zioła na astmę

Zioła na astmę – Jakie skuteczne zioła wybrać i jak je stosować? Poznaj ich właściwości, działanie i przeciwwskazania

Astma oskrzelowa to choroba, która z roku na rok nasila swoje występowanie. Choruje coraz więcej osób, a przyczyną tego stanu może być coraz bardziej zanieczyszczone powietrze. Szacuje się, że w Polsce są blisko 3 miliony chorych. Na świecie ta liczba przekracza 150 milionów.

Cechą charakterystyczną astmy jest świszczący oddech i napady duszności. W czasie ataku pojawia się kaszel, który trudno opanować oraz ucisk w klatce piersiowej.

Przyczyną ataków jest przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, które prowadzi do zaburzenia pracy oskrzeli. Z uwagi na częste ataki mięśnie gładkie oskrzeli są często w stanie skurczu, a to utrudnia ich prawidłową pracę.

Ze względu na trudności w opanowaniu ataków kaszlu i pojawiających się duszności, astma wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem lekarza specjalisty. W przeciwnym razie może dojść do poważnych powikłań i konsekwencji.

Warto też rozważyć wsparcie leczenia naturalnymi, roślinnymi preparatami. Ich stosowanie nie doprowadzi do wyleczenia, ale może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków, a to znacząco poprawi codzienne funkcjonowanie i wpłynie na komfort życia.

Astma oskrzelowa to inaczej dychawica oskrzelowa. Jest chorobą heterogenną. Charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem w drogach oddechowych, któremu towarzyszy świszczący oddech, duszność, uciskanie w klatce piersiowej i kaszel.

Kliniczny obraz astmy różni się zależnie od sytuacji chorego. Z tego też względu częstotliwość i siła objawów może być bardzo różna. Astma utrudnia normalne funkcjonowanie, a pozostawienie jej bez leczenia może doprowadzić do niewydolności oddechowej i hospitalizacji.

zioła na astmę

Czym są zioła na astmę?

Wsparciem w leczeniu astmy mogą być naturalne preparaty roślinne. Ich stosowanie nie rozwiąże problemu, ale może przynieść pewną ulgę i poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Od lat są one wykorzystywane w medycynie naturalnej i pomagają w uporaniu się z dusznościami.

Zioła stanowią uzupełnienie zaleconej przez lekarza farmakoterapii. Mogą mieć działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. W walce z przewlekłą chorobą, jaką jest właśnie astma, taka pomoc to odczuwalna zmiana na lepsze w codziennym funkcjonowaniu.

Ważne, by wykorzystane surowce roślinne wykazywały wspomniane wcześniej właściwości. Działanie rozkurczające rozluźni oskrzela i ułatwi oddychanie. Natomiast działanie przeciwzapalne złagodzi stan zapalny w drogach oddechowych i zmniejszy częstotliwość oraz rozmiar ataków.

Na co mogą pomóc zioła na astmę?

Z uwagi na właściwości i sposób działania ziół mogą one pomóc nie tylko na dolegliwości związane z astmą, ale również szerzej. Ich właściwości rozkurczające mogą przyczynić się do prawidłowego działania nie tylko w obrębie układu oddechowego, ale również układu pokarmowego czy wydalniczego.

Ich przeciwzapalne właściwości natomiast mogą pomóc w uporaniu się ze stanami zapalnymi, które przebiegają nie tylko w drogach oddechowych, ale również w pozostałych układach.

Niektóre ze składników mieszanek mogą też pomóc w zahamowaniu alergii, które często nasilają ataki astmy.

Tak zróżnicowane działanie powoduje, że wdrożenie ziół, jako wsparcie w przebiegu astmy może przynieść ulgę, ale również znacznie szersze korzyści dla całego organizmu człowieka.

Jak działają zioła na astmę?

Działają przede wszystkim poprzez swój skład i zawarte w nich substancje aktywne biologicznie. To one mogą wywierać wpływ na poszczególne tkanki i organy człowieka, a tym samym inicjować ich prawidłową pracę i funkcjonowanie.

W przypadku mieszanek przygotowanych pod kątem astmy, surowce roślinne mogą złagodzić stany zapalne w układzie oddechowym, rozluźnić mięśnie gładkie, które tworzą ściany oskrzeli, a więc ułatwić oddychanie i zmniejszyć duszności. Jednocześnie wiele z nich pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny gromadzącej się w oskrzelach, ponieważ wyzwala odruch wykrztuśny. Inne natomiast rozrzedzają tę wydzielinę i tym samym ułatwiają jej usunięcie z organizmu człowieka.

