olejek eteryczny

Olejki eteryczne – Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, jak je dopasować, skutki uboczne i przeciwwskazania

Olejki eteryczne wykazują wiele różnorodnych i wartościowych właściwości dla człowieka. Mogą poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że to nie koniec ich znaczenia. Umiejętnie stosowane olejki mogą być wykorzystywane w aromaterapii, a przez to przyczyniać się również do poprawy zdrowia organów wewnętrznych. Przypuszcza się, że poprawiają nastrój, pomagają uporać się z infekcjami i bólami głowy. Ważne jednak, by podczas ich stosowania kierować się wiedzą, rozsądkiem i ostrożnością. Zobacz, jak dobrze korzystać z olejków i na co zwracać uwagę podczas ich wybierania.

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne i bardzo skoncentrowane substancje zapachowe, które można wykorzystywać w aromatyzacji powietrza, ale nie tylko. Pozyskuje się je ze świeżych roślin lub ich suszonych części. Źródłem olejków eterycznych mogą być liście, kwiaty, nasiona, łodygi, korzenie lub kora.

Istnieje kilka metod pozyskiwania olejków eterycznych. Jedna z nich do destylacja parą wodną części roślin bogatych w olejki. Można je też pozyskiwać za pomocą ekstrakcji, wyciskania (wytłaczania) lub fitolizacji. Produktem ubocznym pozyskiwania olejków eterycznych mogą być hydropaty roślinne.

Pozyskany olejek powinien być szczelnie zamknięty w butelce z ciemnego szkła. W ten sposób chroni się go przed utlenianiem i naświetlaniem.

Z reguły w składzie olejku eterycznego znajduje się bardzo wiele różnorodnych organicznych substancji chemicznych. Z reguły są to aldehydy, estry, alkohole, ketony, terpeny.

Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, ale za to doskonale łączą się z tłuszczami i alkoholami. Dzieje się tak dlatego, że są to oleiste ciecze o gęstości właściwej mniejszej niż gęstość wody.

Olejki eteryczne mogą przynieść wiele pozytywnych zdrowotnych zmian w Twoim życiu. Warto jednak wiedzieć, że ich nieprawidłowe stosowanie może poskutkować podrażnieniami, oparzeniami czy innymi uszkodzeniami.

olejek eteryczny

Jak pozyskiwane są olejki eteryczne?

Jak wspomniano, olejki eteryczne mogą być pozyskiwane na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest destylacja parą wodną. To najpopularniejszy sposób i w ten sposób pozyskuje się większość olejków.

Wytłaczanie jest kolejną metodą. Najczęściej wykorzystuje się ją do pozyskiwania olejków z cytrusów.

Ekstrakcja organicznymi rozpuszczalnikami to sposób, który wykorzystywany jest przy pozyskiwaniu olejków eterycznych w celach przemysłowych.

Fitolizacja polega na pozyskiwaniu olejku eterycznego w temperaturze pokojowej przy użyciu ekologicznego rozpuszczalnika w układzie zamkniętym.

Jest jeszcze jedna metoda, określana mianem techniki enfleurage, w której wykorzystuje się naturalną zdolność tłuszczy do absorbowania zapachów. Wykorzystuje się ją do pozyskiwania olejków z roślin delikatnych, takich jak jaśmin czy tuberoza.

Olejki eteryczne – właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości olejków eterycznych są nie o przecenienia. Z uwagi na ich szerokie zastosowanie wykorzystuje się je do masaży, aromaterapii, inhalacji i wcierek. A to i tak nie są wszystkie zastosowania.

Przypuszcza się, że olejki eteryczne mogą wykazywać właściwości lecznicze, terapeutyczne, uspokajające i pielęgnacyjne. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakiej rośliny pochodzi dany olejek i jaki ma skład. Każdy olejek działa nieco inaczej i wpływa pozytywnie na inny obszar naszego organizmu.

