Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy – Właściwości, zastosowanie, działanie i przeciwwskazania

Poszukujesz sposobu na poprawę funkcjonowania dróg oddechowych, chcesz wspomóc zmęczone mięśnie lub po prostu szukasz naturalnego środka na owady? Olejek eukaliptusowy to produkt, po który warto sięgnąć. Poznaj jego właściwości, działanie i zastosowanie, by przekonać się, że to właśnie jego potrzebujesz.

Olejek eukaliptusowy to naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z liści drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Eukaliptus to wiecznie zielone rośliny, które rosną na terenie Australii, Nowej Gwinei i Indonezji. Występują także na plantacjach w Afryce, Ameryce Południowe oraz Azji.

Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są z liści i gałązek eukaliptusa – to właśnie one stanowią niezwykle cenny surowiec farmaceutyczny. Powstają w procesie destylacji parą wodną. Głównym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eukaliptol – stanowi nawet 60-80%. Ponadto zawiera m.in.: kamfen, limonen, cytronelal, alfa-pinen, ρ-cymen, flawonoidy, woski, żywice, triterpeny.

Olejek pozyskiwany z liści i gałązek eukaliptusa ma charakterystyczny zapach. Jest on intensywny, a wyczuć można w nim nuty kwiatowo-ziołowe, różane i miętowe. Pachnie świeżo i przyjemnie, dlatego stanowi cenny surowiec wykorzystywany m.in. w aromaterapii.

Tego typu olejek przyjmuje kolor od bezbarwnego do jasnożółtego.

Właściwości olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy uznawany jest za remedium na wiele dolegliwości. Chociaż kojarzony jest głównie z tym, że ułatwia oddychanie, jego możliwości są znacznie szersze. Wszystko za sprawą zawartych w nich składników aktywnych.

  • Właściwości antyoksydacyjne – dzięki obecności flawonoidów, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które odpowiadają m.in. za przyspieszenie procesów starzenia.

  • Właściwości przeciwwirusowe, właściwości przeciwbakteryjne – pomaga uporać się z wirusami oraz innymi drobnoustrojami.

  • Właściwości przeciwzapalne – jako że działa przeciwzapalnie, wspomaga walkę z objawami infekcji (np. przeziębienia) oraz stanów zapalnych organizmu.

  • Właściwości przeciwbólowe – pomaga uporać się z dolegliwościami bólowymi, np. w bólach mięśni, bólach reumatycznych, bólach głowy.

  • Właściwości wykrztuśne – rozkurcza oskrzela i działa wykrztuśnie.

Ponadto posiada właściwości antyseptyczne. Stosowany jako środek antyseptyczny, wspomaga odkażanie, dezynfekuje.

Olejek eukaliptusowy

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Jeśli chodzi o olejek eukaliptusowy zastosowanie jest bardzo obszerne. Ma to związek z cennymi właściwościami, które czynią z niego środek działający na wielu płaszczyznach jednocześnie.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim zastosowanie przy infekcji górnych dróg oddechowych. Jako że olejek ten ma aromatyczny zapach może być stosowany na zatkany nos. Szybko udrażnia, co przekłada się na bardziej komfortowe oddychanie – szczególnie w nocy. Ponadto pomaga usuwać zalegającą wydzielinę śluzową, co nie dopuszcza do rozwoju zapalenia oskrzeli.

Olejek eukaliptusowy może być wykorzystywany do masażu ciała. Jest on polecany w przypadku osób zmagających się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, np. migrenami, nerwobólami. Świetnie sprawdza się przy bólach mięśni.

Olej ten można dodać do kąpieli. Kilka kropli olejku eukaliptusowego pomaga pobudzić krążenie, krwi, wspomaga rozluźnienie, a także ułatwia odprężenie. Między innymi z tego powodu jego dobroczynne cechy docenia aromaterapia.

