kreatyna

Kreatyna przed czy po treningu? – Kiedy brać kreatynę i czy to ma znaczenie?

W kontekście suplementacji kreatyną, jednym z najczęściej zadawanych pytań przez sportowców i osoby aktywnie trenujące jest: „Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę – przed czy po treningu?”. Wydawałoby się, że odpowiedź powinna być prosta, lecz nauka dostarcza nam złożonego obrazu, w którym każde z tych podejść ma swoje specyficzne zalety. W tym artykule przyjrzymy się dostępnym badaniom i dowodom na temat optymalnego czasu suplementacji kreatyną, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która może wspierać Twoje cele treningowe. Znajomość tego, jak i kiedy przyjmować kreatynę, może być kluczowa dla Twoich wyników i regeneracji.

Kreatyna to organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie człowieka, głównie w mięśniach, ale również w mózgu. Jest ona syntetyzowana z aminokwasów takich jak glicyna, arginina i metionina. W suplementacji sportowej, kreatyna monohydrat jest najczęściej stosowaną formą ze względu na swoją skuteczność i dostępność. Kluczową rolą kreatyny jest magazynowanie i transport energii w komórkach mięśniowych, co odbywa się za pośrednictwem fosfokreatyny. Podczas krótkich, intensywnych ćwiczeń, fosfokreatyna jest szybko przekształcana do ATP (adenozynotrójfosforan), który jest podstawowym nośnikiem energii w organizmie.

Suplementacja kreatyną może zwiększać zawartość fosfokreatyny w mięśniach, co pozwala na dłuższe utrzymywanie wysokiej intensywności wysiłku, opóźniając poczucie zmęczenia i przyspieszając regenerację. Ponadto, kreatyna ma wpływ na zwiększenie objętości mięśniowej poprzez osmotyczne przyciąganie wody do komórek mięśniowych, co jest korzystne dla procesów anabolicznych. Działanie kreatyny nie ogranicza się jednak do wsparcia funkcji mięśniowych; wykazano także jej korzystny wpływ na funkcje poznawcze, szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji i skupienia uwagi.

W kontekście zdrowia, kreatyna jest także badana pod kątem potencjalnych korzyści neuroprotekcyjnych i wsparcia w leczeniu niektórych chorób neuromięśniowych. Jest to substancja ogólnie uznawana za bezpieczną, ale jak każdy suplement diety, powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć ewentualnych interakcji z lekami i dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych.

kreatyna

Jaki jest najlepszy czas suplementacji kreatyny?

Optymalny czas suplementacji kreatyny to temat, który był przedmiotem wielu badań. Zalecenia dotyczące czasu przyjmowania kreatyny są różne i często zależą od indywidualnych celów oraz reakcji organizmu na suplementację. Rozważa się dwie główne opcje: przyjmowanie kreatyny przed treningiem oraz po treningu.

Kreatyna przed treningiem

Przyjmowanie kreatyny przed treningiem ma na celu zwiększenie dostępności fosfokreatyny w mięśniach i tym samym podniesienie poziomu energii, co może przyczynić się do poprawy wydajności podczas wysiłku anaerobowego, takiego jak trening siłowy czy sprinty. Argument za przyjmowaniem kreatyny w tym czasie opiera się na założeniu, że jej dostępność w mięśniach będzie wówczas największa, co pozwala na intensywniejsze i dłuższe wykonywanie ćwiczeń.

Kreatyna po treningu

Z drugiej strony, suplementacja kreatyny po treningu jest powszechnie zalecana w celu wspierania regeneracji mięśniowej, odbudowy zapasów ATP i stymulowania syntez białek mięśniowych. W tym czasie mięśnie mogą być bardziej podatne na absorpcję kreatyny z powodu zwiększonego przepływu krwi, co może przyspieszyć procesy regeneracyjne i wzrost mięśni.

