smocza krew 00

Smocza krew - Właściwości, działanie, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Smocza krew jest jedną z najsilniejszych substancji roślinnych o działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym. Jest to ciemnoczerwona żywica roślinna pozyskiwana z drzewa Croton lechleri. Jest dwa razy bogatsza w cenne antyoksydanty od zielonej herbaty, przez co z niezwykłą skutecznością neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia skóry. Smocza krew nałożona na skórę pobudza też fibroblasty do produkcji kolagenu, aktywizując proces odbudowy.

Smocza krew (hiszp. sangre de drago, ang. dragon’s blood), zwana także Czarciukiem Smoczym i Zaklętem Smoczym, to nic innego jak ekstrakt z żywicy drzewa Croton lechleri, która wyróżnia się niezwykle zasobnym składem i wysoką aktywnością naprawczą w stosunku do skóry.

Drzewo Croton lechleri rośnie w górskich obszarach dżungli amazońskiej, głównie w takich krajach jak Peru, Kolumbia i Ekwador. Występuje również w obrębie Archipelagu Malajskiego, na Maderze, Sumatrze, Borneo i Wyspach Kanaryjskich.

Drzewo Croton lechleri osiąga wysokość do 25 m, przy czym średnica jego pnia to jedynie 30 cm. Drzewo ma drobne liście o sercowatym kształcie i zgrabną, efektowną koronę w formie kopuły. Pień pokryty jest gładką, szarą korą. Żywica pozyskiwana jest poprzez nacinanie drzew. Co ciekawe, substancję zwaną smoczą krwią niekiedy otrzymuje się również z innych gatunków roślin, w tym z palmy Calamus draco i draceny smoczej (Dracaena draco), zwanej również drzewem smoczym.

Nazwa „smocza krew” odnosi się do specyficznego wyglądu żywicy drzewa, z którego pochodzi ta substancja. Po nacięciu kory zaczyna wyciekać żywica o bardzo żywym, ciemnoczerwonym odcieniu. Widok ten ewidentnie przywodzi na myśl spływającą krew. Po podgrzaniu żywica zmienia barwę z czerwieni na czerń. Określenie „smocza” również nie jest tutaj przypadkowe. Ponoć nasiona rośliny kształtem przypominają smoka.

smocza krew 01

Smocza krew – właściwości

Smocza krew wykazuje szereg właściwości leczniczych, przy czym szczególnie dobrze sprawdza się przy schorzeniach skóry, ukąszeniach, oparzeniach i ranach (odkaża i przyspiesza proces gojenia). Ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i szereg innych działań stosowana była w medycynie ludowej rdzennej ludności Ameryki Południowej już wiele wieków temu.

Smocza krew działa na skórę kojąco, a zarazem antyseptycznie i odnawiająco. Pielęgnuje i udoskonala skłonną do zmarszczek cerę, prowadzi do wyrównania kolorytu, działa zabezpieczająco i oczyszczająco w przypadku ran i uszkodzeń skóry, jest też cennym wsparciem w zwalczaniu chorób dermatologicznych, m.in. na tle bakteryjnym i grzybiczym.

Główne właściwości smoczej krwi:

  • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze,

  • powoduje szybsze gojenie ran,

  • redukuje zmarszczki,

  • niweluje rozstępy i blizny,

  • sprawia, że wypryski szybciej ulegają zagojeniu i zanikają,

  • redukuje stany zapalne,

  • niszczy szkodliwe bakterie i grzyby wywołujące infekcje skórne,

  • przynosi ukojenie zaognionej skórze, zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia, niweluje pieczenie i obrzęki,

  • wykazuje działanie naprawcze na chorobowo zmienione miejsca na skórze.

Smocza krew – zastosowanie

Smocza krew stosowana jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, chociaż zastosowanie wewnętrzne praktykowali głównie rdzenni Indianie. Stosowano ją m.in. na wrzody żołądka, biegunki, problemy jelitowe, infekcje o podłożu wirusowym. We współczesnej Europie wykorzystywana jest głównie zewnętrznie w celu kompleksowej poprawy kondycji skóry.

Smocza krew działa nie tylko znacznie silniej i skuteczniej niż inne składniki aktywne kosmetyków, ale i szybciej daje efekty oraz działa bardziej wszechstronnie. Zaaplikowana na ranę uśmierza ból, uspokaja skórę i pomaga zatrzymać krwawienie. Równocześnie zabezpiecza ranę, tworząc na niej cieniutki film będący barierą przed szkodliwymi czynnikami. Pobudza także procesy odnowy tkanki poprzez wzmaganie syntezy kolagenu i elastyny.

