Zielares czystek

Czystek – Właściwości lecznicze, zastosowanie i działanie

Wyobraźmy sobie, że pijąc herbatę, stajemy się jeszcze piękniejsi, młodsi i zdrowsi. To może brzmi jak bajka, ale zalety „zwykłej” herbaty z czystka to nie magia. Pijąc napar z tego niezwykłego zioła, można naprawdę wiele zdziałać dla swojego zdrowia, bo lecznicze właściwości czystka są znane i w dużej mierze przebadane.
Czystek (Cistus L.) – to rodzaj krzewów należący do rodziny czystkowatych (posłonkowatych), obejmujących kilkadziesiąt gatunków, z których większość rośnie w basenie Morza Śródziemnego. Wykorzystywane są jako rośliny ozdobne, lecznicze, kosmetyczne i źródło żywicy ladanum.
Porównajmy go do zielonej herbaty. Zielona herbata słynie z wielu biologicznie aktywnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym układ immunologiczny. Jest jednak o wiele silniejsza w działaniu substancja, która jest pozbawiona psychoaktywnych tein. Napar z czystka (Cistus Incanus) to specyfik, który zalecała już średniowieczna znawczyni ziół, mistyczka św. Hildegarda z Bingen.
Ziele czystka zapewnia naturalne wsparcie zdrowia, ponieważ hamuje rozwój stanów zapalnych, ma silne działanie antyoksydacyjne, jest dobre w przypadku infekcji żołądkowo jelitowych, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, wspiera przemianę materii, opóźnia procesy starzenia, a jego działanie można obserwować już po minimum miesiącu regularnego stosowania.
Wiele wieków temu jego skuteczność była znana, ale wykorzystywano go w innej postaci – jako lepką miękką żywicę (ladanum), która pomagała na biegunkę, choroby dróg oddechowych czy trudno gojące się rany.
W Polsce najczęściej mamy do czynienia z dobrej jakości roślinami z Grecji, Turcji i Albanii z upraw kontrolowanych. Są też inne kraje, w których jest wystarczająco dużo słońca dla tej rośliny, jak choćby afrykańskie Maroko, czy też Liban i Syria.
Gatunek rośnie na skalistych, suchych zboczach i jest krzewem zimozielonym, z kwiatami o biało-różowej barwie. Co ciekawe, są to krzewy raczej krótkowieczne i na przykład po sezonowych pożarach zwykle zamierające – nie odbijają z szyi korzeniowej. W dodatku żywiczne pędy rośliny bardzo łatwo się palą.
Niemniej jednak rośliny korzystają z pożarów, ponieważ ogień eliminuje większe i bardziej konkurencyjne krzewy. Czystki po przejściu pożaru dość szybko odradzają się na zgliszczach z bardzo licznie wytwarzanych nasion. Ich kwiaty zapylane są przez owady, zwykle przez pszczoły.
Zielares czystek

Właściwości czystka

Właściwości lecznicze czystka warto szczegółowo poznać, bo dobrej jakości herbatka stanowi idealne uzupełnienie diety. Co ważne, napar z czystka mogą pić również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu lub soku z cytryny. Jego właściwości to przede wszystkim działanie przeciwwirusowe, działanie przeciwzapalne, działanie ochronne, wzmacniające oraz antyalergiczne.
Pić czystek to dostarczać organizmowi niezbędną dawkę antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Poznajmy kilka powodów, dla których warto liście czystka dołączyć do codziennych suplementów diety.
  1. Zawiera substancje, które działają antyoksydacyjnie – czystek ​​działa przeciwstarzeniowo. Krótko mówiąc, regularne picie naparu pomaga na dłużej zachować młodość i energię.
  2. Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne. Jeśli walczysz z łupieżem lub masz łuszczycę, trądzik, egzemę, drożdżaki candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenie helicobakter pylori i inne schorzenia, picie naparu przeciwdziała tym właśnie dolegliwościom.
  3. Wybiela zęby i dba o higienę jamy ustnej. Spróbuj zastąpić płyn do płukania jamy ustnej naparem z czystka, a efekty Cię zaskoczą.
  4. Regularne picie naparów redukuje nieprzyjemny zapach potu.
  5. Usuwa metale ciężkie z organizmu. Wizyta w saunie to nie jedyny sposób na detoks. Stosowanie czystka pomaga także na oczyszczanie organizmu.
  6. Mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty czystek może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
  7. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).
  8. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.
  9. Działa na krętka wywołującego boreliozę. Można stosować czystek również u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.
  10. Jest dobry na odchudzanie. Regularne picie naparów istotnie wspiera ten proces, bo czystek przyspiesza przemianę materii.

