rdest ptasi

Rdest ptasi – Właściwości, działanie, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne i zastosowanie

Rdest ptasi to popularny i powszechnie występujący, niewielki chwast. Miejscem jego pochodzenia jest półkula północna, ale dziś znaleźć można go na całym świecie. W tradycyjnej medycynie ludowej określany jest jako wróble języczki, świńska trawa, podoróżnik. To roślina płożąca, która osiąga długość do 50 cm. Ma niewielkie kwiatki i najczęściej spotkać można ją przy drogach czy terenach nadrzecznych. Mimo tego, że uważa się ją za chwast, to jest to również bardzo ważna roślina lecznicza. Zobacz, jak działa i na co trzeba uważać przed jej zastosowaniem.

Rdest ptasi to roślina, która należy rodziny rdestowatych. Jest niewielkich rozmiarów i najczęściej przybiera formę płożącą. Dorasta do 50 cm długości. Liście rośliny są drobne i podłużne. Kwitnie od od czerwca do października, a kwiaty są drobne, niepozorne i mają biało – czerwono – zielony kolor. Jest bardzo drobną roślinką o niezwykłych właściwościach.

rdest ptasi

Jakie składniki zawiera rdest ptasi?

W celach leczniczych stosuje się ziele rdestu ptasiego, czyli herba polygoni avicularis, które należy zebrać i ususzyć w okresie kwitnienia.

W jego składzie można znaleźć wiele substancji roślinnych o pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka. Przede wszystkim są to flawonoidy, które prawdopodobnie odpowiadają za najważniejsze właściwości lecznicze rdestu ptasiego. Ziele rdestu (polygoni avicularis herba) to również śluzy, cukry i garbniki. Roślina zawiera w sobie też olejek eteryczny, kwasy organiczne, kwasy polifenolowe (w tym np. kwas salicylowy), sole mineralne i witaminy.

To właśnie skład ziela rdestu ptasiego powoduje, że roślina znalazła dla siebie tak szerokie zastosowanie. Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych właściwości i jakie zastosowanie rdest ptasi znalazł w ziołolecznictwie, warto przyjrzeć się substancjom aktywnym, które znajdują się w roślinie.

Jakie substancje aktywne zawiera rdest ptasi?

Rdest ptasi to bogactwo różnorodnych składników odżywczych i substancji aktywnych. A które z nich znajdują się w tej niezwykłej choć niepozornej roślince? Zobacz.

SUBSTANCJE AKTYWNE

  • kwas salicylowy, który prawdopodobnie odpowiada za własciwości przeciwzapalne;

  • kwercetyna, czyli jeden z flawonoidow – substancji odpowiedzialnych za wiele pozytywnych zmian w organizmie człowieka;

  • hiperozyd, który również jest flawonoidem;

  • garbniki, które korzystnie wpływają na ściany naczyń krwionośnych;

  • kwas chlorogenowy, który uwrażliwia komórki organizmu na insulinę i spowalnia transport glukozy do krwi;

  • Kwas kawowy o działaniu wspierającym odporność, żółciopędnym i przeciwzapalnym;

  • Sole mineralne, o szerokim działaniu, choć głównie wykazują działanie moczopędne;

  • krzemionka o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym;

  • awikularyna, czyli kolejny flawonoid;

  • umbeliferon, czyli kumaryna.

Rdest ptasi – właściwości

Rdest ptasi ma przede wszystkim właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Jego cenne właściwości lecznicze to również działanie ściągające i odtruwające..

To jednak nie koniec. Z uwagi, na przykład, na właściwości moczopędne, rdest ptasi może być stosowany do leczenia różnorodnych chorób układu moczowego. Sprawdzi się w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, w stanach zapalnych nerek czy kamicy nerkowej. Do tego może się okazać pomocny przy obrzękach, których przyczyną jest nieprawidłowe wydalanie moczu, w nadciśnieniu oraz wspomagająco w chorobach reumatycznych.

Jego właściwości lecznicze doceniane są również pod kątem jego zdolności do oczyszczania organizmu.

