Olej z czarnuszki jest ciekawym dodatkiem do dań, a także naturalnym suplementem diety. Jakie są skutki uboczne stosowania tego produktu? Sprawdź, kiedy lepiej z niego zrezygnować.
Olej z awokado – Właściwości, zastosowanie, działanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Olej z awokado – Właściwości, zastosowanie, działanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 18.10.2022
Uważa się, że awokado jest jednym z najzdrowszych owoców na świecie. Nic więc dziwnego, że produkty pochodne również zyskały uznanie i coraz częściej włączane są do diety osób, które chcą o siebie zadbać. Jednym z takich pochodnych produktów jest olej z awokado. Zawiera w sobie liczne substancje odżywcze, a samym składem stanowi bardzo silną konkurencję dla zdrowej oliwy z oliwek. Jest doskonałym uzupełnieniem diety, szczególnie jeżeli chcesz zadbać o swój układ krążenia. Stanowi też świetne źródło wysokiej jakości kwasów tłuszczowych.
Spis treści
ToggleOlej z awokado – co to takiego?
Awokado to zielony, niesoczysty owoc, który pochodzi z południowego Meksyku i Ameryki Środkowej. Obecnie uprawiany jest już w wielu tropikalnych krajach – klimat tropikalny jest dla niego bardzo sprzyjający i powoduje, że roślina dojrzewa i wydaje pyszne owoce. Owoc awokado zawiera w sobie dużą pestkę, ale to nie ona jest surowcem, z którego pozyskiwany jest olej. Co ciekawe, w przypadku awokado, olej tłoczony jest z samego owocu – co jest sytuacją odmienną, ponieważ zwykle oleje wydobywane są właśnie z pestek.
Istnieją dwie metody produkowania oleju z awokado: na gorąco (olej rafinowany) i na zimno (olej nierafinowany). Ten uzyskiwany na ciepło ma jasną barwę i ledwo wyczuwalny smak i zapach. Nadaje się do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach. Natomiast olej pozyskiwany na zimno ma brunatną barwę, a w smaku przypomina masło i migdały. Sprawdza się do zastosowań kosmetycznych i sałatek (do spożywania na surowo).
Olej z awokado – właściwości i wartości odżywcze
Olej z awokado ma liczne właściwości zdrowotne, które wynikają z zawartych w nim substancji odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że nieco inny jest skład oleju rafinowanego i nierafinowanego. Ten nierafinowany jest bogatszy, ponieważ proces rafinacji pozbawia go wielu wartościowych elementów.
W surowym (nierafinowanym) oleju zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych jest większa. Szacuje się, że 80 – 85% z nich to nienasycone kwasy tłuszczowe, a przede wszystkim kwas oleinowy (kwas jednonienasycony). Naukowcy potwierdzili, że kwas oleinowy ma bardzo korzystny wpływ na serce i układ krążenia człowieka. To jednak nie jedyne właściwości oleju z awokado.
Olej z awokado zawiera też duże ilości kwasów omega – 6, przy czym tych omega – 3 jest bardzo mało. Chcąc zbilansować swoją dietę, warto dodać do niej, jako uzupełnienie, źródło kwasów omega – 3.
W oleju z awokado znaleźć można też duże ilości witaminy E i a oraz witaminy z grupy B. To także cenne źródło luteiny (antyoksydant), która ma bardzo dobroczynny wpływ na wzrok. Luteina nie jest produkowana przez człowieka, dlatego też musi być uzupełniana poprzez dietę. Jej obecność w organizmie zapobiega głównie tym chorobom oczu, które są związane z wiekiem. Chodzi tu przede wszystkim o zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćmę.
Witaminę E uważa się za ważny przeciwutleniacz. Dzięki temu olej z awokado ma właściwości antyoksydacyjne. Działa ochronnie na mitochondria (struktury komórkowe), neutralizuje działanie wolnych rodników, chroni przed stresem oksydacyjnym i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
W składzie oleju z awokado znajdują się również beta – sitosterole. To substancje o udowodnionym korzystnym wpływie na profil lipidowy, jak również stan układu sercowo – naczyniowego.
