszenie apetytu wybrać?

Niepohamowany apetyt, skutkujący przejadaniem się, bardzo często ma podłoże psychologiczne. Ściślej, jest wynikiem tzw. głodu emocjonalnego powstającego pod wpływem doznawanych odczuć. Może być efektem stresu, napięcia, negatywnych emocji, problemów w życiu osobistym lub zawodowym, niskiego poczucia własnej wartości. Głód emocjonalny kończy się kompulsywnym spożywaniem ulubionych pokarmów w dużych, niekontrolowanych często ilościach. Jest to dla objadającego się forma nagrody i sposób na dodanie energii oraz uregulowanie emocji.

Nadmierny apetyt może być też spowodowany źle skomponowaną dietą, w której dominują pokarmy o dużej zawartości cukrów prostych i wysokim indeksie glikemicznym. Prowadzą one do gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi, co z kolei skutkuje atakami wilczego głodu i częstym podjadaniem (szczególnie produktów słodkich).

Inne przyczyny nadmiernego apetytu to:

 • duża podatność na bodźce wzrokowe lub zapachowe wzmagające apetyt (np. widok smakowitych potraw),

 • stosowanie surowych diet odchudzających (organizm domaga się jedzenia w efekcie niedoborów żywieniowych),

 • zaburzenia hormonalne i metaboliczne,

 • stres, niedobory snu i wypoczynku,

 • przyjmowanie niektórych leków,

 • niektóre choroby (np. cukrzyca).

zioła na zmniejszenie apetytu

Jak zmniejszyć apetyt?

Jednym z prostych sposobów na ograniczenie apetytu jest zmiana nawyków żywieniowych polegająca na zmniejszeniu podaży produktów słodkich, mącznych i wysoko przetworzonych, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia produktów wzmagających poczucie sytości (produkty zbożowe, chude produkty białkowe) oraz regulujących metabolizm glukozy (błonnik, kozieradka, morwa biała, chrom, olej z czarnuszki).

Przede wszystkim warto zadbać o dużą ilość błonnika w codziennym odżywianiu. Błonnik pokarmowy to rodzaj węglowodanów złożonych będący elementem ścian komórkowych roślin. Błonnik ma zdolność pęcznienia w żołądku, przez co daje nam długotrwałe uczucie sytości.

Błonnik wykazuje pozytywny wpływ na procesy trawienne, przeciwdziała gwałtownym skokom cukru we krwi i zapobiega nagłym napadom głodu. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są: warzywa, owoce, ziarna, orzechy, grube kasze, rośliny strączkowe, płatki owsiane, otręby.

Czy zioła mogą pomóc w zmniejszaniu apetytu?

Zioła bardzo dobrze sprawdzają się w walce z nieprawidłowościami w odżywianiu, w tym przy problemie nadmiernego apetytu. Najlepsze efekty uzyskamy, łącząc kurację ziołami z dietą. Nie musi to być oczywiście żadna restrykcyjna dieta.

Wystarczy, że ograniczymy słodycze, słone przekąski, produkty mączne i inne składniki menu, po których szybko stajemy się znów głodni i które nasilają apetyt. Zamiast tego warto wprowadzić zdrowe zamienniki: orzechy, dietetyczne desery, ziarna, jogurty, twarożki, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. W zestawieniu z takimi modyfikacjami w diecie zioła pozwolą nam zahamować apetyt i odzyskać kontrolę nad spożywanymi kaloriami. Już po kilku dniach po wprowadzeniu zmian w diecie organizm przyzwyczaja się do nowych nawyków i przestaje domagać się słodyczy i tuczących przekąsek.

W czym mogą pomóc zioła na zmniejszenie apetytu?

