maść końska

Maść końska – Właściwości, działanie, zastosowanie, na co może pomóc i jaką maść wybrać

Maść końska jest produktem docenianym już od wielu pokoleń. Chętnie sięgają po nią zarówno młodsi, jak i starsi, ponieważ w bardzo krótkim czasie potrafi przynieść ulgę w bólu lub załagodzić obrzęki. Ma naturalny skład i jest stosunkowo bezpieczna. Zobacz, na co i kiedy warto stosować maść końską, jakie ma właściwości i jakie środki ostrożności warto przy niej zachować.

Maść końska to substancja ziołowa, którą stosuje się wyłącznie zewnętrznie. Służy przede wszystkim do łagodzenia bólu i stanów zapalnych, głównie na mięśnie i stawy.

W przeszłości stosowana była do łagodzenia bólów mięśniowych koni zaprzęgowych, stąd też jej popularna i powszechnie występująca nazwa. Faktem jednak jest, że jest to produkt, który w swoim składzie nie ma produktów odzwierzęcych i nie jest maścią typowo weterynaryjną.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje maści końskiej. Jeden z nich ma działanie rozgrzewające, a drugi chłodzące.

maść końska

Maść końska – właściwości

Właściwości maści końskiej zależą w dużym stopniu od tego, który z jej rodzajów zostanie wybrany. Maść końska rozgrzewająca, czyli czerwona, przeznaczona jest przede wszystkim do łagodzenia bólu stawów i mięśni. Może być stosowana też w bólach reumatycznych. Jej działanie polega przede wszystkim na tym, że rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że obolałe miejsce jest lepiej ukrwione, odżywione i dotlenione, a jednocześnie dochodzi do efektu rozgrzania, co również uśmierza ból.

Chłodząca maść końska, czyli zielona sprawdzi się lepiej w przypadku obrzęków czy stłuczeń. Niekiedy pacjenci odczuwają ból, który można określić jako piekący. Na tego rodzaju dolegliwości również zalecana jest maść chłodząca. Warto też dodać, że przynosi ulgę nogom zmęczonym po całym dniu, relaksuje mięśnie i sprawdza się jako szybka, doraźna pomoc na żylaki.

Sportowcy często po nią sięgają z uwagi na to, że pomaga na zakwasy i bóle związane z przeciążeniem mięśni.

Chłodząca maść końska sprawdzi się również w czasie kataru. Udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Można też stosować ją w czasie gorączki, ponieważ przynosi chwilową ulgę. Wystarczy jedynie niewielką jej ilość nałożyć na kark.

Maść końska – zastosowanie

Z uwagi na odmienny sposób działania i różnorodne właściwości, zastosowanie odpowiedniego rodzaju maści końskiej zależne jest od rodzaju dolegliwości.

Bóle reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle w obrębie mięśni i stawów to dolegliwości, które należałoby potraktować maścią rozgrzewającą.

Natomiast w przypadku żylaków, obrzęków, stłuczeń czy uczucia zmęczenia w nogach (wrażenie ciężkich nóg) – zdecydowanie lepiej sięgnąć po maść chłodzącą. Chłodząca sprawdzi się również w czasie infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębień.

maść końska

Maść końska rozgrzewająca – kiedy stosować?

Rozgrzewająca maść końska zwiększa elastyczność i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. To skutkuje lepszym ukrwieniem posmarowanego miejsca. W ten sposób zostaje ono odżywione, dotlenione i rozgrzane. W efekcie ból stopniowo ustępuje, a pacjent może poczuć zauważalną ulgę.

Warto ją stosować w przypadku wystąpienia:

 • bólu, który towarzyszy zapaleniu nerwu kulszowego (zapaleniu korzonków);

 • bólu mięśni;

 • bólu kręgosłupa;

 • bólu stawów;

 • bólu reumatycznego;

 • nerwobólu;

 • problemów z krążeniem – np. maść końska rozgrzewająca może rozgrzewać marznące stopy;

 • artretyzmu.

Ponadto wpływa na ukrwienie tkanek oraz zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.

Maść końska chłodząca – kiedy stosować?