Można natomiast wymienić ogólne właściwości olejków. Wśród nich znajdą się właściwości:

 • przeciwbólowe,

 • antyseptyczne,

 • wzmacniające,

 • rozgrzewające,

 • antybakteryjne,

 • przeciwzapalne,

 • wykrztuśne,

 • przeciwwirusowe,

 • przeciwgrzybicze,

 • pobudzające układ immunologiczny,

 • poprawiające krążenie,

 • pobudzające,

 • witalizujące,

 • uspokajające,

 • rozluźniające,

 • łagodzące i zmniejszające stres,

 • odprężające,

 • relaksujące,

 • ułatwiające zasypianie,

 • diuretyczne.

olejek eteryczny

Olejki eteryczne w aromaterapii

Najpopularniejszą metodą wykorzystywania olejków eterycznych jest aromaterapia. Dzięki niej można pozbyć się wielu dolegliwości somatycznych i psychicznych.

Aromaterapia znana była już od wieków, pierwsze wzmianki na temat jej stosowania znaleźć można już w starożytności, ale to dopiero w dwudziestym wieku przeżyła swój prawdziwy renesans.

Dziś stosuje się ją jako wsparcie lub alternatywę dla klasycznych metod leczenia i farmakoterapii. Olejki wykorzystuje się do aromatyzacji powietrza, masaży, kąpieli czy okładów. Nie zaleca się jednak stosowania olejków doustnie. Nie pozwala na to ich skład (wysokie stężenie związków chemicznych) i możliwe skutki, jakie mogłoby to wywołać: poparzenia i podrażnienia.

Warto też wiedzieć, że nie każdy może z olejków korzystać nawet w postaci aromaterapii. Nie zaleca się ich kobietom w ciąży, karmiącym piersią czy małym dzieciom. Ostrożność powinny zachować też alergicy. Olejek może ich uczulać.

Olejki eteryczne – zastosowanie

Po za tym, że olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele różnych sposobów, to mogą też pomagać na wiele różnorodnych dolegliwości. Często też jest tak, że ten sam olejek stosowany w inny sposób może mieć zupełnie inne działanie. Zobacz więc, w jaki sposób możesz wykorzystać dostępne na rynku olejki eteryczne.

Inhalacje

Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych za pomocą olejków eterycznych najlepiej przeprowadzić poprzez inhalacje. Do miski z wrzątkiem należy dodać pięć kropli olejku eterycznego lub mieszanki olejków, nachylić się nad nią i wdychać opary. Najlepiej nałożyć sobie dodatkowo ręcznik na głowę, wtedy para będzie bardziej skumulowana i więcej jej będzie wdychane. Inhalacja powinna trwać od pięciu do dziesięciu minut. Można też skorzystać ze specjalnych urządzeń, które są dostępne w aptekach. Pamiętaj, by nie wdychać oparów prosto z flakonika czy nasączonej chusteczki. Jest to dopuszczalne jako forma pierwszej pomocy, ale nie powinno się z tym przesądzać. Nadmiar olejków może wywołać bóle głowy.

Taka forma stosowania olejków pomaga również się uspokoić, relaksuje i redukuje stres.

Zanim jednak rozpoczniesz inhalację upewnij się, że stosujesz olejek eteryczny, a nie zapachowy. W tych drugich olejkach z reguły znajdują się substancje syntetyczne (w przeciwieństwie do olejków eterycznych, które są w pełni naturalne) i nie wykazują właściwości zdrowotnych.

Sauna

Lecznicze właściwości olejków eterycznych można wydobyć również w saunie. Wystarczy wkropić pięć kropli olejku eterycznego lub mieszanki olejków na szklankę wody i w niewielkich porcjach wlewać na kamienie pieca saunowego. Wówczas wydobywa się duża ilośc pary, która ma działanie inhalujące. Pomaga pozbyć się bakterii i wirusów z górnych dróg oddechowych, działa kojąco, odprężająco i relaksująco. W saunie najczęściej wykorzystuje się olejek miętowy, sosnowy, anyżowy oraz olejki owocowe.

Masaż

Olejek świetnie sprawdzi się również w czasie masażu. Trzeba pamiętać jednak, by do masażu używać mieszanki olejku eterycznego i oleju bazowego. Olejem bazowym może być dowolny olej jadalny, choć najlepiej sprawdzi się taki bezzapachowy (np. ze słodkich migdałów). Ważne też, by były to oleje świeże i bez konserwantów.

