zioła na refluks gardłowo krtaniowy

Zioła na refluks gardłowo krtaniowy – Czym są, jakie działają i jak wybrać najbardziej skuteczne

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego potrafią być naprawdę problematyczne i zmniejszać komfort życia. Jednym z najpowszechniejszych zjawisk tego typu jest refluks gardłowo-krtaniowy, powszechnie określany jako zgaga. W celu leczenia dolegliwości z nim związanych od lat wykorzystuje się specjalne zioła. Jakie produkty pozwalają na złagodzenie objawów refluksu w skuteczny sposób?

Choroba refluksowa przełyku to stan, w którym dochodzi do wyraźnej niestrawności, a nawet uczucia palenia w klatce piersiowej i gardle. Może występować nawet kilka razy w tygodniu, skutecznie pogarszając jakość życia. Często chorobie refluksowej towarzyszy też kaszel i inne objawy charakterystyczne zwłaszcza dla astmy.

Niektóre osoby borykają się z nawracającym refluksem żołądkowo-przełykowym, który po dłuższym czasie może doprowadzić do poważnych powikłań. Mowa tu przede wszystkim o problemach kardiologicznych, nadżerkach w jamie ustnej oraz zwłóknieniu płuc. Z tego powodu koniecznością jest rozpoczęcie leczenia refluksu farmakologicznie lub z wykorzystaniem naturalnych metod. W początkowych stanach istnieje opcja zastosowania ziół.

zioła na refluks gardłowo krtaniowy

Co to są zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

Zioła na refluks to rośliny, których właściwości pozwalają na łagodzenie objawów związanych z tą chorobą. Wspierają działanie przeciwzapalne i pozwalają na uporanie się przede wszystkim z uciążliwą zgagą. Wśród ziół najczęściej wykorzystywanych w walce z GERD można wyróżnić rumianek, imbir, melisę czy lukrecję. Wiele z nich pozwala na zwiększenie wydzielanie śluzu, który zabezpiecza elementy układu pokarmowego przed działaniem kwaśnych soków trawiennych.

Zioła na refluks żołądkowo-przełykowy często są dostępne w gotowych suplementach. Zwykle miesza się kilka takich roślin, co pozwala na połączenie wszystkich cennych właściwości w jednym preparacie. Sposób przyjmowania i rekomendowana porcja różnią się w zależności od wybranej rośliny.

Na co mogą pomóc zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

Zioła zwalczające objawy refluksu żołądkowo-przełykowego mogą mieć różne właściwości. Najczęściej wykazują one działanie przeciwzapalne. Łagodzą stany zapalne, które najczęściej odpowiadają za pojawiające się dolegliwości. Niektóre z nich tworzą dodatkową warstwę ochronną w obrębie układu pokarmowego, dzięki czemu pozwalają na uchronienie go przed kolejnymi podrażnieniami. Na każdą osobę zioła na refluks działają w nieco inny sposób. Czasem skuteczne są tylko mieszanki ziołowe, które łączą w sobie wszystkie cenne właściwości.

Jak działają zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

Zioła na refluks żołądkowo-przełykowy często zawierają terpenoidy i flawonoidy, które działają przeciwzapalnie. Dla przykładu, lukrecja jest bogata także w związki przyczyniające się do zwiększania produkcji śluzu, chroniącego układ pokarmowy przed działaniem kwasów. Bariera ta może również przyczyniać się do leczenia uszkodzeń, które spowodował przewlekły refluks. Mowa tu o wszelkiego rodzaju uszkodzeniach błon śluzowych w przełyku, żołądku i jamie ustnej.

Najważniejsze są jednak właściwości przeciwzapalne, które niekiedy przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia odczuwanych dolegliwości, lecz także pozwalają na pozbycie się refluksu. Fenole o takim działaniu dodatkowo niwelują także podrażnienia i zmniejszają skurcze żołądka, odpowiedzialne za charakterystyczny dla tej choroby ból.

Jakie są właściwości ziół na refluks gardłowo krtaniowy?

Jeśli chodzi o objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i ich niwelowanie, korzystne są przede wszystkim fenole i flawonoidy, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Niektóre z nich powodują też zwiększone wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu trawienie przebiega szybciej. Cenne są też właściwości ochronne, tworzące warstwę zabezpieczającą na błonach śluzowych elementów układu pokarmowego. Pozwala to na zapobieganie występowaniu nadżerek, które pojawiają się zwłaszcza w jamie ustnej i przełyku.

Niekiedy przy zgadze polecane są również zioła o działaniu uspokajającym. Wszystko ze względu na fakt, że refluks żołądkowo-przełykowy może pojawiać się w związku z przewlekłym stresem i napięciem. Pozbycie się problemu wymaga więc uspokojenia nie tylko układu pokarmowego, lecz także psychiki. Doskonałym wyborem jest m.in. melisa, pojawiająca się w niektórych mieszankach ziół zwalczających dolegliwości żołądkowe.

zioła na refluks gardłowo krtaniowy

Jakie są popularne zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

Niektóre zioła wykorzystywane w leczeniu refluksu cieszą się znacznie większą popularnością niż inne. Wśród nich warto wyróżnić rumianek, lukrecję, imbir, szałwię czy siemię lniane.

Rumianek na refluks

Rumianek zawiera terpenoidy i flawonoidy, czyli substancje, które łagodzą stany zapalne. Pozwalają więc na wykluczenie źródła nasilających się refluksów.

Lukrecja na refluks

Lukrecja przyczynia się do zwiększonego wydzielania soków trawiennych i śluzu chroniącego błony śluzowe przed uszkodzeniem. Pomaga też leczyć już powstałe rany w obrębie układu pokarmowego.

