niepokalanek pospolity

Niepokalanek pospolity – Na co może pomóc? Właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne

W medycynie alternatywnej korzysta się z różnego rodzaju surowców roślinnych. Mogą one pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Wśród roślin cieszących się ogromną popularnością zwłaszcza w medycynie klasztornej można wyróżnić niepokalanek pospolity. Co warto wiedzieć o tej roślinie i do czego się ją wykorzystuje?

Niepokalanek pospolity słynie ze swoich owoców, które wyglądem przypominają pieprz. Roślina ta zwykle nie pojawia się w Polsce. Dziko rosnący niepokalanek występuje przede wszystkim w Azji, Europie Południowej i Afryce, gdzie panują nieco wyższe temperatury. Roślina ta preferuje wysoką wilgotność i ciepłe otoczenie, dlatego pojawia się nad brzegami wód.

Niepokalanek swoim wyglądem przypomina krzaczki lawendy. Roślina ta pojawiała się w mitologii greckiej – pod nią urodziła się Hera.

Zioło to jest często określane także jako niepokalanek mnisi i niepokalanek pieprzowy. Wszystko ze względu na fakt, że lata temu było ono wykorzystywane w medycynie klasztornej. Roślina ta może bowiem przyczynić się do obniżenia libido – popęd seksualny wśród mnichów był uznawany za zagrożenie.

W Polsce znaleźć można wiele preparatów zawierających suchy wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego – Agni casti fructus extractum siccum – lub kropli homeopatycznych. Wśród nich można wyróżnić nie tylko suplementy diety, lecz także leki. Takie preparaty są jednak przeznaczone dla osób w wieku powyżej 18 lat.

niepokalanek pospolity

Niepokalanek pospolity – właściwości

Owoc niepokalanka pospolitego znajduje zastosowanie przede wszystkim w walce z dolegliwościami typowo kobiecymi, związanymi z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Mogą one pomóc złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego i uregulować cykl menstruacyjny. Roślina ta jest polecana kobietom, które borykają się ze zbyt obfitym lub zbyt skąpym krwawieniem. Od lat ziele jest stosowane też przez osoby planujące ciążę.

Niepokalanek mnisi ma wiele zastosowań. Może być przyjmowany w walce z dolegliwościami żołądkowymi, dusznościami, potliwością czy nadmierną nerwowością. W medycynie alternatywnej wykorzystuje się zarówno owoce, jak i liście tej rośliny. Niepokalanek nie jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Może być stosowany również przez mężczyzn, którzy borykają się z problemami, takimi jak wypadanie włosów, zmiany trądzikowe, przetłuszczanie się skóry twarzy i zbyt szybkie starzenie się skóry. Roślina ta wspiera organizm w walce z nadmiernym gromadzeniem się wody, wpływając na ilość wydzielanego moczu.

Niepokalanek pospolity – zastosowanie

Z liści niepokalanka pospolitego korzystają przede wszystkim kobiety. W medycynie alternatywnej surowiec ten stosuje się w walce z licznymi problemami ginekologicznymi, takimi jak:

 • nieregularne cykle menstruacyjne,

 • skurczowe bóle brzucha,

 • obfite lub skąpe krwawienia,

 • krwawienia międzymiesiączkowe.

Niegdyś roślinę stosowano także w celu ograniczenia libido. Wierzono bowiem, że pomaga ona zachować czystość i cnotę. Obecnie jest to surowiec wykorzystywany przede wszystkim w walce z kobiecymi dolegliwościami. Jest polecany paniom w okresie menopauzy.

Przyjmowanie niepokalanka jest popularną praktyką także wśród osób w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej lub chorym na padaczkę. Roślina ta może też pomóc poradzić sobie z trądzikiem i dolegliwościami po ukąszeniu przez skorpiona czy węża. Ziele można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Niepokalanek wchodzi także w skład wielu gotowych preparatów, a nawet bardziej złożonych mieszanek roślinnych.

niepokalanek pospolity

Jak działa niepokalanek pospolity i na co może pomóc?

Niepokalanek mnisi, czyli Vitex agnus castus, jest stosowany w celu poradzenia sobie z różnymi dolegliwościami, nie tylko tymi typowo kobiecymi. Roślina ta może być przyjmowana w przypadku takich problemów, jak:

 • dolegliwości ginekologiczne, związane z cyklem menstruacyjnym,

 • lęki i problemy na tle nerwowym,

 • nadmierna pobudliwość i padaczka,

 • problemy trawienne,

 • trądzik,

 • ukąszenia skorpionów i węży,

 • problemy ze zbyt małym wydzielaniem moczu.

Zażywanie niepokalanka może pomóc poradzić sobie z puchnięciem ciała związanym z nieprawidłową pracą nerek i pęcherza. Roślina ta wspiera walkę z bólem oraz infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Niepokalanek na łagodzenie objawów PMS

Niepokalanek mnisi może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami charakterystycznymi dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wspiera walkę z rozdrażnieniem, wahaniami nastroju, nerwobólami, zmęczeniem, spadkiem samooceny i nadwrażliwością. Roślina ta może przyczynić się do zahamowania nadmiernego wydzielania prolaktyny, która odpowiada za takie dolegliwości.

Niepokalanek na regulacje cyklu miesiączkowego

Owoce niepokalanka mogą pomóc uregulować cykl menstruacyjny. Są polecane kobietom, u których krwawienia występują nieregularnie. Może mieć to związek ze stresem, złą dietą lub nagłą zmianą sposobu żywienia, używkami, chorobami przewlekłymi czy przyjmowanymi lekami. Niepokalanek może pomóc przywrócić równowagę takich hormonów, jak estrogen, progesteron i prolaktyna. Roślina ta cieszy się popularnością wśród osób, które nie chcą stosować preparatów zawierających hormony.