Chłodzącą maść można wykorzystać natomiast w nieco innych sytuacjach i problemach ze zdrowiem. Zaleca się jej stosowanie w momencie wystąpienia:

 • gorączki i stanu podgorączkowego;

 • bólu, który pojawia sie po stłuczeniach, przy siniakach i na skutek urazów;

 • obrzęków i bólu związanych z żylakami;

 • kataru;

 • migreny;

 • obrzęków kończyn;

 • uczucia ciężkich nóg;

Dodatkowo, maść końska chłodząca może złagodzić napięcie w mięśniach po intensywnym wysiłku. Może również złagodzić dolegliwości związane z ich nadwyrężeniem. Pomoże przy niedużych urazach, opuchliznach czy stłuczeniach.

Może działać rozluźniająco i przeciwbólowo, a dodanie jednej łyżki maści końskiej do kąpieli zadziała aromaterapeutycznie

Jaką maść końską wybrać – rozgrzewającą czy chłodzącą?

W związku z tym, że na rynku dostępne są dwa rodzaje maści końskiej, może pojawić się pytanie, którą z nich wybrać dla siebie. Odpowiedź jest jednocześnie prosta i trudna. Prosta, ponieważ wystarczy dobrać maść do swoich dolegliwości. Trudna, bo czasami trudno jest nam jednoznacznie rozpoznać, jakiego rodzaju dolegliwości doskwierają.

Pomocne będą z pewnością informacje znajdujące się powyżej. Jeżeli chcesz się jednak upewnić, że Twój wybór będzie prawidłowy, zapoznaj się również z informacjami poniżej.

Jak działa maść końska i na co może pomóc?

To, jak działa maść końska zależy w dużym stopniu od tego, jaki jest to jej rodzaj. Maść końska rozgrzewająca działa poprzez znajdujące się w niej składniki i substancje aktywne. To właśnie dzięki nim dochodzi do zwiększenia elastyczności naczyń krwionośnych i rozszerzenia ich światła, co daje efekt rozgrzewający.

Maść końska chłodząca, również działa za pośrednictwem zawartych w niej składników. Tak naprawdę to właśnie skład maści końskiej jest tutaj kluczem do zrozumienia jej skuteczności. Powodowane dzięki nim uczucie chłodu ma działanie przeciwbólowe, kojące i odprężające. Z uwagi na to, że w składzie maści końskiej znajdziesz również miętę, a co za tym idzie również mentol, to dodatkowo może ona udrażniać drogi oddechowe i tym samym ułatwiać oddychanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kataru czy ogólnie przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Maść końska na przeziębienia

Maść końska może być z powodzeniem stosowana podczas przeziębienia. Co ciekawe, okazuje się, że zarówno rozgrzewająca, jak i chłodząca może tutaj spełnić swoją rolę. Otóż maść rozgrzewająca rozszerza światło naczyń, a tym samym poprawia ukrwienie i dotlenienie tkanek. Tym samym ułatwia i usprawnia transport substancji odżywczych oraz komórek odpowiedzialnych za walkę z infekcjami. Maść rozgrzewająca pomoże też uśmierzyć ból mięśni i stawów, który jest dość charakterystyczny dla grypy.

Jeżeli zaś chodzi i maść chłodzącą, to jej zastosowanie jest nieco inne, choć również może się okazać bardzo pomocna. Już niewielka jej ilość nałożona na kark, przyniesie ulgę w przypadku gorączki i stanu podgorączkowego. Natomiast nałożenie jej odrobinki pod nosem ułatwi oddychanie i udrożni drogi oddechowego.

maść końska

Z czego składa się maść końska?

Skład maści końskiej nieco się różni zależnie od producenta, który udostępnia ją na rynku. Dobrze jednak wiedzieć, że różnice te nie są znaczące, a podstawowe składniki z reguły się nie zmieniają. Mogą występować w nieco odmiennych proporcjach.

Warto zapoznać się ze składem maści końskiej, ponieważ to bogactwo wielu dobroczynnych i wartościowych produktów naturalnego pochodzenia.

