mentol

Mentol – Właściwości, zastosowanie, działanie i skutki uboczne | Kompletny przewodnik

Mentol to substancja wchodząca w skład wielu preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Kojarzy się przede wszystkim z miętowym smakiem i zapachem. Od lat składnik ten jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie. Co warto wiedzieć o mentolu?

Mentol to związek chemiczny z grupy terpenów. To substancja pochodzenia naturalnego, pozyskiwana z roślin z rodzaju mięta. Najpopularniejsze odmiany ziół, z których ekstrahuje się mentol, to mięta pieprzowa i mięta polna. Substancję tę można pozyskać także z mięty japońskiej, choć jest to mniej popularna praktyka. Co ciekawe, mentol występuje też w roślinach z rodziny Lamiaceae – jasnowatych. Zalicza się do nich melisę, bazylię, lawendę, szałwię czy macierzankę.

Z roślin tych pozyskuje się olejek eteryczny, w którego skład wchodzi mentol. Stanowi on od 20 do 60% całej mieszanki. Na rynku znaleźć można mentol w formie czystej. Aby go uzyskać, konieczne jest poddanie olejku miętowego procesowi krystalizacji.

W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystuje się mentol, który jest pozyskiwany ze źródeł naturalnych lub tworzony syntetycznie. Najczęściej produkuje się go poprzez wymrażanie z olejku eterycznego. W ten sposób można łatwo pozyskiwać mentol na skalę przemysłową.

mentol

Jakie właściwości ma mentol?

Mentol krystaliczny to substancja wydobywana z olejków eterycznych. Ma postać przezroczystych kryształów, które nie rozpuszczają się w wodzie, a jednie w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak etanol, metanol i tłuszcze. Substancja ta cechuje się niską temperaturą topnienia. Kryształy mentolu zmieniają swój stan skupienia już przy 40 stopniach Celsjusza.

Mentol cieszy się tak dużą popularnością ze względu na swój orzeźwiający zapach. Substancja ta może przyczynić się do drażnienia zakończeń nerwowych w skórze, co powoduje odczuwanie chłodu. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi. Mentol jest stosowany do odkażania i znieczulania bolesnych miejsc. Może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami gastrycznymi, bólem i infekcjami bakteryjnymi. Substancja ta ma wiele zastosowań.

Historia odkrycia mentolu

Mentol został wylizolowany po raz pierwszy w 1771 roku przez niemieckiego fizyka i chemika – Hieronima Davida Gaubiusa. Substancja ta była jednak wykorzystywana znacznie wcześniej. W dawnym aptekarstwie nie istniały metody, które pozwalały na jej całkowite wyizolowanie z olejków eterycznych. Mentol i towarzyszące mu substancje wchodziły w skład cukierków, wyskoków czy kołaczyków. Stosowano go także w celu poprawy zapachu i maskowania przykrego smaku leków.

mentol

Działanie mentolu na organizm – na co może pomóc?

Mentol, jako główny składnik olejku miętowego, ma wiele zastosowań. Może pomóc zwalczyć katar i objawy przeziębienia. Jest stosowany w przypadku stłuczeń i obrzęków. Wchodzi bowiem w skład wielu maści aplikowanych na skórę. Może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i problemów trawiennych. Mentol jest polecany osobom, które borykają się z obolałymi mięśniami.

Wpływ mentolu na układ oddechowy

Mentol może być stosowany przy przeziębieniu. Wspiera walkę z katarem utrudniającym oddychanie. Jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej, dzięki czemu może pomóc zachować świeży oddech.

Trzeba jednak pamiętać, że w wysokich dawkach mentol prowadzi do podrażnienia układu oddechowego.

Wpływ mentolu na układ nerwowy

Mentol może przyczynić się do wzrostu temperatury mięśni i rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Wspiera przepływ krwi i proces gojenia oraz regeneracji. Substancja ta może też przyczynić się do powstania uczucia odczuwania zimna, co wiąże się z jego wpływem na neurony sensoryczne.

Mentol może pomóc poradzić sobie z takimi dolegliwościami, jak bóle reumatyczne, gardła czy brzucha.

Wpływ mentolu na układ trawienny

Mentol stosowany doustnie może pomóc zwalczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak gazy, wzdęcia i kolki. Wspiera procesy trawienne i walkę z nudnościami. Jest stosowany przez osoby, które borykają się ze skurczami jelit. Mentol może pomóc ułatwić wykonanie badania endoskopowego.

Zastosowanie mentolu w medycynie

Mentol znajduje zastosowanie w produkcji różnych suplementów diety, a niekiedy nawet leków. Wchodzi w skład preparatów, które wspierają walkę z bólem, obrzękami, objawami przeziębienia i problemami ze strony układu pokarmowego. Mentol służy do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego.

Mentol – Leczenie bólu głowy i migren

Mentol może być stosowany w przypadku bólu głowy i migren. Substancja ta wspiera walkę z tymi dolegliwościami.

Mentol – Przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości

Mentol może przyczynić się do ograniczenia dolegliwości bólowych i zwalczenia stanów zapalnych w obrębie skóry, gardła i układu trawiennego.

Mentol – Zastosowanie w leczeniu przeziębień i infekcji

Mentol jest polecany w okresie przeziębienia. Powstają z niego np. tabletki do ssania na gardło. Substancja ta może bowiem pomóc złagodzić podrażnienia i ból. Maści z mentolem do smarowania ciała wspierają natomiast oddychanie i walkę z katarem.

Stosowanie mentolu w kosmetyce

W kosmetyce mentol jest wykorzystywany m.in. do wytwarzania kompozycji zapachowych kosmetyków. Powstaje z niego m.in. niezwykle popularna maść końska.

