kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny – Czym jest? Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Kasztanowiec zwyczajny (aesculus hippocastanum), czyli po prostu znany nam doskonale kasztan to bardzo popularna roślina, w której właściwości lecznicze mają zarówno kwiaty, jak i niedojrzałe torebki nasienne, ale też nasiona kasztanowca i kora z młodych gałązek tego drzewa. W niektórych sytuacjach w medycynie wykorzystuje się nawet liście kasztanowca.

Kwiaty kasztanowca zwyczajnego zaleca się zrywać podczas pełnego rozkwitu drzew, a nasiona jesienią, kiedy już wypadają z torebek nasiennych. Niedojrzałe torebki nasienne najlepiej zbierać w lipcu, natomiast korę kasztanowca wiosną. Liście kasztanowca i drewno kasztanowca bywają wykorzystywane w celach ozdobnych.

Firmy farmaceutyczne najczęściej wykorzystują niedojrzałe torebki nasienne oraz nasiona kasztanowca, wykonując z nich suplementy diety. 

W Polsce spotkać można kilka gatunków kasztanowców, aczkolwiek to właśnie kasztanowiec zwyczajny (kasztanowiec biały) jest najbardziej popularny, rzucający głęboki cień na nasze ulice i niestety wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza.

Drzewo ozdobne charakteryzuje się pokaźnymi rozmiarami, lubi gleby żyzne, dorasta zazwyczaj do 20-30 m. Ma zwartą koronę, brunatną korę i szerokie, dłoniasto złożone liście. Kwitnienie kasztanowców rozpoczyna się w połowie kwietnia, a kasztanowiec kwitnie w pierwszej dekadzie maja. Kasztanowiec zwyczajny wyróżniają kwiaty w kolorze kremowo-białym z karminowymi plamkami. Jesienią możemy spotkać na drzewach dojrzałe kolczaste torebki nasienne, czyli pospolite, znane nam wszystkim kasztany.

Nie tylko nasiona kasztanowca, ale też liście kasztanowca, kwiaty oraz kora uważane są za substancje lecznicze. Kasztanowiec zwyczajny zawiera w sobie bogactwo cennych składników, takich jak saponiny trójterpenowe, flawonoidy, garbniki katechinowe, karotenoidy czy kwasy organiczne.

kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości

Substancje czynne zawarte w kasztanowcu odpowiadają za jego prozdrowotne właściwości. Już sama escyna uważana jest za bardzo cenny składnik, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Zdrowie naczyń krwionośnych

Badania wykazują, że kasztanowiec zwyczajny działa korzystnie na naczynia krwionośne, dlatego w przemyśle kosmetycznym często jest stosowany jako składnik preparatów do użytku zewnętrznego. Kasztanowce znane są w medycynie naturalnej od lat i w dalszym ciągu ekstrakty z nasion kasztanowca są powszechnie stosowane w przypadku zastojów żylnych oraz krwiaków.

Właściwości lecznicze

W lecznictwie wykorzystuje się niedojrzałe owoce (Hippocastani fructus immatrurus), a także nasiona kasztanowca (hippocastani semen) oraz korę kasztanowca (hipoccastani cortex) i liście. Zawarte w roślinie związki cechują się szerokimi właściwościami, dzięki którym znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych i niewydolności żylnej.

Do najważniejszych właściwości wyciągu z nasion kasztanowca zwyczajnego zaliczamy:

 • działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe;

 • wzmacnianie naczyń krwionośnych;

 • usprawnienie przepływu krwi;

 • łagodzenie problemów z trawieniem – garbniki działają rozkurczowo i łagodnie zapierająco;

 • łagodzenie odmrożeń, oparzeń, krwiaków, stanów zapalnych ścięgien;

 • kasztanowiec zwyczajny może pomóc w terapii żylaków kończyn dolnych i odbytu;

 • pomoc w walce z cellulitem;

 • poprawa napięcia skóry i zwężanie porów.

Jakie są związki lecznicze w kasztanowcu zwyczajnym?