W głównej mierze maść końska składa się z ekstraktów ziołowych i olejków eterycznych. Najczęściej znajdziesz w niej:

 • wyciąg z kasztanowca, który przeciwdziała obrzękom i skurczom. Może usprawniać przepływ krwi i wykazywać właściwości przeciwzapalne. Może zmniejszać obrzęki, które już sie pojawiły.

 • wyciąg z jałowca, który prawdopodobbnie ma działanie rozgrzewające i może poprawiać mikrokrążenie krwi. Przypuszcza sie, że składnik ten może być pomocny w nerwobólach, bólach reumatycznych oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych.

 • wyciąg z arniki (arnica montana extract), który może wzmacniać ściany naczyń krwionośnych, zmniejszać obrzęki, krwiaki oraz siniaki. Z tego względu może być pomocny przy stłuczeniach. Prawdopodobnie ma też działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 • mięta i tymianek, które mogą łagodzić bóle reumatyczne, dają uczucie chłodu i mogą działać znieczulająco.

 • wyciąg z szyszek chmielu, który może przynieść ulgę w bólach reumatycznych i działać przeciwzapalnie.

W niektórych produktach znaleźć można również wyciąg z nagietka (calendula officinalis flower extract), wyciąg z korzenia żywokostu (symphytum officinale root extract)

Maść końska charakteryzuje się również przyjaznym działaniem olejków eterycznych. Do najważniejszych z nich należą:

 • mentol, który wykazuje działanie znieczulające, chłodzące i przeciwobrzękowe, najczęściej pochodzi z mięty polnej (mentha arvensis herb oil) lub mięty pieprzowej (mentha piperita herb oil);

 • kamfora, która może pobudzać układ krązenia, łagodzić ból mięśni, kręgosłupa i kości, prawdopodobnie wykazuje działanie obkurczające i przeciwzapalne;

 • eukaliptus (eucalyptus globulus leaf oil), który rozszerza naczynia krwionośne, może łagodzić dolegliwosci związane z zapaleniem korzonków nerwowych, daje uczucie chłodu i niweluje skutki zmęczenia.

Niektóre rodzaje maści końskiej zostały dodatkowo wzbogacone ekstraktem z chilli, kasztanowcem, rozmarynem (rosmarinus officinalis oil) lub torfem. Dostępna jest też maść końska spirytusowa z wyciągiem z ziół. W maści końskiej można również znaleźć olejek jodłowy (abies alba needle oil), sosnowy (pinus sylvestris leaf oil), lawendowy (lavandula angustifolia oil), słonecznikowy (helianthus annuus oil)

Wspomniane dodatki mogą nieco zmieniać lub rozszerzać działanie preparatu, podobnie jak dodawane do niego różne olejki eteryczne. Dlatego też przed zastosowaniem takiej wzbogaconej maści, sprawdź, jak jej działanie opisuje sam producent.

Jak stosować maść końską – ile razy smarować?

Niezależnie od rodzaju maść końską stosuje się wyłącznie miejscowo, tam, gdzie doskwiera ból, pojawił się obrzęk lub siniak. Ciekawostką jest to, że okazjonalnie można ją również stosować na skórę głowy. Rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie. To powoduje, że cebulki włosów są lepiej odżywione, a włosy mocniejsze. Szybciej rosną i poprawia się ich kondycja.

W kwestii leczniczego stosowania maści końskiej zaleca się smarowanie obolałego, obrzękniętego lub posiniaczonego miejsca 2 – 3 razy na dzień.

Maść końska – interakcje z lekami

Nie ma informacji, jakoby maść końska wchodziła w interakcje z lekami, co mogłoby przynieść negatywne skutki.

Maść końska – środki ostrożności

Mimo tego, że maść końska ma tak szerokie zastosowanie i może przynieść ulgę w różnorodnych dolegliwościach bólowych, niewolno zapominać o środkach ostrożności. Maść składa się z wielu różnorodnych wyciągów, ekstraktów i olejków eterycznych, a to może powodować, że może dojść do podrażnienia skóry.

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że szczególnie intensywnie może zareagować skóra wrażliwa. Jest bardziej podatna na podrażnienia.

