naturopatia 00

Naturopatia - Co to jest, jakie praktyki obejmuje i jaki korzyści dostarcza naturoterapia

Naturopatia to forma medycyny niekonwencjonalnej, która koncentruje się na wspieraniu zdrowia i leczeniu chorób poprzez naturalne metody i substancje. Naturopaci wierzą w moc samouzdrawiania organizmu i skupiają się na identyfikowaniu i usuwaniu przyczyn chorób, zamiast jedynie zwalczania objawów. Naturopatia wykorzystywana jest dla celów optymalnego utrzymania zdrowia, a także jako wsparcie w spersonalizowanych terapiach zdrowotnych. Korzyści płynące z naturopatii wykraczają poza dobre samopoczucie fizyczne, obejmując równowagę psychiczną i emocjonalną, co czyni ją kompleksowym rozwiązaniem dla osób poszukujących bardziej naturalnego podejścia do zdrowia.

Naturopatia to holistyczna filozofia zdrowia i metoda leczenia, która w przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej wykorzystuje terapie naturalne do poprawiania ogólnego stanu zdrowia. Osoby praktykujące naturopatię, znane jako naturopaci, szukają przyczyny zaburzenia zdrowotnego, zamiast jedynie łagodzić objawy. Naturopaci wykorzystują wrodzoną zdolność organizmu ludzkiego do samoleczenia, a ich celem jest wspieranie tej zdolności przy użyciu naturalnych metod. Skupiają się na poznaniu przyczyn danego stanu chorobowego, a następnie stosują różnorodne terapie, takie jak dieta, ziołolecznictwo, suplementacja, akupunktura czy techniki relaksacyjne, aby przywrócić zdrowie i równowagę organizmu klienta.

naturopatia 01

Początki naturopatii – skąd pochodzi?

Naturopatia ma swoje korzenie, które sięgają starożytności. Metody terapeutyczne, które wykorzystuje, wywodzą się z różnych kultur i systemów medycyny, w tym z medycyny chińskiej, ajurwedyjskiej, greckiej i europejskiej. Współczesna naturopatia jako jeden z systemów medycyny holistycznej wywodzi się głównie z XIX-wiecznej Europy i Ameryki Północnej. W Europie, szczególnie w Niemczech, naturopatia rozwijała się równolegle z rosnącym zainteresowaniem naturalnymi metodami leczenia. Niemiecki lekarz, pastor i przyrodnik Sebastian Kneipp jest uważany za jednego z pionierów naturopatii. Jego prace nad hydroterapią i ziołolecznictwem miały duży wpływ na rozwój tej dziedziny. W Ameryce Północnej naturopatia zyskała na popularności w latach 80. XIX wieku. Przez większość XX wieku system opierający się na naturalnych metodach wspierających leczenie i zdrowie rozwijał się bardzo dynamicznie, a w latach 70. XX wieku powstały szkoły naturopatii, które oferują wykształcenie w tej dziedzinie.

Główne zasady i filozofia naturopatii

Główną zasadą naturopatii jest całościowe podejście do zdrowia człowieka. Naturopaci postrzegają ciało, umysł i ducha jako system naczyń połączonych, który dla zachowania prawidłowego zdrowia musi funkcjonować w harmonii. Zaburzenie jednego z tych obszarów negatywnie wpływa na pozostałe, co w efekcie wywołuje różnego rodzaju problemy zdrowotne. Naturoterapeuta stara się stworzyć warunki wzmacniające naturalne zdolności samouzdrawiania organizmu, by w ten sposób wpłynąć na poprawę i utrzymanie zdrowia bez stosowania konwencjonalnych farmaceutyków. Naturopaci bardzo indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta i dostosowują plan leczenia do potrzeb każdej osoby. Praca z pacjentem obejmuje szczegółowy wywiad, badania laboratoryjne i analizę stylu życia, w celu ustalenia źródeł problemów zdrowotnych.

