palo santo

Palo Santo – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak je palić i zgasić oraz środki ostrożności

Palo Santo to południowoamerykańskie drzewo o nadzwyczajnych właściwościach. Żywica Palo Santo wyróżnia się bardzo mocnym, upajającym zapachem i często wykorzystywana jest do produkcji kadzideł. Z drewna Palo Santo pozyskiwany jest też niezwykle cenny olejek eteryczny oraz wartościowe ekstrakty hydroalkoholowe. Według rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej zapach Palo Santo oczyszcza umysł, usuwa negatywną energię i pomaga uzyskać stan harmonii wewnętrznej. Jednak nie tylko duchowe, ale także fizyczne korzyści można wynieść z inhalacji dymem Palo Santo. W jaki sposób Palo Santo wspomaga zdrowie i samopoczucie?

„Palo Santo” oznacza dosłownie „święte drzewo”, i tak też jest traktowane w wielu krajach Ameryki Południowej. Od wielu wieków znajduje zastosowanie w rytuałach religijnych, ceremoniach, modlitwach, medytacjach, afirmacjach. Jego tradycja sięga czasów Inków. Wykorzystywane jest również w lecznictwie naturalnym, w tym w medycynie ludowej Amazonii w zwalczaniu bólów reumatycznych i dolegliwości żołądkowych.

Palo Santo (Bursera graveolens), czyli mistyczne kadzidło lub święte drzewo, należy do rodziny osoczynowatych, do której między innymi zaliczana jest też mirra. Roślina znana jest głównie z właściwości aromatycznych. Posiada odświeżający, energetyzujący, piękny zapach, w którym przewijają się różnorodne, intrygujące akordy. Jak i gdzie rośnie Palo Santo?

Palo Santo to dorastające do 10 m drzewo o gładkiej, jasnoszarej korze, zielonych, lancetowatych liściach i rosnących w skupiskach drobnych, jasnych kwiatach. Ten niebanalny gatunek drzewa charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością olejków eterycznych, dlatego jego pień i gałęzie wydzielają intensywną woń. Na tyle intensywną, że obfitujące w aromatyczną żywicę kawałki drewna wykorzystywane są, bez żadnej obróbki, jako naturalne kadzidła. Dla południowoamerykańskich uzdrowicieli oraz tamtejszych szamanów Palo Santo stanowi nieodłączny element każdej ceremonii.

Drzewo Palo Santo wywodzi się z amazońskich lasów. Występuje naturalnie w północnych rejonach Ameryki Południowej, w tym w Ekwadorze, Kolumbii i Peru, rośnie także w Ameryce Środkowej, w tym w Meksyku, na Kostaryce, w Gwatemali i w Hondurasie, napotkać je można również na Galapagos. Do Europy roślina trafia już w formie gotowych drewienek. Sprowadzana jest ponadto w postaci olejków i proszku.

Ze względu na zbyt dużą eksploatację i zagrożenie wyginięciem Palo Santo znalazło się ostatnimi czasy na liście roślin pod ochroną. Nie można już ścinać żywych roślin Palo Santo, drewno może być pozyskiwane tylko z naturalnie powalonych drzew i opadłych gałęzi.

palo santo

Palo Santo – właściwości zdrowotne

Niezwykłe amazońskie drzewo o unikalnym zapachu, czyli Palo Santo, to surowiec znany głównie z pozytywnego wpływu na sferę mentalną, ale posiada też szereg właściwości prozdrowotnych. Działa odkażająco, skutecznie zwalcza infekcje grzybiczne, bakteryjne i wirusowe, ma działanie przeciwzapalne. Co więcej, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, między innymi zmniejsza proliferację komórek raka piersi.

Palo Santo to piękny zapach i gama korzyści dla zdrowia w jednym. Najważniejsze właściwości tej rośliny:

 • wspomaga zdrowie stawów, zwalcza dolegliwości stawowe, stanowi remedium na reumatyzm,

 • przynosi ulgę w przeziębieniach i grypie,

 • zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów,

 • niweluje bóle głowy,

 • sprawdza się w przypadku bólu brzucha,

 • działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,

 • działa rozluźniająco i odprężająco,

 • wykazuje zbawienne działanie na system nerwowy, redukuje stres,

 • relaksuje, sprzyja stabilności emocjonalnej,

 • koi zmysły,

 • posiada niezwykłe właściwości oczyszczające umysł,

 • jest pomocna przy medytacji – odpręża, uwalnia umysł od niechcianych myśli i dba o niezakłócony przepływ energii, harmonizuje ciało,

 • sprzyja lepszemu dotlenieniu mózgu,

 • wspomaga funkcjonowanie układu oddechowego, udrażnia drogi oddechowe, jest cennym wsparciem przy astmie,

 • zmniejsza objawy alergii,

 • działa korzystnie na odporność.