Naturalnie, jak wszystkie oleje, tak i ten wpływa na większą przyswajalność witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach.
Badania wykazały, że spożywanie oleju z awokado pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz obniża poziom cholesterolu. Jednocześnie przyczynia się do wzrostu „dobrego” cholesterolu we krwi.
Olej z awokado jest też bardzo pomocny w leczeniu artretyzmu. Okazuje się, że zmniejsza ból, objawy zapalenia stawów i sztywność stawów w chorobie zwyrodnieniowej. Jego systematyczne spożywanie poprawia ruchomość stawów i zwiększa komfort poruszania się.
Mało kto wie, ale olej z awokado jest też bardzo pomocny w przypadku chorób przyzębia, szczególnie tych, które wiążą się z podrażnieniem tkanki, przekrwieniem i zaczerwienieniem. Ekstrakt z oleju z awokado hamuje białko, które jest odpowiedzialne za stan zapalny, powodujący wspomniane choroby.
Warto również wspomnieć o tym, jak dobroczynny wpływ ma olej z awokado na skórę. Przede wszystkim ma właściwości nawilżające i odżywia. Przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza i łagodzi blizny i rozstępy. Zapewnia zdrowy wygląd skóry. Łagodzi i zmniejsza zmiany skórne, które występują w przebiegu łuszczycy. Może też być pomocny w leczeniu trądziku. Spowalnia procesy starzenia i opóźnia moment pojawienia się zmarszczek. Łagodzi podrażnienia.
Jakie są składniki oleju z awokado?
Wszystkie powyższe właściwości mają swoje źródło w substancjach odżywczych, które znajdują się w oleju z awokado. Wspomniano już, że jest bogatym źródłem witamin i kwasów nienasyconych. To podsumujmy, co można w nim znaleźć?
Jest źródłem witamin:
A;
E;
C;
witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 – kwas pantotenowy, B6).
To również inne substancje o korzystnym wpływie, jak:
kwas foliowy;
biotyna;
cholina;
nienasycone kwasy tłuszczowe: głównie kwas oleinowy (omega 6) oraz linolowy (omega 9);
nasycone tłuszcze, np. palmitynowy;
fitosterole (np. lecytyna);
potas;
magnez;
chlorofil;
proteiny;
skwalen.
Jak widać skład oleju z awokado jest bardzo bogaty i różnorodny, a jego główną część stanowią ważne dla człowieka substancje odżywcze i składniki mineralne.
Olej z awokado – zastosowanie
Powyżej opisane właściwości oraz skład oleju z awokado przesądziły o tym, że ma on bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w gastronomii, ale również w medycynie naturalnej i kosmetyce. Może być z powodzeniem stosowany jako suplement diety, uzupełniający w organizmie niedobory witamin, kwasów tłuszczowych i minerałów. Jego spożywanie zwiększa też wchłanianie witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. To nie jedyne zastosowanie oleju z awokado.
Można go znaleźć zarówno w kosmetykach drogeryjnych, jak i wykorzystać do stworzenia własnych kosmetycznych mieszanek na twarz, skórę i włosy. Przyjrzyjmy się dokładnie różnorodnym zastosowaniom oleju z awokado.
Olej z awokado na zdrowie
W kwestii zdrowia olej z awokado świetnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy oraz poziom cholesterolu we krwi. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają bowiem na obniżenie poziomu złego cholesterolu a podniesienie dobrego.
Luteina pomaga w zapobieganiu chorobom oczu, głównie tym, które pojawiają się wraz z wiekiem (zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma).
Olej pomaga w leczeniu artretyzmu. Zmniejsza ból stawów i ich sztywność, tym samym przekłada się na poprawienie ich ruchomości. We Francji zyskał nawet status leku na to schorzenie.
Ponadto pomaga w zapobieganiu chorobom przyzębia. Olej z awokado hamuje aktywność białka, które jest odpowiedzialne za rozwijające się w przyzębiu stany zapalne a tym samym ogranicza ich ilość.