Warto wiedzieć, że olejki eteryczne wnikają w czasie masażu zarówno przez skórę, jak i wziewnie. Oznacza to, że efekt terapeutyczny utrzymuje się znacznie dłużej niż sam masaż. Olejek rozszerza naczynia włosowate, a to powoduje, że związki lecznicze pochodzą się szybciej po całym organizmie.

Najlepsze efekty uzyskuje się podczas profesjonalnego masażu w gabinecie. Doraźnie można jednak pomóc sobie w przypadku bólu lub dyskomfortu w obrębie określonego miejsca. Na 10 ml oleju bazowego dodaje się od dwóch do pięciu kropli olejku eterycznego i delikatnie masuje. Należy przy tym pamiętać, by podczas masażu utrzymać kierunek dosercowy. Olejek do masażu najlepiej przygotować przed samym zabiegiem.

Nie wolno stosować olejku eterycznego bezpośrednio na skórę, ponieważ może dojść do podrażnień lub poparzeń. Wyjątkiem jest tu olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego.

Kąpiel

Ciekawym i skutecznym sposobem korzystania z właściwości olejków eterycznych są kąpiele aromaterapeutyczne. One również, podobnie jak masaże, działają dwutorowo. Olejki eteryczne dodane do ciepłej, ale nie gorącej wody wnikają do organizmu zarówno przez skórę, jak i w czasie oddychania nimi.

Do wanny z ciepłą wodą należy dodać od pięciu do piętnastu kropli olejku i zanurzyć w niej całe ciało. Dla uzyskania dobrych efektów kąpiel powinna trwać od piętnastu do trzydziestu minut.

Po zakończeniu kąpieli nie należy płukać ciała, a jedynie delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Alternatywą dla kąpieli jest moczenie dłoni lub stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy dłonie lub stopy są szczególnie podrażnione.

Taka kąpiel ma bardzo szerokie działanie. Przede wszystkim działa odprężająco i relaksująco. Może również pozytywnie wpłynąć na górne drogi oddechowe, z uwagi na to, że związki zawarte w olejkach są lotne i w ciepłej wodzie intensywnie parują. Dodatkowo może ona mieć bardzo dobroczynny wpływ na skórę. Składniki olejków eterycznych mają właściwości nawilżające, łagodzące i kojące. Taka kąpiel oczyszcza skórę, regeneruje ją, wygładza i poprawia jej ogólną kondycję.

Kosmetyki

Olejki często wykorzystywane są do produkcji kosmetyków. Trzeba pamiętać jednak, że efekty uzyskuje się dopiero przy ich systematycznym stosowaniu. Jednorazowa aplikacja nie przyniesie zauważalnych zmian. Warto też wiedzieć, że olejki eteryczne można dodawać do już posiadanych przez siebie kosmetyków. W ten sposób rozszerza się ich właściwości i wzmacnia efekty działania.

Przed przygotowaniem jednak takiego połączenia warto sprawdzić skład posiadanego produktu oraz przeciwwskazania do stosowania, jakie dotyczą olejku. Może się okazać, że nie zalecane jest np. stosowanie go bezpośrednio na twarz, dlatego też nie powinien być dodawany do kremów do twarzy.

Kompresy

W przypadku dolegliwości bólowych na tle artretycznym, reumatycznym czy też na bóle mięśni zaleca się różnorodne kompresy aromaterapeutyczne. Na 100 ml ciepłej wody należy wkropić około 5 kropli olejku lub mieszanki olejków. Następnie zamoczyć gazę lub ręcznik, odcisnąć nadmiar wody i przyłożyć do bolącego miejsca. Dobrze jest dodatkowo przykryć go folią lub kocem, by kompres utrzymał temperaturę i utrzymać przez około dwie godziny. Woda powinna być jak najcieplejsza, ale oczywiście możliwa do wytrzymania. Kompres jest nakładany na skórę, więc nie powinien poparzyć. Trzeba też pamiętać, że nie wolno przykładać go na skórę podrażnioną lub popękaną.

Gdy dokucza ból głowy, stawów lub jest to nadwyrężenie ścięgien, to kompres powinien być jak najzimniejszy. Może być nawet z dodatkiem lodu.