Na co działa czystek? — zastosowanie

Regularne picie herbaty z czystka pozwala na uzyskanie najlepszych prozdrowotnych rezultatów. Podsumujmy właściwości lecznicze czystka:
  • zwiększona energia,
  • działanie przeciwalergicznie,
  • wsparcie w chorobach zatok,
  • działanie przeciwzakrzepowe,
  • czystek wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • czystek wykazuje działanie przeciwwirusowe,
  • cysteine wykazuje działanie przeciwbakteryjne,
  • czystek wykazuje działanie przeciwhistaminowe,
  • czystek wykazuje działanie przeciwgrzybicze,
  • zapobiega chorobie niedokrwiennej serca,
  • opóźnienie procesów starzenia,
  • wsparcie w infekcji górnych dróg oddechowych,
  • wsparcie w infekcji górnych dróg oddechowych,
  • wpływa pozytywnie na jakość życia,
  • oczyszczający potencjał dla organizmu,
  • skuteczny w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych,
  • posiada potężne działanie przy usuwaniu wolnych rodników,
  • hamuje rozwój wirusów opryszczki, półpaśca,
  • wspiera układ krwionośny,
  • minimalizuje stany zapalne,
  • pozytywnie wpływa na kondycję skóry,
  • skraca czas trwania choroby.

Dlaczego warto stosować ziele czystka?

Na jakie choroby pomaga czystek? Czy picie czystka może przeciwdziałać zmianom wywołanym chorobami przewlekłymi? Działanie czystka można odczuć jedynie w wyniku regularnego picia naparu z czystka. Najlepiej go stosować przy następujących dolegliwościach:
  1. przeziębienie,
  2. grypa,
  3. choroby układu krążenia,
  4. podwyższony poziom cholesterolu,
  5. choroby skóry, w tym trądzik i łupież,
  6. alergie,
  7. borelioza.
Mimo że istnieje wiele badań, które potwierdzają wszechstronne działanie naparu z czystka, to oczywiście nie wystarczy zastosować jedną łyżeczkę suszu raz na jakiś czas. Czystek pomaga w przypadku regularnego stosowania, ale nie traktujmy go jako „leku” na wszystkie dolegliwości i problemy.
Jest to suplement diety, który bezsprzecznie wpływa na poprawę kondycji organizmu. Raczej nie oczekujmy, że nawet regularne picie czystka sprawi, że pokonamy groźny nowotwór.
Możemy natomiast spodziewać się poprawy stanu zdrowia. Dlatego w przypadku zachorowania np. na boreliozę czy choćby zwykłe przeziębienie, nie należy rezygnować z leków zalecanych przez medycynę konwencjonalną. Czystek pomoże nam skrócić czas trwania choroby, możemy też oczekiwać dodatkowego działania antybakteryjnego.
Co do wsparcia przy zrzuceniu zbędnych kilogramów – czystek faktycznie jest pomocny w przypadku przyspieszenia przemiany materii, ale z pewnością nie zlikwiduje poważnej nadwagi. Zdrowy tryb życia, dieta, ruch i wystarczająca ilość snu – to warunki sprzyjające zrzucaniu wagi. Bez nich się nie obędzie, jeśli chcemy wyglądać i czuć się zdrowo i młodo. Pamiętajmy, że suplementacja to tylko jeden z pierwszych rozsądnych nawyków na drodze do zdrowia.
Właściwości lecznicze czystek ma również jako napar przeznaczony do dezynfekcji jamy ustnej. Przepłukanie buzi działa jak naturalny płyn odkażający – również na to działanie jest wiele dowodów naukowych. Aplikacje terapeutyczne za pomocą czystka to, najlepsze, co natura daje.

Jak stosować napar z czystka

Jaki czystek wybrać, jak parzyć czystek i jak pić czystek? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Najlepiej wybierać czystek z potwierdzonych, kontrolowanych upraw w dobrych sklepach zielarskich i aptekach internetowych. Żeby czystek był rośliną, która rzeczywiście nam służy, zwróćmy uwagę na kilka elementów. Szukajmy suszu ciętego, nie mielonego, z małą ilością gałązek. Pamiętajmy, że czystek wchodzi też w skład licznych herbat ziołowo-owocowych.
Warto zainwestować w czystek bio/ekologiczny, który z zasady jest najmniej zanieczyszczony toksycznymi związkami. Jego cena może być nieco wyższa, ale w tej sytuacji będziemy mieć pewność, skąd pozyskano roślinę i jakiej jest jakości.
Napar z czystka powinniśmy pić regularnie i przez długi czas, najlepiej przy każdej okazji, wtedy zaczniemy odczuwać korzyści z jego stosowania.
Jednorazowe napicie się herbatki może jedynie zostawić charakterystyczny posmak w ustach, ale nie odczujemy większego działania. Wypicie jej od czasu do czasu też nie jest wyjściem. Przyjmijmy za pewnik, że po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek odsłoni przed nami swą prawdziwą moc.
Pierwsze efekty można odczuć już po kilkunastu dniach, ale jak już wspominaliśmy, dopiero po miesiącu będziemy mogli zauważyć progres.
Jak pić czystek, by uwolnić jego właściwości i poczuć pełen smak herbatki? Najprostszym sposobem na skorzystanie z wszystkich zalet rośliny jest zalanie suszu wrzątkiem. Niekiedy susz występuje w postaci sklepowych torebek, ale wybierajmy ten w dużych opakowaniach. Jeśli napój chcemy dosładzać miodem, należy poczekać, aż wywar nieco się ostudzi i osiągnie temperaturę około 40 stopni.
Herbatka czy napar z czystka to najpopularniejszy sposób na wewnętrzne przyjmowanie zioła. Ale dla wygody tych, którzy nie są specjalnie skorzy do herbatek, przygotowano czystek w postaci tabletek.
Jak przygotować napar? Napar jest znacznie lepszym sposobem na zbawienne działanie czystka niż herbatka. Jest skuteczniejszy, bo zawiera większą ilość składników aktywnych. Przyrządzając odwar, należy 10 gramów ziela zalać wodą (jedna szklanka) i gotować co najmniej przez pięć minut. Po wystudzeniu pijmy go najlepiej trzy razy dziennie. Napar można też stosować do okładów (np. na ugryzienia owadów) i przemywania skóry. Przechowujmy go w lodówce nie dłużej niż pięć dni.

