czy można pić rumianek codziennie

Czy można pić rumianek codziennie – Jak długo, ile razy dziennie, skutki uboczne, przeciwwskazania i interakcje

Rumianek to popularne ziele, które stosowane jest na wiele rozmaitych dolegliwości. Herbata rumiankowa ma przyjemny smak i może być z powodzeniem stosowana przez wielu pacjentów, ponieważ wykazuje niewiele skutków ubocznych czy działań niepożądanych. Okazuje się jednak, że nawet z tak bezpiecznym i popularnym zielem należy uważać. Zobacz, czy można pić rumianek codziennie. Jak go stosować bezpiecznie? Na co uważać i jakie objawy powinny zaniepokoić?

Okazuje się, że rumianek można pić codziennie, ale nie powinno się przesadzać z ilością dziennych porcji. Najlepiej wypijać od trzech do pięciu filiżanek dziennie. Większa ilość wcale nie przyniesie lepszych czy bardziej spektakularnych efektów. Wręcz przeciwnie. Lekarze przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem rumianku, ponieważ może dojść do zachwiania równowagi elektrolitowej z powodu wypłukania cennych pierwiastków. Co więcej, lekarze i zwolennicy medycyny naturalnej mówią o tym, że nie tylko można pić rumianek codziennie, ale nawet warto to robić.

Rumianek ma liczne właściwości lecznicze, a to powoduje, że może się przyczynić do poprawy Twojego zdrowia i ogólnej kondycji. Najczęściej stosuje się go w postaci naparu czy herbatki. Rumianek działa przeciwzapalnie i łagodzi bóle brzucha i bóle kolan. Suplementowanie diety herbatą rumiankową może przyczynić się do poprawy nastroju. Wpływa na odprężenie i wyciszenie. Działanie uspokajające może przyczynić się do poprawienia jakości snu. Rumiane ułatwia zasypianie.

Działanie przeciwbakteryjne pomoże uporać się z niektórymi dolegliwościami. Ponadto, rumianek przyspiesza gojenie ran i ma działanie regenerujące skórę. Pomaga leczyć oparzenia, sprawdzi się w nadkwaśności żołądka i może pomóc w leczeniu hemoroidów. Rumianek wzmaga wydzielanie żółci, przez co przyczynia się do poprawy procesów trawienia i może pomóc na zaburzenia trawienne.

Oprócz właściwości leczniczych rumianek działa też pielęgnująco. Sprawdzi się do pielęgnacji włosów blond. Wzmocni je, odżywi i zapobiegnie wypadaniu włosów.

czy można pić rumianek codziennie

Jak długo można pić rumianek?

Okazuje się, że napar z rumianku jest na tyle bezpieczny, że można go pić codziennie i nie określono górnej granicy jego spożywania, jeżeli chodzi o długość kuracji. Wskazuje się jedynie, że nie zaleca się przesadzania z dzienną porcją. Maksymalnie można wypić w ciągu dnia od trzech do pięciu filiżanek naparu lub herbatki.

Długotrwałe spożywanie rumianku – możliwe ryzyko

Okazuje się, że nie ma ryzyka w związku z długotrwałym spożywaniem rumianku. Jedyne na co wskazują specjaliści to ograniczenie dziennej porcji do maksymalnie pięciu filiżanek w ciągu dnia. Chodzi przede wszystkim o to, by nie doszło do wypłukania cennych pierwiastków, co mogłoby doprowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

czy można pić rumianek codziennie

Możliwe skutki uboczne długotrwałego stosowania rumianku

Okazuje się, że długotrwałe stosowanie rumianku może przynieść więcej korzyści niż szkód. Warto jednak pamiętać o wspomnianej kilka razy wcześniej dobowej porcji i jej nie przekraczać. Ostrożność należy również zachować w momencie, gdy ziele rumianku łączone jest z innymi produktami ziołowymi lub lekami. Rumianek może wchodzić w interakcje z tego rodzaju preparatami, dlatego rozsądek i rozwaga są tak istotne.