Płukanki

Płukanki najczęściej wykorzystywane są w przypadku bólu gardła czy infekcji jamy ustnej. Żeby taką płukankę przygotować należy dodać trzy lub cztery krople olejku do 100 ml ciepłej, ale nie gorącej wody. Taką mieszaniną płucze się gardło przez chwilę, a następnie cały roztwór należy wypluć.

Płukanki z szałwii czy mięty pieprzowej mogą przynieść odczuwalną ulgę nawet kilka chwil po zastosowaniu.

Jak olejki eteryczne działają na włosy?

Wspomniano już, że olejki eteryczne mają właściwości nie tylko lecznicze, ale również pielęgnacyjne. Świetnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry i włosów.

Mogą być stosowane jako wcierki do włosów lub po zmieszaniu z olejem bazowym stanowić doskonały preparat do olejowania włosów. Dzięki nim włosy mogą stać się zdrowsze i zyskać ładniejszy wygląd. Co ciekawe, olejki eteryczne można również dodać do swoich codziennie stosowanych kosmetyków, takich jak szampony, odżywki czy maski.

A jakich efektów możesz się spodziewać po takiej pielęgnacji? Stosowanie olejków eterycznych może zmniejszać wydzielanie sebum, a to powoduje, że włosy i skóra mniej się przetłuszczają. Olejki mogą poprawiać ukrwienie w skórze głowy, co przekłada się na szybszy wzrost włosów. Do tego, cebulki zostają wzmocnione, więc rosną włosy znacznie mocniejsze i silniejsze. Takie wzmocnione włosy też mniej wypadają. Zastosowanie olejków eterycznych łagodzi stany zapalne skóry, może wspomóc leczenie łupieżu, działać antybakteryjnie, a do tego przyspieszy regenerację włosów zniszczonych i zmęczonych.

Nie wszystkie olejki sprawdzą się do pielęgnacji włosów. Najlepsze będą olejki:

 • lawendowy;

 • rozmarynowy

 • cedrowy

 • szałwiowy

 • tymiankowy

 • pomarańczowy

 • z drzewa herbacianego

 • sandałowy.

Jak olejki eteryczne działają na skórę?

Twoja skóra również może zyskać dzięki zastosowaniu olejków eterycznych. Stanie się tak, gdy prawidłowo je zastosujesz i odpowiednio dobierzesz. Olejki eteryczne mogą wykazywać działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. To zaś powoduje, że doskonale wspomagają gojenie ran i mogą być pomocne w leczeniu trądziku.

Jako preparaty do pielęgnacji skóry, poprawią jej jędrność i elastyczność. Mówi się też, że niektóre z olejków mogą mieć działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że mogą ochronić przed działaniem wolnych rodników i spowolnić procesy starzenia widoczne na skórze. Na tym nie koniec.

Kuracja z olejkami eterycznymi łagodzi stany zapalne, a do tego wyrównuje i wygładza strukturę skóry. Wiele olejków działa ściągająco. Mogą regulować poziom wydzielanego sebum, przez co skóra nie jest tak przetłuszczona. Przypuszcza się też, że wiele olejków rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Wiele z nich też tonizuje skórę. Olejki mogą wzmacniać naczynka krwionośne i łagodzić świąd.

W grupie olejków doskonałych dla zdrowia i młodego wyglądu Twojej skóry znajdują się:

 • z drzewa różanego;

 • z drzewa herbacianego;

 • lawendowy;

 • geraniowy;

 • rozmarynowy;

 • szałwiowy;

 • cynamonowy;

 • mandarynkowy;

 • cyprysowy;

 • neroli;

 • paczulowy;

 • pomarańczowy.

olejek eteryczny

Jakie składniki aktywne zawierają olejki eteryczne?

W olejkach znajduje się wiele różnorodnych związków chemicznych. Naukowcy wyodrębnili ich wręcz kilkadziesiąt. Dla uproszczenia zostały one zebrane w grupy i tak też są prezentowane.

