maść tygrysia

Maść tygrysia – Działanie, skład, właściwości, zastosowanie, jak stosować i na co może pomóc

Maść tygrysia znana również jako tiger balm to mazidło, które opatentowane zostało przez chińskiego zielarza. Jest to mieszanka ziół o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. W jej składzie, oprócz ziołowych ekstraktów znaleźć można również liczne wartościowe olejki eteryczne. Zobacz, na co pomaga maść tygrysia, kiedy warto ją stosować i jakie środki ostrożności należy zachować.

Maść tygrysia czerwona to maść lecznicza, w skład której wchodzi zróżnicowana ziołowa kompozycja z dodatkiem naturalnego pochodzenia olejków eterycznych. Nazwa maści tygrysiej pochodzi od symbolu i jednocześnie znaku rozpoznawczego producenta. Jest to tygrys, który dodatkowo w kulturze chińskiej stanowi symbol siły.

Jej receptura została opracowana przez chińskiego zielarza Aw Chu Kin. Początki stosowania maści tygrysiej sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to synowie zielarza utworzyli w Singapurze fabrykę i zaczęli ją produkować na masową skalę. Jako ciekawostkę warto dodać, że firma działa do dziś.

W Polsce maść tygrysia czerwona jest dostępna już od dziesiątek lat. Na polskim rynku też pojawiały się okresowo jej wietnamskie odpowiedniki. Była to tak zwana maść z kotkiem.

maść tygrysia

Maść tygrysia – właściwości

Maść tygrysia ma przede wszystkim właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest ona w dwóch wersjach. Jest to maść tygrysia czerwona (tiger balm red) i maść tygrysia biała (tiger balm white). Maść biała jest łagodniejsza i delikatniejsza w swoim działaniu. Z jej składu usunięto też olejek goździkowy, co prawdopodobnie przesądziło o tym, że jest łagodniejsza.

Maść czerwona natomiast jest mocniejsza i silniejsza. Bardziej też rozgrzewa.

Ogólnie maść tygrysia działa najpierw chłodząco, a potem rozgrzewa. To powoduje, że jest to produkt o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym.

Jaki jest skład oryginalnej maści tygrysiej?

Opisane powyżej właściwości maści tygrysiej pochodzą z zawartych w jej składzie substancji. To różnego rodzaju ekstrakty ziołowe z dodatkiem naturalnego pochodzenia olejków roślinnych.

Oryginalna maść tygrysia składa się z:

  • 25% – kamfory, która działa rozgrzewająco i poprawia krążenie krwi;

  • 10% – mentolu, który ma właściwości orzeźwiające, ochładzające i inhalujące;

  • 7% – olejek kajeputowy, który ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze;

  • 6% – mięta pieprzowa, która działa inhalująco i orzeźwiająco;

  • 5% – olejek cynamonowy, który ma działanie antyseptyczne;

  • 5% – olejek goździkowy, o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym. Dodatkowo może się przyczyniać do łagodzenia chorób układu oddechowego, takich jak kaszel czy astma.

  • baza maści.

maść tygrysia

Jak działa maść tygrysia i na co może pomóc?

Z uwagi na opisany powyżej skład i właściwości maści tygrysiej, może ona być pomocna w wielu różnorodnych dolegliwościach i schorzeniach. Trzeba pamiętać, że nie zastąpi ona leczenia i należy stosować ją z rozwagą. Może jednak okazać się bardzo pomocna w prowadzonej kuracji.

Maść polecana jest na bóle stawów, w bólach mięśni czy ogólnie ujętych bólach kostno – stawowych. Prawdopodobnie może pomóc w przypadku migreny, bólu głowy i podczas przeziębienia. Z uwagi na to, że ma właściwości ściągające i przeciwbólowe, może być stosowana również przy ukąszeniach owadów.

Jest to też maść polecana osobom, które uprawiają czynnie sport lub narażone są na kontuzje i urazy. Po treningu zaś pomaga uporać się z zakwasami.

Na co jeszcze pomaga maść tygrysia? Wskazuje się, że warto po nią sięgnąć przy:

  • katarze, kaszlu i zatkanych zatokach;

  • bólach pleców i sztywności karku;

  • nerwobólach;

  • bólach reumatycznych;

  • stłuczeniach, skręceniach i zwichnięciach;

  • leczeniu opuchniętych nóg i ciężkości nóg;

  • bólach menstruacyjnych;

  • zmęczonych, opuchniętych stopach i nogach;

Na podkreślenie zasługuje fakt, że maść tygrysia może się okazać bardzo pomocna przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dodatkowo może zmniejszyć bóle ramion, szyi i napięciowe bóle głowy. Przynosi ulgę po długim i ciężkim dniu.

Maść tygrysia – zastosowanie

Maść tygrysia czerwona i biała przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Obolałe miejsce należy natrzeć i pozostawić. Maść tygrysia powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a przez to poprawia krążenie w skórze i tkance podskórnej. Efektem tego jest uczucie rozgrzania.

Trzeba pamiętać, że maść tygrysia nie wymaga wykorzystania jej dużych ilości. Wystarczy niewielką ilość maści nanieść na obolałe miejsce i delikatnie wmasować.

W przypadku bólu głowy można posmarować nią skronie i skórę powyżej nosa.

