Palma sabałowa

Palma sabałowa (Saw palmetto) – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Palma sabałowa to roślina, która coraz szerzej i powszechniej zaczyna być doceniana. Jej walory estetyczne już dawno pozwoliły jej zagościć w naszych domach. Teraz coraz odważniej prezentuje swoje właściwości lecznicze. Przede wszystkim jest wartościowa dla mężczyzn ze względu na to, że pomaga walczyć z łagodnym przerostem prostaty. Może również być bardzo pomocna w probelamch z łysieniem androgenowym. Czy to jej jedyne właściwości? Co jeszcze warto wiedzieć na temat palmy sabałowej? Jakie składniki decydują o jej właściwościach i jak bezpiecznie ją stosować?

Palma sabałowa to roślina, która w sposób naturalny występuje w Ameryce Środkowej, Północnej i Południowej oraz zachodnich Indiach. W celach medycznych wykorzystywane są jej fioletowo – czarne owoce. Rosną one w klastrach. Częściowo wysuszone owoce służą do przygotowywania ekstraktów leczniczych.

Palma sabałowa należy do rodziny arekowatych (palmowatych). Ma krzaczasty wygląd. Dorasta do dwóch metrów wysokości i metra szerokości. Pęd rośliny jest krótki, zakończony pióropuszem liści. Liść palmy sabałowej jest duży i sztywny, podzielony na taśmowate listki. Barwa rośliny jest bardzo charakterystyczna. Liście mogą bowiem przechodzi od zielonej do niebieskozielonej.

Omawiana roślina wydaje drobne białe kwiaty, z których następnie rodzą się drobne ciemne (czarno – fioletowe) i lśniące owoce.

Roślinę można spotkać pod wieloma nazwami. To nie tylko palma sabałowa, ale również palma sabalowa, bocznia piłkowana, serenoa repens

Palma sabałowa

Palma sabałowa – właściwości

Do głównych właściwości zdrowotnych palmy sabałowej należy działanie antyandrogenne. Jest to możliwe, ponieważ roślina zawiera w sobie specjalne związki aktywne, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron – w podwyższonym stężeniu odpowiedzialny za przerost prostaty, a utrzymany na prawidłowym poziomie stymulujący komórki gruczołu krokowego do wzrostu. Przerost prostaty natomiast może prowadzić do rozwoju raka tego gruczołu.

Znajdujące się w palmie fitosterole hamują też wchłanianie cholesterolu, który uczestniczy w powstawaniu hormonu DHT (dihydrotestosteronu). Jednocześnie, zmniejszone wchłanianie cholesterolu pozytywnie wpływa na kondycję układu sercowo – naczyniowego, zmniejsza ryzyko powstawania złogów miażdżycowych i zapobiega wielu chorobom układu krążenia.

Ekstrakt z owoców palmy sabałowej sprawdza się również w leczeniu niedoczynności i zapalenia jąder oraz w przypadku problemów z erekcją.

Stosowanie rośliny wpływa na zapobieganie łysieniu androgenowemu. Jego przyczyną u mężczyzn jest podwyższone stężenie DHT we krwi. Hormon ten powoduje miniaturyzację mieszków włosowych i ogranicza produkcję cebulek włosów. To powoduje nadmierne wypadanie włosów. W pierwszej kolejności wyrastające włosy stają się słabsze i krótsze, a następnie dochodzi do zanikania ich produkcji. W przypadku objawów łysienia preparaty z palmą stosować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Mniej popularną, ale również ważną właściwością rośliny jest jej wpływ na cerę trądzikową. Palma może bardzo skutecznie pomóc w leczeniu zmian i zapobieganiu występowania kolejnych.

Palma sabałowa – zastosowanie

Palma sabalowa stosowana jest przede wszystkim, jako środek spowalniający produkcję hormonu DHT, który w nadmiernej ilości odpowiedzialny jest za przerost prostaty oraz łysienie androgenowe u mężczyzn. To też są jej główne zastosowania. Ekstrakt z palmy sabalowej można stosować wewnętrznie w postaci odpowiednich suplementów diety oraz jako preparat do wcierania w skórę głowy i całego ciała.

Palma sabałowa na włosy

Hormon dihydrotestosteron odpowiedzialny jest za osłabienie mieszków włosowych i jest główną przyczyną wypadania włosów na tle androgenowym. W efekcie wykształcana jest mniejsza liczba cebulek włosowych, które natomiast produkują włosy słabsze, cieńsze i krótsze. Dochodzi też do skrócenia czasu życia włosa. Dalej, ze wzrostem hormonu DHT dochodzi do całkowitego zanikania mieszków i cebulek, czyli łysienia.