I tak do najważniejszych składników olejków eterycznych należą:

 • mieszaniny terpenów;

 • alkohole;

 • fenole;

 • aldehydy;

 • ketony;

 • laktony;

 • kwasy;

 • estry.

Do tego też warto dodać, że każdy z olejków ma swój główny, charakterystyczny składnik. To on w dużej mierze (ale nie jedynie) odpowiada za właściwości danego olejku, decyduje o jego zapachu lub działaniu. Poniżej znajduje się zestawienie kilku najważniejszych surowców lejkowych wraz z ich głównym składnikiem:

 • mięta pieprzowa – mentol;

 • arnika – tymol; 

 • rumianek – chamazulen; 

 • melisa – cytral a, b; 

 • szałwia – tujon; 

 • anyż – anetol; 

 • kolendra – linalol; 

 • kminek – karwon; 

 • koper włoski – anetol; 

 • tymianek – tymol; 

 • kozłek lekarski – estry borneolu, terpeny.

Jak stosować olejki eteryczne – dawkowanie

Olejki eteryczne stosuje się w niewielkich ilościach i warto pamiętać, by ich nie przedawkować. Nadmiar substancji eterycznych może wywoływać bóle głowy. Należy też pamiętać, by nie stosować ich bezpośrednio na podrażnioną lub zranioną skórę. Mogą spowodować poważne podrażnienia, a nawet poparzenia.

Dawkowanie olejków uzależnione jest od formy ich wykorzystania. W przypadku aromatyzacji powietrza nie powinno się dodawać więcej niż 5 – 10 kropli olejku do wody. Jeżeli wykorzystujesz suszone kwiaty do aromatyzacji można dodać 10 – 30 kropli, a olejek będzie się uwalniał przez kilka dni.

Do inhalacji nie zaleca się więcej niż 5 kropelek na miseczkę gorącej wody. Podobnie w przypadku sauny aromaterapeutycznej. Tak uwalniane olejki są bardzo intensywne, więc łatwo o ich przedawkowanie. Do kąpieli można dodać maksymalnie 15 kropli olejku. Większa ilość olejku jest tu uzasadniona większą ilością wody, a więc olejek jest znacznie bardziej rozcieńczony. Ponadto woda w kąpieli nie jest aż tak gorąca jak w saunie czy przy inhalacji.

Do kompresów również zaleca się maksymalnie pięć kropli. Taka dawka jest też wskazana przy masażach. Jeżeli zaś chodzi o płukanki to lepiej nie przekraczać ilości 3 – 4 kropel.

Jak dopasować olejek eteryczny do dolegliwości?

Najważniejszą kwestią w przypadku stosowania olejków jest ich prawidłowe dopasowanie do dolegliwości. Mimo tego, że część może być stosunkowo uniwersalna, to jednak niektóre mają swoje kierunkowe działanie i warto się tego trzymać dla uzyskania pożądanych efektów.

Jak dopasować olejek do dolegliwości? Poniżej znajduje się lista, która pomaga:

 • olejek lawendowy – uspokaja, łagodzi objawy stresu, bóle mięśni, bóle menstruacyjne, reumatyczne. Wskazany do masaży na cellulit.

 • olejek cytrynowy – reguluje wydzielanie sebum, wskazany przy leczeniu trądziku i zaskórników. Może działać bakteriobójczo i tonizująco. Może hamować działanie wolnych rodników oraz rozpad włókien kolagenowych. W efekcie może działać przeciwstarzeniowo.

 • olejek eukaliptusowy – najczęściej stosowany do inhalacji w czasie kataru i przeziębienia. Może działać odkażająco i oczyszczająco.

 • olejek sosnowy – najczęściej wykorzystuje się go podczas infekcji górnych dróg oddechowych, a dodatkowo może wzmacniać odporność. Działa relaksująco, łagodzi zapalenie skóry, eliminuje zmęczenie, poprawia nastrój.

 • olejek cedrowy – może oczyszczać żyły i przewód pokarmowy, a do tego łagodzi zaczerwienienie skóry i redukuje suchość skóry. Przypuszcza się również, że poprawia koncentrację.

 • olejek z drzewa herbacianego – przypuszcza się, że ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Sprawdzi się do oczyszczania porów skóry, w walce z trądzikiem i grzybicą.

