Czarcie żebro

Czarcie żebro – Co to jest i jakie są jego właściwości, zastosowanie i działanie

Jedną z ciekawych, ale stosunkowo mało znanych roślin stosowanych w fitoterapii jest czarcie żebro. To niebanalne zioło o intrygującej nazwie wykazuje wiele cennych właściwości, w tym moczopędne i odtruwające. Jest też skutecznym remedium na problemy skórne. Czarcie żebro ma bogatą tradycję w medycynie ludowej. Przypisywano mu nawet magiczną moc. Pod nazwą „czarcie żebro” kryje się ziele ostrożnia warzywnego – podobnej do ostu byliny z rodziny astrowatych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej niebanalnej roślinie leczniczej?

Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum), ze względu na charakterystyczny wygląd korzenia, potocznie zwany jest „czarcim żebrem”. Jest pospolicie występującą rośliną zaliczaną do astrowatych. Z uwagi na charakterystyczną formę liści i kwiatów ostrożeń mylony bywa z ostem. Inne, stosowane w różnych regionach Polski nazwy czarciego żebra to carskie ziele i pietra ziele.

Naturalnym miejscem występowania ostrożnia warzywnego jest Azja i Europa. Na Starym Kontynencie brak go jedynie w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce występuje głównie w północno-wschodniej części kraju, w tym na Warmii i Mazurach. Uznawany jest u nas za gatunek rodzimy.

Ostrożeń warzywny wyposażony jest w pojedyncze, wzniesione, grube, górą rozgałęzione łodygi i ciemnozielone, kolczaste, nierówno ząbkowane liście. I łodyga, i liście pokryte są meszkiem. Kwiaty rośliny są rurkowate, mają żółtą barwę (czasem ciemnoczerwoną), nitki pręcików są owłosione. Kwiaty spoczywają w walcowato-jajowatych koszyczkach otoczonych łuskami z kolcami. Wyrastają na szczycie łodygi. Owoce to podłużne, szarożółte niełupki. W ziemi spoczywa grube, poziome kłącze, z którego wyrastają nieliczne nitkowate korzenie. Roślina ma wysokość 0,5 m-1,5 m.

Ostrożeń warzywny jest rośliną miododajną. Kwitnie od lipca do września. Jego ulubione stanowiska to podmokłe łąki, polany, doliny rzek, zarośla, pastwiska. Lubi miejsca z glebą żyzną, wilgotną, zaopatrzoną w strumienie.

Czarcie żebro to przede wszystkim roślina lecznicza, ale w niektórych rejonach świata wykorzystywana jest również jako roślina jadalna. Jako warzywo traktowane są kłącza oraz młode rośliny w całości. Surowcem zielarskim są liście i łodygi (zbierane w okresie kwitnienia i owocowania).

W medycynie naturalnej ostrożeń warzywny stosowany jest od stuleci, między innymi jako remedium na krwotoki i bóle stawów oraz jako środek żółciopędny. W dawnych czasach czarcie żebro używane było także do odprawiania czarów. Według wierzeń ludowych odpędza złe moce, choroby i uroki.

Czarcie żebro

Czarcie żebro (ostrożeń warzywny) – właściwości

Za właściwości prozdrowotne czarciego żebra odpowiadają następujące składniki:

  • kwasy fenolowe,

  • flawonoidy (w tym linaryna, pektolinaryna, apigenina),

  • sterole,

  • alkaloidy,

  • laktony seskwiterpenowe,

  • triterpeny,

  • sole mineralne,

  • olejki eteryczne,

  • garbniki,

  • lignany.

W medycynie ludowej ostrożeń warzywny stosowany był zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ma mnóstwo dobroczynnych działań. Ogólnie wzmacnia organizm, jest pomocny w leczeniu reumatyzmu i przewlekłych chorób skóry, przynosi ulgę w dnie moczanowej, chroni miąższ wątroby. Zwalcza też wszelkie stany zapalne, zarówno w obrębie skóry, jak i organów i tkanek wewnętrznych. Poprzez pobudzanie wytwarzania moczu przyśpiesza usuwanie szkodliwych metabolitów i toksyn z organizmu.