Ograniczenie produkcji hormonu zmniejsza jego wpływ na mieszki włosowe i cebulki włosów, a tym samym spowalnia proces łysienia. Dlatego właśnie palma sabałowa może być stosowana w leczeniu łysienia androgenowego. Dodatkowo, zawarte w niej fitosterole ograniczają wchłanianie cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu DHT. W ten sposób następuje hamowanie łysienia androgenowego.

Palmę można stosować wewnętrznie, jako suplement diety lub wykorzystywać specjalnie przygotowane preparaty do wcierania w skórę głowy i do pielęgnacji włosów.

Palma sabałowa na prostatę

Palma sabałowa stosowana jest w leczeniu przerostu prostaty, ponieważ ogranicza produkcję hormonu DHT. W prawidłowych stężeniach odpowiada on za wzrost i namnażanie się komórek gruczołu krokowego. Jeżeli jest go zbyt wiele, wzrost i namnażanie odbywają się zbyt intensywnie, a to może prowadzić do przerostu prostaty. Powiększony gruczoł naciska na pęcherz i zaciska cewkę moczową. W efekcie dochodzi do odczuwania częstego parcia, a mocz oddawany jest „po troszeczku”, czasem nawet z wielkimi trudnościami. Pojawia się nieustanna potrzeba oddawania moczu, ale nie oddaje się go dużo. Do tego dochodzą bóle podbrzusza i ogólny dyskomfort. W niektórych przypadkach może dojść do całkowitego zablokowania cewki moczowej i zatrzymania moczu, co jest sytuacją zagrażającą życiu i zdrowiu.

Palma sabałowa

Palma sabałowa do wcierania

Palma sabałowa do wcierania do specjalnie przygotowany ekstrakt, który z powodzeniem można stosować zewnętrznie. Naciera się nią włosy, skórę głowy, twarzy i całego ciała. W produkcie znaleźć można takie substancje jak:

  • fitosterole;

  • węglowodany;

  • flawonoidy;

  • kwas kaprynowy;

  • kwas kaprylowy;

  • karotenoidy;

  • garbniki;

  • aminokwasy;

  • lipidy.

Stosowanie palmy sabalowej pomaga też w zatrzymywaniu wody w skórze, co przyczynia się do poprawy jej nawilżenia, naprężenia i ujędrnienia. Obecne w ekstrakcie polisacharydy utrzymują się w na warstwie rogowej naskórka. Tworzą przez to warstwę ochronną, która pomaga w regeneracji właściwości biochemicznych skóry.

Ekstrakt do wcierania musi być przygotowany na bazie alkoholu etylowego – tylko wówczas jest faktycznie skuteczny.

Efektem stosowania palmy sabalowej jest nie tylko poprawa kondycji skóry głowy. Można zaobserwować u siebie również redukcję łojotoku i trądziku oraz zwiększone nawilżenie skóry. Ponadto skóra staje się bardziej elastyczna, naprężona i jędrna. Poprawie ulegają również jej funkcje ochronne. Preparat działa antyalergicznie i przeciwzapalnie.

Jak działa Palma sabałowa i na co pomaga?

Palma sabałowa pomaga przede wszystkim na przerost gruczołu krokowego i łysienie androgenowe. Jednak wśród pozytywnych aspektów jej stosowania jest również poprawa kondycji skóry, jej nawilżenie i naprężenie i wzmocnienie właściwości ochronnych. Pomaga pozbyć się trądziku, zmniejsza wydzielanie łoju i hamuje utratę wody ze skóry.

Mechanizm jej działania polega przede wszystkim na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za redukcję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT) oraz ograniczenie wchłaniania cholesterolu, który również bierze udział w powstawaniu DHT. Hormon DHT odpowiada za wzrost i namnażanie się komórek gruczołu krokowego, co może prowadzić do jego przerośnięcia. W normalnych stężeniach DHT nie stanowi zagrożenia. Jeżeli jednak jego poziom zaczyna być zbyt wysoki, wówczas dochodzi do nadmiernego wzrostu gruczołu i problemów z oddawaniem moczu. Stosuje się więc ją we wspomaganiu leczenia przerostu prostaty.

DHT jest również odpowiedzialny za łysienie androgenowe u mężczyzn, dlatego też zahamowanie produkcji tego hormonu zapobiega jednocześnie tego rodzaju zmianom.