 • olejek bazyliowy – może poprawiać koncentrację i wspierać w walce z bezsennością. Może być pomocny na problemy gastryczne. Może łagodzić bóle reumatyczne, migrenowe, miesiączkowe.

 • olejek jaśminowy – przede wszystkim do olejowania włosów, działa na porost włosów, ich wzmocnienie i odżywienie.

 • olejek z mięty pieprzowej – ma działanie przeciwbólowe, łagodzące i kojące. Daje uczucie chłodu na skórze. Ułatwia oddychanie i może być pomocny w problemach gastrycznych.

 • olejek rozmarynowy – może rozjaśniać blizny i przebarwienia, działać antystresowo i psychostymulująco. Przypuszcza się, że kuracje z tym olejkiem poprawiają nastrój. Może działać dezynfekujące, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Może też działać przeciwbólowo.

 • olejek różany – może wspierać w leczeniu podrażnień i oparzeń, łagodzić objawy migreny, a także działać pozytywnie na psychikę. Łagodzić objawy stresu, objawy depresji, stany lękowe.

 • olejek kamforowy – może łagodzić stany zapalne i ukąszenia. Sprawdzi się w przypadku trądziku. Dodatkowo może mieć działanie rozgrzewające, co sprawia, że sprawdzi się przy infekcjach.

 • olejek szałwiowy – przyda się w pielęgnacji skóry ponieważ zmniejsza przebarwienia i może przyczynić się do rozjaśnienia rozstępów. Może działać kojąco i nawilżająco na skórę. Dodatkowo może zwalczać infekcje i pomagać w usunięciu toksyn z organizmu. Mówi się też, że działa pobudzająco.

 • olejek pomarańczowy, tak jak inne olejki cytrusowe wspomaga libido, a do tego działa antyseptycznie. Redukuje napięcie nerwowe, łagodzi objawy depresji.

 • olejek jałowcowy ma właściwości diuretyczne, czyli zwiększa wydzielanie moczu. Prawdopodobnie również działa uspokajająco.

 • olejek z trawy cytrynowej – chroni skórę przed inwazją kleszczy.

Olejki eteryczne – interakcje z lekami

Okazuje się, że niektóre naturalne olejki eteryczne mogą wykazywać interakcje z lekami. Przykładem może tu być olejek geraniowy, który stymuluje estrogen i może zaburzać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Zawsze przed wdrożeniem olejku do swojej kuracji, sprawdź, czy nie wchodzi w reakcję z lekami, które przyjmujesz. Jeżeli tak, zrezygnuj z jego zastosowania lub przed wdrożeniem skonsultuj się z lekarzem.

Olejki eteryczne – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania olejków z pewnością znajduje się uczulenie na składnik aktywny. Warto też wiedzieć, że niektóre olejki wywołują zwieszoną wrażliwość na światło. Mówi się wówczas o tym, że działają fotouczulająco. Takich olejków nie wolno stosować latem bezpośrednio na skórę, ponieważ ekspozycja na światło słoneczne jest duża i może spowodować podrażnienia.

Olejek eteryczny może też być szkodliwy dla osób z określonymi schorzeniami. Może nasilać ich objawy, wzmacniać lub zwalczać działanie leków przyjmowanych na ich złagodzenie.

W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem jest też ciąża i okres karmienia piersią. Wybrane olejki mogą działać szkodliwie na hormony żeńskie, których prawidłowy profil jest bardzo istotny, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży.

Olejki jakich należy unikać w czasie ciąży

Skoro już o tym mowa, jest grupa olejków, których w ciąży należałoby unikać. Są to olejki:

 • rumiankowy,

 • różany,

 • szałwiowy,

 • tymiankowy,

 • melisowy,

 • z mięty pieprzowej,

 • jałowcowy,

 • majerankowy,

 • cyprysowy,

 • lawendowy,

 • rozmarynowy.

Mogą oddziaływać na hormony żeńskie i zaburzać prawidłowy przebieg ciąży.

Czy dzieci mogą stosować olejki eteryczne?