Przed pierwszym zastosowaniem warto wykonać próbę alergiczną na niewielkiej powierzchni skóry. W ten sposób ograniczy się ewentualną reakcję czy podrażnienie do niewielkiego obszaru.

Maści nie powinno się stosować na większej powierzchni skóry niż 30% i nie więcej niż 3 razy na dobę. Nie wolno również nakładać jej w okolicach oczu oraz u dzieci poniżej 12 roku życia. Maść końska powinna też być przechowywana w sposób bezpieczny i niedostępny dla małych dzieci.

Maść końska – przeciwwskazania

Maści nie wolno stosować, gdy skóra jest podrażniona ani na otwarte rany. Znajdujące się w niej olejki eteryczne mogą bowiem nasilić podrażnienie lub zainfekować ranę.

Nie wolno stosować jej u dzieci poniżej 12 roku życia. Z uwagi na brak jednoznacznych informacji na temat wpływu i bezpieczeństwa maści w ciąży, nie zaleca się jej stosowania w tym okresie. Jeżeli jednak dolegliwości bardzo dokuczają to koniecznie trzeba się wcześniej skonsultować z lekarzem, który oceni bezpieczeństwo zastosowania maści w czasie ciąży.

Warto też pamiętać, że w przypadku skóry wrażliwej maść może wywołać podrażnienie i wrażenie mocnego rozgrzania.

Przeciwwskazaniem będzie również uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie wolno smarować więcej niż 30% powierzchni ciała i nie częściej niż 3 razy na dobę. Przed pierwszym zastosowaniem trzeba wykonać test na małej powierzchni. Najlepiej maść nakładać punktowo.

Czy końską maść można stosować w ciąży?

Nie ma jednoznacznych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania maści w ciąży, dlatego nie zaleca się jej używania w tym okresie. Jeżeli bóle kręgosłupa lub obrzęki są bardzo nasilone, wówczas należy się koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. To on zadecyduje, czy maść końska może być w tej sytuacji bezpiecznie stosowana.

Maść końska – skutki uboczne i działania niepożądane

Maść końska rozgrzewająca i chłodząca bardzo rzadko daje skutki uboczne czy działania niepożądane. W tych nielicznych przypadkach może dojść do miejscowego podrażnienia skóry, uczucia pieczenia, swędzenia lub innej reakcji alergicznej. Maść może wywoływać podrażnienia.

Dlaczego warto stosować maść końską ?

Maść końska rozgrzewająca wpływa na ścianki naczyń krwionośnych, czyni je bardziej elastycznymi, co przekłada się na lepsze ukrwienie poszczególnych tkanek. Ponadto taki preparat rozgrzewający ma działanie rozluźniające. Regularne stosowanie może przynieść ulgę w bólach reumatycznych, czy tych, które wiążą się z zapaleniem nerwu kulszowego. Bardzo często polecana jest przy zapaleniu korzonków.

Końska maść chłodząca sprawdzi się przy niewielkich stłuczeniach, miejscowych obrzękach i przeziębieniu. Przyniesie ulgę i odprężenie.

Warto ją stosować ponieważ powstała na bazie najwyższej jakości naturalnych surowców. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

KATEGORIE

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

TRENING

TRENING

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kofeina to doskonale znana nam z kawy substancja pobudzająca, wokół której narosło już wiele mitów i teorii - czas się z nimi rozprawić.
Odkryj, jak cytrulina rewolucjonizuje trening i regenerację. Poznaj jej wpływ na mięśnie, wytrzymałość oraz zdrowie. Czytaj teraz i podnieś efektywność swoich treningów.
Odkryj, kiedy kreatyna działa najlepiej: przed czy po treningu? Znajdź swoją strategię i maksymalizuj efekty!
Kreatyna występuje w organizmie człowieka, ale często dostarczana jest w formie suplementów. Stosowana głównie przez sportowców wspomaga np. przyrost masy ciała, regenerację.
Odkryj pełny obraz wpływu kreatyny na organizm, od zwiększenia masy mięśniowej i wydolności treningowej, po korzyści kognitywne. Zobacz co daje kreatyna w 13 punktach.