Imbir na refluks

W imbirze znaleźć można dużo fenoli, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Roślina ta zmniejsza też skurcze żołądka. Imbir może jednak rozluźniać dolny zwieracz przełyku, pogłębiając zgagę.

Szałwia na refluks

Szałwia łagodzi ból gardła oraz uporczywe objawy zgagi. Dzięki temu walczy ona z objawem polegającym na cofaniu się treści żołądkowej.

Siemię lniane na refluks

Siemię lniane także tworzy warstwę ochronną w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i nie dopuszcza do powstania nadżerek.

Kłącze tataraku na refluks

Kłącze tataraku pobudza wydzielanie soku żołądkowego, co przyczynia się do poprawienia trawienia pokarmów. Oprócz tego roślina ta tworzy warstwę ochronną, zabezpieczającą śluzówkę żołądka przed podrażnieniami przez kwas. Kłącze tataraku może też chronić przed nadżerkami.

Melisa na refluks

Melisa jest wykorzystywana przede wszystkim w celu walczenia ze źródłem refluksu. Uspokaja i niweluje stres, który często jest głównym powodem wystąpienia problemów żołądkowych.

Ziele skrzypu na refluks

Ziele skrzypu zawiera duże ilości krzemionki, która pozwala na wzmocnienie błon śluzowych w żołądku oraz przełyku. Wykazuje również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Zapobiega cofaniu się treści żołądkowej, czyli zjawisku bezpośrednio związanemu ze zgagą.

Liść podbiału na refluks

Liść podbiału zawiera wielocukry, które tworzą śluzowatą substancję ochronną. Roślina ta wykazuje podobne działanie do siemienia lnianego.

Imbir na refluks

Imbir zawiera fenole, które niwelują objawy refluksu. Zmniejszają skurcze żołądka i podrażnienia. Imbir ma też właściwości przeciwzapalne wspierające leczenie refluksu.

Jak stosować zioła na refluks gardłowo krtaniowy? – Dawkowanie

Zioła na refluks najczęściej stosuje się w formie naparów. Wystarczy zalać około 5-10 g suszonych roślin gorącą wodą. W takiej formie można pić je nawet kilka razy dziennie, w zależności od wybranego preparatu. Napary pozwalają nie tylko na łagodzenie bólu bezpośrednio w żołądku, lecz także jamie ustnej i przełyku. Z niektórych ziół można również wykonać odwary, wymagające zagotowania suszonych roślin.

Istnieją także zioła wydzielające charakterystyczną, śluzowatą substancję, która łagodzi objawy refluksu. Pozwala na stworzenie warstwy ochronnej w układzie pokarmowej. Takie rośliny, jak np. siemię lniane, wystarczy zagotować w rondelku. W ten sposób powstanie żel o właściwościach ochronnych. Siemię jest dostępne także w wersji proszku zalewanego wrzątkiem.

Aby złagodzić objawy choroby, konieczne jest przyjmowanie wspomnianych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmiar niektórych substancji, jak np. te zawarte w imbirze, mogą bowiem przyczynić się do zaognienia problemu, a nie jego wyeliminowania.

zioła na refluks gardłowo krtaniowy

Kiedy warto stosować zioła na refluks gardłowo krtaniowy? – Zastosowanie

Nieleczony refluks może być poważnym problemem i przyczyniać się do nadżerek w obrębie przełyku. Z tego powodu już w pierwszych jego stadiach warto stosować naturalne preparaty. Nie obciążają one wątroby, a w wielu przypadkach pozwalają ograniczyć refluks żółciowy i pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Stosowanie ziół na refluks jest wskazane u wszystkich osób, które borykają się z przewlekłą zgagą, bólem żołądka i problemami trawiennymi. To dobry wybór także dla tych chorych, którzy nie mogą stosować wybranych leków. Naturalne metody często pozwalają bowiem na złagodzenie dolegliwości bez nadmiernego obciążania organizmu.

Czy zioła na refluks gardłowo krtaniowy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania ziół na refluks może być nadwrażliwość na niektóre rośliny wchodzące w skład mieszanek. Istnieją też zioła, których nie powinny przyjmować kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Co więcej, rośliny często wchodzą także w reakcje z lekami przyjmowanymi na stałe. Z tego powodu przed rozpoczęciem stosowania naturalnych preparatów na refluks warto zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

Nie wszystkie zioła na refluks mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Mowa tu przede wszystkim o lukrecji, która często wchodzi w skład gotowych mieszanek łagodzących objawy chorób układu pokarmowego.

Skutki uboczne stosowania ziół na refluks gardłowo krtaniowy

Niektóre zioła, jak np. imbir, mogą wzmagać problem, zwłaszcza gdy są one stosowane w zbyt dużych ilościach. Wśród skutków ubocznych naturalnych preparatów na refluks można wyróżnić też uczulenia. Działania niepożądane występują także u kobiet w ciąży, które przyjmują lukrecję. Wówczas może bowiem dojść do zaburzenia wzrostu łożyska i rozwoju mózgu płodu.

Dlaczego warto stosować zioła na refluks gardłowo krtaniowy?

leczeniu refluksu często stosuje się leki, takie jak inhibitory pompy protonowej. Mieszanki ziołowe są naturalną alternatywą dla takich preparatów. Sięgają po nie zwłaszcza osoby, które ufają rozwiązaniom stosowanym od pokoleń. Zioła mogą przyczyniać się do złagodzenia objawów refluksu, zwłaszcza w jego początkowych stadiach. Ograniczają podrażnienia powodowane przez kwas żołądkowy, a także działają przeciwzapalnie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj tajemnice tauryny! Dowiedz się, jak ten kluczowy aminokwas wpływa na Twoje zdrowie, wytrzymałość i umysł. Przeczytaj nasz artykuł już teraz
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!