Warto wspomnieć, że rdest ptasi właściwości ma też przeciwkrwotoczne, co powoduje, że może okazać się ważnym składnikiem w naturalnym leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych, wrzodów żołądka czy zbyt niskiej krzepliwości krwi. Stosowany zewnętrznie pomoże w przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Jego właściwości powodują również, że zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny i zmniejsza ilość glukozy dostającej się do krwi.

rdest ptasi

Rdest ptasi – zastosowanie

Z uwagi na powyżej opisane właściwości rdest ptasi zastosowanie znalazł w wielu różnorodnych obszarach medycyny naturalnej i ziołolecznictwa.

Przede wszystkim stosuje się go jako produkt wspomagający leczenie chorób układu moczowego. Może pomóc w przypadku przewlekłego nieżytu dróg moczowych, przy zmniejszonym wydalaniu moczu czy też kamicy fosforanowej i szczawianowej.

Jego działanie przeciwkrwotoczne sprawia, że może być skutecznie stosowany przy krwawieniu jelitowym czy nadmiernej miesiączce.

Rdest ptasi może też być wykorzystywany w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego, wzdęć czy łagodnej biegunki. Prawdopodobnie może się sprawdzić także w chorobach wątroby i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła i pochwy.

Okazuje się również, że rdest ptasi może stanowić składnik mieszanek ziołowych. W tego rodzaju preparatach może wspomagać dodatkowo leczenie chorób reumatycznych, skazy moczanowej, czy gruźlicy płuc.

Dodatkowo może wspierać w kuracji miażdżycy, trądziku czy zapalenia skóry. W przypadku stosowania rdestu ptasiego zewnętrznie, pomoże w przypadku trudno gojących się ran.

Jak działa rdest ptasi i na co może pomóc?

Ziele rdestu ptasiego działa przede wszystkim poprzez znajdujące się w nim składniki i substancje czynne. Z tego też powodu może działać przeciwzapalnie, przeciwkrwotoczne czy bakteriobójczo. Okazuje się również, że może regulować przemianę materii. Można go wykorzystywać do płukania jamy ustnej czy przemywania ran. Działanie przeciwzapalne powoduje, że jest niezwykle cennym surowcem zielarskim.

Jako środek moczopędny może pozytywnie działać na układ moczowy. Natomiast jego przeciwbakteryjne właściwości mogą wspierać układ oddechowy, zwalczając choroby płuc czy wspomagając górne drogi oddechowe. Prawdopodobnie działa też korzystnie na błony śluzowe układu pokarmowego oraz jamy ustnej, gardła i pochwy.

Stosowany zewnętrznie wspiera w gojeniu ran i regeneruje tkankę łączną.

Jako środek wspomagający jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych, między innymi tych, wspierających pracę wątroby.

Jak stosować rdest ptasi – dawkowanie

Rdest ptasi stosowany jako składnik mieszanek ziołowych powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Jest to istotne nie tylko z uwagi na obecność ziela, ale również ze względu na pozostałe, znajdujące się w mieszance składniki.

Jeżeli natomiast jest on wykorzystywany w formie naparu, to można go spożywać maksymalnie do trzech filiżanek dziennie. Co ciekawe, napar może też być stosowany zewnętrznie do przemywania ran i owrzodzeń.

Czy rdest ptasi jest trujący?

Rdest ptasi polygonum aviculare nie jest rośliną trującą. Od lat znany jest w medycynie naturalnej choć jego nazwa w podaniach wielokrotnie się zmieniała. Najbardziej znane nazwy ludowe to wróble języczki czy podorożnik. Bywa również określany świńską trawą. Skoro więc przez lata wykorzystywano go w celach leczniczych, to nie jest rośliną trującą. Przeprowadzone nad nim badania to potwierdziły.

Gdzie rośnie rdest ptasi?

Znalezienie rdestu ptasiego nie jest trudne, ponieważ jest to bardzo popularny i pospolity chwast. Rośnie przy drogach, ale tego lepiej nie zbierać z uwagi na zanieczyszczenia z samochodów i temu podobne. Można też znaleźć siedliska rdestu na terenach przyrzecznych.