Olejek eukaliptusowy do inhalacji

Olejek eukaliptusowy może być wykorzystany do inhalacji – jednak wyłącznie z użyciem specjalnego inhalatora parowego. Tego typu terapia jest pomocna w przypadku przeziębienia oraz przy chorobach górnych dróg oddechowych – wystarczy wspomóc się kilkoma kroplami olejku.

Olejek eukaliptusowy na katar

Intensywny zapach sprawia, że olejkiem eukaliptusowym można udrożnić nos. Dlatego produkt może być stosowany, gdy dopada przeziębienie objawiające się katarem. Warto dodać go np. do nawilżaczy powietrza, aby w całym pomieszczeniu unosił się orzeźwiający aromat.

Olejek eukaliptusowy na komary

Chociaż olejek eukaliptusowy ma przyjemny dla człowieka aromat, jego zapach nie jest akceptowany przez niektóre owady. Z tego powodu ma on szerokie zastosowanie jako naturalny repelent odstraszający komary. Dzięki temu ukąszenia owadów przestaną być Twoim problemem.

Olejek eukaliptusowy na zatoki

Olejek eukaliptusowy może pomóc przy zapaleniu zatok. Upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową w zatokach, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W tym celu należy połączyć kilka kropli olejku z ciepłą wodą i pochylić się nad unoszącą się parą.

Jak działa olejek eukaliptusowy?

O dobroczynnym działaniu olejku z eukaliptusa decydują jego właściwości. Wykazuje działanie:

  • wspomagające leczenie górnych dróg oddechowych,

  • łagodzące dolegliwości reumatycznych,

  • pomagające utrzymać higienę jamy ustnej,

  • redukujące niedoskonałości skórne (np. usuwanie cellulitu),

  • wspomagające w stanach zapalnych skóry.

Ponadto wykazuje silne działanie antyseptyczne, a także łagodzi swędzenie skóry czy dolegliwości bólowe towarzyszące napięciu przedmiesięczkowemu. Może być też stosowany jako środek rozgrzewający (zastosowany w formie masażu).

Olejek eukaliptusowy

Dlaczego warto stosować olejek eukaliptusowy?

Ogromnym atutem olejku eukaliptusowego, podobnie jak innych olejków, jest jego naturalne pochodzenie. To panaceum na wiele dolegliwości, które można wyeliminować na drodze inhalacji, masażu czy aromaterapii.

Wykazuje szerokie zastosowanie, dlatego ten sam naturalny olejek eukaliptusowy można stosować na wielu płaszczyznach jednocześnie. Jest zatem dość uniwersalny – począwszy od wspomagania leczenia zapalenia zatok i infekcji górnych dróg oddechowych, a skończywszy na wsparciu higieny jamy ustnej czy odstraszaniu owadów.

Pamiętaj! Olejek ten, jak inne podobne produkty naturalne, należy przechowywać w butelce z ciemnego szkła. Dzięki temu nie straci swoich dobroczynnych cech, wspierających funkcjonowanie organizmu.

Jak stosować olejek eukaliptusowy – dawkowanie

Sposób stosowania olejku eukaliptusowego zależy m.in. od jego przeznaczenia i formy wykorzystania. Chociaż najczęściej wystarczy użyć kilka kropel olejku, zawsze warto stosować się do zaleceń producenta. Pozwoli to uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Jeśli chcesz dodać naturalny olejek do kąpieli, wspomóż się kilkoma kroplami produktu dodanymi do ciepłej wody (ok. 5 kropli na 1/3 objętości wanny). Możesz też wykorzystać inne olejki eteryczne, aby spotęgować efekty.

Aby wykorzystać potencjał aromaterapii, wystarczą 2-3 krople produktu umieszczone w specjalnym kominku lub nawilżaczu powietrza.