Jakie są właściwości ziół na astmę?

Rośliny, które mogą pomóc w przypadku astmy powinny cechować się określonymi właściwościami, wśród których można by wymienić:

  • działanie rozkurczowe;

  • działanie wykrztuśne;

  • działanie przeciwzapalne;

  • działanie tonizujące.

Właściwości rozkurczowe rozluźniają oskrzela i drogi oddechowe. Zwiększają światło oskrzeli, a tym samym ułatwiają przepływ powietrza, co zmniejsza duszności i ułatwia odkrztuszanie.

Działanie wykrztuśne to pobudzanie odruchu odkrztuszania oraz rozrzedzanie wydzieliny, co łagodzi przebieg choroby i ułatwia jej leczenie.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzone są stany zapalne i można zapobiegać rozwijaniu się nowych ognisk. To zmniejsza częstotliwość kaszlu i siłę ataków.

Jakie są najsilniejsze zioła na astmę?

Natura wyposażyła nas w liczne surowce roślinne, których stosowanie może złagodzić przebieg choroby, co jest niezwykle ważne dla cierpiących na astmę. Ataki kaszlu i duszności są nie tylko męczące, ale odbierają też pewnym stopniu komfort życia. To właśnie dlatego warto sięgnąć po naturalne metody wspierania swojego zdrowia.

W udrożnieniu przewodów oddechowych można stosować napary z tymianku i babki lancetowatej. Sprawdzi się również napar z pokrzywy, rumianek i nawłoć. Można jednak sięgnąć po znacznie więcej naturalnych produktów roślinnych. Zobacz, jakie rośliny zasługują na uwagę. Są to:

  • szafran;

  • korzeń omanu (oman wielki);

  • biedrzeniec mniejszy;

  • czarnuszka;

  • eukaliptus;

  • hyzop lekarski.

Jakie są najpopularniejsze zioła na astmę?

Jakie pozostałe zioła, które mogą pomóc w złagodzeniu przebiegu choroby? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, a każde z nich działa na swój wyjątkowy sposób. Co to za rośliny?

Lukrecja

Korzeń lukrecji ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dodatkowo prawdopodobnie może również oczyszczać drogi oddechowe. Przyjmowanie lukrecji może wpłynąć na poprawę odporności i zwiększenie zdolności organizmu do obrony przed wirusami. Lukrecja może się sprawdzić przy kaszlu suchym, bólu gardła czy też różnorodnych chorobach oskrzeli. Jej właściwości mogą się przyczynić do ograniczenia lub zapobiegania atakom duszności.

Stosowanie lukrecji może też wpłynąć na zmianę kaszlu suchego w mokry, efektywny (wykrztuszający). Warto jednak wiedzieć, że lukrecja jest stosunkowo słodka w smaku. Dlatego też nie należy dodawać jej zbyt wiele, ponieważ może wywołać odruch wymiotny.

Imbir

Starty i suszony imbir jest wykorzystywany jako dodatek do różnorodnych potraw. Najczęściej serwuje się go jako przyprawa do herbaty. Okazuje się, że imbir może mieć właściwości przeciwwymiotne. Stosowany w przypadku astmy może ułatwić oddychanie, a w przypadku infekcji układu oddechowego, złagodzi jej przebieg.

Pączki sosny

Wywar z pączków sosny zwyczajnej może rownież okazać się bardzo pomocny w łagodzeniu przebiegu choroby. Pączki sosny mają właściwości rozkurczające. Oznacza to, że rozluźniają mięśnie budujące układ oddechowy, a tym samym ułatwiają oddychanie.

Korzeń prawoślazu

Stosowanie korzenia prawoślazu również może się okazać przydatny w łagodzeniu objawów występujących w astmie. Może pomagać w zwalczaniu stanów zapalnych, co jest możliwe przez jego właściwości powlekające i zmiękczające błony śluzowe. Dzięki niemu drogi oddechowe są powleczone warstwą ochronną, a oddychanie staje się łatwiejsze. Jednocześnie korzeń prawoślazu pozwala na złagodzenie ataków.

Kwiaty czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu mogą się sprawdzić w łagodzeniu objawów choroby przede wszystkim z uwagi na ich odprężające i relaksujące właściwości. Działają one rozkurczająco na oskrzela, a przez to ułatwiają oddychanie i mogą przyczyniać się do łagodniejszego przebiegu ataków choroby.

