Maść arnikowa

Maść arnikowa – Co to jest? Właściwości, działanie, stosowanie, efekty i przeciwwskazania

Maść arnikową wytwarza się z kwiatostanu arniki łąkowej. Jest to roślina z grupy astrowatych, która powszechnie rośnie na łąkach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jako lek maść arnikowa była stosowana już w XII wieku. Aktualnie wykorzystuje się ją głównie w medycynie naturalnej do stosowania zewnętrznego. Maść z arniki wykazuje właściwości przeciwzapalne i może pomagać przy dolegliwościach reumatycznych. Sprawdza się także objawowo po ukąszeniach owadów. Czym jest maść arnikowa i kiedy warto ją stosować?

Arnika górska, nazywana czasem także kupalnikiem górskim, należy do rodziny astrowatych i osiąga do 50-60 cm wysokości. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które zebrane są w koszyczki i to właśnie substancje zawarte w tych koszyczkach stanowią podstawę produktu leczniczego. O działaniu arniki pisała już XII – wieczna mniszka benedyktyńska Hildegarda z Bingen. Przez wiele lat arnika górska stosowana była głównie w ziołolecznictwie ludowym i dopiero w XIX wieku zaczęto ją wykorzystywać w powszechnym użytku wraz z innymi lekami. Arnika rośnie na terenach Europy, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce znajdziemy ją między innymi w Puszczy Białowieskiej, na Mazurach, w Sudetach i Karpatach Wschodnich. Jako gatunek zagrożony podlega ścisłej ochronie. Do produkcji leku maść arnikowa wykorzystywane są substancje ze specjalnych upraw.

Kwiaty arniki wyróżniają się bogatym składem, w którym znajdziemy między innymi:

 • helenalinę (laktony seskwiterpenowe) – wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwobrzękowe;

 • fitosterole, garbniki, olejki eteryczne – mają właściwości antyseptyczne;

 • flawonoidy – działają przeciwzapalnie.

Preparat przeznaczony do stosowania miejscowego wykonywany jest głównie z kwiatostanu i wazeliny rośliny.

Maść arnikowa

Maść arnikowa – co to takiego?

Maść arnikowa tworzona jest z kwiatów arniki i przeznaczona do stosowania miejscowego np. przy dolegliwościach reumatycznych czy ukąszeniach owadów. Jest też wykorzystywana przy stanach zapalnych brodawek sutkowych oraz jako produkt leczniczy w terapii stanów zapalnych skóry. Maść z arniki znana jest ze swojego korzystnego działania na kondycję skóry, dlatego może być stosowania pomocniczo w walce z obrzękiem pourazowym, ale też w przypadku trądziku, popękanych naczynek czy siniaków. W aptece maść arnikową znajdziemy jako preparat o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Produkt przeznaczony jest do stosowania na skórę w celu poprawienia jej ukrwienia i redukcji widoczności naczynek.

Wskazania do stosowania maści z arniki

Maść arnikowa sprawdzi się jako produkt stosowany pomocniczo w przypadku urazów i niektórych chorób skórnych. Można ją stosować między innymi w przypadku:

 • siniaków;

 • trądziku i innego rodzaju wyprysków;

 • popękanych naczynek;

 • obrzęków, będących wynikiem stłuczeń;

 • odmrożeń i oparzeń;

 • objawowo po ukąszeniach owadów.

Maść arnikowa to specyfik, charakteryzujący się szerokim spektrum działania. Można ją wykorzystać w przypadku:

 • siniaków i gdy mamy do czynienia z obrzękiem pourazowym – zawarte w arnice substancje wchłaniają płyn z wysięku. Maść pomaga pobudzić krążenie, co sprzyja szybszej regeneracji;

 • stłuczeń i zwichnięć – preparat zmniejsza ból i wspiera krążenie;

 • przy problemach z cerą naczyniową – zawarte w preparacie substancje wzmacniają naczynia włosowate i uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, jednocześnie je obkurczając;

 • trądziku – arnika wykazuje działanie antyseptyczne i dezynfekujące, może wpływać na złagodzenie zmian trądzikowych i zapobiegać powstawaniu nowych.