Napar z rumianku może zmniejszać lub zwiększać działanie przyjmowanych leków, a to może przynieść negatywne skutki dla zdrowia.

Czy można przedawkować rumianek?

Zasadniczo rumianek jest zielem bezpiecznym, a jego substancje czynne nie wykazują toksyczności. Nie oznacza to jednak, że można pić go bez umiaru. Przede wszystkim rumianek może spowodować, że sole mineralne zostaną nadmiernie wypłukane, a to może doprowadzić do zaburzeń gospodarki elektrolitowej.

Przeciwwskazania do picia rumianku

Mimo tego, że rumianek jest rośliną o różnorodnych właściwościach biologicznych, które są korzystne dla człowieka, nie dla wszystkich jest on w pełni bezpieczny.

Przede wszystkim ostrożność zaleca się osobom z różnorodnymi alergiami. Szczególnie w przypadku alergii na rumianek (choć rumianek bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne). W takiej sytuacji po spożyciu naparu lub herbatki może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Warto też wiedzieć, że rumianek może prowadzić do uczuleń krzyżowych. Oznacza to, że w przypadku uczulenia na rumianek może dojść do reakcji alergicznej również w kontakcie z innymi roślinami, np. stokrotkami, chryzantemami, orzechami laskowymi, orzechami włoskimi, selerem czy cynamonem.

Rumianek a ciąża i karmienie piersią: czy można pić codziennie

Rumianek uchodzi za ziele bezpieczne i zalecane niemalże każdemu. Warto jednak wiedzieć, że w czasie ciąży i karmienia piersią nie powinno się wdrażać żadnych ziół, leków czy suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność zaleca się w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ to właśnie wtedy dochodzi do największych zmian u rozwijającego się płodu, a ewentualne zaburzenia czy uszkodzenia mogą nabrać cech trwałych.

Rumianek może mieć negatywne skutki dla rozwijającego się płodu, choć nie zawsze muszą one występować i stanowić faktyczne zagrożenie. Niemniej, ze względu na istnieje ryzyko, warto zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.

Niektóre źródła podają, że wypicie jednej filiżanki rumianku raz na jakiś czas w okresie ciąży nie powinno stanowić zagrożenia. Rumianek raczej nie powoduje uszkodzeń płodu (nie wykazuje właściwości teratogennych). Trzeba jednak cały czas mieć na uwadze, że są to tylko szacunki i przypuszczenia. Pewien poziom ryzyka zawsze istnieje.

Jeżeli więc jesteś w ciąży i czujesz, że rumianek jest zielem dla Ciebie, to nie wdrażaj go do swojej diety samodzielnie. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej porozmawiać na ten temat z lekarzem. Ten zaś na podstawie swojej wiedzy i dostępnych wyników badań zaproponuje właściwe rozwiązanie. Być może pozwoli na włączenie rumianku (ale nie codziennie), a być może zaproponuje rozwiązanie bezpieczniejsze.

Jeżeli zaś chodzi o okres karmienia piersią, to również należy zachować ostrożność. Zaobserwowano, że u niektórych niemowląt może pojawiać się wysypka po spożyciu mleka matki, która regularnie stosowała rumianek. W przypadku niemowląt i małych dzieci z reguły mamy do czynienia z alergiami (jeżeli w ogóle występują) jeszcze nie rozpoznanymi. To oznacza, że trudno przewidzieć reakcję dziecka na kontakt z rumiankiem.

Interakcje rumianku z lekami: co warto wiedzieć?

Rumianek wchodzi w interakcje z niektórymi lekami i ziołami, dlatego przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z informacjami na temat środków ostrożności. Przede wszystkim rumianek może nasilać działanie przeciwdepresyjne niektórych leków (np. doksepiny), co może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych przypisanych do tych farmaceutyków. Rumianku nie powinno się też łączyć z lekami uspokajającymi, nasennymi, przeciwlękowymi, przeciwdrgawkowymi. W tym przypadku ziele nasila ich działanie.