Mentol i pielęgnacja skóry

Mentol jest składnikiem płynów do kąpieli i pod prysznic, a także dezodorantów. Można go znaleźć także w składzie chusteczek higienicznych, a dokładniej – preparatu, którym są nasączone. Powstają z niego też maści stosowane zewnętrznie, m.in. w przypadku obrzęków i bólu mięśni.

Mentol i pielęgnacja włosów

Mentol wchodzi w skład wielu szamponów. Może przyczynić się do uzyskania uczucia chłodzenia. Charakterystyczny zapach mentolu wpływa na komfort stosowania takich kosmetyków.

Mentol i pielęgnacja jamy ustnej

Mentol wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze środkami do higieny jamy ustnej. Wchodzi w skład past do zębów i płynów do płukania ust.

Jak stosować mentol krystaliczny?

Na rynku znaleźć można m.in. mentol krystaliczny. To substancja, której stosowanie zawsze powinno przebiegać zgodnie z dołączoną ulotką. Tego składnika nie można aplikować na skórę i zażywać doustnie. Stanowi jedynie dodatek do maści czy domowych środków czystości. Mentol pod postacią kryształów jest stosowany także w saunie. To stosunkowo bezpieczny składnik leków i suplementów, jednak warto pamiętać, aby nie przekraczać jego dopuszczalnej porcji.

Mentol w żywności i napojach

Substancja pozyskiwana z mięty pieprzowej ma jeszcze jedno zastosowanie. Mentol wykorzystuje się do produkcji słodyczy i napojów. Dodaje się go do gum do żucia, cukierków czy czekoladek o miętowym smaku i zapachu. Powstają z niego także aromatyzowane, słodkie napoje.

mentol

Skutki uboczne stosowania mentolu – czy jest szkodliwy?

Mentol nie jest polecany osobom szczególnie wrażliwym. W ich przypadku substancja ta może przyczynić się do pojawienia się różnych działań niepożądanych. Wśród nich warto wyróżnić takie zjawiska, jak zaczerwienienie, podrażnienie, obrzęk, ból i pęcherze w miejscu aplikacji preparatu z mentolem. Substancja ta może doprowadzić też do podrażnienia układu oddechowego lub pokarmowego, ale tylko w większych ilościach.

Potencjalne reakcje alergiczne

Na mentol powinny uważać szczególnie osoby uczulone. Reakcje alergiczne zależą od stopnia nasilenia problemu. Niektóre osoby reagują negatywnie jedynie na środki przyjmowane doustnie, a inne nie powinny stosować także kosmetyków z dodatkiem mentolu. Jeśli masz tendencję do alergii, przed użyciem produktu z tą substancją warto przeprowadzić próbę uczuleniową.

Przedawkowanie i toksyczność

Działania niepożądane to nie wszystko. Przyjmowanie zbyt dużej porcji mentolu może doprowadzi także do poważnego zatrucia organizmu. W skrajnych przypadkach substancja ta może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu stosowanie mentolu wymaga zachowania bezwzględnej ostrożności.

Przeciwwskazania do stosowania mentolu

Mentol nie powinien być stosowany przez osoby szczególnie wrażliwe. Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią powinny przyjmować tę substancję ostrożnie, najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

Osoby szczególnie narażone na działanie mentolu

Na działania niepożądane mentolu są narażone szczególnie osoby z tendencją do alergii i te wrażliwe, u których często występują podrażnienia. Substancja ta może być niebezpieczna także dla dzieci poniżej 1. roku życia.

Interakcje z lekami

Podobnie jak wiele innych preparatów ziołowych, mentol może wchodzić w reakcje z przyjmowanymi lekami. Z tego powodu osoby w trakcie farmakoterapii powinny konsultować chęć suplementacji z lekarzem.

Porcjowanie i sposób stosowania mentolu

Mentol można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wykorzystuje się go do inhalacji w saunach. Substancję tę najczęściej przyjmuje się pod postacią bardziej złożonych preparatów, jak np. tabletki. Porcjowanie zależy od zapisów w ulotce dołączonej do takich produktów.

Mentol w ciąży i karmieniu piersią

Kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania mentolu. Zalecana jest uprzednia konsultacja z lekarzem.

Mentol w sporcie – korzyści i zastosowanie

Mentol jest stosowany przez wielu sportowców. Wchodzi w skład maści na obrzęki i bóle mięśniowe. Substancja ta może pomóc uzyskać uczucie świeżości i chłodzenia. Wspiera walkę z bólem towarzyszącym kontuzjom.

Mentol – wszechstronny i wartościowy składnik

Mentol jest substancją o wielu zastosowaniach. Ma charakterystyczny zapach, dzięki czemu wchodzi w skład preparatów, które z założenia mają odświeżać i dawać uczucie chłodu. To składnik wykorzystywany do pielęgnacji oraz walki z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nerwowego czy mięśniowego. Na rynku znaleźć można mentol pochodzenia naturalnego, który spełnia wymagania osób stawiających na tradycyjną medycynę. Substancja ta jest ceniona zwłaszcza podczas przeziębienia.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Olejki eteryczne to świetne wsparcie Twojego organizmu w różnych dolegliwościach somatycznych i psychicznych, sprawdź, jak bezpiecznie je stosować i jakie wybierać!
Bakuchiol to roślinny odpowiednik retinolu o wielotorowym działaniu: redukuje zmarszczki, uelastycznia cerę, odmładza wizualnie twarz, zmniejsza zmiany trądzikowe i przebarwienia.
Zielona glinka znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce szczególnie ze względu na właściwości oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum.
Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Naturopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stosowaniu metod i produktów zgodnych z naturą, przynosząc wiele korzyści zdrowotnych.