Czarcie żebro jest znaną i stosowaną od wielu lat naturalną receptą na dolegliwości ze strony dróg żółciowych i moczowych. Stymuluje produkcję żółci, zmniejsza cofanie żółci do żołądka oraz zwalcza stany zapalne dwunastnicy i żołądka. Poprawia też pracę pęcherzyka żółciowego i przeciwdziała kamicy żółciowej. Stosowanie naparów z ostrożnia warzywnego to także sposób na pozbycie się skurczów i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej oraz usprawnienie procesów trawiennych.

Co więcej, czarcie żebro obniża poziom cukru we krwi i wspomaga przemianę materii. Ze względu na wysoką zawartość flawonoidów wykazuje właściwości przeciwutleniające, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zmian nowotworowych i chorób układu krążenia oraz spowalnia starzenie się organizmu.

Czarcie żebro wykazuje:

  • właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające),

  • właściwości przeciwnowotworowe,

  • działanie hepatoprotekcyjne,

  • właściwości regenerujące,

  • właściwości żółciopędne i żółciotwórcze,

  • działanie przeciwskurczowe,

  • działanie moczopędne,

  • właściwości odtruwające (aktywuje procesy detoksykacji, czyści krew),

  • działanie przeciwzapalne,

  • właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,

  • właściwości immunostymulujące,

  • działanie przeciwkrwotoczne,

  • właściwości ściągające,

  • właściwości przeciwreumatyczne.

Czarcie żebro (ostrożeń warzywny) – zastosowanie

Do użytku wewnętrznego wykorzystywane są głównie napary lub wywary z ziela czarciego żebra. Wykazują one wysoką aktywność i zazwyczaj przynoszą zadowalające efekty w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości, szczególnie jeśli są spożywane systematycznie (co najmniej przez parę tygodni).

Doskonałe rezultaty dają również mieszanki ziołowe, w których łączy się ziele ostrożnia warzywnego z innymi, podobnie działającymi roślinami leczniczymi. Przykładowo, kompozycja ziela czarciego żebra, owocu ostropestu plamistego, kwiatu kocanki i korzenia mniszka lekarskiego to sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę trawienia, pobudzenie wydzielania żółci oraz wsparcie wątroby. Natomiast kompozycja ziela czarciego żebra, liścia maliny, kory wierzby i owocu dzikiej róży to metoda na złagodzenie bólów reumatycznych.

Napar z czarciego żebra przyrządzimy, zalewając 1 łyżkę suszu szklanką wrzątku (parzymy pod przykryciem 15 minut). Natomiast wywar z czarciego żebra przygotujemy, zalewając 2-3 łyżki suszu 2 szklankami wody i gotując na małym ogniu około 10 minut.

Oprócz picia naparów i wywarów możemy wykorzystać czarcie żebro również do użytku zewnętrznego. Sprawdzi się do robienia okładów, do przemywania skóry, do płukanek do włosów, a także do kąpieli leczniczych.

Czarcie żebro

Jak przygotować kąpiel w czarcim żebrze?

Czarcie żebro to jedno z najcenniejszych i najbardziej efektywnych ziół stosowanych do kąpieli leczniczych. Takie kąpiele przynieść nam mogą wiele korzyści – z jednej strony pozytywnie wpływają na samopoczucie, pomagają zwalczyć zmęczenie, odprężają i dodają sił witalnych, a z drugiej strony są receptą na szereg dolegliwości, w tym na wysypki, zakażenia grzybicze i bakteryjne, trądzik, świąd skóry, oparzenia.

Jak przygotować kąpiel w czarcim żebrze? 5-6 łyżek ziela czarciego żebra zalewamy wodą (około 500 ml) i gotujemy przez 10 minut. Wywar wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut.

Jak działa czarcie żebro i na co pomaga?

Czarcie żebro stymuluje odporność, zwalcza grzyby i drobnoustroje oraz hamuje procesy zapalne. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Przyspiesza procesy odbudowy uszkodzonych tkanek. Regularne stosowanie naparów z czarciego żebra to także sposób na pobudzenie metabolizmu i oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii.

