bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek – Właściwości, przeciwwskazania, zastosowanie i jak go z niczym nie pomylić

Bluszczyk kurdybanek jest uznawany za chwast niezwykle często pojawiający się w ogrodach. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ma on właściwości lecznicze. Były one wykorzystywane już setki lat temu, w tradycyjnym ziołolecznictwie. Bluszczyk kurdybanek rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego może on sprawiać pewne problemy właścicielom ogrodów. Ze względu na swoje cenne właściwości przez pokolenie naszych babć roślina ta była nazywana chwastem cudotwórcą.

Bluszczyk kurdybanek (glechoma haderacea) to niewielka roślina, która pnie się po ziemi. Gatunek ten uznaje się za roślinę okrywową. Charakteryzuje się małymi, fioletowymi kwiatkami. W staropolszczyźnie był on stosowany jako przyprawa, jednak z czasem wyparły go bardziej egzotyczne produkty, obecnie w naszej kuchni do dziś. Jeszcze kilkanaście lat temu bluszczyk ziemny był uznawany za chwast, ale obecnie coraz więcej osób powraca do korzeni i sięga po tradycyjne sposoby leczenia.

Bluszczyk kurdybanek rośnie przede wszystkim w glebie wilgotnej, w miejscach zacienionych. Można go posadzić samodzielnie, ale w większości ogrodów pojawia się sam, jako chwast. Niezwykle szybko się rozrasta. To roślina okrywowa, często porastająca mury lub płoty. Bluszczyk pojawia się naturalnie w całej Azji, Europie, a także w Ameryce Północnej. Duża zawartość olejków eterycznych sprawia, że roślina ta ma niezwykle charakterystyczny zapach. Przyjemny aromat jest wykorzystywany m.in. w kąpieli.

bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek – z czym go można pomylić?

Bluszczyk prezentuje się bardzo unikatowo, dlatego trudno pomylić go z większością roślin. Najpodobniejszy jest klasyczny bluszcz i jasnota różowa. Ta druga różni się od bluszczyka przede wszystkim kwiatostanami i kolorem. To właśnie dlatego przed zdecydowaniem się na zerwanie danej rośliny należy upewnić się co do jej gatunku. Zarówno pospolity bluszcz, jak i jasnota różowa są bowiem trujące. Znacznie bezpieczniejsze jest więc stosowanie suszu gotowego, dostępnego jako suplement diety. Taką roślinę wystarczy jedynie zalać gorącą wodą. Jeśli samodzielnie zbierasz bluszczyk kurdybanek glechoma hederacea, zachowaj ostrożność.

Bluszczyk kurdybanek – właściwości

Bluszczyk kurdybanek był używany jako przyprawa, niegdyś zastępująca natkę pietruszki. Oprócz ciekawego smaku ma ona jednak także cenne właściwości zdrowotne. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, czyli substancji odpowiadających za zwalczanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie. Składniki te działają również przeciwzapalnie, moczopędnie i pomagają pozbyć się toksyn z organizmu. Cholina w bluszczyku wspomaga działanie wątroby. Regularne przyjmowanie naparu poprawia także funkcjonowanie bariery jelitowej, dzięki czemu substancje odżywcze mogą łatwiej wchłaniać się do organizmu.

Jak wykorzystać bluszczyk kurdybanek, by wydobyć z niego cenne właściwości? Zaleca się wykonanie z niego naparu, dodawanie do kąpieli czy spożywanie w postaci suplementów diety. Odpowiednio stosowana roślina lecznicza pomaga w walce z wieloma dolegliwościami, zwłaszcza tymi związanymi z układem pokarmowym.

Bluszczyk kurdybanek – składniki aktywne

Roślina ta jest pełna substancji, które wspomagają procesy zachodzące w różnych rejonach organizmu. Bluszczyk zawiera takie składniki aktywne, jak

  • sole mineralne,

  • kwasy organiczne,

  • cholina,

  • olejki eteryczne,

  • glechomina,

  • garbniki,

  • saponiny.

  • flawonoidy.

Składniki mineralne zawarte w bluszczyku wpływają na jego cenne właściwości. Roślina ta ma gorzkawy smak, jednak wiele osób mimo tego decyduje się na jego picie. Bluszczyk można stosować również jako dodatek do kąpieli – wówczas można poradzić sobie z jego gorzkawym smakiem.

bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek – zastosowanie

Bluszczyk kurdybanek jest wykorzystywany przede wszystkim jako napar. Najpierw jednak suszy się zerwane młode pędy. Tak przygotowany, sproszkowany susz można następnie parzyć. Napar z kurdybanka wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i oddechowy.

Najczęściej bluszczyk jest wykorzystywany jako sposób na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, zwłaszcza przy problemach z apetytem i trawieniem. Wspiera on bowiem wydzielanie żółci. Roślinę można stosować też zewnętrznie, na skórę, zwłaszcza gdy jest ona podatna na występowanie trądziku. Bluszczyk działa pozytywnie m.in. na zmiany skórne, w tym ropne.

Powszechnie stosuje się bluszczyk także w kąpielach. Zawiera on bowiem intensywne olejki eteryczne. Sprawdza się świetnie jako dodatek do kąpieli dla osób borykających się z reumatyzmem. Intensywny zapach pomaga zrelaksować się, a jednocześnie sole mineralne zawarte w roślinie wpływają pozytywnie na ciało.

Jak działa bluszczyk kurdybanek i na co pomaga?