Badania i indywidualne podejście

Wyniki badań są mieszane, a niektóre sugerują, że dokładny czas suplementacji kreatyny może nie mieć znaczącego wpływu na jej skuteczność, pod warunkiem że jest przyjmowana codziennie, co pozwala na saturację mięśni. Ważne jest, aby rozważyć indywidualne odpowiedzi organizmu oraz cele treningowe, co może wymagać eksperymentowania z różnymi schematami suplementacji.

Wnioski

Ostatecznie, najlepszy czas na suplementację kreatyny powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i reakcji organizmu, a także celów związanych z treningiem i dietą. Wiele osób osiąga dobre wyniki przyjmując kreatynę zarówno przed, jak i po treningu, aby maksymalizować jej potencjalne korzyści. Warto jednak skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem sportowym, aby opracować plan suplementacji dostosowany do własnych potrzeb.

Kreatyna przed treningiem: potencjalne korzyści i reakcje organizmu

Suplementacja kreatyną przed treningiem może przynieść szereg potencjalnych korzyści, które są szczególnie atrakcyjne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, dążących do poprawy swojej wydajności treningowej.

Wzrost energii mięśniowej

Kreatyna dostarczana przed wysiłkiem fizycznym może zwiększyć poziom fosfokreatyny w mięśniach, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość szybko dostępnej energii w formie ATP. To z kolei pozwala na wydłużenie czasu intensywnego wysiłku oraz zwiększenie ilości powtórzeń lub obciążenia podczas ćwiczeń siłowych.

Poprawa wydajności anaerobowej

Przyjmowanie kreatyny przed treningiem może poprawić wydajność podczas krótkotrwałych, intensywnych form aktywności anaerobowej, jak sprinty czy podnoszenie ciężarów. Sportowcy mogą doświadczyć lepszej wytrzymałości na wysokim poziomie intensywności, co jest kluczowe w sportach wymagających krótkich, ale bardzo intensywnych wysiłków.

Zwiększenie siły i przyrost masy mięśniowej

Kreatyna jest związana z potencjalnym zwiększeniem siły mięśniowej i hipertrofii, czyli wzrostem objętości mięśni. Przyjmowanie jej przed treningiem może pomóc w stymulowaniu procesów anabolicznych, prowadząc do efektywniejszego przyrostu masy mięśniowej w odpowiedzi na trening siłowy.

Szybsza regeneracja mięśni

Chociaż kreatyna często jest kojarzona z regeneracją po treningu, jej przyjmowanie przed ćwiczeniami również może przyczynić się do szybszej odbudowy zapasów ATP po zakończonym wysiłku, co skraca czas potrzebny na odzyskanie pełnej gotowości do kolejnej aktywności fizycznej.

Efekty psychostymulujące

Kreatyna może także wywierać pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja i szybkość reakcji, co może być korzystne przed treningiem, szczególnie w sportach wymagających szybkiego podejmowania decyzji i koordynacji ruchowej.

Każdy z tych potencjalnych korzyści może przyczynić się do lepszej jakości treningu i zwiększenia ogólnej wydajności sportowej. Ważne jest jednak, aby pamiętać o indywidualnych różnicach w odpowiedzi na suplementację kreatyną oraz o tym, że najlepsze efekty są osiągane w połączeniu z odpowiednim treningiem, dietą i odpoczynkiem.

kreatyna

Kreatyna po treningu: wsparcie dla regeneracji mięśni

Suplementacja kreatyną bezpośrednio po treningu jest często zalecana jako sposób na wsparcie procesów regeneracyjnych w organizmie. Oto kilka kluczowych korzyści wynikających z przyjmowania kreatyny w tym czasie:

Optymalizacja procesu regeneracji

Po intensywnym treningu, szczególnie siłowym, mięśnie przechodzą proces regeneracji i naprawy. Kreatyna, dostarczona w tym okresie, może przyspieszyć odbudowę fosfokreatyny w mięśniach, co jest istotne dla szybkiego przywrócenia równowagi energetycznej i regeneracji tkanki mięśniowej.

