Guarana

Guarana – Właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Guarana to roślina, która naturalnie pochodzi z Brazylii. Jej nasiona są bogate w kofeinę. Badania wykazały, że zawartość kofeiny w ziarnach guarany jest nawet cztery razy większa niż w nasionach kawowca czy innych roślinach, które zawierają tę substancję. Niektóre źródła podają, że nasiona guarany zawierają w sobie 4 – 6% kofeiny, inne, że dochodzi nawet do 7,5%. Obok kofeiny zawiera w sobie również teobrominę i teofilinę, ale już w mniejszych ilościach procentowych. Taki skład czyni ją ważną alternatywą dla kawy, której spożywanie niesie ze sobą (poza pobudzeniem) również negatywne skutki. Jej dodatkową zaletą jest również to, że w jej składzie znaleźć można wiele prozdrowotnych substancji, które powodują, że jej spożywanie nie tylko podnosi energię, ale daje również wiele dodatkowych korzyści.

Guarana (Paullinia cupana) to roślina pochodząca Ameryki Południowej i Środkowej. W naturalnej medycynie znana jest już od wielu, wielu lat. Od wieków stosowana była przez Indian, którzy wykorzystywali jej pobudzające i prozdrowotne właściwości, a od kilku lat zyskuje popularność również na terenie Europy. Jako źródło kofeiny jest świetnym zamiennikiem kawy. Pobudza znacznie intensywniej, ale stopniowo i powoli. Nie ma więc efektu natychmiastowego „strzału” energetycznego. Dłużej też utrzymuje wysoki poziom pobudzenia, który spada znacznie wolniej niż w przypadku kawy. Efekt jej działania jest więc znacznie dłuższy, a jego wygaszanie łagodniejsze.

Moc guarany skrywa się w jej ziarnach, które znaleźć można w owocach. To typ rośliny pnącej, który dla Amazonii jest typowy. Guarana pochodzi z rodziny mydleńcowatych i spokrewniona jest z liczi, ackee i smoczym okiem, czyli owocem longanu. Ma duże liście i niewielkie białe kwiaty, które skupione są w kwiatostany o kształcie grona. Owoce są czerwone, a w nich znajdują się czarne nasiona pokryte białą otoczką. Smak owoców jest cierpki, gorzki i kwaskowaty.

Nazwa rośliny pochodzi od słowa warana, co oznacza „owoc jak ludzkie oczy”. Nic w tym dziwnego. Owoce guarany faktycznie przypominają ludzkie oczy.

Guarana

Guarana – właściwości

Ze względu na swój skład zawarty w nasionach guarany ma ona liczne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim ma działanie pobudzające i psychostymulujące. Jest to możliwe dzięki obecności w jej składzie ksantyn, w tym właśnie kofeiny. Po za tym znajdują się w niej procyjanidyny i katechiny, które również wykazują takie działanie.

Kofeina zawarta w guaranie wpływa na układ nerwowy. Poprawia jakość procesów poznawczych i pamięciowych, wzrost energii i działa jako afrodyzjak. Udowodniono również, że poprawia koncentrację. To jednak nie wszystkie właściwości guarany.

Warto wiedzieć, że roślina ta wpływa również na przebieg procesów trawienia. Ma działanie termogeniczne, a to oznacza, że podnosi temperaturę procesów metabolicznych, a to oznacza, że do ich przeprowadzenia potrzebne są większe pokłady energetyczne. To zaś zmusza organizm do czerpania z zapasów tkanki tłuszczowej, by wyprodukować energię niezbędną do przeprowadzenia przemian. W ten sposób guarana przyczynia się do szybszej utraty nadmiernych kilogramów. Oprócz odchudzających właściwości guarany można wymienić jeszcze wiele innych.

Działanie pobudzające, jakie niesie ze sobą dzięki kofeinie, powoduje przyspieszenie krążenia krwi w organizmie. To przekłada się na lepsze ukrwienie wszystkich organów i narządów, w tym tych, które odpowiedzialne są również za stosunek płciowy. Powoduje, że erekcja jest silniejsza i dłuższa, a satysfakcja ze stosunku większa. U kobiet guarana poprawia ukrwienie pochwy, co również przekłada się na odczuwanie większej przyjemności podczas współżycia.

Spożywanie nasion guarany powoduje, że zmniejsza się liczba doświadczanych bóli migrenowych. Następuje też poprawa odporności. Guarana ma też działanie przeciwbólowe. Pomaga w łagodzeniu objawów, które towarzyszą gorączce, czyli osłabienia i ogólnego rozbicia. Guarana pomaga w usuwaniu nadmiarów wody w organizmie, łagodzi obrzęki i wpływa na zmniejszenie cellulitu.

