Olej z nasion czarnej porzeczki - popraw odporność i zadbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie. Jak może pomóc ci olej z tego popularnego owocu?
Olej żywokostowy z gojnikiem – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Olej żywokostowy z gojnikiem – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 30.06.2023 - Aktualizacja: 07.08.2023
Żywokost jest rośliną znaną od setek lat. Naturalnie występuje na terenach wilgotnych – w lasach i na łąkach. Można ją spotkać w wielu częściach świata, również w Polsce. Z reguły rośnie w warunkach naturalnych, ale niekiedy bywa również hodowany w celach ozdobnych, choć częściej w leczniczych. W Polsce występują cztery gatunki żywokostu. Najpopularniejszym z nich jest żywokost lekarski.
Dawniej, zanim roślina została dokładnie przebadana, stosowana była zarówno zewnętrznie i wewnętrznie. Odkryto jednak w jej składzie toksycznie działające alkaloidy, które mogą szkodliwie wpływać na wątrobę. Od tego momentu dozwolone jest wyłącznie jej zewnętrzne stosowanie.
Spis treści
ToggleŻywokost i gojnik – co to za rośliny?
Żywokost często występuje w połączeniu z gojnikiem. Zanim zapoznasz się z tym, jak te rośliny działają, warto przyjrzeć się im nieco dokładniej.
Żywokost należy do rodziny ogóreczników. Lubi wilgotne lasy i łąki. Najczęściej wykorzystywanym surowcem zielarskim jest olej żywokostowy. Prawdopodobnie ma bardzo pozytywny wpływ na kości, stawy i mięśnie. Może działać rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Przypuszcza się nawet, że może mieć działanie dobroczynne w przypadku rwy kulszowej czy w stłuczeniach.
Gojnik natomiast bywa nazywany szałwią libańską lub herbatą górską. Najliczniej występuje w basenie Morza Śródziemnego. Przypuszcza się, że może mieć działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Z tego względu bardzo często wykorzystywany jest do leczenia niestrawności i infekcji górnych dróg oddechowych. Gojnik jest bogatym źrodłem substancji przeciwutleniających, co powoduje, że ma bardzo silne działanie przeciwstarzeniowe.
Olej żywokostowy z gojnikiem – właściwości
Z uwagi na bardzo wartościowy skład olej żywokostowy z gojnikiem ma bardzo liczne właściwości zdrowotne.
Charakteryzuje się delikatnym ziołowym zapachem i lekką konsystencją. To powoduje, że bardzo szybko wchłania się w skórę, a jego nakładanie jest łatwe i przyjemne. Szybkie wchłanianie powoduje też, że bardzo szybko przynosi ulgę.
Za działanie regeneracyjne, nawilżające i przeciwzapalne odpowiada znajdująca się w oleju allantoina. Obecny w oleju klej roślinny odpowiada za działanie łagodzące, przeciwbólowe i kojące. Olej zawiera również kwas rozmarynowy, który może działać przeciwzapalnie. Garbniki działają antyseptycznie, co przyczynia się do szybszego gojenia ran. Polifenole mogą działać przeciwutleniająco, a substancje śluzowe mogą mieć działanie łagodzące.
Ponadto preparat ma działanie rozgrzewające, przyspiesza gojenie ran oraz wspiera naturalną pielęgnację skóry. Przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, a także napina pomarszczoną skórę. Szczególnie sprawdza się podczas stosowania na zmarszczki wokół oczu. Dodatkowo przypuszcza się, że likwiduje przebarwienia. Może działać kojąco w przypadku odmrożeń, oparzeń, stłuczeń, złamań, skręceń i w naciągnięciu ścięgien. Sprawdzi się na bóle reumatyczne, blizny pooperacyjne i zapalenie korzonków nerwowych.
Olej żywokostowy z gojnikiem – zastosowanie
Z uwagi na opisane powyżej właściwości olej zyskał bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim stosuje się go na dolegliwości bólowe związane ze stawami i kręgosłupem. Wspomaga leczenie chorób kręgosłupa oraz łagodzi bóle stawów, bóle karku oraz bóle reumatyczne. Co ciekawe, olej pomoże przy tego rodzaju bólach różnego pochodzenia. Może też być stosowany przy złamaniach, skręceniach, zwichnięciach i obrzękach.
Ponadto okazuje się, że olej prawdopodobnie niewiarygodnie wspomaga odbudowę skóry. Może więc być stosowany również jako środek pielęgnacyjny i spowalniający procesy starzenia. Przypuszcza się, że preparat pobudza tkanki do regeneracji.
Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie różnych zastosowań oleju.
Olej żywokostowy z gojnikiem na kolana
Przede wszystkim należy pamiętać, że olej żywokostowy z gojnikiem może być stosowany wyłącznie zewnętrznie i nie wolno nakładać go na otwarte rany. Sprawdzi się na zapalenie kaletki maziowej kolana i w stanach zapalnych ścięgien. Zmniejsza obrzęk i przynosi wyraźnie odczuwalną ulgę w bólu.