Zioła zmniejszające apetyt na wiele sposobów pomagają okiełznać nawyk jedzenia ponad realne zapotrzebowanie organizmu. Zioła działają zarówno na poziomie fizjologicznym, normując przemiany cukrów i sprawiając, że dłużej czujemy sytość w żołądku, jak i psychologicznym, przywracając wewnętrzną równowagę, redukując stres, regulując nastrój i stopując natrętne myśli o jedzeniu.

Jak działają zioła na zmniejszanie apetytu?

Naturalne składniki pomocne w odzyskaniu kontroli nad apetytem przede wszystkim oddziałują na gospodarkę glukozowo-insulinową w organizmie, przez co pozwalają pozbyć się ciągłych zaburzeń w poziomie cukru skutkujących nadmiernym sięganiem po jedzenie. Dzięki ziołom na nadmierny apetyt węglowodany są trawione wolniej i ograniczona zostaje poposiłkowa glikemia, co przekłada się na brak zjawiska ssania w żołądku i wzmożonego apetytu na spożycie węglowodanów następującego niedługo po posiłku.

Wiele z ziół na zmniejszenie apetytu korzystnie wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, odpręża i działa antystresowo, przez co przeciwdziała nawykowi zajadania stresu i złych emocji.

Jakie są właściwości ziół na zmniejszenie apetytu?

Zioła hamujące apetyt wykazują następujące właściwości:

 • zmniejszają glikemię poposiłkową,

 • przeciwdziałają gwałtownym skokom glukozy we krwi,

 • normują wydzielanie insuliny,

 • niwelują ataki głodu, ułatwiają kontrolę nad spożywanymi kaloriami,

 • wzmagają uczucie sytości,

 • regulują poziom serotoniny,

 • zmniejszają podatność na stres,

 • dbają o utrzymanie równowagi emocjonalnej,

 • poprawiają przemianę materii, są cennym wsparciem w staraniach o zmniejszenie masy ciała,

 • redukują napięcie nerwowe.

Jakie są najsilniejsze zioła na zmniejszenie apetytu?

Najsilniejsze rośliny lecznicze hamujące apetyt to te zawierające duże ilości składników odżywczych i fitozwiązków spowalniających przenikanie glukozy do krwi i stabilizujących procesy metaboliczne, takich jak: flawonoidy, antocyjany, alkaloidy, aminokwasy, błonnik pokarmowy, chrom. Obfitują w nie m.in. liście malin, morszczyn pęcherzykowaty i morwa biała.

Niezwykle skuteczne w działaniu są kuracje, w ramach których łączy się zioła normujące poziom cukru we krwi z ziołami adaptogennymi (np. ashwagandhą, cytryńcem chińskim, różeńcem górskim) unieszkodliwiającymi czynniki psychologiczne nadmiernego apetytu.

zioła na zmniejszenie apetytu

Jakie są popularne zioła na zmniejszenie apetytu?

W opanowaniu wzmożonego apetytu i stale nawracającego uczucia głodu pomoże nam wiele popularnych ziół. Oto one:

Morwa biała

Hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad cukrów i zmniejsza ich wchłanianie z przewodu pokarmowego do krwi. Stabilizuje poziom glukozy we krwi i zmniejsza apetyt, w tym głównie na słodkie.

Liście malin

Dzięki zawartym antocyjanom normują poziom cukru we krwi i zmniejszają poposiłkową glikemię. Przeciwdziałają napadom głodu i ograniczają apetyt.

Mniszek lekarski

Dzięki zawartej inulinie reguluje poziom cukru i stabilizuje apetyt. Wykazuje jednocześnie działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga pozbyć się nadmiaru wody oraz toksyn z organizmu. Zwiększa też odporność organizmu.

Fiołek trójbarwny

Zawiera związki śluzowe, które wzmagają odczuwanie sytości i pozwalają lepiej kontrolować apetyt. Jeśli obok ziół zmniejszających apetyt interesują nas zioła moczopędne, detoksykujące i przyspieszające przemianę materii, fiołek będzie idealną opcją.