Czystek — przeciwwskazania do stosowania

Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka. Jest przy tym całkowicie pozbawiony niebezpiecznych skutków ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Można ją podawać nawet małych dzieciom, chociaż warto skonsultować to z lekarzem. Ale jak każda roślina ma swoje przeciwskazania.
Z korzystania z czystka powinny zrezygnować osoby uczulone na jego działanie, ponieważ spożycie mogłoby skutkować wystąpieniem reakcji alergicznej.
Decyzję o zastosowaniu czystka powinny skonsultować z lekarzem kobiety w ciąży i karmiące piersią. Konsultacji wymaga także stosowanie czystka w przypadku osób przewlekle chorych, zażywających silne leki.

Rezultaty stosowania czystka

Dobry wpływ tej rośliny ma swoje potwierdzenie w wielu badaniach klinicznych. Zastosowanie czystek odnalazł przy wielu schorzeniach. Ta lecznicza bylina neutralizuje wolne rodniki (a rodniki powodują wiele chorób, w tym nowotwory), wzmacnia organizm, poprawiając funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejsza poziom złego cholesterolu, hamuje rozwój różnych stanów zapalnych, działa antyalergicznie (hamuje uwalnianie histaminy), zwalcza drobnoustroje oraz grzyby.
W jednym z badań z udziałem 24 zdrowych ochotników sprawdzono, czy podawanie przez 12 tygodni herbatki z czystka zawierającej kwasy fenolowe i flawonoidy, zmniejsza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym stres oksydacyjny i dyslipidemię u osób dorosłych.
Wyniki były po raz kolejny obiecujące. Susz ziołowy doprowadził między innymi do poprawy profilu lipidowego i do zmniejszenia stężenia triglicerydów. Wykazano, że czystek właściwości ma obniżające czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Skutki uboczne stosowania czystka

Trudno znaleźć wyraźne, niepożądane skutki uboczne czystka. Stosując roślinę przez dłuższy okres, także nie sposób jej przedawkować. Jeśli z jakiegoś powodu zaczniemy pić susz w wyjątkowo dużych dawkach, może pojawić się efekt przeczyszczający, a w skrajnych przypadkach anemia i problemy z przyswajaniem żelaza.
Napary z czystka można spokojnie pić każdego dnia, bez obaw o skutki uboczne. Dobrze jest nie popijać nimi posiłków, by uniknąć zaburzenia przyswajania składników odżywczych. Dodatkowo sam smak herbatki niespecjalnie koreluje ze smakami potraw, które jemy na co dzień. Starajmy się nie przekraczać zalecanej dawki, którą znaleźć można na opakowaniu produktu (najczęściej są to 2-3 szklanki naparu dziennie). W przypadku podawania kapsułek z rośliną bezwzględnie przestrzegajmy dawkowania.
Nie zapominajmy też, że przyjmując jakiekolwiek zioła, jedynie suplementujemy je i wspomagamy pracę naszego organizmu. Przy przewlekłych chorobach, które wymagają od nas przyjmowania leków farmaceutycznych przepisanych przez lekarza specjalistę, zachowajmy ostrożność. Z pewnością nie powinniśmy ich zupełnie odstawiać na rzecz suplementu diety, jakim jest napar z czystka. Warto skonsultować się z lekarzem i przedstawić mu swoje potrzeby, tak by leczenie i wspieranie organizmu dopełniały się.
Właściwości lecznicze niektórych roślin mogą być pomocne w radzeniu sobie z wieloma dolegliwościami i chorobami. Można też je stosować prewencyjnie i wzmacniająco, by dany problem zdrowotny nie wystąpił w ogóle. Niemniej jednak zawsze powinniśmy przyjmować suplementy z głową, dbając tym samym o nasze zdrowie fizyczne i stan psychiczny.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Kwas foliowy kojarzy się głównie z kobietami w ciąży, a tymczasem jego znaczenie i zastosowanie jest znacznie szersze; pomaga w utrzymaniu sprawności mózgu, prawidłowej pracy serca i syntezie DNA.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Kwercetyna to jeden z najcenniejszych flawonoidów. Jest nieoceniona w zwalczaniu objawów alergii, wzmacnia odporność i ma zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych.
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!