Rdest ptasi – przeciwwskazania

Warto wiedzieć, że rdest ptasi zawiera w sobie czynnik antytiaminowy, czyli związek rozkładający witaminę B1. W przypadku jej niedoborów warto więc w pierwszej kolejności wdrożyć jej suplementację.

Nie zaleca się go również w przypadku uczuleń na promienie słoneczne, przy dusznicy, zapaleniu żył, opryszczkach, otyłości czy też cukrzycy i po zawałach. Jeżeli uważasz, że rdest ptasi mógłby Ci pomóc, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i opowiedz mu o swoich planach. Taka rozmowa zapewni Ci bezpieczeństwo suplementacji, a lekarz oceni, czy stosowanie tej rośliny jest dla Ciebie bezpieczne.

Rdestu nie zaleca się również kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom. Nie powinny po niego sięgać osoby uczulone na tę roślinę lub zawarte w niej składniki.

rdest ptasi

Rdest ptasi – skutki uboczne i działania niepożądane

Rdest ptasi jest zasadniczo bardzo bezpieczną rośliną, ale nie oznacza to, że nie wywołuje skutków ubocznych. Najważniejszym z nich jest to, że może powodować niedobory witaminy B1, z uwagi na to, że wpływa na jej rozpad.

W rzadkich wypadkach suplementacja rdestem powoduje wystąpienie alergii skórnych i żołądkowo – jelitowych.

Rdest ptasi – efekty stosowania

Stosowanie rdestu ptasiego może przynieść liczne korzyści zdrowotne. Przede wszystkim obecne w nim flawonoidy pomogą zwalczyć stany zapalne błon śluzowych i nie tylko, a obecna w roślinie krzemionka pomoże w zwalczeniu licznych bakterii oraz przyspieszy gojenie ran i owrzodzeń.

Roślina może pomóc w leczeniu licznych chorób układu moczowego, zwiększy wydzielanie moczu i tym samym może wpłynąć nawet na redukcję obrzęków.

Dodatkowo ma ona wpływ na działanie układu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie żółci, działa osłonowo na wątrobę i błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Może pomóc w leczeniu objawów przeziębienia, głównie kaszlu i przekrwienia śluzówki. Prawdopodobnie ma działanie wykrztuśne, a właściwości przeciwzapalne złagodzą przebieg choroby.

Krzemionka i flawonoidy mogą wpłynąć pozytywnie na stan naczyń krwionośnych, wyregulować krążenie i uchronić przed miażdżycą i udarem.

Właściwości przeciwzapalne powodują, że roślinę można również stosować w przypadku zapalenia dziąseł i jamy ustnej.

Dlaczego warto stosować rdest ptasi?

Warto stosować rdest ptasi ponieważ występuje naturalnie, a zawarte w niej składniki mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Tradycja ludowa potwierdziła jego lecznicze działanie, a i współczesne badania wskazują na wiele pozytywnych aspektów jego stosowania.

Może pomóc w leczeniu dróg moczowych, oddechowych i przewodu pokarmowego. Prawdopodobnie sprawdzi się jako środek do przemywania ran i owrzodzeń. Przypuszcza się, że zwalcza stany zapalne, a jako składnik mieszanek ziołowych może się przyczynić do przyspieszenia leczenia takich problemów jak gruźlica, zmiany reumatyczne i nieżyty jelit.

Rdest ptasi w ogrodzie jako chwast – jak go zwalczać

Okazuje się, że rdest ptasi jako chwast jest bardzo trudny do zwalczenia. Przede wszystkim dlatego, że jest stosunkowo odporny na wszelkiego rodzaju środki chemiczne, a stosowane herbicydy dają bardzo znikome efekty. W poradniach można jednak znaleźć informacje, że najlepiej reaguje na roundup stosowany jako oprysk na w pełni wyrośnięta roślinę.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Soplówka jeżowata to grzyb, którego składniki aktywne wspierają funkcjonowanie organizmu. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, wspomagające odporność.
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.