Przyspieszenie resyntezy ATP

Intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do wyczerpania zapasów ATP, podstawowego źródła energii dla mięśni. Suplementacja kreatyną po treningu pomaga w szybszej resyntezie ATP, co może skrócić czas potrzebny na pełną regenerację po wysiłku.

Zwiększenie objętości mięśniowej

Kreatyna wpływa na hydratację komórkową, zwiększając ilość wody w komórkach mięśniowych, co może przyczynić się do zwiększenia ich objętości. Taki efekt jest pożądany w kontekście wzrostu mięśni, gdyż większa objętość mięśnia może pozytywnie wpływać na jego siłę i wytrzymałość.

Wsparcie dla syntez białek mięśniowych

Dostarczenie kreatyny po treningu może wspierać procesy anaboliczne, w tym syntezę białek, która jest kluczowa dla budowania nowej masy mięśniowej. Kreatyna może zatem pomóc w efektywniejszym wykorzystaniu białka spożywanego w diecie.

Zmniejszenie uszkodzeń mięśniowych

Niektóre badania sugerują, że kreatyna może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych i uszkodzeń mięśniowych pojawiających się po treningu. Dzięki temu możliwe jest szybsze przejście do kolejnych sesji treningowych z mniejszym ryzykiem przetrenowania.

Korzyści kognitywne

Podobnie jak w przypadku przyjmowania kreatyny przed treningiem, jej spożywanie po treningu może przynieść korzyści dla funkcji poznawczych, co jest ważne dla procesów regeneracyjnych i ogólnego samopoczucia po wysiłku.

Podsumowując, kreatyna po treningu może znacząco wspierać regenerację mięśni oraz przyczyniać się do poprawy wyników treningowych. Ważne jest jednak, aby suplementację kreatyną dostosować do indywidualnego planu treningowego, celów oraz potrzeb organizmu, zawsze zwracając uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania i ewentualne interakcje z innymi suplementami czy lekami.

Porównanie: kreatyna przed treningiem a kreatyna po treningu

Debata na temat tego, czy kreatyna jest bardziej efektywna przed, czy po treningu, jest obiektem zainteresowania zarówno wśród naukowców, jak i sportowców. Oto porównanie potencjalnych korzyści i różnic w suplementacji kreatyną przed i po treningu.

Kreatyna przed treningiem

 • Energia: Podnosi poziom fosfokreatyny, zapewniając szybki dostęp do energii, co jest korzystne podczas wysiłków siłowych i sprintów.
 • Wydajność: Może poprawiać wydajność anaerobową, pozwalając na intensywniejszy i dłuższy trening.
 • Siła: Pomaga w zwiększeniu siły mięśniowej przez stymulację procesów anabolicznych.

Kreatyna po treningu

 • Regeneracja: Przyspiesza odbudowę fosfokreatyny i ATP, co jest kluczowe dla szybkiej regeneracji po intensywnym wysiłku.
 • Budowa mięśni: Wspiera syntezę białek mięśniowych i może przyczyniać się do zwiększenia objętości mięśni poprzez hydratację komórkową.
 • Odzysk: Może zmniejszać uszkodzenia mięśni i pomagać w szybszym odzyskiwaniu sił po treningu.

Badania naukowe

Badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do tego, który moment jest lepszy. Niektóre sugerują, że suplementacja kreatyną po treningu może być nieco bardziej korzystna ze względu na tzw. „okno metaboliczne” – okres, w którym mięśnie są bardziej chłonne na składniki odżywcze. Inne badania wskazują, że regularne przyjmowanie kreatyny, niezależnie od czasu, jest kluczem do zwiększenia jej poziomu w mięśniach i osiągnięcia efektów.

Praktyczne zastosowanie

W praktyce wielu sportowców decyduje się na przyjmowanie kreatyny zarówno przed, jak i po treningu, aby maksymalizować jej potencjalne korzyści. Istotne jest, aby obserwować reakcję własnego ciała i eksperymentować z różnymi schematami dawkowania.