Palo Santo – zastosowanie

Palo Santo to obok yerba mate kolejny ważny element tradycji południowoamerykańskiej. Oprócz niezwykłego aromatu i działania prozdrowotnego niesie ze sobą wiele walorów użytkowych. Jest między innymi sprawdzonym środkiem odstraszających komary, muchy i inne owady.

Drewienka, olejki eteryczne, kadzidła lub żywica Palo Santo to produkty, które sprawdzą się w każdym domu. Olejek rozcieńcza się wodą i umieszcza w kominku do aromaterapii. Kadzidełka i drewienka podpala się, a żywicę podgrzewa, a następnie umieszcza w kadzielnicy. Tego rodzaju produkty pozyskane z drzewa Palo Santo, stopniowo uwalniając swój intensywny, wspaniały zapach, przywracają harmonię w całym domu. Jednocześnie działają na nas rewitalizująco i zwalczają wiele drobnych dolegliwości.

W jaki sposób Palo Santo sprzyja dobrej atmosferze w naszym domu:

 • oczyszcza dom, usuwa złą energię,

 • pozostawia w mieszkaniu niezwykle przyjemny zapach na długi czas,

 • jest pomocne w usuwaniu bakterii i innych patogenów z powietrza,

 • pozwala pozbyć się niechcianych zapachów w domu np. zapachu dymu papierosowego czy woni pozostałej po gotowaniu jakiejś potrawy,

 • odstrasza insekty,

 • samodzielnie lub w kompozycji z innymi olejkami doskonale sprawdza się w kuracjach zapachami, czyli w aromaterapii,

 • świetnie sprawdza się jako odświeżacz powietrza, wprawia nas w stan orzeźwienia i dobrego samopoczucia.

palo santo

Jakie działanie ma zapach Palo Santo?

Palo Santo niewątpliwie okaże się atrakcyjnym produktem dla osób lubujących się w aromaterapii, dbających o spokój wewnętrzny, praktykujących rozmaite formy relaksacji i medytacji albo też ceniących czyste powietrze i dobrą aurę panującą w domu. Jego zapach działa na nas pozytywnie w wieloraki sposób:

 • wycisza wewnętrznie i niweluje wszelkie napięcia,

 • działa antystresowo, koi przemęczoną psychikę,

 • stymulując dotlenienie mózgu, poprawia produktywność umysłową,

 • pomaga okiełznać negatywne emocje i zdystansować się do problemów,

 • sprzyja medytacji,

 • sprzyja poczuciu równowagi wewnętrznej,

 • zapewnia ochronę energetyczną – sprzyja utrzymaniu dobrej energii w otoczeniu, a oczyszcza ze złych energii,

 • wprowadza dobrą atmosferę.

Jak pachnie Palo Santo?

Mówi się, że wystarczy raz poczuć aromat drewna Palo Santo, aby w przyszłości rozpoznać go zawsze. To szlachetne drewno o niezwykłych właściwościach wydziela bardzo złożony, jedyny w swoim rodzaju aromat, w którym łączy się wiele nut, w tym: cytrusowe, ziołowe, świeże, kwiatowe, drzewne, żywiczne, palone, pudrowe. Dla wielu osób zapach Palo Santo jest zapachem wielowymiarowym, niemożliwym do zdefiniowania i magicznym.

Jak palić Palo Santo?

Sposób palenia Palo Santo jest banalnie prosty. Wystarczy przygotować: drewienko Palo Santo, zapalniczkę lub zapałki, ewentualnie niewielki pojemnik do umieszczenia drewienka. Chwytamy drewienko, kierujemy pod kątem 45 stopni i podpalamy z przeciwległej strony. Trzymamy zapalone drewno około 30 sekund lub 1 minutę, a następnie zdmuchujemy płomyk. Wydobywającym się z drewienka dymem okadzamy wybrane miejsca.

Jak zgasić bezpiecznie Palo Santo?