Preparaty na bazie smoczej krwi są pomocne przy takich dolegliwościach i problemach skórnych jak:

  • stany zapalne skóry,

  • trądzik,

  • opryszczka,

  • łuszczyca,

  • owrzodzenia,

  • oparzenia,

  • ukąszenia, ugryzienia,

  • rany,

  • skaleczenia, zadrapania, podrażnienia,

  • utrata jędrności, elastyczności i spoistości skóry,

  • zmarszczki,

  • utrata naturalnego owalu twarzy,

  • rozstępy, blizny,

  • przebarwienia, zaczerwienienia, utrata jednolitego kolorytu skóry.

Zastosowanie smoczej krwi jest różnorodne i nie dotyczy jedynie lecznictwa i kosmetyki. Z uwagi na wyjątkowo przyjemny, relaksujący, wprowadzający w stan harmonii wewnętrznej aromat czerwoną żywicę wykorzystuje się również do produkcji kadzideł i innych produktów zapachowych.

smocza krew 02

Jak działa smocza krew i na co może pomóc?

Chociaż smocza krew działa intensywnie, jest jednocześnie bardzo łagodna i przyjazna dla skóry. Można ją stosować nawet przy skórze nadwrażliwej i skłonnej do podrażnień. Sprawdza się przy skórze z pierwszymi oznakami starzenia, jest też doskonałym wyborem dla właścicielek cery dojrzałej. Docenią ją również panie borykające się z pogorszeniem jakości cery z uwagi na oddziaływanie takich czynników jak intensywne promieniowanie słoneczne, palenie papierosów, smog.

Smocza krew jest wysoce aktywną substancją roślinną, dzięki której możemy zapewnić skórze szereg zysków, poczynając od jej gruntownego oczyszczenia, na odmłodzeniu kończąc.

10 powodów, dla których warto sięgnąć po smoczą krew:

1. Wykazuje działanie ochronne dla uszkodzonej skóry

Jak każda substancja żywiczna, również smocza krew wykazuje silne właściwości ochronne. W kontakcie ze skórą wytwarza na niej powłokę, która odgradza nadwątloną tkankę od czynników zewnętrznych i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Jednocześnie niszczy drobnoustroje i dezynfekuje ranę, dodatkowo chroni przed rozwojem zakażenia.

2. Przyspiesza proces odbudowy w przypadku ran

Jak wykazały badania, zaaplikowana na świeżą ranę smocza krew przyspiesza proces leczenia tkanki. Badacze są zdania, że właściwość ta jest wynikiem wysokiej zawartości związków fenolowych i alkaloidów w czerwonej żywicy.

3. Polepsza poziom nawilżenia i ujędrnienia skóry

Smocza krew, wytwarzając na skórze film ochronny, nie tylko zabezpiecza przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale i przed nadmierną utratą wody. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia to nie wszystko. Substancja mobilizuje także proces wytwarzania kolagenu w skórze, a tym samym sprawia, że zyskuje ona większą sprężystość i młodszy wygląd.

4. Redukuje zmarszczki

Smocza krew, poprawiając stopień nawodnienia skóry, zwalczając wolne rodniki i zwiększając poziom kolagenu i elastyny, jest skuteczną bronią przeciwko zmarszczkom. Spłyca i zmniejsza te istniejące oraz hamuje proces tworzenia się kolejnych. Sprawia także, że cera jest bardziej miękka i wygładzona.

5. Chroni przed zanieczyszczeniami powietrza

Smocza krew to swoisty parasol ochronny dla naskórka, dzięki któremu szkodliwe związki zawarte w powietrzu nie są w stanie wniknąć w głąb skóry. W ten sam sposób smocza krew chroni naszą skórę przed dymem papierosowym i promieniowaniem UV.

6. Koi poparzoną skórę

Dla osób, które nie wyobrażają sobie nie korzystać z kąpieli słonecznych, ale niestety po dłuższej sesji na słońcu cierpią z powodu poparzeń, smocza krew może okazać się bardzo cennym nabytkiem. Uśmierza ból, działa łagodząco, zmniejsza opuchliznę i zaczerwienienie.

7. Zawiera mnóstwo antyoksydantów

Dzięki smoczej krwi nasza skóra dostanie bogaty zastrzyk antyoksydantów hamujących procesy starzenia i zabezpieczających komórki skóry przed uszkodzeniami.

8. Jest niezawodną bronią przeciw drobnoustrojom

Jak wykazały testy, smocza krew posiada właściwości antybakteryjne. Niszczy różne typy bakterii bytujących na skórze i przeciwdziała ich dalszemu namnażaniu. W ten sposób pomaga zażegnywać infekcje już w zarodku.

9. Ma działanie przeciwtrądzikowe

W przypadku trądziku smocza krew stanowi wielokierunkową pomoc: zwalcza bakterie i grzyby, pomaga w odkażaniu i oczyszczaniu skóry, zmniejsza stany zapalne, przynosi ulgę w przypadku zaognionej, podrażnionej skóry, a co więcej, redukuje blizny trądzikowe i stymuluje wzrost nowej, zdrowej tkanki.