Różnice między naturopatią a medycyną konwencjonalną

Naturopatia znacznie różni się od konwencjonalnej medycyny. Wyróżnia się zdecydowanie bardziej szczegółowym, całościowym i spersonalizowanym podejściem do pacjenta niż oferuje tradycyjna opieka medyczna. Naturoterapia bazuje na wykorzystaniu naturalnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo, suplementacja, terapia żywieniowa, akupunktura, homeopatia, techniki relaksacyjne i innych. Naturoterapeuci dążą do zapobiegania chorobom również poprzez promowanie zdrowych nawyków u swoich pacjentów. W celu zapewnienia kompleksowej opieki współpracują w wielodyscyplinowych zespołach specjalistycznych wspólnie z lekarzami, fizjoterapeutami i psychologami.

naturopatia 02

Metody leczenia stosowane w naturopatii

W naturopatii wykorzystuje się wiele metod stosowanych w medycynie naturalnej. Wszystkie z nich mają na celu aktywowanie i wzmacnianie naturalnych zdolności organizmu do zwalczania chorób i przywracania stanu równowagi.

Fitoterapia w naturopatii

Fitoterapia to nauka wykorzystująca prozdrowotne właściwości roślin i ziół zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w terapiach leczniczych. Praktykujący naturopaci często stosują różnorodne preparaty ziołowe i roślinne w celu leczenia różnych dolegliwości.

Homeopatia w naturopatii

Jest to holistyczna metoda lecznicza, opierająca się na zasadzie: „podobne leczyć podobnym”. Homeopaci twierdzą, że nie ma dwóch takich samych jednostek, które dane schorzenie czy chorobę przechodzą w ten sam sposób. Dlatego leczenie ustalane jest bardzo indywidualnie do organizmu każdego pacjenta.

Irydologia w naturopatii

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Irydolodzy twierdzą również, że różne obszary tęczówki odpowiadają różnym częściom ciała, a zmiany w jej wyglądzie mogą wskazywać na obecność choroby lub zaburzenia.

Refleksologia w naturopatii

Praktyka ta opiera się na założeniu, że różne obszary stóp, rąk i uszu są powiązane z narządami i systemami w ciele człowieka. Ich masowanie stymuluje receptory, co może prowadzić do poprawy funkcjonowania danego organu czy części ciała objętych stanem chorobowym.

Akupunktura w naturopatii

Jest to wywodząca się z medycyny chińskiej technika leczenia, która polega na wprowadzaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele w celu przywrócenia równowagi energetycznej. Stosowana w celu łagodzenia bólu, w terapii radzenia sobie ze stresem oraz dla poprawy ogólnej kondycji organizmu.

Dietetyka w naturopatii

W naturopatii dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego odżywiania i diety, jako ważnych elementów terapii leczniczej. Praktykujący naturopaci udzielają swoim pacjentom doradztwa w zakresie zdrowego żywienia, aby wspierać kondycję zdrowotną.

Fizjoterapia w naturopatii

Celem fizjoterapii w naturopatii jest przywrócenie funkcji fizycznej i poprawa zdrowia poprzez działanie na układ mięśniowo-szkieletowy i inne układy organizmu. W naturopatii wykorzystuje się masaże, ćwiczenia, terapie manualne i ruchowe.

Aromaterapia w naturopatii

Aromaterapia wykorzystuje naturalną moc olejków eterycznych znajdujących się w roślinach w celu przywrócenia zdrowia i dobrego samopoczucia. Aromaterapia może być stosowana poprzez inhalację, masaże lub kąpiele.

Reiki w naturopatii

Jest to japońska metoda lecznicza, której celem jest przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie, której zaburzenie powoduje różne choroby i dolegliwości. Podczas zabiegu reiki naturopata pobiera energię przez czakrę korony i przekazuje ją pacjentowi za pomocą czakr znajdujących się po wewnętrznej stronie dłonie poprzez przykładanie rąk do określonych obszarów ciała.

Bioenergoterapia w naturopatii

Bioenergoterapeuci wykorzystują własną energię do przywrócenia równowagi energetycznej w organizmie pacjenta. Poprzez przykładanie lub zbliżanie dłoni do określonych części ciała, pobudzane są naturalne mechanizmy samolecznicze.