Morszczyn pęcherzykowaty

Usprawniając pracę tarczycy i wspomagając utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, przyczynia się do zrównoważenia apetytu. Osłabia uczucie głodu. Ułatwia kontrolowanie diety i redukcję wagi ciała.

Kozłek lekarski

Działając uspokajająco i odprężająco, zwalcza nadmierny apetyt spowodowany napięciem nerwowym i wysokimi emocjami. Wspomaga jednocześnie układ krążenia. Wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, normuje rytm serca i ciśnienie krwi.

Męczennica cielista

Uspokaja wewnętrznie, relaksuje. Niweluje wzmożony apetyt będący efektem zaburzeń nastroju, dużego stresu, gorszej kondycji nerwowej.

Chmiel zwyczajny

Odpręża, rozluźnia, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Jest pomocny w przypadku nadmiernego apetytu spowodowanego niedoborem snu i brakiem równowagi emocjonalnej.

Dziurawiec zwyczajny

Poprawia trawienie, a jednocześnie wykazuje działanie przeciwdepresyjne i antystresowe. Zwalcza zaburzenia apetytu na tle nerwowym.

Arcydzięgiel litwor

Usprawnia procesy trawienne, poprawia perystaltykę jelit, stabilizuje apetyt, redukuje zaburzenia łaknienia na tle nerwowym. Działa też moczopędnie i odtruwająco.

Melisa lekarska

Przeciwdziała zjawisku wzmożonego apetytu związanego z czynnikami psychologicznymi. Uspokaja, odpręża, ogranicza nawyk sięgania po jedzenie w stanie wzburzenia emocjonalnego.

Werbena pospolita

Zmniejsza napięcie nerwowe, stabilizuje nastrój. Przeciwdziała zajadaniu problemów i stresu.

Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik wspomaga trawienie, zmniejsza dolegliwości żołądkowo-jelitowe i zaburzenia apetytu. Jednocześnie wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Serdecznik pospolity

Usprawnia motorykę jelit, redukuje dolegliwości trawienne i zaburzenia łaknienia.

Babka płesznik

Babka płesznik to obfitujące w cenne śluzy i błonnik wielozadaniowe zioło na: hamowanie apetytu, poprawę trawienia, lepszą pracę jelit, oczyszczanie z toksyn oraz eliminację zbędnych kilogramów.

Yerba mate

Dodaje energii, rewitalizuje organizm, wspomaga oczyszczanie z toksyn. Zapewnia długotrwałą sytość, hamuje apetyt i przeciwdziała podjadaniu. Jest też pomocna w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Hoodia gordonii

Intensywnie obniża apetyt i znacząco ogranicza spożycie kalorii, przez co jest jednym z najbardziej cenionych ziół stymulujących spalanie tkanki tłuszczowej.

Żeń-szeń indyjski

Jest jednym z najlepszych adaptogenów redukujących stres, regulujących nastrój i przywracających wewnętrzną harmonię. Polecany jest w przypadku problemów z nadmiernym apetytem wywołanych czynnikami psychologicznymi.

Siemię lniane

Obfituje w substancje śluzowe i błonnik, dzięki którym pęcznieje w przewodzie pokarmowym, dając długotrwałe uczucie sytości. Stabilizuje też poziom cukru we krwi, obniża apetyt i pomaga trzymać się diety.

zioła na zmniejszenie apetytu

Jak stosować zioła na zmniejszenie apetytu?

Zioła w formie nasion i łusek, takie jak babka płesznik, babka jajowata, nasiona chia czy siemię lniane, mieszamy z letnią wodą w proporcji 1-2 łyżki nasion na 1 szklankę wody. Czekamy kilka minut do napęcznienia i wypijamy. Mikstura wyjdzie bardzo gęsta, warto więc dodatkowo popić ją szklanką wody. Możemy podzielić tę porcję na dwie dawki. Pijemy 1-2 razy dziennie.