Liść podbiału

Liść podbiału to prawdopodobnie również doskonałe wsparcie w zmaganiach z astmą. Mogą działać jako środek wykrztuśny, przeciwskurczowy i przeciwzapalny. Ponadto, prawdopodobnie mają działanie przeciwbakteryjne i osłonowe na układ oddechowy. Dzięki temu mogą ułatwiać oddychanie i redukować nasilenie ataków choroby.

Rumianek

Rumianek znany jest ze swoich szerokich i różnorodnych właściwości. Prawdopodobnie działa antyalergicznie, ponieważ może obniżać poziom histaminy (substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne). Koszyczki rumianku zawierają w sobie olejek eteryczny, który bogaty jest we flawonoidy, kumaryny, żywice, węglowodany, kwasy organiczne i sole mineralne.

Taki skład sprawia, że roślina może mieć właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. W przypadku omawianej choroby to bardzo ważne działanie. Pozwala na złagodzenie stanów zapalnych błon śluzowych układu oddechowego.

Tymianek pospolity

Prawdopodobnie tymianek pospolity to ziele, które ma właściwości rozkurczowe i wykrztuśne. W przebiegu astmy to bardzo ważne wsparcie. Właściwości rozkurczowe rozluźnią mięśnie, które tworzą układ oddechowy, a tym samym ułatwią oddychanie. Natomiast właściwości wykrztuśne pomogą w usunięciu nadmiaru zbierającej się wydzieliny, co przełoży się na ograniczenie ataków kaszlu.

Ziele tymianku

Ziele tymianku przypuszczalnie ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne – odkażające. To oznacza, że może wpływać na ograniczenie ataków kaszlu. Może też łagodzić infekcje w układzie oddechowym. Ich występowanie nasila bowiem objawy i utrudnia normalne funkcjonowanie chorego. Dodatkowo ziele pomaga w oczyszczaniu z zalegającej wydzieliny. Działanie rozkurczowe ułatwia oddychanie i zmniejsza duszności. Do tego może wzmocnić układ oddechowy, co zmniejszy częstotliwość napadów.

zioła na astmę

Liść babki lancetowatej

W udrożnieniu układu oddechowego, a tym samym w poprawieniu oddychania może pomóc liść babki lancetowatej. Jego stosowanie może działać wykrztuśnie i rozkurczowo. Tym samym rozluźni mięśnie układu oddechowego i może udzielić wsparcia w wykrztuszaniu gromadzącej się wydzieliny.

Ostryż długi

Zmniejszenie aktywności układu oddechowego oraz rozluźnienie skurczu mięśni jest niezwykle ważne dla osób cierpiących z powodu astmy. Taki efekt może przynieść stosowanie ostryżu długiego (kurkumy). Prawdopodobnie roślina ta ma również zdolność do zatrzymywania i ograniczania reakcji alergicznych.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa jest rośliną bogatą w olejki eteryczne i substancje roślinne biologicznie czynne. To sprawia, że jej stosowanie może przynieść człowiekowi wiele korzyści. Jedną z nich jest wsparcie w ograniczaniu i redukowaniu ataków astmy. Okazuje się, że samo wdychanie olejków eterycznych może pomóc w złagodzeniu uporczywego kaszlu, występującego w chorobie. Ponadto mięta może zadziałać wykrztuśnie i zmniejszyć przekrwienie śluzówki układu oddechowego.

Tarczyca bajkalska

Tarczyca bajkalska może się okazać pomocna jeżeli cierpisz na astmę alergiczną. W tej sytuacji nawet sierść zwierząt może wywołać atak i kaszel. Flawonoidy zawarte w roślinie mogą mieć działanie przeciwhistaminowe, czyli zmniejszające reakcję alergiczną. To zaś ogranicza napady i łagodzi alergie.

Bluszczyk kurdybanek

Prawdopodobnie bluszczyk kurdybanek może mieć właściwości wspomagające w zwalczaniu stanów zapalnych gardła, oskrzeli, płuc i krtani. Dzięki temu może też okazać się bardzo pomocny w przypadku astmy. Przypuszcza się, że rozrzedza wydzielinę, która gromadzi się układzie oddechowym, a to pomaga w jej odkrztuszaniu. Może też łagodzić ataki, które objawiają się dusznością. Jest to możliwe ze względu na właściwości rozkurczające rośliny.