10. Działa regenerująco na włosy

Krew smoka to remedium na wiele włosowych problemów. Pogrubia oraz poprawia strukturę i poziom nawilżenia w przypadku włosów zniszczonych, łamliwych i przesuszonych. Wzmacnia włosy osłabione. Ożywia włosy pozbawione blasku i objętości. Poprawia też kondycję skóry głowy.

smocza krew 03

Jakie składniki zawiera krem smocza krew?

Główną substancją aktywną kremu Smocza Krew jest sama smocza krew, czyli ekstrakt z żywicy drzewa Croton lechleri. Składnik ten zawiera w składzie szeroką paletę substancji dodatnio oddziałujących na funkcje skóry. Dzięki obecności związków fenolowych smocza krew aktywnie zwalcza stany zapalne, bakterie, wirusy i grzyby oraz niszczy wolne rodniki.

Dzięki dużej zawartości alkaloidów, w tym taspiny, czerwona żywica wpływa na przyspieszanie gojenia zmian skórnych powstałych czy to przez uszkodzenia mechaniczne, czy przez działalność drobnoustrojów. Również dzięki alkaloidom pobudza produkcję fibroblastów i kolagenu w skórze, przeciwdziałając zmarszczkom.

Krew smoka to także skarbnica flawonoidów – barwników roślinnych wyposażonych w silne właściwości antyoksydacyjne. Zapobiegają niszczeniu i przedwczesnemu obumieraniu komórek skóry, sprawiając, że na dłużej zachowuje młody, witalny wygląd. Flawonoidy wpływają także na poprawę mikrokrążenia i uszczelnienie naczyń krwionośnych, co w rezultacie pozytywnie odbija się na jakości skóry.

W składzie smoczej krwi znajdziemy również inne cenne związki: lignany, diterpeny, proantocyjanidyny, olejki eteryczne, steroidy, taniny.

Jak stosować smoczą krew – dawkowanie

Dawkowanie smoczej krwi zależy od rodzaju preparatu, z jakim mamy do czynienia. Każdy z nich warto użytkować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu. W przypadku kremów ze smoczą krwią przeważnie rekomendowane jest stosowanie raz dziennie na oczyszczoną twarz. W przypadku kropli smocza krew zaleca się zaaplikować jedną lub klika kropli wprost na zmiany skórne (1-3 razy dziennie).

Smocza krew – przeciwwskazania

Smocza krew to lek botaniczny zaakceptowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA. Jest bezpieczna dla zdrowia, niemniej jednak, jak każda substancja ma pewne przeciwwskazania. W przypadku smoczej krwi jest ich bardzo mało. Nie powinny jej jedynie stosować osoby, u których pojawia się nadwrażliwość na tę substancję. Nie zaleca się także stosowania smoczej krwi u dzieci poniżej 6 roku życia.

Smocza krew – skutki uboczne i działania niepożądane

Przy aplikowaniu zbyt dużych ilości preparatów ze smoczą krwią na skórę niekiedy mogą pojawić się skutki uboczne w postaci wysypki, zaczerwienienia, swędzenia. Przy spożywaniu doustnym smoczej krwi mogą wystąpić: bóle brzucha, zaparcia, wymioty, zawroty i bóle głowy.

Dlaczego warto stosować smoczą krew?

Indianie już setki lat temu odkryli wielki potencjał tkwiący w żywicy drzewa Croton lechleri. Dziś smocza krew staje się coraz bardziej popularnym i poszukiwanym składnikiem kosmetyków. Wyróżnia ją z jednej strony silne, a z drugiej wielotorowe działanie. Jeśli nasza cera wymaga wyjątkowej opieki, czerwona żywica nam ją zapewni.

Opinie o kremie smocza krew

Osoby, które miały okazję stosować krem ze smoczą krwią, na ogół wyrażają dużą aprobatę dla tego składnika. Przeważają opinie, że smocza krew skutecznie redukuje zmarszczki, poprawia poziom napięcia skóry i wizualnie odmładza twarz, a do tego ma dobre właściwości ochronne i nawilżające. Zadowolenie ze smoczej krwi wyrażają również osoby z cerą trądzikową i innymi problematycznymi typami cery.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Miłorząb japoński: pomaga na układ krwionośny i układ nerwowy. Czy faktycznie warto go używać? Zobacz jak działa ten naturalny środek na długowieczność!
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
Tatarak to ziele, które może przynieść wiele pozytywnych zmian w funkcjonowaniu Twojego organizmu, to nie tylko poprawa funkcjonowania układu pokarmowego, ale również wiele innych korzyści; sprawdź!
Zioła na astmę mogą zmniejszyć siłę i częstotliwość objawów i ataków, a to zaś przyczyni się do poprawy Twojego samopoczucia i komfortu życia.
Świetlik lekarski to naturalne wsparcie dla Twoich oczu, ale okazuje się, że nie tylko; zobacz, jak to niezwykłe ziele można stosować i jakie dodatkowe korzyści zdrowotne przynosi!