Natomiast z ziół w formie suszonego ziela lub kwiatów robimy napary. 1 łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku, naparzamy 10 minut i wypijamy. Pijemy 1-3 razy dziennie.

Kiedy warto stosować zioła na zmniejszenie apetytu?

Zioła zmniejszające apetyt warto stosować bez względu na to, czy podłożem problemu są czynniki fizjologiczne, czy psychologiczne. W przypadku przyczyn psychologicznych warto duży nacisk położyć na zioła korzystnie wpływające na układ nerwowy i przywracające równowagę emocjonalną. Zaś w przypadku przyczyn fizjologicznych, głównie warto korzystać z ziół stabilizujących metabolizm węglowodanów w organizmie.

Czy zioła na zmniejszanie apetytu są bezpieczne? – Przeciwwskazania

O bezpieczeństwie ziół na zmniejszenie apetytu świadczy chociażby fakt, że są stosowane jako metoda wspomagająca leczenie wielu chorób, który towarzyszy nadmierne łaknienie. Te zaczerpnięte z natury składniki są też rekomendowane w przypadku nadwagi i otyłości. Choć są niezwykle korzystne dla zdrowia, mają jednak kilka przeciwwskazań, takich jak: przyjmowanie niektórych leków, niektóre schorzenia, alergie, ciąża.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na zmniejszanie apetytu?

W przypadku ciąży i karmienia piersią przed rozpoczęciem kuracji ziołami warto poradzić się lekarza.

Skutki uboczne stosowania ziół na zmniejszanie apetytu

Stosowanie w nadmiernych ilościach ziół w formie nasion, takich jak siemię lniane, i niełączenie ich z wystarczającą ilością wody może wywołać zaparcia. W przypadku innych ziół stosowanie nadmiernych ilości naparów może skończyć się biegunkami, bólami brzucha, zawrotami głowy, reakcjami skórnymi. Warto więc zawsze trzymać się zalecanych dawek.

Dlaczego warto stosować zioła na na zmniejszanie apetytu?

Zioła na zmniejszenie apetytu to dobry i naturalny sposób na odzyskanie kontroli nad głodem, zerwanie z pojadaniem i ogólne zmniejszenie ilości konsumowanego pożywienia. Rewitalizują też organizm, poprawiają trawienie i pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Domowe sposoby na zmniejszenie apetytu

 1. Słodycze zamieniamy na zdrowe przekąski, np. suszone owoce, desery z owoców, dietetyczne puddingi, orzechy, chipsy z warzyw, ziarna, desery z płatków owsianych.

 2. Dbamy o regularny styl jedzenia. Spożywamy 5 niewielkich, dietetycznych posiłków co około 3 godziny.

 3. Staramy się sięgać tylko po produkty o niskim indeksie glikemicznym.

 4. Pamiętamy o jedzeniu pożywnych, pełnowartościowych śniadań.

 5. W przypadku nagłego napadu wzmożonego głodu wypijamy dużą porcję wody.

 6. Włączamy do menu produkty bogate w białko, takie jak chude mięso i ryby oraz chude przetwory mleczne (maślanki, sery twarogowe, kefiry) Doskonale sycą na długi czas, przeciwdziałają podjadaniu oraz ułatwiają redukcję zbędnych kilogramów (nasilając spalanie kalorii).

 7. Do jadłospisu wprowadzamy też produkty bogate w chrom (np. produkty pełnoziarniste, chudy drób, banany, szpinak, groszek). Pierwiastek ten reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza ochotę na jedzenie, szczególnie na słodycze.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Lecytyna jest substancją chemiczną naturalnie występującą w komórkach ludzkiego organizmu, sprawdź, jak wpływa na Twoje zdrowie i dlaczego warto dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu.
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Spirulina to silny antyoksydant, a jego zastosowanie zaczyna się od redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie profilaktyczne, aż po zapobieganie nowotworom i chorobom neurodegeneracyjnym.