Olej z awokado w kuchni
W kuchni olej z awokado również świetnie się sprawdza. Rafinowany można stosować do smażenia i pieczenia, natomiast nierafinowany może być wykorzystywany do sałatek (na surowo). Pasuje do dresingów i sałatek ze świeżych warzyw, do makaronów i włoskich pierożków. Z jego pomocą można wzbogacić smak warzyw gotowanych na parze.
Może też być alternatywą dla oliwy z oliwek – sprawdzi się jako baza do pesto i do polania kanapek.
Oleju z awokado można też używać jako marynaty do mięs, ryb i warzyw.
Olej z awokado na włosy
Ten produkt może też mieć różnorodne zastosowanie kosmetyczne. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów, jako naturalna maseczka. Nawilża je, odżywia i wzmacnia. Dzięki niemu mają one zdrowszy wygląd i odzyskują swój blask. Nienasycone kwasy tłuszczowe uszczelniają łuski włosów, a to przekłada się na utrzymanie większego nawilżenia włosów. Uszczelnienie powoduje, że nie dochodzi do nadmiernej utraty wody z włosów. Zawarte w oleju karotenoidy i witaminy chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz zanieczyszczeń. Nie obciąża włosów, więc można go stosować również do olejowania włosów cienkich i pozbawionych objętości – nie będą sprawiały wrażenia „przyklapniętych”, a końcówki włosów będą wzmocnione.
Do tego nawilża on skórę głowy, co zmniejsza jej łuszczenie, a więc jest formą zapobiegania występowaniu łupieżu.
Wpłynie korzystnie na każdy rodzaj włosów, chociaż najlepsze efekty uzyskuje się przy włosach suchych i zniszczonych.
Olej z awokado na twarz
Obecność witaminy E, A i D powoduje, że olej z awokado działa dobrze na skórę twarzy. Nawilża ją, odżywia i spowalnia proces powstawania zmarszczek. Połączenie nienasyconych tłuszczy i białek włóknistych zapewnia cerze młody, zdrowy i promienny wygląd. Witaminy mają też działanie ochronne. Zabezpieczają przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń i promieniowania UV. Zalecany jest szczególnie do codziennej pielęgnacji skóry suchej. Może też być z powodzeniem stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej. Wykorzystuje się go do produkcji balsamów, kremów i żeli pod pryszcznic.
Jak działa olej z awokado i na co pomaga?
Olej z awokado działa przede wszystkim poprzez swój skład. Bogactwo witamin i wartościowych nienasyconych tłuszczy sprawia, że produkt ma bardzo szerokie spektrum oddziaływania.
Chroni przed chorobami wzroku, które mogą występować w związku ze starzeniem się organizmu. Pomaga uporać się z bólem i sztywnością stawów, występującymi w artretyzmie. Wzmacnia układ krwionośny i serce. Obniża poziom złego cholesterolu. Chroni przed chorobami przyzębia.
Przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza blizny i rozstępy. Odżywia i nawilża skórę. Chroni ją przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Wzmacnia włosy. Nadaje im blask i elastyczność. Zapobiega powstawaniu łupieżu.
Jak stosować olej z awokado – dawkowanie
Olej z awokado można swobodnie stosować w kuchni, trzeba jedynie pamiętać, by wybierać właściwy rodzaj. Olej rafinowany może być wykorzystywany do smażenia i pieczenia, a nierafinowany na surowo. Warto wiedzieć, że olej nierafinowany ma bardzo niską temperaturę dymienia i jego podgrzewanie powoduje utratę większości jego składników odżywczych. Dlatego właśnie do potraw na ciepło należy używać olej rafinowany, który ma znacznie wyższą temperaturę dymienia.
Jest to naturalny składnik można więc stosować go dość swobodnie. Jeżeli jednak ma być wykorzystany w celach zdrowotnych, to zaleca się spożywanie czterech łyżek dziennie. W ten sposób w krótkim czasie poprawie ulegnie kondycja skóry, włosów i całego organizmu.