Maść arnikowa – właściwości

Maść arnikowa znana jest przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające gojenie. W skład produktu leczniczego wchodzą między innymi flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne, garbniki karotenoidy czy tymol. To bogaty skład sprawia, że maść jest skuteczna na ukąszenia owadów, dolegliwości reumatyczne oraz stłuczenia.

Maść arnikowa

Maść arnikowa – zastosowanie

Ze względu na bogatą kompozycję, maść arnikowa ma szerokie zastosowanie w medycynie i terapiach domowych.

Maść z arniką znajdziemy w aptekach, sklepach zielarskich i z kosmetykami ekologicznymi. Preparaty występują w różnych pojemnościach i mogą różnić się składem. Niektóre z nich zawierają substancje pomocnicze, mające dodatkowo poprawiać stan skóry lub sprzyjać regeneracji. Dzięki szerokim właściwościom prozdrowotnym kwiat arniki jest powszechnie wykorzystywany do produkcji maści, która zyskała sporą popularność wśród wielbicieli medycyny naturalnej. Produkty dostępne są bez recepty, jednak przed rozpoczęciem ich stosowania, należy przeczytać ulotkę, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Maść arnikowa pod oczy

Maść z arniki znana jest ze swoich właściwości zmniejszających obrzęki. Produkt korzystnie wpływa więc na redukcję cieni pod oczami, wygładzając skórę i wyrównując koloryt. Najlepiej stosować ją na noc.

Maść arnikowa pod usta

Maść arnikową można wykorzystać także w celu łagodzenia opryszczki na ustach oraz wyprysków, pojawiających się na twarzy. Co ciekawe, arnika wykazuje także działanie łagodzące w przypadku zapalenia dziąseł. Zawdzięczamy to zawartości substancji bakteriostatycznych i bakteriobójczych, takich jak heliany czy flawonoidy.

Maść arnikowa na żylaki i naczynka

Dzięki zdolności do obkurczania i wzmacniania naczyń krwionośnych maść z arniki sprawdzi się w terapii żylaków oraz w celu zmniejszenia widoczności naczynek na twarzy. Ekstrakt z arniki łatwo przenika przez naskórek, dzięki czemu szybko dociera do naczyń włosowatych, zmniejszając ich widoczność. Oczywiście naczynka nie znikną całkowicie, jednak systematyczne stosowanie maści przyczyni się do zmniejszenia ich widoczności i poprawy kolorytu skóry. Co więcej, produkt zapobiega pojawianiu się nowych zmian naczyniowych.

Maść arnikowa na zmarszczki

Zawarte w maści składniki aktywne działają korzystnie na skórę. Produkt wykazuje działanie łagodzące drobne zmarszczki i może zapobiegać pojawianiu się nowych.

Maść z arniki na siniaki

Maść zmniejsza obrzęk i łagodzi ból, dlatego doskonale sobie radzi z siniakami. Można ją stosować także podczas skręceń i innych urazów, choć nie zaleca się jej na otwarte rany i znacznie uszkodzoną skórę. Jedną z substancji aktywnych, zawartych w arnice jest helenalina, która działa na poziomie komórkowym. Kiedy dochodzi do urazu, następuje aktywacja białka NF KAPPA-B i przemieszczenia go do komórki. Białko to wpływa na wytwarzanie substancji, odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego. Helenalina odpowiada za zahamowanie aktywacji wspomnianego białka, dzięki czemu następuje redukcja reakcji zapalnej.

Jak stosować maść arnikową – dawkowanie

Maść z arniki przeznaczona jest tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Należy aplikować ją bezpośrednio na skórę w miejscu urazu lub obszarze zasinienia. Preparat powinno się delikatnie wmasowywać w skórę. Produkt charakteryzuje się tym, że dość wolno się wchłania, warto więc poświęcić nieco czasu na dokładne wklepanie preparatu w skórę. W przypadku rehabilitacji pourazowej produkt można wykorzystać także do masażu leczniczego. Lekarze zalecają zazwyczaj stosowanie preparatu miejscowo 2-3 razy na dobę.