– Bluszczyk kurdybanek na problemy trawienne

Ta wyjątkowa roślina lecznicza pozwala na walczenie z różnego rodzaju problemami trawiennymi. Oczyszcza wątrobę z toksyn i stymuluje produkcję żółci. Pomaga w biegunkach i stanach zapalnych. Przyczynia się do zwiększenia produkcji soków trawiennych. Poleca się stosowanie bluszczyka u osób z problemami z apetytem, ponieważ zwiększa on chęć na jedzenie.

Bluszczyk może też minimalizować ryzyko powstawania kamieni żółciowych w wątrobie oraz zapobiegać następstwom wysokiego cholesterolu w organizmie. Dokładne działanie zależy od specyfiki problemu danej osoby, sposobu przygotowania naparu oraz dawkowania.

– Bluszczyk kurdybanek na problemy oddechowe

Bluszczyk kurdybanek jest powszechnie stosowany również przy problemach oddechowych, najczęściej dotyczących oskrzeli, czy w astmie. Pomaga on udrożnić drogi oddechowe. Najczęściej przyjmuje się go w formie płukanek. Wówczas należy przygotować klasyczny napar i pozostawić go do ostudzenia, by nie poparzyć delikatnej błony śluzowej. Zaleca się powtarzanie płukanek regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia.

Jak stosować bluszczyk kurdybanek – dawkowanie

Bluszczyk kurdybanek może być stosowany w różnych formach. Najczęściej przygotowuje się z niego napar, który następnie stosuje się zewnętrznie lub wewnętrznie. Aby jednak stosowanie tego składnika było w pełni bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie zaleceń odnośnie dawkowania.

Napar z bluszczyka przygotowuje się zwykle po zalaniu jednej lub dwóch łyżeczek tej rośliny gorącą wodą. Dziennie zaleca się stosowanie dwóch takich porcji, o objętości do 500 ml. Nadmiar substancji zawartych w roślinie może być szkodliwe, dlatego przed rozpoczęcie kuracji należy sprawdzić ewentualne przeciwwskazania i zastosować bezpieczną dawkę. W przypadku gotowych suplementów diety zazwyczaj informacje o dopuszczalnym dziennym spożyciu substancji są umieszczone na opakowaniu. Ich przekroczenie może przyczynić się do wystąpienia problemów w obrębie nerek czy wątroby.

Jak zrobić napar z kurdybanka?

Napar z kurdybanka to jedna z najpopularniejszych form przygotowania tej rośliny. W takiej postaci wspomaga ona działanie układu pokarmowego, a nawet zaostrza apetyt. Napar z kurdybanka może być wykorzystywany również do płukania jamy ustnej czy zewnętrznie, na skórę. W tradycyjnym ziołolecznictwie stosowano go również na przeziębienie.

Aby przygotować napar z kurdybanku, wystarczy zalać dwie łyżeczki suszu jedną szklanką gorącej, przegotowanej wody. Warto pozostawić go na co najmniej kilkanaście minut. W tym czasie cenne składniki odżywcze zdążą wydzielić się z rośliny, dlatego napar zyska pożądane właściwości lecznicze. W niektórych zastosowaniach bluszczyk wykorzystuje się dopiero po całkowitym przestygnięciu. Ma to miejsce np. w przypadku problemów z układem oddechowym.

bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek – przeciwwskazania

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną, która może być stosowana przez osoby o różnych problemach. Nie poleca się jednak przyjmowania jej w nadmiarze – garbniki występujące w tej roślinie w dużych ilościach mogą być szkodliwe. Nie zaleca się stosowania tej rośliny również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, choć nie istnieją jeszcze jasne badania informujące o wpływie bluszczyka na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka.

Bluszczyk kurdybanek stosowany w rozsądnych ilościach może być więc bezpieczny i pozwalać na uzyskanie korzyści zdrowotnych. Warto jednak uważać na niego przede wszystkim w przypadku osób, które borykają się z problemami z nerkami i wątrobą. Substancje występujące w tej roślinie mogą bowiem spowodować zaburzenie pracy, a nawet uszkodzenie tych organów.

Bluszczyk kurdybanek – skutki uboczne

Nie poleca się stosowania bluszczyku kurdybanku w przypadku osób, które borykają się z problemami z wątrobą. Roślina ta zawiera bowiem substancje chemiczne, mogące spowodować uszkodzenie tego delikatnego organu. Nie poleca się stosowania preparatów z tą rośliną oraz zmielonego bluszczu także u osób borykających się z problemami z nerkami. Skutki uboczne w postaci objawów alergii występują też u osób uczulonych na tę roślinę.

Dlaczego warto stosować bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Wszystko ze względu na zawartość cennych substancji, jak flawonoidy, saponiny czy garbniki. Wiele z nich pomaga na skuteczne poradzenie sobie z wolnymi rodnikami – takie substancje wykazują więc właściwości przeciwstarzeniowe. Bluszczyk kurdybanek sprawdza się przy problemach trawiennych, oddechowych oraz skórnych. Na każdą osobę działa w nieco inny sposób, jednak jego cenne właściwości zyskały uznanie już wiele lat temu.

Roślina z rodziny jasnotowatych rozmnaża się niezwykle szybko i pojawia się przede wszystkim na łąkach i w ogrodach. Można ją znaleźć w najbliższej okolicy, dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Łatwa dostępność sprawia, że z bluszczyka przygotowuje się też różne suplementy diety.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Lecytyna jest substancją chemiczną naturalnie występującą w komórkach ludzkiego organizmu, sprawdź, jak wpływa na Twoje zdrowie i dlaczego warto dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu.
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.