W składzie nasion kasztanowca znajdziemy od 3 do 10% escyny. Jest to związek, który stanowi mieszankę saponin – acylowanych glikozydów trójterpenowych. W składzie tej substancji wyizolowano 30 różnych saponin, dzielących się na konkretne frakcje. Oprócz tego kasztanowiec zwyczajny zawiera także:

 • flawonoidy (kwercetyna, izokwercytyna, kemferol, rutyna i astragalina);

 • garbniki katechinowe;

 • fitochinon (witamina K);

 • karotenoidy;

 • alantoina;

 • kumaryny (eskulina, fraksyna, skopolamina, eskulina, żywica o wysokim stężeniu terpenów);

 • sterole;

 • olejki eteryczne;

 • spore ilości skrobi.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

Kasztanowiec zwyczajny ma dość szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się wyciąg z kasztanowca w preparatach do użytku zewnętrznego, które mają zastosowanie np. w przypadku choroby żylnej. Preparaty z tą substancją mogą być stosowane w celu uszczelnienia i uelastycznienia naczyń krwionośnych.

Kasztanowiec zwyczajny to roślina, wykorzystywana także w profilaktyce zakrzepów krwi, ponieważ wykazuje korzystny wpływ na krążenie obwodowe i mózgowe krwi, a także redukuje obrzęki pooperacyjne i pourazowe.

W aptece i sklepach zielarskich znajdziemy także preparaty z wyciągiem z kasztanowca do spożywania doustnego. Są one stosowane pomocniczo w przypadku uczucia ciężkości nóg, drętwienia palców, szumów usznych i zawrotów głowy, osłabienia pamięci czy pogorszenia koncentracji umysłowej.

kasztanowiec zwyczajny

Jak działa kasztanowiec zwyczajny i na co może pomóc?

Działanie kasztanowca zwyczajnego jest dość szerokie. W medycynie naturalnej docenia się przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe tego surowca, dlatego kasztanowiec zwyczajny tak często stosowany jest jako składnik maści i żelu, które mają wzmacniać naczynia krwionośne.

Stosowanie aesculus hippocastanum l przez długi czas może uchronić przed powstaniem zakrzepów i przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości, związanych z uczuciem ciężkości nóg i pojawieniem się pajączków na nogach. Wyciąg z kasztanowca stosuje się najczęściej zewnętrznie w postaci preparatów farmaceutycznych lub okładów. Kasztan rzadziej kojarzy się z użyciem wewnętrznym, choć niektóre preparaty przeznaczone są do stosowania doustnego i mają wspierać trawienie oraz działać korzystnie na pracę mózgu.

Kasztanowiec biały – działanie przeciwzakrzepowe

Z niedojrzałych owoców kasztanowca produkowany jest wyciąg, który stosowany jest w leczeniu zakrzepów i zastojów żylnych. Zawarte w kasztanowcu estyna i flawonoidy zmniejszają lepkość krwi, sprzyjają jej rozrzedzeniu, a tym samym usprawniają przepływ w naczyniach krwionośnych. Takie działanie może zapobiegać tworzeniu się zakrzepów w żyłach.

To właśnie dzięki tym właściwościom maść z kasztanowca stosowana jest między innymi w terapii hemoroidów i zastojów żylnych, a także przy zaburzeniach ukrwienia tkanek oraz wspierająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył.

Kasztanowiec – działanie przeciwzapalnie i przeciwobrzękowe

Badania in vitro wykazały, że zawarte w wyciągu z kasztanowca frakcje saponin mogą hamować aktywność syntetazy prostaglandyn. Według testów farmakologicznych, przeprowadzonych na ludziach, nasiona kasztanowca wpływają na zmniejszenie przepuszczalności włośniczek.

Przeprowadzono również szereg badań, których celem było wykazanie skuteczności zastosowania nasion kasztanowca u pacjentów, cierpiących na niewydolność żylną. Wyniki były obiecujące, gdyż wykazały, iż stosowanie maści z kasztanowca może zredukować obrzęki, zmniejszać stan zapalny i zmniejszać uczucie zmęczenia i ciężkości nóg.

Kasztanowiec – działanie wzmacniania naczyń krwionośnych

Kasztanowiec zwyczajny często wykorzystywany jest w produktach kosmetycznych, przeznaczonych do cery naczynkowej. W aptekach i drogeriach znajdziemy kremy, maski, maści i inne preparaty, których skład oparty jest na wyciągu z kasztanowca zwyczajnego.