Czy można stosować maść z arniką w ciąży i podczas karmienia piersią?

Jeżeli jesteś w ciąży lub w okresie karmienia piersią, a chcesz korzystać z preparatu, skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania produktu w konkretnym celu.

Maść arnikowa – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego produktu leczniczego, także stosowanie maści z dodatkiem arniki wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Maści z arniką nie powinny stosować osoby uczulone na arnikę oraz którykolwiek składnik preparatu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie należy jej stosować na otwarte rany, a jedynie na nieuszkodzoną skórę. Stosowanie maści nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Specyfik nie powinien też wywoływać interakcji z innymi lekami.

Maść arnikowa

Maść arnikowa – skutki uboczne

Maść z dodatkiem arniki można aplikować tylko i wyłącznie na nieuszkodzoną skórę. Choć jest to preparat w większości bezpieczny w stosowaniu, w określonych przypadkach może powodować działania niepożądane, takie jak zaczerwienienie skóry, wysypka, pokrzywka, owrzodzenia. Mogą także wystąpić odczyny alergiczne skóry w połączeniu z uporczywym świądem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy jak najszybciej zaprzestać stosowania preparatu, a jeżeli przykre dolegliwości nie mijają, skontaktować się z lekarzem.

Maść arnikowa – efekty stosowania

Maść wykazuje zdolność wzmacniania naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność. To właśnie dlatego tak dobrze sprawdza się w zakresie przeciwdziałania tworzenia się wylewów podskórnych oraz obrzęków. Działanie produktu polega przede wszystkim na wchłanianiu płynu z wysięków, co automatycznie przekłada się na redukcję obrzęku i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Między innymi właśnie dlatego tak bardzo doceniają ją sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Produkt wybierany jest chętnie również przez fizjoterapeutów oraz osoby, zmagające się z bólami pourazowymi i związanymi z chorobami przewlekłymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Dlaczego warto stosować maść arnikową?

Maść z arniki to produkt, który znalazł swoje zastosowanie na szeroką skalę. Chętnie sięgają po nią osoby, zmagające się z różnymi dolegliwościami. Ze względu na bogaty skład, preparat może być stosowany między innymi w celu poprawy wyglądu skóry. Arnika pomaga zminimalizować widoczność nieestetycznych zmian na twarzy, takich jak trądzik, przebarwienia czy popękane naczynka. Dzięki zawartości tymolu maść wykazuje działanie dezynfekujące, a więc może chronić przed rozwojem bakterii i namnażaniem się wyprysków. W arnice znajdziemy też witaminę A, która cechuje się dobrym działaniem na skórę, wykazując właściwości odmładzające, kojące i łagodzące.

Maść z arniki dostępna jest w większości aptek, a także w sprzedaży internetowej. Cena preparatu, zawierającego ok. 25 g wynosi kilkanaście złotych. Jest to naturalny produkt, który zyskał uznanie lekarzy, fizjoterapeutów i sportowców. 

KATEGORIE

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

BOOSTERY DLA AKTYWNYCH

TRENING

TRENING

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj, jak cytrulina rewolucjonizuje trening i regenerację. Poznaj jej wpływ na mięśnie, wytrzymałość oraz zdrowie. Czytaj teraz i podnieś efektywność swoich treningów.
Kofeina to doskonale znana nam z kawy substancja pobudzająca, wokół której narosło już wiele mitów i teorii - czas się z nimi rozprawić.
Kreatyna występuje w organizmie człowieka, ale często dostarczana jest w formie suplementów. Stosowana głównie przez sportowców wspomaga np. przyrost masy ciała, regenerację.
Odkryj pełny obraz wpływu kreatyny na organizm, od zwiększenia masy mięśniowej i wydolności treningowej, po korzyści kognitywne. Zobacz co daje kreatyna w 13 punktach.
Odkryj, kiedy kreatyna działa najlepiej: przed czy po treningu? Znajdź swoją strategię i maksymalizuj efekty!