Olej żywokostowy z gojnikiem na stawy
Olej działa również bardzo łagodząco na stawy. Sprawdzi się podczas zwichnięcia i skręcenia. Przyniesie ulgę w bólu i zmniejszy opuchliznę. Jego przeciwzapalne działanie przyczyni się do szybszego wyzdrowienia i wyleczenia dolegliwości. Do tego odbudowuje tkankę – głównie dzięki obecności alantoiny – co dodatkowo czyni go szczególnie cennym dla stawów.
Olej żywokostowy z gojnikiem na twarz
Przypuszcza się, że olej żywokostowy może mieć bardzo dobroczynny wpływ na skórę twarzy. Dzieje się tak głównie dlatego, że może dawać efekt przeciwzmarszczkowy. Jest to możliwe dlatego, że olej ma właściwości nawilżające, kojące, przeciwzapalne i regenerujące. Dodatkowo może pobudzać mikrokrążenie krwi.
Prawdopodobnie preparat ten może działać na skórę twarzy wygładzająco, odżywczo i ujędrniająco. Może również mieć działanie przeciwtrądzikowe. Najczęściej polecany jest w przypadku skóry suchej, naczynkowej i dojrzałej.
Olej żywokostowy z gojnikiem na żylaki
W tradycyjnej medycynie ludowej, olej stosowany był również na różnego rodzaju problemy z żyłami, w tym dokuczające żylaki. Efekt łagodzący i terapeutyczny może pochodzić z faktu, że olej jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, działa rozgrzewająco i ujędrniająco. Trudno jednak jednoznacznie wskazać, co odpowiada za to, że olej przynosi ulgę w przypadku żylaków.
Olej żywokostowy z gojnikiem pod oczy
Olej żywokostowy z gojnikiem może wykazywać działanie przeciwzmarszczkowe. Okazuje się, że najlepsze efekty jego stosowania widać w okolicach oczu. Łagodzi kurze łapki i zmarszczki wokół oczu. Przy tym jest delikatny, bardzo łagodny i szybko się wchłania.
Olej żywokostowy z gojnikiem na zmarszczki
Regularne stosowanie oleju może powodować, że skóra staje się bardziej napięta, odżywiona i świetlista. Zmarszczki zostają wygładzone, a substancje przeciwutleniające, które znajdują się w oleju zapobiegają zbyt szybkiemu ich pogłębianiu. Z uwagi na prawdopodobnie wysoką skuteczność działania, olej polecany jest do cery dojrzałej, u której zmarszczki są już bardzo widoczne. Jednocześnie może się też sprawdzić w przypadku osób młodszych, u których pierwsze zmarszczki dopiero się pojawiają. W ich przypadku wpłynie na opóźnienie efektów starzenia.
Olej żywokostowy z gojnikiem na włosy
Olejowanie włosów to ostatnio bardzo modny trend pielęgnacyjny. Nic dziwnego. Okazuje się bowiem, że włosy bardzo lubią olejowanie i taka forma kuracji wpływa na nie bardzo pozytywnie. Włosy stają się mniej puszące, odzyskują naturalny blask i łatwiej się rozczesują. Stają się mocniejsze i zdrowsze. Tak też dzieje się po zastosowaniu oleju żywokostowego z gojnikiem, który polecany jest szczególnie na włosy suche i zniszczone. Preparat pomoże w walce z łupieżem, odżywi skórę głowy i wzmocni włosy od nasady aż po same końcówki.
Na co jeszcze może pomóc olej żywokostowy z gojnikiem?
Opisane powyżej zastosowania to najważniejsze i główne sposoby wykorzystania tego naturalnego preparatu. Zobacz, na co jeszcze może Ci pomóc ta niezwykła substancja:
Skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia i nadwyrężenie ścięgien;
różnego rodzaju bóle kręgosłupa i dyskopatia, problemy z tkanką kostną;
bóle kolan, łokci, bioder, barków;
bóle i skurcze mięśni;
opuchlizny;
nerwobóle;
drętwienie;
reumatyzm;
rwa kulszowa;
uszkodzenia więzadeł;
odmrożenia i oparzenia, również słoneczne;
ukąszenia owadów;
pieczenie;
zadrapania;
wysypki;
wypryski;
blizny, w tym blizny pooperacyjne;
cellulit;
podrażnienia i egzemy;
atopowe zapalenie skóry;
łuszczyca;
żylaki;
przebarwienia skóry;
zapalenie korzonków nerwowych;
redukuje zaczerwienienie, swędzenie;
obniżona elastyczność krążków międzykręgowych;
regeneracja stawów;
zapalenie kaletki maziowej kolana;
bóle przeziębieniowe;
bolesne skurcze menstruacyjne.
Jak działa olej żywokostowy z gojnikiem?
Opisane powyżej właściwości i zastosowanie wynika w dużym stopniu ze sposobu działania oleju. Na czym to działanie polega? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że produkt zaleca się do stosowania wspomagająco i wspierająco w kuracji. Nie może stanowić podstawy leczenia.
Działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Łagodzi obrzęki i opuchlizny. Z tego względu jest polecany szczególnie osobom starszym, które bardzo często cierpią z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Może być stosowany przy problemach z tkanką kostną i w stanach zapalnych ścięgien. Jednym z jego zastosowań może też być obniżona elastyczność krążków międzykręgowych, bóle stawów i bóle karku. Sprawdzi się też w dolegliwościach stawu biodrowego.
Sportowcy mogą sięgać po niego równie często. Pomaga na skurcze mięśni, do których może dochodzić na skutek intensywnego wysiłku. Dzięki masażom z zastosowaniem tego oleju regeneracja mięśni zachodzi szybciej i sprawniej. Może być pomocny przy naciągnięciu ścięgien. Olej dodatkowo zmniejsza obrzęk, działa też redukując zaczerwienienie.
Jakie składniki aktywne zawiera olej żywokostowy z gojnikiem?
Wśród składników aktywnych oleju można znaleźć:
allantoinę – właściwości regeneracyjne i nawilżające i przeciwzapalne;
klej roślinny – właściwości kojące, łagodzące, uśmierzające;
garbiki;
kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy);
witaminy;
flawonoidy naturalnego pochodzenia.
Jak stosować olej żywokostowy z gojnikiem – dawkowanie
Olej należy stosować na oczyszczoną i osuszoną skórę. Należy pamiętać, że nie wolno stosować go na otwarte rany.
Olej stosuje się miejscowo, tam gdzie występuje ból, opuchlizna lub zaczerwienienie. Można nakładać go 2 – 3 razy dziennie. Należy go wmasować lub wklepać, a resztę pozostawić do wchłonięcia. Można też nasmarowane miejsce okryć opatrunkiem i pozostawić tak na 3 godziny.
Olej można stosować również jako bazę do masowania miejsc zmienionych przez cellulit. Można go też dodawać do ulubionych kosmetyków, by wzmocnić lub wzbogacić ich działanie.
Olej żywokostowy z gojnikiem – przeciwwskazania
Oleju nie wolno stosować wewnętrznie oraz na skórę podrażnioną. Nie wolno też stosować go na rany czy otwarte złamania.
Olej żywokostowy z gojnikiem – skutki uboczne i działania niepożądane
Przy stosowaniu zewnętrznym olej nie wykazuje działań niepożądanych. Należy jedynie uważać, by masaż, który jest za jego pomocą wykonywany, nie był prowadzony zbyt mocno. Może wówczas dojść do podrażnienia skóry. W przypadku stosowania wewnętrznego, które nie jest dozwolone, olej może spowodować poważne problemy zdrowotne. Przyczyną są znajdujące się w nim alkaloidy pochodne pirolizy dyny. Działają one bardzo toksycznie na wątrobę i mogą wywołać zespół niedrożności zatokowej wątroby
Dlaczego warto stosować olej żywokostowy z gojnikiem ?
Warto stosować olej, ponieważ to naturalnego pochodzenia preparat, który łagodzi bóle reumatyczne, obrzęki i inne dolegliwości związane z układem kostno – stawowym. Dzięki niemu regeneracja mięśni zachodzi szybciej i sprawniej. Olej działa również redukując zaczerwienienie. Pomaga na problemy z tkanką kostną.
KATEGORIE
ZDROWA DIETA
ZDROWA DIETA
PRZEPISY
PRZEPISY
OLEJE
OLEJE
MIODY
MIODY
SUPERFOODS
SUPERFOODS
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Poznaj olejek eukaliptusowy, który zachwyci Cię swoimi właściwościami. Dowiedz się, jakie znajduje zastosowanie i w czym może Cię wspomóc.
Olej kokosowy uchodzi za produkt typu superfoods, sprawdź jakie korzyści niesie jego stosowanie i na co warto w tym kontekście uważać.
Polecane dla Ciebie
Topinambur to warzywo znane już od stuleci, ale dopiero od niedawna zyskało na popularności ze względu na dobroczynne działanie dla ludzkiego organizmu; zobacz, jak może Ci pomóc!
Zastanawiasz się, jak ocet jabłkowy wpływa na zdrowie? Poznaj jego korzyści, sposoby bezpiecznego spożycia i ewentualne skutki uboczne w naszym kompleksowym przewodniku!
Mniszek lekarski to roślina powszechnie pojawiająca się w Polsce. Przez wiele osób jest ona stosowana w walce z przeziębieniem. Co warto wiedzieć o mniszku? Sprawdź.
Dowiedz się wszystkiego o miodzie lipowym - jego cennych właściwościach w przypadku przeziębienia i grypy, a także na stany zapalne, gorączkę, bezsenność i wrzody.
Zobacz jak w prosty sposób domowym sposobem zrobić syrop z mniszka lekarskiego - Zobacz gotową listę składników oraz dowiedz się jak go przechowywać i dawkować. Na zdrowie!