przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania

Przymiotno kanadyjskie (conyza canadensis) to dwuletnia roślina, która pochodzi z okolic Ameryki Północnej i Środkowej. Roślina występuje również w Polsce i jest tu coraz bardziej powszechna. Poza swoim atrakcyjnym wyglądem ma też liczne właściwości zdrowotne. Zobacz, jak może Ci pomóc, na co działa i jak z niej bezpieczenie korzystać.

Przymiotno kanadyjskie (conyza canadensis) bywa też określane jako konyza kanadyjska, przymiotek, przymiotnik, stare ziele, stary krzew. To roślina, która najczęściej występuje jako roślina dwuletnia, rzadziej roślina jednoroczna. Należy do rodziny astrowatych.

Charakteryzuje się wzniesioną łodygą, wąskimi liśćmi o lancetowatym kształcie i koszyczkowa tymi kwiatami, które zbierają się w wiechowate kwiatostany. Dorasta do 100 cm wysokości. Łodyga jest szorstka, obła i owłosiona. Rozgałęzia się ku górze.

Liście ułożone są naprzemianległe, a ich brzegi są gładkie lub ząbkowane.

Koszyczki kwiatowe są bardzo niewielkie i zebrane w wiechę. Kwiaty mają kolor biały lub żółtobiały. Owocem przymiotna jest niełupka o długości 1 mm.

Przymiotno nie jest wymagające pod względem klimatycznym. Najczęściej można je znaleźć na nieużytkach i suchych łąkach. Porasta też pastwiska i przydroża.

Surowcem zielarskim jest ziele i korzeń.

przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie – właściwości

Okazuje się, że przymiotno kanadyjskie (conyza canadensis) poza atrakcyjnym wyglądem ma też wiele właściwości prozdrowotnych. Zawdzięcza je zwieranym substancjom. Są to przede wszystkim garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, cukry i sole mineralne.

Taki skład powoduje, że przymiotno kanadyjskie może mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i bakteriobójcze. Przypuszcza się rownież, że może odznaczać się właściwościami przeciwbiegunkowymi, moczopędnymi, ściągającymi i gojącymi.

Prawdopodobnie ziele przymiotna może mieć właściwości nasenne i przyczyniać się do tworzenia białych krwinek.

Przymiotno kanadyjskie – zastosowanie

Z uwagi na opisane powyżej właściwości przymiotno znalazło zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Coraz częściej sięga się również po nie w medycynie konwencjonalnej.

Jego właściwości przeciwkrwotoczne powodują, że bywa wykorzystywane w obfitym miesiączkowaniu i nawracających krwawieniach. Szczególnie zaleca się je w krwawieniach przewodu pokarmowego, dróg moczowych oraz dróg rodnych.

Właściwości moczopędne powodują, że ziele sprawdza się również jako wsparcie w leczeniu infekcji układu moczowego, w tym w leczeniu chorób nerek i pęcherza oraz w kamicy nerkowej.

Może też być stosowane przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, przy wzdęciach, uporczywych biegunkach czy też nieprawidłowej przemianie materii.

Ziele przymiotna można również stosować zewnętrznie, a okłady sprawdzą się podczas reumatyzmu, nerwobólu czy kamicy nerkowej.

Przypuszcza się, że przymiotno ma działanie ściągające i przyspiesza gojenie ran. Dlatego też stosuje się je w przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń. Może pomóc przy świądzie, odleżynach, oparzeniach i w stanach zapalnych skóry.

Ciekawostką jest to, że ziele erigeron canadensis l może też być wykorzystywane do produkowania perfum.

przymiotno kanadyjskie

Jakie składniki zawiera przymiotno kanadyjskie?

Powyżej opisane właściwości i wynikające z nich zastosowanie wiążą się bezpośrednio ze składem przymiotna. Jakie substancje można w nim znaleźć?

Będą to przede wszystkim:

  • flawonoidy;

  • olejki eteryczne;

  • garbniki;

  • fenolokwasy;

  • triterpeny;

  • sterole;

  • lipidy.

Jak działa przymiotno kanadyjskie i na co może pomóc?

Obecność flawonoidów w roślinie powoduje, że może ona mieć działanie przeciwkrwotoczne. Prawdopodobnie zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych oraz poprawia ich szczelność i elastyczność. Ponadto, dzięki roślinie hamowane są enzymy, które wpływają na przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Przypuszcza się, że stosowanie rośliny może powodować znaczne, ale krótkotrwałe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Związki chemiczne, które znajdują się w olejku eterycznym przymiotna mogą mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, które mogą być wykorzystywane w reumatyzmie i lumbago.

Przeprowadzone na przymiotnie badania wykazały, że może mieć ono działanie cytotoksyczne na niektóre komórki nowotworowe. Wskazuje się najczęściej na komórki odpowiedzialne za nowotwór krtani, piersi, jajnika, nabłonka oraz mysich komórek czerniaka.

Prawdopodobni też wyciągi z ziela przymiotna mogą działać antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i antygrzybiczo.

Właściwości ściągające powodują, że roślinę można wykorzystywać jako wsparcie w leczeniu trudno gojących ran oraz do pielęgnacji twarzy trądzikowej.

Substancje czynne, które znajdują się w roślinie powodują również, że może ona pozytywnie działać na układ pokarmowy. Może przyczyniać się do poprawienia przebiegu procesów przemiany materii, uporania się z wzdęciami oraz do walki z uporczywymi biegunkami (działanie przeciwbiegunkowe).

Jak stosować przymiotno kanadyjskie – dawkowanie

Konyza kanadyjska to bardzo pomocne ziele, ale trzeba pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniami lub sugestiami producenta. Dostępne są trzy formy ziela: postać sproszkowana, napar i intrakt.

Sproszkowane przymiotno spożywa się po jednej łyżeczce trzy razy dziennie przez okres 2 – 3 tygodni.

Napar wypija się również trzy razy dziennie po pół szklanki. Dodatkowo można go wykorzystywać do przemywania twarzy i ran oraz wykonywania okładów.

Intrakt to wyciąg na bazie alkoholu. Spożywa się go 2 razy dziennie po 5 do 10 ml. Kuracja może trwać od 2 do 3 tygodni.

przymiotno kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania ziela jest zakrzepica oraz choroba zakrzepowa żył. Ostrożność powinny też zachować osoby uczulone na składniki rośliny.

Środki ostrożności zalecane są również w przypadku osób, które cierpią na żylaki kończyn dolnych, żylaki odbytu oraz przewlekłą niewydolność żylną.

Przymiotno kanadyjskie – skutki uboczne i działania niepożądane

Nie są znane skutki uboczne i działania niepożądane przymiotna. Warto jednak pamiętać, że opisane powyżej przeciwwskazania mogą sugerować, że połączenie ziela z wymienionymi schorzeniami może przynieść pogorszenie stanu zdrowia.

Dlaczego warto stosować przymiotno kanadyjskie ?

Przymiotno może mieć działanie przeciwkrwotoczne, przeciwbiegunkowe i przeciwzapalne. Z tego względu warto je stosować na przykład przy obfitych miesiączkach, nawracających krwawieniach, wzdęciach czy biegunkach. Jest naturalnym źródłem wielu wartościowych roślinnych substancji aktywnych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.
Srebro koloidalne wykazuje właściwości prozdrowotne. Wykorzystywane do użytku zewnętrznego, wspiera w walce z bakteriami, wirusami, grzybami. Sprawdź.
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!