Olej z awokado – przeciwwskazania
Choć olej z awokado niesie wiele korzyści zdrowotnych, nie każdy może sobie pozwolić na jego stosowanie. Przede wszystkim powinny na niego uważać osoby, które nie tolerują awokado ogólnie – nie tylko oleju, ale i owoców. Ponadto, nie jest wskazany dla osób z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Nie powinny go także stosować osoby, które są uczulone na lateks, często cierpią z powodu biegunek i nie tolerują owoców cytrusowych.
Olej z awokado – skutki uboczne
Nie ma zbyt wiele skutków ubocznych, jeżeli chodzi o stosowanie oleju z awokado. Przede wszystkim stanowi zagrożenie dla osób, które nie powinny go spożywać. Jeżeli jednak nie należysz do tej grupy, musisz pamiętać o tym, by nie spożywać go zbyt dużo. Jak wszędzie, tak i w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest umiar i zdrowy rozsądek.
Nadmierne spożywanie oleju z awokado może wywołać zaburzenia w obrębie wypróżniania (biegunki, zaparcia).
Dlaczego warto stosować olej z awokado?
Olej z awokado warto stosować z uwagi na jego skład oraz walory smakowe. To tłuszcz, który może być alternatywą dla oliwy z oliwek, a przez to wpłynie na urozmaicenie w Twojej kuchni. Ponadto jego włączenie do diety przyniesie wiele pozytywnych zmian w obrębie zdrowia i wyglądu. Uzupełni niedobory witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dostarczy luteinę, kwas foliowy oraz liczne inne substancje. Zadziała profilaktycznie, wzmocni i odżywi włosy, poprawi ich kondycję i doda im blasku. Nawilży i odżywi skórę, spowolni proces powstawania zmarszczek i nada cerze zdrowego wyglądu. Poprawi jędrność skóry i sprawi, że skóra staje się gładka.
Czy można używać oleju z awokado w ciąży?
lej z awokado jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Mogą go stosować zarówno w kuchni, jak i do nawilżania skóry, a to w ciąży jest szczególnie ważne. Olej stosowany kosmetycznie pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów ponieważ uczyni skórę bardziej nawilżoną i elastyczną. Ponadto zadziała łagodząco na skórę, która w czasie ciąży jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia czy reakcje alergiczne.
KATEGORIE
ZDROWA DIETA
ZDROWA DIETA
PRZEPISY
PRZEPISY
OLEJE
OLEJE
MIODY
MIODY
SUPERFOODS
SUPERFOODS
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Olejek pichtowy to naturalny produkt o bardzo zróżnicowanym działaniu, który może istotnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie; zobacz, w jakich sytuacjach z niego warto korzystać.
Olej MCT cieszy się popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Sprawdź, czym są trójglicerydy średniołańcuchowe. Zobacz, w walce z jakimi dolegliwościami mogą pomóc.
Polecane dla Ciebie
Borówka amerykańska to znany i bardzo często wykorzystywany w deserach owoc, ale mało kto wie, jak wiele dobrego może zdziałać dla naszego organizmu.
Czarna rzepa wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, jej stosowanie niesie jednak ryzyko skutków ubocznych. Sprawdź, kto powinien jej unikać i jak bezpiecznie korzystać z jej właściwości
Pitaja to egzotyczny owoc o intrygującym wyglądzie i słodko-kwaskowym, tropikalnym smaku. Wykazuje bardzo korzystny wpływ na zdrowie i na sylwetkę. Poznaj wszystkie walory pitaji!
Pyszne i zdrowe awokado to jeden z najsmaczniejszych i najbardziej wartościowych owoców w naszej diecie. Poznajmy jego prozdrowotne właściwości, ilość kalorii i przeciwskazania.
Cebula to powszechne warzywo, słynące z prozdrowotnych właściwości. Pomaga ustabilizować ciśnienie tętnicze, wspiera w walce z przeziębieniami. Dowiedz się więcej.