Nie wolno również łączyć go z lekami przeciwzakrzepowymi (war faryna), ponieważ tu zaburza ich działanie i trudno przewidzieć, jakie będą efekty. Przypuszcza się, że rumianek może osłabiać działanie takich leków i prowadzić do krwotoków.

Ostrożność należy również zachować podczas łączenia rumianku z środkami antykoncepcyjnymi i hormonalną terapią zastępczą. Ziele może osłabić ich działanie.

czy można pić rumianek codziennie

Dlaczego picie rumianku codziennie może być dobre?

Jak widać rumianek niesie ze sobą pewne ryzyko, ale nie jest ono tak duże, by z tego powodu z niego rezygnować. Naturalnie należy zachować ostrożność, a osoby, które znajdują się w grupie ryzyka szczególnie powinny się zastanowić przed jego włączeniem (a najlepiej skonsultować się z lekarzem). Jeżeli jednak możesz bezpiecznie sięgnąć po tę powszechnie znaną roślinę, to możesz wynieść z tego naprawdę wiele korzyści.

Właściwości rumianku jest niezliczone. Koszyczki rumianku zawierają w sobie olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny, fitosterole czy garbniki katechinswe. Znaleźć tam można witaminę C, cholinę i substancje śluzowe. To wszystko powoduje, że rumianek może wnieść do Twojego zdrowia liczne pozytywne zmiany.

Napar z rumianku może mieć działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Rumianek stosowany może być jako ziele o działaniu leczniczym, jak i pielęgnacyjnym. Ma właściwości rozjaśniające – pomaga rozjaśniać przebarwienia i blizny, a dzięki obecności antyoksydantów spowalnia procesy starzenia. Przypuszcza się, że może mieć właściwości antyalergiczne (łagodzi objawy alergii). Prawdopodobnie działa ochronnie na trzustkę, a przez to może zapobiegać nadmiernemu wzrostowi glukozy we krwi (wykazuje więc działanie przeciwcukrzycowe). Może przynieść ulgę w przypadku różnorodnych dolegliwości bólowych oraz łagodzić stany zapalne np. jamy ustnej. Sprawdza się również, jako preparat do higieny intymnej.

Jak codzienne picie rumianku wpływa na układ trawienny?

Rumianek działa łagodząco i ma właściwości przeciwzapalne. Przypuszcza się, że działa rozluźniająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, co pomaga zwalczać ewentualne skurcze i związane z nimi dolegliwości bólowe. Rumianek pospolity może też wpływać pozytywnie na perystaltykę jelit, a to przekłada się na sprawniejsze przesuwanie mas pokarmowych przez cały układ pokarmowy aż do wydalania.

Rumianek może pomóc w trawieniu, szczególnie po posiłkach tłustych i ciężkostrawnych. Ma też działanie wiatropędne, a więc chroni przed ewentualnymi wzdęciami. Jego działanie przeciwzapalne pomaga w uporaniu się ze stanami zapalnymi organów wchodzących w skład układu trawiennego.

Korzyści z codziennego picia rumianku dla skóry i włosów

Rumianek może poprawić kondycję i wygląd skóry. Sprawdzi się jako preparat do pielęgnacji skóry wrażliwej i ze skłonnością do podrażnień. Złagodzi podrażnienia i stany zapalne, przyspieszy regenerację skóry i gojenie ran. Ponadto rumianek ma działanie rozjaśniające. Wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia blizny i przebarwienia.

Jeżeli zaś chodzi o włosy, to szczególnie sprawdza się w przypadku jasnych włosów. Poprawia ich kolor, nadaje blask, wprowadza świeżość i sprawia, że wyglądają zdrowo. Do tego zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia je i odżywia. Redukuje nadmierne przetłuszczanie włosów, co powoduje, że dłużej wyglądają ładnie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?