Szafran

Ta niezwykle droga i wyjątkowa przyprawa może się okazać też bardzo cennym wsparciem w leczeniu astmy. Jest to możliwe, ponieważ przypuszcza się, że szafran może mieć właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i wykrztuśne. Działanie przeciwzapalne może złagodzić przebieg schorzenia, a przeciwskurczowe ułatwi oddychanie i zniweluje występującą duszność. Dodatkowo przyprawa ta może również zadziałać wykrztuśnie, co pomoże w usunięciu nagromadzonej wydzieliny.

Korzeń omanu (oman wielki)

Korzeń omanu może mieć właściwości wykrztuśne, a dzięki temu może wspierać pacjentów w odkrztuszaniu nagromadzonej w drogach oddechowych wydzieliny. Z uwagi na to może przynieść poprawę w przypadku napadów kaszlu.

Czarnuszka

Olej pochodzący z czarnuszki zawiera w sobie duże ilości tymochinonu i nigellonu. Substancje te mogą mieć działanie antyhistaminowe. Oznacza to, że mogą zmniejszać reakcje alergiczne organizmu człowieka. W efekcie mogą się okazać bardzo pomocne w kurowaniu schorzeń o podłożu alergicznym, a wśród nich wyróżnia się również astmę.

Wspomniane substancje mogą też mieć działanie przeciwzapalne, co dodatkowo łagodzi przebieg omawianego schorzenia.

Hyzop lekarski

Hyzop lekarski uważany jest za środek uspokajający. Z tego względu może stanowić roślinę pomocniczą, gdy chcesz w sposób naturalny łagodzić swoją astmę. Jego dodatkową zaletą może być też to, że pomaga w usuwaniu zalegającego śluzu. Zdarzają się sytuacje, że wydzielina nasila lub pogarsza przebieg schorzenia. Jej usunięcie może więc okazać się bardzo pomocne.

Biedrzeniec mniejszy

Biedrzeniec mniejszy to roślina, o której mówi się, że ma właściwości przeciwkaszlowe. Mogą się one okazać bardzo pomocne w przypadku problemów związanych z astmą. Ograniczenie ataków kaszlu może nieść choremu wytchnienie i nieco poprawić komfort jego życia.

Lepiężnik różowy (Petasites hybridus)

Przypuszcza się, że lepiężnik różowy może mieć właściwości tonizujące, wykrztuśne i przeciwskurczowe. Z tego względu może być stosowany jako wsparcie w łagodzeniu objawów występujących w astmie. Roślina została poddana badaniom, a uzyskane wyniki sugerują, że może ona również sprawdzić się w kuracji przewlekłych zapalnych chorób płuc. Warto jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie ziela może znacząco obciążyć wątrobę.

Musta (Cyperus rotundus)

Musta jest rośliną, która swoją popularność zdobyła przede wszystkim w medycynie ajurwedyjskiej. Jest w niej stosowana jako środek uczestniczący w kuracji zapalenia oskrzeli, grypy, przeziębienia i kaszlu. Stosuje się go rownież w dusznościach. Takie zastosowanie prawdopodobnie wynika z tego, że może mieć właściwości antybakteryjne, przeciwskurczowe, rozluźniające i uspokajające. Wskazane działanie może się okazać niezwykle pomocne w astmie. Rozluźnienie mięśni ułatwia oddychanie, a efekt uspokajający zmniejsza napięcie wywołane dusznościami.

Prawdopodobnie kłącze rośliny może też działać antyalergicznie. Hamuje wytwarzanie lipidów, które biorą udział w nasilaniu objawów schorzenia. To właśnie wspomniane lipidy odpowiedzialne są za utrudniony przepływ powietrza, wzmożone wydzielanie śluzu i skurcz oskrzeli.

Bylica roczna (Artemisia annua)

Prawdopodobnie bylica może zmniejszać liczbę naciekających komórek zapalnych, co potwierdziły przeprowadzone badania na myszach. W czasie badań wykazano również, że substancje zawarte w bylicy rocznej hamowały naciekanie istniejących komórek zapalnych i ograniczały wydzielanie śluzu. W efekcie charakteryzujące astmę objawy uległy ograniczeniu i złagodzeniu.