W przypadku przeziebienia można wdychać olejki eteryczne bezpośrednio z maści lub przygotować sobie inhalację. W tym celu odrobinę maści tygrysiej rozpuszcza się w gorącej wodzie. Należy się nad nią nachylić i wdychać unoszący się aromat. W takiej formie sprawdzi się też na zatkany nos i chore zatoki.

Jak stosować maść tygrysią – dawkowanie

Maść tygrysią należy stosować w niewielkiej ilości i wyłącznie punktowo. Nie jest ona przeznaczona ani do użytku wewnętrznego ani do pokrywania nią dużych powierzchni ciała.

Niewielką ilość maści nanieść na obolałe miejsce lub w miejsce po ukąszeniach owadów, wsmarować i zostawić – niech zadziała. Należy pamiętać, by unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi, a przed pierwszym użyciem maści zrobić sobie test alergiczny. Odrobinkę maści tygrysiej nanieść na wewnętrzną stronę nadgarstka powierzchnię i odczekać 24 godziny. Jeżeli po tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, znaczy, że maść można stosować.

Maść tygrysia – interakcje z lekami

Nie ma informacji na temat tego, by maść tygrysia wchodziła w interakcje z lekami i tym sposobem stanowiła zagrożenie dla zdrowia czy życia pacjenta, który z niej korzysta.

Maść tygrysia – przeciwwskazania

Maść tygrysia nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży ani dzieci poniżej drugiego roku życia. Jej intensywny aromat i naturalny skład mogą bowiem wywołać reakcję alergiczną. W przypadku kobiet w ciąży, które chciałyby wykorzystać jej dobroczynne właściwości, konieczna jest konsultacja lekarska.

Przeciwwskazaniem do stosowania maści tygrysiej jest też skóra wrażliwa, ponieważ mogą wystąpić podrażnienia i zaczerwieniania. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Należy zachować ostrożność z uszkodzeniami skóry – w kontakcie z maścią może dojść do podrażnienia. Preparatu nie wolno też nakładać na rany i otarcia.

Ostrożność powinny też zachować osoby chorujące na astmę i alergią wziewną.

Czy można stosować maść tygrysią w ciąży?

Zasadniczo nie powinno się stosować maści tygrysiej w czasie ciąży. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy jej działanie przeciwbólowe mogłoby faktycznie pomóc, konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na bazie swojej wiedzy, doświadczeń oraz badań kontrolnych pacjentki, będzie umiał podjąć decyzję o tym, czy maść tygrysia może być wdrożona jako wsparcie, czy nie.

Maść tygrysia – skutki uboczne i działania niepożądane

Mimo tego, że maść tygrysia niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków, to nie każdy może ją stosować, a jej stosowanie może przynieść też efekty niepożądane.

Przede wszystkim należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Olejki eteryczny mogą doprowadzić podrażnienia i dyskomfortu.

Na skutek zbyt długiego stosowania maść tygrysia może powodować podrażnienia i zaczerwienienie skóry. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia skóry. Dobrą wiadomością jest jednak to, że powstałe pod jej wpływem zmiany nie są trwałe.

Intensywny zapach maści tygrysiej może powodować łzawienie i podrażnienie dróg oddechowych.

maść tygrysia

Dlaczego warto stosować maść tygrysią ?

Zarówno maść tygrysia czerwona (tiger balm red), jak i biała (tiger balm white) to bardzo pomocne wsparcie w doraźnym leczeniu bólu i obrzęków. Skład maści tygrysiej jest w pełni naturalny, więc nie zawiera w sobie chemicznych i syntetycznych składników, które obok pozytywnych efektów niosłyby ze sobą również te szkodliwe.

Ziołowa kompozycja z dodatkiem naturalnego pochodzenia olejków roślinnych polecana jest osobom, które uprawiają czynnie sport lub narażone są na kontuzje. Może pomóc na opuchnięte stopy i ukąszenia owadów. Ma działanie przeciwbólowe, dlatego sprawdzi się w bólach pochodzenia reumatycznego i na inne dolegliwości bólowe. Pomoże w bólach głowy.

Jest to produkt niezwykle łatwy do rozprowadzenia, co również przemawia na jej korzyść. Wystarczy niewielką ilość maści nanieść na obolałe miejsce, by poczuć ulgę. Jest maścią o działaniu rozgrzewającym. Sprawdzi się w przypadku bóli mięśni o silnym nasileniu.

Gdzie kupić oryginalną maść tygrysią?

Maść tygrysią można kupić w sklepach zielarskich internetowych i stacjonarnych. Dostępna jest również w niektórych drogeriach i sklepach ekologicznych.

KATEGORIE

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

TRENING

TRENING

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj pełny obraz wpływu kreatyny na organizm, od zwiększenia masy mięśniowej i wydolności treningowej, po korzyści kognitywne. Zobacz co daje kreatyna w 13 punktach.
Odkryj, jak cytrulina rewolucjonizuje trening i regenerację. Poznaj jej wpływ na mięśnie, wytrzymałość oraz zdrowie. Czytaj teraz i podnieś efektywność swoich treningów.
Odkryj, kiedy kreatyna działa najlepiej: przed czy po treningu? Znajdź swoją strategię i maksymalizuj efekty!
Kreatyna występuje w organizmie człowieka, ale często dostarczana jest w formie suplementów. Stosowana głównie przez sportowców wspomaga np. przyrost masy ciała, regenerację.
Kofeina to doskonale znana nam z kawy substancja pobudzająca, wokół której narosło już wiele mitów i teorii - czas się z nimi rozprawić.