Niepokalanek i pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną

Kobiece dolegliwości często wynikają z nieodpowiedniego funkcjonowania układu hormonalnego. Niepokalanek może pomóc poradzić sobie z tym problemami. Wspiera działanie gospodarki hormonalnej w organizmie. Może przyczynić się do uregulowania poziomu poszczególnych hormonów.

Niepokalanek jako wsparcie płodności

Już w starożytności niepokalanek był wykorzystywany w celu zwalczania problemu niepłodności u kobiet. Roślina ta może przyczynić się do zwiększenia produkcji hormonu luteinizującego, który wspiera proces owulacji, produkcję progesteronu i wytwarzanie ciałka żółtego.

Niepokalanek na łagodzenie objawów menopauzy

Z owoców niepokalanka chętnie korzystają kobiety w okresie menopauzy. Roślina ta może pomóc poradzić sobie z takimi dolegliwościami, jak uderzenia gorąca, bóle stawów, duszności, uczucie zmęczenia czy drażliwość.

Jak stosować niepokalanek pospolity – porcjowanie

Porcjowanie niepokalanka pospolitego różni się w zależności od wybranego preparatu. Zakłada się, że dopuszczalna dzienna ilość to około 30-40 mg wyciągu z owoców tej rośliny. Porcja zależy nie tylko od preparatu, lecz także postaci niepokalanka. Na rynku znaleźć można zarówno sproszkowane ziele, jak i kapsułki, tabletki czy poporcjowane herbatki, które wystarczy jedynie zalać gorącą wodą.

Porcjowanie niepokalanka pospolitego, zgodnie z opracowaniem Niemieckiej Komisji Leków, powinno wyglądać w następujący sposób:

 • ekstrakt z suszonych owoców – 30-40 mg,

 • suchy ekstrakt natywny – 2,6-4,2 mg,

 • sproszkowane owoce – 400 mg dwa razy dziennie,

 • nalewka – 165 mg,

 • płynny wyciąg z owoców niepokalanka – 0,5-1 ml.

Informacje na temat maksymalnej dopuszczalnej ilości ziela znaleźć można w ulotkach dołączonych do suplementów diety. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie chęci przyjmowania ziół z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista może bowiem wskazać porcjowanie odpowiednie dla danej osoby.

Czy stosowanie niepokalanka jest bezpieczne?

Niepokalanek jest uznawany za stosunkowo bezpieczną roślinę. Trzeba jednak pamiętać, by stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Nie można również lekceważyć przeciwwskazań do przyjmowania produktów z dodatkiem tej rośliny. W innym wypadku może dojść do pojawienia się wielu skutków ubocznych.

Niepokalanek pospolity – przeciwwskazania

Niepokalanek pieprzowy nie powinien być stosowany przez osoby, które przyjmują leki dopaminowe, antypsychotyczne, przeciw chorobie Parkinsona czy antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą. Przeciwwskazaniem do używania niepokalanka są też choroby wrażliwe na hormony, takie jak niektóre nowotwory.

Nie zaleca się stosowanie niepokalanka w okresie karmienia piersią i ciąży. Co więcej, roślina ta może wchodzić w reakcje z lekami o działaniu estrogenowym, antyestrogenowym, agonistami i antagonistami receptorów dla dopaminy. To np. preparaty stosowane w leczeniu zaburzeń przedwczesnego wytrysku, doustne środki antykoncepcyjne metoklopramid, bromokryptyna czy środki przeciwparkinsonowskie i przeciwpsychotyczne.

niepokalanek pospolity

Niepokalanek pospolity – skutki uboczne i działania niepożądane

Skutki uboczne stosowania niepokalanka pojawiają się rzadko i są odwracalne. Roślina ta może spowodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego, w tym nudności i bóle brzucha. Inne skutki uboczne to reakcje alergiczne, zawroty głowy, pobudzenie, tachykardia, suchość w ustach, zaostrzenie zmian trądzikowych czy zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym krwawienia międzymiesiączkowe.

Osoby uczulone na niepokalanka po spożyciu ziela są narażone na pojawienie się ciężkich reakcji alergicznych, objawiających się obrzękiem twarzy, dusznościami i problemami z oddychaniem oraz przełykaniem.

Dlaczego warto stosować niepokalanek pospolity?

Niepokalanek to roślina o wielu zastosowaniach, ceniona zwłaszcza przez kobiety. Może pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Roślina ta może być stosowana przez nastolatki oraz kobiety w trakcie menopauzy. To surowiec łatwo dostępny, występujący pod postacią suszonego ziela, tabletek, kapsułek czy herbatek. W niektórych preparatach łączy się go z innymi ziołami.

Niepokalanek mnisi cieszy się popularnością wśród osób, które nie chcą stosować preparatów zawierających hormony. Roślina ta może pomóc uregulować funkcjonowanie gospodarki hormonalnej bez konieczności stosowania obciążających środków farmaceutycznych. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych niezbędna jest jednak konsultacja z lekarzem. Przyjmowanie ziół w stanach wymagających wdrożenia farmakoterapii może bowiem przyczynić się do pogłębienia problemu lub pojawienia się nowych dolegliwości.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Omułek zielonowargowy ma wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy suplement, może mieć pewne działania niepożądane. Dowiedz się więcej o jego właściwościach i ryzykach!
Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.