Nie wszystkie olejki eteryczne są wskazane do stosowania przez dzieci. Wiele też zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Te przeciwwskazania wynikają z tego jak działają olejki eteryczne. Niektóre bowiem mogą mieć dla dzieci zbyt silne, zbyt intensywne działanie lub działać na te układy (np. krwionośny), które u dzieci prawidłowo funkcjonują i ich stymulowanie nie jest konieczne. Przeciwwskazania mogą też wynikać z tego, że niektóre olejki mogą podrażniać dzieci bardziej niż dorosłych, ponieważ organizm dziecka jest bardziej wrażliwy i delikatny.

I tak u dzieci do szóstego roku nie powinno się stosować takich olejków jak:

 • rozmarynowy,

 • tymiankowy,

 • neroli,

 • z drzewa herbacianego,

 • z drzewa różanego,

 • imbirowy,

 • eukaliptusowy,

 • geraniowy.

Natomiast aż do dwunastego roku życia nie wolno u dzieci stosować takich olejków jak:

 • sandałowy,

 • bergamotowy,

 • jałowcowy,

 • szałwiowy,

 • ylangowy.

Olejki eteryczne – skutki uboczne i działania niepożądane

Stosowanie olejków eterycznych zawsze powinno być poprzedzone weryfikacją, czy nie wykazuje on skutków ubocznych lub nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić działania niepożądane. Najłagodniejsze to podrażnienie, ale może też wystąpić alergia czy nawet astma. Olejki stosowane na skórę, nawet te rozcieńczone, mogą spowodować poparzenie.

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne ?

Warto po nie sięgać przede wszystkim ze względu na skuteczność olejków eterycznych. Przede wszystkim na uwagę zasługuje tutaj wybrany zapach olejku. Może być bardzo miły, przyjemny, a do tego może się okazać, ze działa uspokajająco lub pobudzająco, ułatwia koncentrację i skupienie lub dodaje energii.

Warto je wybierać również ze względu na możliwości zastosowania olejków. Mogą służyć do aromatyzacji powietrza, inhalacji, kompresów czy kąpieli. Do tego oczywiście dochodzi ich działanie. Jeden działa przeciwbólowo, inny może Ci pomóc w uporaniu się z dokuczliwym bólem głowy, a jeszcze inny zmniejsza stany zapalne.

Oczywiście poszczególne olejki można ze sobą łączyć, co zwiększa ich zakres działania i wzmacnia efekty. Trzeba jednak pamiętać, by sprawdzić, czy wybrane rodzaje olejków do siebie pasują.

W czasie infekcji olejki mogą pomóc w pozbyciu się zalegającej wydzieliny i kataru. Mogą wspomóc w zapaleniu oskrzeli.

Jak wybrać najlepsze olejki eteryczne?

Przede wszystkim należy zweryfikować, czy oferowane produkty to faktycznie naturalne olejki eteryczne. Zawierają one w sobie silnie skoncentrowane substancje zapachowe i aktywne, co przekłada się na skuteczność ich działania.

Pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać do aromaterapii olejków syntetycznych. Tego rodzaju olejki zapachowe mają w sobie liczne substancje sztuczne, których wdychanie nie tylko nie przyniesie poprawy zdrowia, ale może dodatkowo zaszkodzić.

Warto też kierować się przygotowaną wcześniej listą i wybierać olejek stosownie do dolegliwości lub potrzeb organizmu. Przypadkowo dopasowane olejki nie przyniosą efektu.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Mentol wykazuje wiele cennych właściwości. Wspomaga przy bólach glowy, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, infekcjach przeziębieniowych. Dowiedz się więcej.
Palma sabałowa to roślina, na którą uwagę zwrócić powinni szczególnie mężczyźni - to właśnie ona może pomóc w problemach z przerostem prostaty i łysieniem - sprawdź, jak!
Masło shea to naturalny olej roślinny, który przywróci Twojej skórze młody i zdrowy wygląd, włosom blask, a paznokciom trwałość i odporność na łamanie, sprawdź jak to możliwe!
Dziegieć to naturalna substancja od lat wykorzystywana w medycynie ludowej i kosmetyce naturalnej. Warto poznać szerokie właściwości zdrowotne tego składnika.
Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!