W jakich dolegliwościach może pomóc czarcie żebro:

  • pomaga w przypadku kumulacji toksyn w organizmie,

  • jest cennym wsparciem dla dróg moczowych, oczyszcza nerki, stymuluje rozpuszczanie kamieni nerkowych, łagodzi zapalenie pęcherza moczowego,

  • jest remedium na powolną przemianę materii oraz dolegliwości trawienne (np. zaparcia, wzdęcia, niestrawność),

  • łagodzi bóle reumatyczne, jest pomocne w artretyzmie,

  • jest pomocne w przypadku przeciążenia i uszkodzeń wątroby oraz w stanach zapalnych tego organu (wzmaga regenerację komórek wątrobowych, zmniejsza stan zapalny, chroni wątrobę przed marskością i stłuszczeniem),

  • jest cennym wsparciem w profilaktyce kamicy żółciowej oraz w niedoborach i zastojach żółci, ma zastosowanie w chorobach woreczka żółciowego,

  • pomaga normować poziom cukru we krwi,

  • stosowany zewnętrznie pomaga w: zapaleniu spojówek, wysypkach, trądziku, egzemie, wrzodach i ropniach, łuszczycy, ukąszeniach, oparzeniach, podrażnieniach i zaczerwienieniach skóry, swędzeniu i pieczeniu, zmianach alergicznych, łupieżu, wypadaniu włosów, łojotoku.

Jak stosować czarcie żebro – dawkowanie

Napary z czarciego żebra to skarbnica flawonoidów, steroli, terpenów, garbników, składników mineralnych (w tym magnezu, potasu, wapnia) i innych cennych substancji, dzięki którym pozbędziemy się toksyn, poprawimy pracę układu trawiennego i dróg żółciowych oraz wspomożemy organizm na wiele innych sposobów.

W jakich dawkach stosować czarcie żebro, żeby odczuć jego działanie lecznicze? Zaleca się stosowanie 1 łyżki suszonego ziela na 1 szklankę wody. Herbatkę z czarciego żebra wypijamy 2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem przed posiłkami). Minimalny czas kuracji to 3 tygodnie.

Czarcie żebro – przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem kuracji z udziałem czarciego żebra warto skonsultować się z lekarzem. Szczególne środki ostrożności powinniśmy zachować, jeśli cierpimy na jakieś schorzenia i przyjmujemy leki. Czarcie żebro nie jest wskazane dla osób borykających się z alergią na rośliny z rodziny astrowatych. Nie należy także stosować tego zioła w okresie ciąży i karmienia piersią.

Czarcie żebro

Czarcie żebro – skutki uboczne

Ostrożeń warzywny to jedno z tych ziół, które stosowane w nadmiarze mogą okazać się toksyczne i wywołać działania niepożądane. Jednym z rzadkich skutków ubocznych stosowania zbyt dużych ilości czarciego żebra jest stłuszczenie wątroby.

Przy stosowaniu ostrożnia warzywnego w nadmiarze mogą pojawić się też bóle brzucha, nudności, a także odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe (w związku z działaniem moczopędnym ziela). Warto zatem ściśle przestrzegać zalecanych dawek.

Czarcie żebro – efekty stosowania

Czarcie żebro ma działanie ogólnie odtruwające organizm, dzięki czemu jego regularne stosowanie może na przynieść takie efekty jak: eliminacja problemów trawiennych (w tym wzdęć, gazów, nudności, zaparć, trudności z wypróżnianiem), poprawa stanu skóry i włosów, wzrost energii, zanik cieni pod oczami, poprawa odporności, eliminacja bólów głowy, zmniejszenie podatności na zmęczenie.

Dodatkowo efektami działania czarciego żebra są: sprawniejsze wygaszanie stanów zapalnych i infekcji, redukcja bólów w obrębie jamy brzusznej i redukcja bólów w obrębie układu ruchu.

Dlaczego warto stosować czarcie żebro?

Czarcie żebro to ziołowy sposób na regenerację wątroby i kompleksowy detoks organizmu. Roślina poprawi też kondycję naszych stawów i zniweluje dokuczliwe dolegliwości związane zastojem i niedostatecznym wydzielaniem żółci. Jednocześnie pomoże zwalczać wszelkie niedoskonałości skóry, w tym trudne do wyleczenia zmiany. To wielozadaniowe zioło może być także receptą na wypadanie włosów.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj tajemnice spiruliny, algi pełnej witamin i minerałów! Czy wspiera odchudzanie? Jak wpływa na włosy i skórę? Dowiedz się więcej i wzbogać swoją dietę!
Zestaw witamin wyłącznie dla kobiet - czy to ma sens? Te witaminy sprzyjają urodzie i poprawiają odporność. Zobacz gdzie ich szukać!
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.
Jeśli rozglądasz się za silnymi antyoksydantami zapewniającymi długą młodość, wysoką witalność i kompleksową ochronę przed patogenami, astaksantyna powinna zwrócić twoją uwagę!
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!