Jeśli chcesz wykorzystać moc olejków eterycznych (eukaliptusowego połączonego z innymi), stosuj je w rozcieńczeniu – szczególnie, jeśli Twoja skóra jest wrażliwa. Możesz też dodać 2-3 krople olejku eukaliptusowego do balsamu do ciała.

Pamiętaj! Olejku tego typu nie należy stosować do inhalacji w nebulizatorach. Może to spowodować uszkodzenie urządzenia.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania do stosowania

Chociaż olej pozyskiwany z liści eukaliptusa to naturalny olejek, nie wszyscy mogą skorzystać z jego dobroczynnego działania. Na liście przeciwwskazań znajdują się:

  • padaczka,

  • przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi.

Ponadto stosowanie produktu nie jest wskazane u dzieci poniżej 6. roku życia (szczególnie noworodki i niemowlęta). Także osoby zmagające się ze skórą wrażliwą powinny zrezygnować z aplikowania preparatu bezpośrednio.

Warto także podkreślić, że olejek eteryczny eukaliptusowy, podobnie jak inne olejki naturalne, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Dlatego nie powinien być aplikowany przez osoby ze skórą skłonną do alergii.

Olejek eukaliptusowy

Efekty stosowania olejku eukaliptusowego

Naturalny olejek pozyskiwany z liści eukaliptusa przynosi zadowalające efekty. Czego można się spodziewać? Wszystko zależy od tego, w jakim celu był wykorzystywany.

W przypadku infekcji dróg oddechowych, pomaga uporać się z katarem (udrażnia nos) czy kaszlem (działa wykrztuśnie). Zastosowany w formie aromaterapii, wspiera redukcję napięciowego bólu głowy, wspomaga poprawę nastroju. Zaaplikowany na skórę (z dodatkiem olejku rozmarynowego czy cynamonowego) pomaga złagodzić bóle mięśni poprzez ich rozgrzanie.

Skutki uboczne stosowania olejku eukaliptusowego

Chociaż stosowanie olejku jest bezpieczne, jego nadmierna ilość może powodować pewne skutki uboczne. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia pracy serca, nudności, wymioty, zmiany skórne, zawroty głowy.

Nie zaleca się także przyjmowania olejku doustnie – szczególnie w przypadku przyjmowania niektórych leków. Produkty takie mogą wzajemnie wchodzić w reakcje, co będzie skutkować poważnymi działaniami niepożądanymi.

Czy można używać olejku eukaliptusowego w ciąży?

Chociaż ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania olejku pozyskiwanego z eukaliptusa, lepiej zrezygnować z jego wykorzystania w tym okresie. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję.

Czy można stosować olejek eukaliptusowy u dzieci?

Tego olejku eterycznego nie powinno stosować się u dzieci poniżej 6. roku życia. Wiele jednak zależy od sposobu jego wykorzystania. Być może lekarz zezwoli na skorzystanie z jego dobroczynnego działania udrażniającego nos (zastosowanego w kominku czy nawilżaczu powietrza).

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Błonnik, choć nie ma wartości odżywczych, jest ważnym elementem diety. Wspiera trawienie, pomaga walczyć z biegunkami, sprzyja zachowaniu uczucia sytości. Dowiedz się więcej.
Nasiona chia zawierają wiele cennych składników, które wspierają pracę organizmu. Warto je włączyć do diety, aby poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, serca czy wzroku.
Fasola to sprzymierzeniec zdrowego, dobrze odżywionego organizmu i cenne ogniwo w diecie odchudzającej. Wzmacnia odporność i jest pomocna w obniżaniu poziomu cholesterolu i cukru.
Zapraszamy do lektury artykułu o nalewce z pędów sosny! Dowiesz się, jak ją przygotować, jakie ma właściwości zdrowotne i kiedy zbierać pędy. Odkryj naturalne dobrodziejstwo!
Mięta to niepozorne zioło cenione za smak, które jest jednocześnie źródłem składników pomagających łagodzić często występujące dolegliwości. Dowiedz się więcej.