Guarana właściwości zawdzięcza również dużej zawartości tanin, czyli garbników roślinnych. Działają one ściągająco i uszczelniają błony śluzowe organizmu. W ten sposób do jelit nie przedostają się nadmiary wody, a to pomaga w zwalczaniu biegunki. Obecność kofeiny natomiast pomaga w wypróżnieniach, ponieważ pobudza jelita do pracy i usprawnia ich perystaltykę (ruchy robaczkowe).

Jako suplement diety stosowana w odpowiednich ilościach roślina pomaga również zapobiegać chorobom serca. Z jednej strony działanie guarany przejawia się przez obecność antyoksydantów, które chronią przed powstawaniem niebezpiecznych dla życia i zdrowia zakrzepów, a z drugiej roślina ta zapobiega odkładaniu się „złego cholesterolu” LDL w ścianach naczyń krwionośnych. Jego nadmiar prowadzi do zmniejszania światła naczyń i zmniejszania przepustowości krwi. Guarana powoduje też rozszerzenie naczyń krwionośnych, co również ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Nasiona guarany hamują rozwój szkodliwych bakterii, a w niektórych przypadkach nawet powodują ich śmierć.

Wartości odżywcze w guaranie – Skład

Wszystkie właściwości i zastosowanie guarany wynikają przede wszystkim ze składu substancji odżywczych, jakie znajdują się w nasionach rośliny. Co zatem można w niej znaleźć?

Przede wszystkim są to substancje pobudzające i psychostymulujące. Guarana zawiera:

 • kofeina;

 • teobromina;

 • teofilina.

Ponadto zawiera:

 • witaminy z grupy B;

 • witaminę C;

 • cholinę;

 • katechinę;

 • hipoksantynę;

 • saponiny;

 • adeninę;

 • skrobię;

 • polisacharydy;

 • tłuszcze;

 • flawonoidy;

 • epikatechiny.

Guarana

Guarana – zastosowanie

Skład i właściwości spowodowały, że zastosowanie guarany jest bardzo szerokie w dietetyce i medycynie naturalnej.

W dietetyce stosowana jest na odchudzanie. W przypadku guarany chodzi o działanie termogeniczne. Przyspiesza spalanie nagromadzonych zasobów tkanki tłuszczowej, a to przekłada się na szybszą utratę zbędnych kilogramów. Wyższa temperatura procesów metabolicznych wymaga większej energii do zrealizowania procesów trawiennych. Ta dostarczona z pożywieniem staje się niewystarczająca. Organizm musi więc sięgnąć po rezerwy, by wytworzyć niezbędną ilość energii. Rezerwy energetyczne przechowywane są w postaci tkanki tłuszczowej. Organizm więc wykorzystuje jej część do wytworzenia odpowiedniej ilości energii. W ten sposób zostaje ona wykorzystana i zmniejszona.

Ponadto, guarana ma korzystny wpływ na poziom złego cholesterolu w organizmie. Redukuje go, a to również przekłada się na budowanie prawidłowej masy ciała. Lepsza przepustowość naczyń krwionośnych powoduje, że wszystkie organy są lepiej odżywione i oczyszczone, a to przekłada się na ich sprawniejsze funkcjonowanie, w tym trawienie i rozkład tłuszczy.

W medycynie wykorzystuje się ją jako środek pobudzający, przeciwbólowy i przeciwbakteryjny. Działa przeciwmigrenowo. Pozwala uporać się z bólem i gorączką. Doraźnie wspiera w przypadku problemów z biegunką lub zaparciem. Działa profilaktycznie – zapobiega chorobom serca i nowotworom.

Ponieważ zawiera kofeinę, pomaga w usprawnieniu procesów pamięciowych i poznawczych oraz w poprawie koncentracji. Zawartość antyoksydantów sprawia, że zapobiega stresowi oksydacyjnemu. Poprawia wygląd skóry i redukuje cellulit.

Pobudza znaczenie lepiej niż zielona herbata, ale ma zbliżone właściwości antyoksydacyjne. jest składnikiem napojów energetycznych, które właśnie bogate w guaranę pobudzają często mocniej niż kawa.

Guarana – działanie i na co pomaga?

Guarana jako suplement diety wspiera kilka obszarów funkcjonowania człowieka. Po pierwsze zapewnia większą jasność umysłu. Działa pobudzająco i psychostymulująco. Usprawnia pamięć, koncentrację i procesy poznawcze.

Działa również pozytywnie na sferę seksualną. Jest afrodyzjakiem i poprawia jakość doświadczeń seksualnych. U mężczyzn przyczynia się do występowania dłuższych i mocniejszych erekcji. U kobiet poprawia ukrwienie pochwy, co przekłada się na mocniejsze orgazmy.

Do tego wpływa na odchudzanie, działa przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo. Chroni przed bólem i migrenami. Pomaga w odzyskaniu sił witalnych. Jej stosowanie przekłada się lepsze ukrwienie narządów, chroni serce przed chorobą wieńcową i zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Dlaczego warto stosować guaranę?