Takie produkty mogą hamować powstawanie pajączków. Dzieje się tak za sprawą escyny, kumaryny i flawonoidów, które wykazują właściwości wzmacniające ścianki naczyń i uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki temu mogą zmniejszać ich skłonność do pękania, a w efekcie zmniejszają ryzyko powstawania naczynek.

Wyciąg z aesculus hippocastanum znajdziemy również w produktach, poprawiających napięcie skóry, np. kremach przeciwzmarszczkowych.

Kasztanowiec – działanie wspomagające przy krwiakach i zapaleniu ścięgien

Kasztanowiec zwyczajny działa przeciwzapalnie i ta właściwość sprawia, że może działać łagodząco na objawy, związane z zapaleniem stawów. Co więcej, wyciąg z tego drzewa wykazuje właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i usprawniające przepływ krwi.

Preparaty oparte na wyciągu z kasztanowca wykorzystuje się więc w terapii uszkodzeń skóry, między innymi w leczeniu siniaków, drobnych oparzeń, odmrożeń. Preparaty z kasztanowcem zaleca się także przy zapaleniu ścięgien. W leczeniu można wykorzystać okłady z naparów z kory lub liści, a także kwiaty kasztanowca. Są to części rośliny, które mogą zmniejszać obrzęki i przyspieszać wchłanianie wysięków.

Jak stosować kasztanowiec zwyczajny – dawkowanie

Dawkowanie kasztanowca powinno być dostosowane w zależności od zaleceń producenta danego produktu lub specjalisty.

Maść lub żel o działaniu miejscowym można stosować nawet kilka razy dziennie. W przypadku preparatów doustnych należy dokładnie stosować się do ulotki podanej na suplemencie. Można też zapytać o radę farmaceutę.

kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny – jak przyrządzić wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca zwyczajnego można przyrządzić samodzielnie.

Sposób przygotowania

Dokładnie umyte i rozdrobnione owoce zalej alkoholem o stężeniu 40%. Odstaw w ciemne miejsce. Po kilku dniach odcedź. Otrzymaną miksturę można wcierać w nogi lub spożywać 1 łyżeczkę dziennie np. jako dodatek do herbaty.

Kasztanowiec zwyczajny – przeciwwskazania

Kasztanowiec zwyczajny uważany jest za substancję bezpieczną. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na liście kasztanowca lub inną część rośliny. Kobiety w ciąży i karmiące powinny zapytać o poradę lekarza.

Kasztanowiec zwyczajny – skutki uboczne i działania niepożądane

Kasztanowiec zwyczajny rzadko powoduje działania niepożądane. Najczęściej obserwowane to: zaburzenia żołądkowo-jelitowe i reakcje uczuleniowe.

Kobiety w ciąży powinny stosować tylko produkty do użytku zewnętrznego. Kasztanowiec zwyczajny zawiera escytynę, której nie należy łączyć z antybiotykami aminoglikozydowymi, lekami przeciwzakrzepowymi i lekami, które zawierają cefalosporyny.

Dlaczego warto stosować kasztanowiec zwyczajny?

Kasztanowiec zwyczajny zawiera substancje czynne, wykazujące korzystne działanie na układ krwionośny. Kasztanowiec znany jest przede wszystkim ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Do celów leczniczych wykorzystuje się ekstrakt z nasion drzewa, jak również fragmenty kory, owoce, liście i inne części rośliny. Kasztanowiec zwyczajny zawiera szereg cennych substancji, takich jak kumaryny, flawonoidy czy garbniki.

Drzewo popularnie zwane kasztanem kwitnie jesienią. Jest to roślina z rodziny mydleńcowatych, którą powszechnie spotkamy w parkach. Zdrowotne właściwości rośliny znane są w medycynie naturalnej od dawna. Kasztanowiec zwyczajny to częsty składnik maści na żylaki i preparatów, stosowanych w stanach zapalnych stawów.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 14 możliwych skutków ubocznych stosowania inozytolu. Zobacz kto musi uważać na inozytol i jakich przeciwwskazań należy przestrzegać by pozostać bezpiecznym.
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.