Wnioski

Każdy podejście – czy to przyjmowanie kreatyny przed, czy po treningu – może być skuteczne i wybór często zależy od osobistych preferencji, celów treningowych oraz indywidualnej odpowiedzi organizmu. Optymalizacja czasu suplementacji kreatyny powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i zaleceń specjalisty, który może wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak rodzaj treningu, dieta i poziom zaawansowania treningowego.

Badanie naukowe – kiedy kreatyna jest najbardziej efektywna?

Badanie pt. „Wpływ suplementacji kreatyną przed treningiem w porównaniu do suplementacji po treningu na skład ciała i siłę”, oryginalny tytuł: „The effects of pre versus post workout supplementation of creatine monohydrate on body composition and strength”, przeprowadzone przez Jose Antonio i Victorii Ciccone, opublikowane w „Journal of the International Society of Sports Nutrition” w 2013 roku, sugeruje, że spożywanie kreatyny bezpośrednio po treningu może być bardziej korzystne niż przed treningiem w odniesieniu do składu ciała i siły.

Badanie to zostało przeprowadzone na grupie 19 mężczyzn uprawiających kulturystykę rekreacyjnie. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna przyjmująca kreatynę przed, a druga po treningu. Rezultaty wykazały znaczący wpływ czasu na masę beztłuszczową oraz siłę w wyciskaniu na ławeczce, jednak nie zaobserwowano znaczących różnic w masie tłuszczowej ani całkowitej masie ciała. Wnioski z badania wskazują, że suplementacja kreatyną po treningu może być nieco bardziej korzystna dla zwiększenia masy beztłuszczowej i siły

kreatyna

Podsumowanie: Najlepsze praktyki stosowania kreatyny w kontekście czasu stosowania

Suplementacja kreatyny przed treningiem

 

Plusy:

 • Może zwiększyć dostępność energetyczną dla mięśni, umożliwiając intensywniejsze i dłuższe ćwiczenia.
 • Potencjalnie poprawia wydajność w wysiłkach anaerobowych.

Minusy:

 • Możliwe, że nie wykorzystuje w pełni potencjału „okna metabolicznego” po treningu dla wchłaniania składników odżywczych.

Suplementacja kreatyny po treningu

 

Plusy:

 • Może lepiej wspierać regenerację mięśniową dzięki wykorzystaniu „okna metabolicznego”.
 • Pomaga w resyntezie ATP i przyspiesza regenerację, co może być korzystne dla przyrostu masy mięśniowej.

Minusy:

 • Jeśli przyjęcie następuje z opóźnieniem po treningu, potencjalne korzyści związane z „oknem metabolicznym” mogą zostać zmniejszone.

 

Ostatecznie wybór momentu suplementacji kreatyny zależy od indywidualnych preferencji, celów treningowych oraz schematu żywieniowego. W obu przypadkach regularne przyjmowanie kreatyny jest kluczowe dla saturacji mięśniowej i osiągania optymalnych efektów. Ważne jest, aby monitorować odpowiedź organizmu i dostosować suplementację do własnych potrzeb oraz konsultować się ze specjalistą w celu bezpiecznego i skutecznego stosowania suplementów.

KATEGORIE

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

TRENING

TRENING

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Maść arnikowa to produkt, który zyskał uznanie fizjoterapeutów, sportowców i kosmetologów. Jej szerokie właściwości zdrowotne pozwalają na redukowanie różnych dolegliwości.
Maść tygrysia to naturalny środek przeciwbólowy przeznaczony do stosowania miejscowego, sprawdź, jak może Ci pomóc i jak działa!
Odkryj prawdę o kreatynie. Czy jest bezpieczna dla nerek, serca i wątroby? Przeczytaj, by dowiedzieć się, kiedy i jak bezpiecznie stosować ten suplement.
Maść końska to doskonały sposób na łagodzenie bólu i obrzęków różnego pochodzenia, zobacz, jak działa i jak bezpiecznie ją można stosować!
Nie daj się skurczom nóg - Poznaj 7 domowych metod na skurcze i dowiedz się kiedy domowe metody wystarczą a kiedy udać się do lekarza.