Jak stosować palmę sabałową – dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie palmy sabałowej uzależnione jest w dużym stopniu od tego, w jakiej postaci jest ona przyjmowana. Jako składnik dostępnych na rynku suplementów diety powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, które opisane są w ulotce produktu. Jako składnik kosmetyków do włosów należy ją stosować zgodnie ze zwyczajami i przyzwyczajeniami pielęgnacyjnymi.

W przypadku, gdy wykorzystywane są owoce palmy sabałowej stosowanie zależy od ich wcześniejszego przygotowania. Jedną łyżeczkę całych owoców należy zalać gorącą wodą i poczekać aż mieszanina wystygnie. Napar należy spożywać dwa razy dziennie, łącznie z namoczonymi w nim owocami.

Wykorzystując owoce pokrojone, jedną ich łyżkę należy zalać dwiema szklankami wody i gotować przez piętnaście minut. Przygotowany w ten sposób odwar należy spożywać dwa razy dziennie po jednej szklance.

Na rynku dostępne są też owoce mielone. Pół łyżeczki zmielonych owoców palmy sabałowej zalewa się niewielką ilością gorącej wody. Mieszankę stosuje się dwa razy dziennie. Porcję należy wypić razem z osadem.

Palma sabałowa

Palma sabałowa – przeciwwskazania

Palma sabałowa w kosmetykach może być stosowana swobodnie, ale nie dotyczy to preparatów przyjmowanych do ustnie. Głównym przeciwwskazaniem jest ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Stosowanie preparatu w ciąży może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń lub poronienia.

Przeciwwskazaniem jest również planowany zabieg chirurgiczny. W takiej sytuacji suplementację palmą sabałową należy odstawić co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Nie wskazane jest stosowanie suplementów z palmą również u osób, które są w grupie ryzyka w kwestii zachorowania na nowotwory hormonozależne.

Palma sabałowa – skutki uboczne i działania niepożądane

Choć stosowanie palmy sabalowej przynosi bardzo istotne korzyści zdrowotne, to jej przyjmowanie może wiązać się z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Wśród nich najczęściej wymienia się zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle głowy. Do tego może występować również biegunka oraz obfite miesiączki, zmniejszenie krzepliwości krwi, powstawanie siniaków i krwawienia z jamy ustnej. Palma sabałowa obniża też wchłanianie żelaza.

Palma sabałowa – efekty stosowania

Palma sabałowa hamuje rozrost gruczołu krokowego, a więc stanowi formę profilaktyki nowotworów prostaty. Jej obecność w organizmie sprawia, że gruczoł rozwija się w sposób prawidłowy i fizjologiczny. Nie dochodzi do jego przerastania i wiążącego się z tym dyskomfortu (trudności z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz). Ponadto, zatrzymuje proces łysienia androgenowego i przyczynia się do odwrócenia tego procesu. Dzięki temu nie tylko pojawiają się nowe włosy, ale dodatkowo, te istniejące stają się mocniejsze, grubsze i dłuższe.

Dlaczego warto stosować palmę sabałową?

Warto stosować suplementy diety z palmą sabałową ponieważ jest naturalnym sposobem na zapobieganie przerostowi gruczołu krokowego oraz łysieniu androgenowemu. Reguluje poziom hormonu DHT we krwi oraz ogranicza wchłanianie cholesterolu. Jest sposobem na uchronienie się przed nowotworem prostaty, który dotyka wielu mężczyzn i wynika właśnie z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej.

Ułatwia oddawanie moczu (z powodu zahamowania rozrostu gruczołu krokowego) oraz zatrzymuje i cofa problem łysienia androgenowego.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Naturopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stosowaniu metod i produktów zgodnych z naturą, przynosząc wiele korzyści zdrowotnych.
Bakuchiol to roślinny odpowiednik retinolu o wielotorowym działaniu: redukuje zmarszczki, uelastycznia cerę, odmładza wizualnie twarz, zmniejsza zmiany trądzikowe i przebarwienia.
Hortiterapia, stosowana już od XIX wieku w Wielkiej Brytanii i USA, ma na celu poprawę kondycji psychofizycznej poprzez obcowanie z przyrodą i wykonywanie prac ogrodowych.
Aromaterapia to zabieg, który cieszy się rosnącą popularnością. Może pomóc złagodzić stres i odprężyć się po trudnym dniu. Zobacz, do czego można wykorzystać aromaterapię.