Chiropraktyka w naturopatii

Opiera się na terapiach manualnych kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego w celu przywrócenia prawidłowych funkcji ciała. Chiropraktycy w naturopatii mogą stosować różnorodne techniki, które mają na celu poprawę krążenia, redukcję bólu i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Biomasaż w naturopatii

Jest to technika, która łączy elementy masażu i akupresury. Biomasaż obejmuje masaż tkanek głębokich, rozciąganie, uciskanie określonych punktów akupunkturowych i terapie energetyczne. Efektem takiego zabiegu jest poprawa krążenia, redukcja napięcia mięśniowego i optymalizacja procesów regeneracyjnych organizmu.

naturopatia 03

Wykształcenie i certyfikacja naturopatów

Naturopata to specjalista posiadający szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności dotyczące różnych obszarów funkcjonowania organizmu człowieka. Ponadto praktykujący naturopata jest także doradcą w zakresie prawidłowego żywienia i suplementacji. W swojej pracy wykorzystuje metody znane z tradycyjnej medycyny ludowej, a także stosuje terapię manualną, elementy psychologii i hipnoterapii. Naturopatą w Polsce może zostać osoba, która ukończyła kurs organizowany przez Cech Naturopatów i Hipnotyzerów. Podczas kursu studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie anatomii, fizjologii i patologii. Zgłębiają wiadomości dotyczące nauk społecznych, w tym psychologię zdrowia i edukację zdrowotną. Kursanci uczą się filozofii zdrowia, zasad naturalnej medycyny i prawidłowego odżywiania, a także poznają tajniki wykorzystania ziół. W trakcie kursu specjaliści przekazują uczestnikom wiedzę dotyczącą profilaktyki i promocji zdrowia oraz wszystkich wykorzystywanych w naturopatii metod leczniczych.

Korzyści i ograniczenia naturopatii

Naturopatia, ze swoim holistycznym podejściem, oferuje liczne korzyści, w przypadku różnych problemów zdrowotnych. Ma na celu leczenie pierwotnej przyczyny choroby, a nie tylko łagodzenie objawów, promowanie długoterminowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie należy jednak zapominać o ograniczeniach naturopatii. Może ona nie być wystarczająco skuteczna w chorobach przewlekłych czy stanach nagłych. Wadą może być również brak badań naukowych potwierdzających skuteczność niektórych metod terapeutycznych stosowanych w naturopatii. Dlatego też, chociaż naturopatia może być korzystną terapią wspomagającą, całkowite poleganie na niej bez konsultacji z lekarzem nie zawsze jest wskazane.

Przyszłość naturopatii

Przyszłość naturopatii w Polsce wygląda obiecująco, ponieważ ludzie poszukują metod naturalnych poza medycyną konwencjonalną, aby rozwiązać swoje problemy zdrowotne. Rosnące zainteresowanie holistycznym podejściem do zdrowia i naturalnymi metodami leczenia w naszym kraju doskonale odzwierciedla globalny trend. W rezultacie w Polsce rośnie liczba instytucji oferujących kursy dla osób chcących zdobyć kwalifikacje zawodowe naturopaty oraz klinik oferujących zabiegi naturopatyczne. Jednak aby naturopatia mogła w pełni ugruntować swoją pozycję w Polsce, będzie wymagać ciągłych badań, aktywnego zaangażowania w edukację publiczną i współpracy między naturopatami i lekarzami.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Mentol wykazuje wiele cennych właściwości. Wspomaga przy bólach glowy, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, infekcjach przeziębieniowych. Dowiedz się więcej.
Palma sabałowa to roślina, na którą uwagę zwrócić powinni szczególnie mężczyźni - to właśnie ona może pomóc w problemach z przerostem prostaty i łysieniem - sprawdź, jak!
Aloes to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach, przynosi korzyści przy stosowaniu jej od wewnątrz, jak i w formie kosmetyku.
Dziegieć to naturalna substancja od lat wykorzystywana w medycynie ludowej i kosmetyce naturalnej. Warto poznać szerokie właściwości zdrowotne tego składnika.