Aminek egipski (Ammi visnaga)

Owoc aminka prawdopodobnie przyczynia się do ustąpienia skurczu w mięśniach gładkich oskrzeli (działa rozkurczowo). Może więc być wykorzystywany jako wsparcie w przebiegu stanów alergicznych, jak również jako ziele łagodzące astmę. Okazuje się, że wyciągi tej rośliny tworzone na bazie alkoholu mogą prowadzić do rozluźnienia mięśni, przez co dochodzi do rozszerzenia światła przewodów oddechowych. Mogą też łagodzić zadyszkę i redukować objawy astmy. Nie należy jednak stosować aminku w czasie ataku.

Olej kokosowy

Badania przeprowadzone na królikach z astmą alergiczną wykazały, że olej kokosowy istotnie zmniejszał stan zapalny i grubość nabłonka dróg oddechowych. Prawdopodobną przyczyną poprawy stanu zdrowia królików była obecność w oleju kwasów tłuszczowych, takich jak kwas taurynowy i kaprynowy.

Jak stosować zioła na astmę? – Dawkowanie

Dawkowanie mieszanek ziołowych jest bardzo ważne dla ich skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Najlepiej sugerować się zaleceniami producenta lub lekarza, z którym mieszanki zostały skonsultowane. Takie podejście pozwala uniknąć skutków ubocznych i działań niepożądanych.

Mieszanki można stosować zarówno profilaktycznie, jak i jako wsparcie w leczeniu schorzenia. Istotne jest jednak, by ściśle przestrzegać zarówno pór jak i częstotliwości ich przyjmowania. Na przykład, nie zaleca się stosowania preparatów wykrztuśnych wieczorem, ponieważ mogą utrudniać zasypianie i przez to nocny wypoczynek będzie zaburzony.

Nie wszystkie mieszanki sprawdzą się w okresach nasilenia objawów. Przestrzeganie zaleceń i zasad stosowania jest ważne dla uzyskania efektu i zachowania bezpieczeństwa.

Kiedy warto stosować zioła na astmę?

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka mogą stosować suplementy i mieszanki profilaktycznie. Warto jednak omówić ten temat z lekarzem. Nie wszystkie bowiem preparaty można stosować w połączeniu z lekami lub mając zdiagnozowane alergie.

Po rozpoznaniu schorzenia mieszanki ziołowe mogą stanowić wsparcie kuracji, ale tu rownież konieczne jest porozumienie z lekarzem. Przede wszystkim należy bowiem wdrożyć leki, a naturalne produkty mogą być jedynie jego uzupełnieniem.

Czy zioła na astmę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zasadniczo naturalne mieszanki są bezpieczne, ale trzeba zwrócić uwagę na indywidualne uwarunkowania. Wśród nich są alergie, nadwrażliwość czy nietolerancja. Niektóre produkty wykrztuśne czy antyalergiczne, które usprawniają pracę dróg oddechowych mogą też obciążać wątrobę czy żołądek, co również warto wcześniej zweryfikować.

zioła na astmę

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na astmę?

Wiele spośród naturalnym mieszanek ziołowych to produkty bezpieczne i zalecane zarówno kobietom w ciąży jak i dzieciom. Są jednak wśród nich takie, które dla dzieci nie są wskazane (ze względu na inne składniki) i mogą stanowić zagrożenie dla ciąży. Przed włączeniem do swojego programu leczenia naturalnych produktów każda grupa pacjentów powinna skonsultować się z lekarzem. Skuteczność działania nie może być ponad bezpieczeństwem.

Skutki uboczne stosowania ziół na astmę

Leczenie omawianego schorzenia powinno być pod kontrolą lekarza specjalisty. Naturalne produkty, jeżeli są dobrej jakości, mogą stanowić wsparcie i pomoc. Trzeba jednak zwrócić uwagę na możliwość wywoływania przez nie skutków ubocznych.

Warto się z nimi zapoznać przed zastosowaniem mieszanek, by wiedzieć, kiedy i jak zareagować. Znajomość możliwych działań niepożądanych pozwala na podjęcie właściwej interwencji w razie ich wystąpienia.

Dlaczego warto stosować zioła na astmę?

Warto stosować mieszanki ziołowe ponieważ mogą się one przyczynić do złagodzenia przebiegu schorzenia, a nawet zmniejszenia częstotliwości ich występowania. W efekcie chory zyskuje lepszą jakość życia i większy komfort codziennego funkcjonowania. Do tego mieszanki nie obciążają tak bardzo wątroby (poza nielicznymi wyjątkami) i mogą przynieść dodatkowe korzyści w postaci wzmocnienia całego organizmu i usprawnienia pracy poszczególnych narządów.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.