Palo Santo gasimy przez zdmuchnięcie płomienia. Dym będzie uwalniał się jeszcze przez dłuższą chwilę, po czym zaniknie. Najlepiej trzymać wówczas patyczek w dłoni i okazać pomieszczenia. Jeśli jednak zamierzamy położyć drewienko zaraz po zgaszeniu, zamiast trzymać w dłoni do momentu zakończenia uwalniania dymu i ostygnięcia, należy ulokować je na w odpornym na działanie wysokiej temperatury otwartym pojemniczku lub na metalowej tacce albo w kadzielniczce.

Jakie są środki ostrożności przy używaniu Palo Santo?

Nie należy pozostawiać palącego się ani dymiącego drewienka bez żadnego nadzoru. Zawsze należy upewnić się, że płomień wygasł i drewno nie tli się. Przed użyciem olejku Palo Santo warto upewnić się, czy nie powoduje u nas reakcji alergicznej (aplikując na mały kawałek skóry). Przeciwwskazania do palenia Palo Santo to: ciąża, okres karmienia piersią, choroby płuc, problemy z oddychaniem.

palo santo

W jakiej formie można znaleźć Palo Santo?

Dostępne w sprzedaży, popularne postacie Palo Santo to:

 • Drewienka – najpopularniejsza forma Palo Santo. Zazwyczaj drewienka dostępne są w postaci małych patyczków, rzadziej w postaci proszku lub wiórów. Drewno Palo Santo otrzymywane jest dziś tylko z obumarłych drzew. Pałeczki Palo Santo idealnie nadają się do podpalania i okadzania wnętrz. Oczyszczają powietrze, poprawiają atmosferę w domu, pozytywnie wpływają na psychikę, pozostawiają przyjemny, frapujący zapach.

 • Żywica – rzadziej dostępna i trudniejsza do zdobycia postać Palo Santo. Wyróżnia się bardzo intensywnym, treściwym, długo utrzymującym się aromatem. Jedna z metod jej użycia polega na umieszczeniu w kadzielnicy rozgrzanego węgielka, a następnie ulokowaniu na nim kawałka żywicy. Ulega on rozgrzaniu, po czym stopniowo roztapia się, a przy tym uwalnia swój nieprzeciętny zapach.

 • Olejek eteryczny – ekonomiczna, uniwersalna i łatwo dostępna postać Palo Santo. Powstaje z drewna albo z owoców rośliny. Olejki można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi: zmieszać z wodą, wlać do atomizera i rozpylać w mieszkaniu, wlać do kominka do aromaterapii, skrapiać tkaniny, zmieszać z innym olejkiem i zastosować do masażu lub jako składnik domowych kosmetyków.

Czy dym z Palo Santo może być szkodliwy?

Palenie drewienek Palo Santo może być szkodliwe, ponieważ w uwalniającym się z nich dymie mogą być zawarte mykotoksyny. Trzeba więc kupować surowiec tylko z zaufanych źródeł i zachować umiar w okadzaniu mieszkania.

Dlaczego lepiej nie palić Palo Santo?

Piękny zapach, doskonały wpływ na psyche, niebywałe właściwości zwiększające przepływ energii – niewątpliwie palenie Palo Santo ma wiele plusów. Ze względów ekologicznych warto jednak dwa razy zastanowić się przed zakupem tego drewna. Ostatnimi laty doszło bowiem do ogromnych, zabójczych wręcz, wycinek drzew Palo Santo w celach komercyjnych. Smutną konsekwencją jest fakt, iż Palo Santo jest dziś zagrożone wyginięciem.

Zdecydowanie nie powinniśmy więc sięgać po produkty niewiadomego pochodzenia i takie, które mogą być pozyskiwane z żywych roślin. Jeśli postanowimy kupić Palo Santo, warto zwrócić uwagę na jego etyczne pochodzenie.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Palma sabałowa to roślina, na którą uwagę zwrócić powinni szczególnie mężczyźni - to właśnie ona może pomóc w problemach z przerostem prostaty i łysieniem - sprawdź, jak!
Aloes to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach, przynosi korzyści przy stosowaniu jej od wewnątrz, jak i w formie kosmetyku.
Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Dziegieć to naturalna substancja od lat wykorzystywana w medycynie ludowej i kosmetyce naturalnej. Warto poznać szerokie właściwości zdrowotne tego składnika.
Mentol wykazuje wiele cennych właściwości. Wspomaga przy bólach glowy, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, infekcjach przeziębieniowych. Dowiedz się więcej.