Guarana jest naturalną substancją pobudzającą, podobnie jak kawa. Jej przewagą jednakże są dodatkowe efekty, które można uzyskać, jak na przykład odchudzanie. Guarana chroni serce i usprawnia pracę układu krwionośnego. Usprawnia również procesy trawienne i uszczelnia błonę śluzową jelit, co zmniejsza jej przepuszczalność. Jest bogatym źródłem witamin i antyoksydantów. Zawiera naturalne garbniki roślinne i działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo. Pomaga uporać się z objawami gorączki i bólami migrenowymi.

Jak stosować guaranę – dawkowanie

Guarana powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmuje się, że ekstrakt nie powinien być przyjmowany w dawce powyżej 75 mg. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa to 100 mg w dwóch równych porcjach przyjmowanych rano i popołudniu.

Sproszkowanych nasion można używać w nieco większych ilościach: 1 – 2 łyżeczki. Okazuje się jednak, że już niewielkie jej ilości dają zauważalne efekty. Dawkowanie warto też omówić z lekarzem.

Guarana może być poddawana obróbce termicznej, ponieważ nie traci przy tym swoich właściwości.

Guarana

Guarana – przeciwwskazania

Guarana, mimo prozdrowotnych właściwości, z pewnością nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami przewlekłymi, jak nadciśnienie, cukrzycę, refluks żołądkowy oraz choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy oraz inne problemy żołądkowe. Szczególnie powinny uważać osoby z chorobami serca. W przypadku tych schorzeń objawy mogą się nasilić i zwiększyć moc, a to przyniesie danej osobie duży dyskomfort. Suplementację guarany powinny też wstrzymać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie powinny jej również spożywać dzieci, dlatego napoje energetyczne są dla nich zabronione.

Guarana – efekty stosowania

Stosowanie guarany może przynieść zaskakujące efekty. Poza lepszym pobudzeniem i większą sprawnością psychiczną, wpływa też pozytywnie na układ odpornościowy, krwionośny i pracę serca.

Poprawie ulegną również doznania seksualne. Jest to możliwe nie tylko dzięki lepszemu ukrwieniu narządów płciowych, ale również dzięki temu, że guarana uważana jest za afrodyzjak.

Pod względem działania antyoksydacyjnego guaranę porównuje sie do zielonej herbaty.

Ciekawostką jest, że mimo działania pobudzającego pozwala na spokojny sen wieczorem.

Guarana i skutki uboczne – Czy guarana jest szkodliwa?

Choć guarana jest naturalną substancją pobudzającą jej przedawkowanie może przynieść bardzo negatywne skutki, ponieważ kofeina w niej zawarta występuje w dużo większej ilości niż w kawie. Jakie skutki uboczne guarana wywołuje? Przede wszystkim jest to bezsenność, problemy żołądkowe, wymioty, nudności i bóle głowy, kołatanie serca. Nadmiar guarany może też mieć działanie silnie przeczyszczające.

Niektórzy pacjenci po przedawkowaniu obserwowali u siebie uczucie niepokoju, skurcze oraz drżenie mięśni. Należy uważać więc na spożywanie guarany w odpowiednich ilościach.

Przyjmując leki należy skonsultować też z lekarzem, czy guarana wchodzi z nimi w reakcję.

Guarana w proszku, w tabletkach czy do picia?

Spożywanie guarany zależy całkowicie od osoby, która się na nią decyduje. Dostępna jest guarana w tabletkach, guarana proszek i guarana do picia. Niezależnie od formy przyjmowania, należy trzymać się zaleceń producenta, ponieważ przedawkowana kofeina może nieść poważne skutki uboczne. W formie tabletek z reguły przyjmuje się rano i popołudniu. Proszek jest bardziej uniwersalny, ponieważ można go dodawać do koktajli, deserów i owsianek. Płyn jest bardzo łatwy do podania i przyjęcia. Wybór zależny jest więc od osobistych preferencji.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Regularne stosowanie kolagenu to patent na atrakcyjność i witalność. Dowiedz się, dlaczego kolagen nazywany jest eliksirem młodości i jak wybrać najlepszy kolagen do picia.
Chcesz wspomóc pracę nerek, zapobiegającym tym samym wielu poważnym schorzeniom? A może zależy ci na zmniejszeniu objawów niektórych chorób? Sprawdź, jak działają zioła na nerki.
Omułek zielonowargowy ma wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy suplement, może mieć pewne działania niepożądane. Dowiedz się więcej o jego właściwościach i ryzykach!
Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Szybsze gojenie ran i powrót do zdrowia po chorobie? To wszystko możliwe jest z l-argininą; zobacz, jakie skutki niosą jej niedobory